Pamiętacie skandal z Juicy Fields? Mamy tutaj do czynienia z bardzo podobną sytuacją. Gang oszustów wyłudził ogromne środki, oferując zarobki na medycznej marihuanie. Chodzi o kwotę 645 milionów euro.
Gang wyłudził pieniądze na inwestycjach w medyczną marihuanę
O co chodzi? Międzynarodowy gang wyłudził setki milionów euro, a przedmiotem sprawy była medyczna marihuana. Jak to zrobili? Dokładnie tak samo jak Juicy Fields. Tamta sytuacja wyszła na jaw w sierpniu 2022 r. Projekt Juicy Fields miał być platformą zrzeszającą inwestujących growerów. Zebrali prawie 500 tysięcy użytkowników. Zgromadzone środki miały być re-inwestowane w uprawy medycznej marihuany. Jeśli nie znacie szczegółów sprawy to obejrzyjcie bardzo dobry materiał na ten temat na kanale All Time High.
Inwestycje w uprawy medycznej marihuany
Wróćmy do sprawy wyłudzenia z ostatniej chwili. Oszuści zaczęli promocję scamu od targów konopnych, aby nawiązać odpowiednie relacje do swojego planu na skalę międzynarodową. Według informacji podanych przez hiszpańską policję ofiarą padło 35 państw (między innymi Niemcy, Francja i Hiszpania). Przedmiotem sprawy były konopie do użytku medycznego.
Jak podaje agencja Reuters, operację prowadziła hiszpańska policja z pomocą Europolu i sił policyjnych w pięciu innych krajach.
„Model biznesowy oferowany przez tę organizację polegał na wykorzystaniu kapitału przekazanego przez inwestorów do rozwijania partnerstw w celu finansowania uprawy roślin konopi indyjskich” – informuje Silvia Garrido, rzeczniczka hiszpańskiej policji
Międzynarodowe oszustwo w temacie konopi indyjskich
W związku z zarzutami oszustwa zatrzymano 9 podejrzanych w państwach takich jak Republika Dominikany, Łotwa, Włochy, Wielka Brytania, a także Polska. Inwestycje w leczniczą marihuanę miały przynosić rocznie od 70 do 168 % zysku, w zależności od wybranej przez siebie odmiany marihuany medycznej.
A wokół inwestycji w medyczną marihuanę znalazły się imprezy w hotelach, luksusowe auta i klipy. Oszuści zabierali inwestujących na plantacje konopi indyjskich, a w wyłudzeniu brali udział właściciele tych plantacji.
Walka z przestępcami i z marihuaną
Brytyjska Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA), która brała udział w operacji, wspomniała o tym, że 180 000 osób zainwestowało środki w Juicy Fields. Nazwała to notorycznym i skomplikowanym schematem oszustwa Ponzi. W definicji polega na stworzeniu instytucji oferującej pseudo-inwestycje, która nie generuje jednak żadnego zysku.
Policja przeprowadziła wtedy naloty w 2022, ale nie wiadomo, czy podejrzanym postawiono jakiekolwiek zarzuty. Zablokowano rachunki bankowe na kwoty 58 600,00 euro i 116 300,00 euro w kryptowalutach. Udało się odzyskać 106 000 euro w gotówce. Służby zajęły także nieruchomości o wartości 2,6 miliarda euro.
Właśnie z takimi przestępcami musi walczyć policja. Miejmy nadzieję, że coraz więcej państw będzie łagodzić politykę dotyczącą karania za posiadanie i uprawę konopi. Czy człowiek szkodzi innym, tym, że hoduje leczniczą roślinę na własne potrzeby? Czy taka osoba zasługuje na karę więzienia i traktowanie jak gangi wyłudzające miliony? Jakub Gajewski i Przemek Zawadzki działają już w sprawie zmian polityki narkotykowej w Polsce. Mocno trzymamy kciuki i wierzymy, że w końcu po latach doczekamy sprawiedliwego traktowania. Zamiast tracić czas na walkę z przestępczością narkotykową, lepiej ograniczyć dostęp do czarnego rynku dzięki legalizacji marihuany. Wtedy organy będą mogły skuteczniej zapobiegać prawdziwej przestępczości, która jest realnym zagrożeniem. I nie są nim na pewno growerzy ani użytkownicy zioła.
Jeżeli szukasz więcej głośnych spraw związanych z przestępczością narkotykową, to sprawdź naszą zakładkę Kryminalne.
Źródła:
- Graham K. (2024). Reuters. Police arrest international gang in $686 million medicinal cannabis scam. Z linku: https://www.weedweek.pl/zgorzelec-policja-zabezpieczyla-74-krzaki-konopi-indyjskich-wideo/
NAPISZ KOMENTARZ