fbpx
GRZYBY
31 lipca 2023

Grzyby psylocybinowe wykazują skuteczność w leczeniu anoreksji.

Grzyby psylocybinowe były wykorzystywane przez różne kultury w celach religijnych, leczniczych i rytualnych przez tysiąclecia. Czas powrotu?
W niektórych krajach grzyby psilocybinowe są nielegalne i za ich posiadanie, produkcję czy sprzedaż można podlegać karze.

Badania opublikowane w czasopiśmie Nature Medicine sugerują, że terapia + grzyby psylocybinowe mogą być efektywnym środkiem w leczeniu anoreksji nerwowej.

Nowe badanie opublikowane w Nature Medicine rzuca zupełnie nowe światło na skuteczność terapii opartej na psylocybinie w leczeniu anoreksji nerwowej.

Anoreksja nerwowa – wyzwanie dla psychiki. Grzyby psylocybinowe na pomoc ?

Anoreksja nerwowa to poważne zaburzenie zdrowia psychicznego, charakteryzujące się obsesyjnym lękiem przed przybraniem na wadze oraz zakłóconym postrzeganiem własnego ciała. Objawia się poprzez utrzymywanie wagi ciała poniżej średniej za pomocą głodówek lub nadmiernych ćwiczeń. Choroba ta dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet, ale najczęściej pojawia się u młodych kobiet, szczególnie w okresie nastoletnim.

Anoreksja to przewlekłe i często trwające długo zaburzenie, które wymaga kompleksowego podejścia do leczenia. Terapia zazwyczaj obejmuje interwencje medyczne mające na celu przywrócenie zdrowej masy ciała. Obejmuje także wsparcie terapeutyczne w postaci rozmów, pomagających wprowadzić pozytywne zmiany w zachowaniu i poprawić samoocenę. Niestety, zaburzenie odżywiania może prowadzić do różnych powikłań zdrowotnych. Wchodzą w to problemy z sercem, utratę masy kostnej, anemię, a w najcięższych przypadkach może stanowić zagrożenie dla życia.

Według wypowiedzi profesor Rebecca Park z Uniwersytetu Oksfordzkiego dla portalu Live Science, istnieje pilna potrzeba rozwijania nowych metod leczenia anoreksji nerwowej. Choroba ta ma najwyższy wskaźnik śmiertelności spośród wszystkich zaburzeń psychicznych, co czyni ją kosztowną i trudną do skutecznego leczenia i wyzdrowienia. Profesor Park, który nie był zaangażowany w badania, podkreślił znaczenie dalszych wysiłków w poszukiwaniu bardziej skutecznych rozwiązań terapeutycznych.

Grzyby psilocybinowe, znane również jako psylocybiny lub popularnie jako "magiczne grzyby", to rodzaj grzybów zawierających substancję psychoaktywną o nazwie psilocybina.

Grzyby psylocybinowe i badanie oparte na terapii z ich wykorzystaniem

Nieduże badanie przeprowadzone na 10 kobietach z anoreksją nerwową wykorzystało jednorazową dawkę psylocybiny w połączeniu z terapeutycznym wsparciem. Większość pacjentek dobrze tolerowała krótkotrwałe skutki psylocybiny i nie zgłaszała żadnych skutków ubocznych. Po zakończonym leczeniu:

  • 90% uczestniczek twierdziło, że ich spojrzenie na życie stało się bardziej pozytywne.
  • 70% zaznaczyło znaczącą poprawę ogólnej jakości życia.
  • Aż 80% określiło doświadczenie jako jedno z najważniejszych w ich życiu.
  • Po trzech miesiącach, cztery z uczestniczek uzyskały remisję objawów.

Badacze donoszą, że terapia z wykorzystaniem psylocybiny, wspierana przez wyszkolonych terapeutów, okazała się bezpieczna. Była także dobrze tolerowana przez 10 uczestników tego badania. Większość z nich opisała leczenie jako niezwykle znaczące, a doświadczenie miało pozytywny wpływ na ich życie.

Odkrycia te sugerują, że terapia psylocybiną jest bezpieczna, dobrze tolerowana i akceptowalna dla kobiet cierpiących na anoreksję nerwową, co stanowi obiecujący krok, biorąc pod uwagę fizjologiczne zagrożenia i trudności z zaangażowaniem w leczenie.

Autorzy badania wskazują na potrzebę dalszych badań w celu potwierdzenia wstępnych wyników. Jednak badanie to jest ważne, ponieważ obecnie nie ma zatwierdzonych leków do leczenia anoreksji nerwowej, co stanowi problem dla pacjentów cierpiących na tę czasami śmiertelną chorobę.

Dr Walter Kaye, starszy autor i profesor psychiatrii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, spekuluje, że podanie psylocybiny może odwrócić zaburzoną funkcję serotoniny w anoreksji nerwowej i pomóc pacjentom zyskać nową perspektywę na swoje symptomy i zachowania.

