Pierwszy punkt z legalnymi konopiami indyjskimi.
Legalizacja marihuany w Szwajcarii
Kilka miesięcy temu pisaliśmy o tym, że w Zurychu oficjalnie rozpoczął się program pilotażowy legalnej marihuany. Wszystko miało związek z programem “Züri Can – Cannabis with Responsibility”. Teraz do podobnego programu dołączyło miasto Lozanna. Badanie Cann-L zostało zaakceptowane przez Federalny Urząd Zdrowia Publicznego.
Jak możemy przeczytać na oficjalnych stronach rządowych, szwajcarzy zainspirowali się podobnym programem, który odbywał się w Quebecu. Według nich jest to “złoty standard” legalizacji konopi indyjskich z punktu widzenia zdrowia publicznego.
Celem projektu w Lozannie jest ocena wykonalności i wpływu modelu regulacji konopi indyjskich poprzez sprzedaż non-profit. Model inspirowany jest tym wdrożonym w Quebecu, który obecnie stanowi swego rodzaju złoty standard w zakresie legalizacji konopi indyjskich z punktu widzenia zdrowia publicznego. Umożliwia wyeliminowanie kwestii zysku i związanych z nim zachęt, skupiając się jednocześnie na doradztwie dla uczestników mającym cele zdrowotne i społeczne. Celem projektu z Lozanny jest także osiągnięcie wielkości, pod względem liczby uczestników, która prawdopodobnie będzie miała znaczący wpływ na czarny rynek
– Opis badania
Szwajcarzy podeszli do tematu legalizacji marihuany dość nietypowo. Cann-L jest częścią większego projektu, który jest przeprowadzany m.in. w Zurychu, Bazylei czy Genewie. W każdym z tych miast urzędnicy badają różny model sprzedaży marihuany, by finalnie znaleźć najlepszy.
🇫🇷/🇨🇭 Ce lundi, alors que @GDarmanin se félicitera sans nul doute d'une énième opération de communication #PlaceNette / #Antistups, de l'autre côté du Lac Léman, ouvrira "Cann-L", 1er point de vente régulé de cannabis 100% Suisse : https://t.co/eLwb5fAHOs
— NORML France (@NORMLfr) December 8, 2023
Jak wygląda pierwszy sklep z legalnymi konopiami indyjskimi w Lozannie?
Pierwszy sklep z ziołem w Lozannie różni się od typowego amerykańskiego dyspensarium. Szwajcarzy tłumaczą to tym, że lokal nie ma zachęcać do używania marihuany, lecz ma być legalną alternatywą. Przez co nie jest wyposażony w krzykliwe kolory, nie jest kolorowy i nie rzuca się w oczy.
Obecnie w tym lokalu można nabyć konopie o nazwach Alpha, Beta, Gamma i Delta, które zawierają od 5 do 15% THC. Są dostępne w 3 g paczkach. Marihuana pochodzi z upraw w kantonie Vaud. Growerzy do jej uprawy wykorzystują organiczne metody. Osoby odpowiedzialne za ten projekt zamierzają rozszerzać plantację, w zależności od popytu. Jednak dokładne miejsce, w którym produkowany jest susz, musi być objęte tajemnicą, ze względów bezpieczeństwa.
Cena za 1 g suszu waha się pomiędzy 9 a 12 franków szwajcarskich (40-55 zł). Według urzędników są to ceny odpowiadające tym na czarnym rynku. Ma to zachęcić użytkowników do korzystania z legalnych punktów. Obecnie uczestnicy programu Cann-L objęci są limitem jeżeli chodzi o zakup marihuany. Nie mogą kupić więcej niż 10 g jednorazowo i około 10 g czystego THC miesięcznie.
W programie Cann-L nie może wziąć udziału każdy. Na razie zapisało się do niego 250 uczestników. Według statystyk są to głównie mężczyźni. Jednak lokal w Lozannie może odwiedzić każdy. Naukowcy zadbali o to, by 7-osobowa załoga sklepu była odpowiednio przeszkolona. Dzięki temu są w stanie przedstawiać rzetelne informacje na temat konopi indyjskich. Osoby, które nie uczestniczą w projekcie, mogą dowiedzieć się więcej na temat wpływu konopi na zdrowie i społeczeństwo.
Wszyscy uczestnicy Cann-L posiadają odpowiednie “legitymacje”, które upoważniają ich do zakupu suszu oraz są gwarancją bezpieczeństwa podczas kontroli policji.
Jeżeli szukasz więcej informacji o konopiach, to sprawdź naszą zakładkę AKTUALNOŚCI.
źródło: lfm.ch
NAPISZ KOMENTARZ