fbpx
AKTUALNOŚCI
26 października 2021

5 europejskich krajów, w których swobodnie zapalisz zioło

Czy wiesz, że w Europie istnieje kilka krajów, w których można swobodnie zapalić zioło bez obaw o konsekwencje prawne? Oto pięć z nich, które warto poznać.

Gdzie w Europie swobodnie zapalisz zioło? Które kraje tolerują posiadanie niewielkich ilości marihuany? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu!

Europa – gdzie bez większego przypału zapalisz jointa?

Polskie prawo narkotykowe jest bardzo skomplikowane. W naszym kraju dochodzi do takich absurdów, że na Podlasiu ktoś pójdzie siedzieć za 0,1g marihuany a w Wielkopolsce, sąd umorzy komuś posiadanie 5g tej samej substancji. Przez to wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę. Bardzo często dostajemy pytania, w którym z europejskich krajów można swobodnie zapalić zioło.

Właśnie dlatego postanowiłem przedstawić wam listę 5 krajów z naszego kontynentu, w których posiadanie i spożycie marihuany jest tolerowane. Nie oznacza to, że w każdym przypadku jest to całkowicie legalne. Tak więc, gdzie w Europie swobodnie zapalisz zioło?

Luksemburg

Luksemburg to jedno z najmniejszych państw w Europie. Tamtejszy stosunek do zioła już od dawna jest bardzo tolerancyjny. Posiadanie małych ilości marihuany dotychczas było zdekryminalizowane.

W ostatnim tygodniu, Minister Sprawiedliwości tego kraju potwierdził, że Luksemburg stanie się pierwszym krajem, który w pełni zalegalizuje rekreacyjne spożycie marihuany. Ma się to stać na początku 2022 roku. Według ustawy legalizującej, każda pełnoletnia osoba będzie mogła uprawiać 4 krzaki w domu i posiadać przy sobie w przestrzeni publicznej do 3 g suszu.

Hiszpania

swobodnie zapalisz zioło

Hiszpania to kolejny kraj, który bardzo tolerancyjnie podchodzi do posiadania trawki. Jednak ich prawo jest trochę bardziej zawiłe. Warto się z nim zaznajomić, zanim wyjedziecie tam na wakacje czy na stałe.

Przede wszystkim chodzi o to, że uprawa i spożywanie marihuany jest tam dozwolone, ale w przestrzeni prywatnej. Jeżeli konopie będziesz uprawiać na balkonie i będzie to widać z ulicy, zostanie to potraktowane jako wykroczenia administracyjne. Hiszpańskie władze mogą Cię ukarać karą administracyjną od 600 do 30tyś. euro.

Właśnie przez to, że marihuana może być spożywana i uprawiana „prywatnie” powstało tam ponad 500 prywatnych klubów konopny.ch. Żeby do nich wejść trzeba wykupić specjalną licencję. Kosztuje ona w granicach 10-20e. W takich klubach nabędziesz i swobodnie zapalisz zioło.

Szwajcaria

swobodnie zapalisz zioło

Szwajcaria to kraj, który produkuje ogromne ilości konopi z wysokim stężeniem CBD. Tamtejsze władze dość liberalnie podchodzą również do spraw związanych z konopiami z wyższą ilością THC.

Konopie, które są ogólnodostępne w sklepach mogą zawierać do 1% THC. Rośliny z wyższą zawartością THC są nielegalne, jednak posiadanie do 10 g marihuany nie jest karane. Właśnie dlatego, można tam w miarę swobodnie palić zioło. Oczywiście może się zdarzyć tak, że trafisz na upierdilwego policjanta, ale co najwyżej skonfiskuje Ci temat i wystawi mandat.

Ostatnio władze Szwajcarii zapowiedziały, że w Zurychu – jednym z największych miast tego państwa, ruszy pilotażowy program legalizacji marihuany. Dzięki temu, niektórzy obywatele będą mogli w pełni legalnie spożywać rekreacyjną marihuanę. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Czechy

swobodnie zapalisz zioło

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć naszych sąsiadów – Czechów! Jest to kolejny europejski kraj, w którym w miarę swobodnie zapalisz zioło. Jednak ich prawo narkotykowe nie jest tak bardzo liberalne, jak może się niektórym wydawać. Posiadanie do 10g marihuany i uprawa 5 roślin jest wykroczeniem. W praktyce wygląda to tak, że jeżeli będziesz palić zioło w swoim domu czy hotelu to nie będziesz mieć żadnych problemów. Jeżeli będziesz spożywać marihuanę w miejscu publicznym i natrafisz na tamtejszych stróżów prawa to mogą cię ukarać mandatem.