Badacze zauważyli pewne ograniczenia badania, takie jak brak uwzględnienia różnorodności płciowej, rasowej i kulturowej, ponieważ uczestniczyły tylko kobiety, z czego dziewięć z nich zidentyfikowało się jako „białe”. Eksploracyjne badanie również nie miało grupy kontrolnej przyjmującej placebo zamiast psylocybiny, co zostało uznane za niewykonalne w przypadku badań nad psychodelikami ze względu na ich wyraźne efekty.

Grzyby psilocybinowe były wykorzystywane przez różne kultury w celach religijnych, leczniczych i rytualnych przez tysiąclecia.

Wpływ psychodelików na zdrowie psychiczne

Badania naukowe i inne badania dotyczące psychodelików, takich jak psylocybina i MDMA, wykazały ich potencjalne korzyści terapeutyczne. Szczególnie w przypadku poważnych zaburzeń zdrowia psychicznego, takich jak depresja, PTSD, zaburzenia związane z nadużywaniem substancji i lęk. W styczniu kalifornijska firma biotechnologiczna ogłosiła pozytywne wyniki z badania klinicznego, testującego MDMA jako metodę leczenia PTSD.

Badanie opublikowane w recenzowanym czasopiśmie JAMA Psychiatry w 2020 roku wykazało, że terapia z użyciem psylocybiny była skutecznym i szybko działającym leczeniem dla grupy 24 uczestników z głównym zaburzeniem depresyjnym. Oddzielne badanie opublikowane w 2016 roku stwierdziło, że terapia psylocybiną znacząco i trwale zmniejszyła poziom depresji.  Znacząco zmniejszyła także poziom lęku u pacjentów z nowotworami zagrażającymi życiu.

Niedawne badanie sugeruje, że psylocybina okazała się skuteczna u niektórych kobiet cierpiących na anoreksję nerwową. Mimo to, dr Alexandra Pike, wykładowczyni zdrowia psychicznego na Uniwersytecie w Yorku, zaznaczyła, że działanie psylocybiny nie było tak głębokie jak w przypadku badań nad innymi zaburzeniami psychicznymi.

„Zmiany w objawach zaburzeń odżywiania były subtelne i pojawiły się tylko w kilku z wielu kwestionariuszy wypełnianych przez uczestników. W przeciwieństwie do bardziej jednoznacznych wyników w przypadku głównych zaburzeń depresyjnych” – wyjaśniła Pike The Independent.

Pike dodała, że to stanowi pierwszy krok we wskazywaniu, że psylocybina może być bezpiecznym leczeniem dla osób z anoreksją nerwową. Aczkolwiek nie można na tej podstawie wnioskować, że będzie ona skuteczna w leczeniu tej przewlekłej i złożonej choroby.

Jeżeli szukasz więcej informacji na temat psychodelików to odwiedź stronę goldenteacher.pl. Znajdziesz tam, grow kity, poradniki, specjalistyczne książki i inne przydatne informacje na temat grzybków psylocybinowych.

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GRZYBY Jak grzyby psylocybinowe mogły wpłynąć na rozwój ludzkiej świadomości? Naukowcy podkreślają, że grzyby psylocybinowe mogą mieć wpływ na ludzką świadomość i mogły wpłynąć na historię człowieka. Przeczytaj więcej. Mikołaj Rusin17 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Obiecujące odkrycie. Psylocybina redukuje klasterowe bóle głowy o 50% Psylocybina, substancja psychoaktywna obecna w magicznych grzybach, wykazała zdolność do redukcji klasterowych bólów głowy aż o 50%. Justyna Walentynowicz5 lipca 2024
GRZYBY Warto badać psychodeliki! Psylocybina daje nadzieję w leczeniu anoreksji Psylocybina to związek aktywny w grzybach halucynogennych. Daje nadzieję w leczeniu anoreksji i terapii zaburzeń odżywiania Justyna Walentynowicz20 czerwca 2024
GRZYBY Kalifornia wprowadza ustawę leczenia psylocybiną dla weteranów Weterani wojskowi w stanie Kalifornia mają szansę na skorzystanie z programu pilotażowego leczenia psychodelikami. Justyna Walentynowicz13 czerwca 2024
GRZYBY Weterani wojskowi z Massachusetts będą mogli leczyć się psychodelikami? Czy weterani wojskowi z Massachusetts już niedługo będą mogli się leczyć psychodelikami? Wszystko na to wskazuje. Mikołaj Rusin23 maja 2024
GRZYBY Badanie: Psychodeliczna ropucha z Kolorado leczy depresję Czy psychodeliczna wydzielina ropuchy ma szansę stać się lekiem na depresję? Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz16 maja 2024
GRZYBY Rozpoczną się badania kliniczne: mikrodawkowanie LSD na PMS Badania potwierdzają pozytywne skutki mikrodawkowania LSD na depresję i lęk. Teraz sprawdzą, czy microdosing ma korzystny wpływ na zdrowie kobiet Justyna Walentynowicz6 maja 2024
GRZYBY Badanie: Skutki uboczne pojedynczej dawki psylocybiny są łagodne Naukowcy badają ewentualne skutki uboczne psylocybiny w magicznych grzybach (substancji halucynogennej o potencjale terapeutycznym) Justyna Walentynowicz11 kwietnia 2024