W jednym z odcinków „NaWeedelcu”, Qlop został zatrzymany z tlącym się jointem w centrum Pragi. Policjanci zarekwirowali mu zioło i wystawili 200 koron mandatu (mogą wlepić nawet 10tyś. kary) Całość tego materiału możesz zobaczyć tutaj. Jednak przyjęło się, że w miejscach bardziej ustronnych można palić marihuanę i nawet są lokale, w których ponoć „po cichaczu” można kupić zioło.

Holandia

swobodnie zapalisz zioło

Holandia musiała znaleźć się w tym zestawieniu. Amsterdam to europejska stolica zioła. Co ważne – marihuana nie jest tam legalna. Oficjalnie zdekryminalizowane jest posiadanie do 5g zioła. Marihuanę można tam kupić w coffee shopach, które działają na zasadzie, czegoś w rodzaju „lokalnej tradycji”. Holendrzy nie mogą otwierać nowych coffee shopów. Istniejące już lokale mogą robić jedynie rebranding i otwierać się w tym samym miejscu pod inną nazwą. Pisaliśmy o tym przy okazji współpracy Malika Montany z The Plug.

Jak widać nie tylko w Polsce mamy skomplikowane prawo dotyczące marihuany. Jednak w każdym cywilizowanym kraju zasady spożycia zioła są o wiele bardziej tolerancyjne i przyjazne obywatelom niż u nas. W tym artykule wymieniłem tylko pięć krajów (nie uwzględniając medycznej marihuany), ale bardzo możliwe, że postaram się przygotować kolejne zestawienia, z których dowiesz się w jakich jeszcze państwach można swobodnie palić zioło.

źródło: cannabisnews.pl

Mikołaj Rusin

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl Kontakt: [email protected]

Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.
AKTUALNOŚCI Jak święto marihuany 420 stało się popularne na całym świecie? Jak to się stało, że 420 jest znane wszędzie? Jak ten symbol się rozprzestrzenił i dlaczego te działania były bardzo potrzebne? Przeczytaj więcej Justyna Walentynowicz18 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI PuffPuff Jam 3 z okazji święta 420! Już 20 kwietnia w Białymstoku odbędzie się PuffPuff Jam 3. Przeczytaj więcej na temat tej imprezy! admin18 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI Massachusetts: Dofinansowania dla firm produkujących marihuanę Urzędnicy z Massachusetts postanowili wesprzeć biznes konopny. Przyznali dofinansowania dla firm produkujących marihuanę. Mikołaj Rusin18 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI Bułgaria odrzuciła ustawę o przetwarzaniu konopi przemysłowych Rząd Bułgarii odrzucił ustawę i nie zezwoli na przetwarzanie konopi przemysłowych w kraju. Przeczytaj więcej na ten temat. Justyna Walentynowicz18 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI Wielka Brytania wprowadza zmiany w licencjonowaniu konopi przemysłowych Konopie przemysłowe w Wielkiej Brytanii. Jakie regulacje dotyczące legalnych upraw cannabis w UK czekają rolników? Przeczytaj więcej. Justyna Walentynowicz17 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI Dlaczego 20 kwietnia jest świętem marihuany na całym świecie? 20 kwietnia jest dniem, który wszyscy miłośnicy cannabis uznają za oficjalne święto. Dlaczego akurat ta data? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Justyna Walentynowicz17 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI Co oznacza 420 i dlaczego to symbol od lat łączony z kulturą konopną? Czy wiesz, co oznacza 420 i dlaczego jest używane jako termin w świecie marihuany? Odkryj prawdziwe znaczenie tego symbolu. Justyna Walentynowicz16 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI Francja: Miasto Bègles proponuje projekt pilotażowy z legalną marihuaną Obecnie Francja przyjmuje politykę, która kara za posiadanie marihuany. Czy propozycja nowego projektu ma szansę, by to zmienić? Justyna Walentynowicz16 kwietnia 2024