Do symptomów stwardnienia rozsianego należą depresja, zmęczenie, nietrzymanie moczu, spastyczność i ból. Medyczna marihuana może pomóc w leczeniu tych objawów.
Jak marihuana może pomóc w leczeniu objawów stwardnienia rozsianego?
Badanie z 2003 sugeruje, że neuroprotekcyjne właściwości marihuany mogą spowolnić procesy neurodegeneracyjne, które ostatecznie prowadzą do przewlekłej niepełnosprawności u pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane.
Naukowcy przeprowadzili inne badanie dotyczące stosowania doustnego ekstraktu z konopi (Sativex) w przypadku dysfunkcji pęcherza moczowego.
Uczestnikom podawano ekstrakt lub placebo przez 10 tygodni.
Wyniki wskazywały, że terapia marihuaną może łagodzić objawy problemów z pęcherzem u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym.
Marihuana a walka z bólem i spastycznością przy stwardnieniu rozsianym
Stwardnienie rozsiane (ang. multiple sclerosis, SM) jest chorobą neurologiczną, która objawia się spastycznością mięśni. To nieprzyjemne, bolesne skurcze i nadmierne napięcie mięśni spowodowane przez zaburzenia ruchu. Bardzo często spastyczność postępuje razem z chorobą.
Marihuana jest środkiem używanym w leczeniu stwardnienia rozsianego i spastyczności.
Nerwy mają swój szlak w obwodowym układzie nerwowym mózgu i rdzeniu kręgowym, gdzie kontrolują ruch mięśni.
Stwardnienie rozsiane to choroba zapalna substancji białej. W jej skutek układ odpornościowy atakuje osłonki mielinowe, które otaczają wypustki komórek nerwowych. Gdy osłonka ulegnie zniszczeniu, uszkodzony nerw wysyła sygnał do innych. To prowadzi do zaburzenia komunikacji wzdłuż szlaków nerwowych i powoduje, że nerwy produkują zbyt dużo glutaminianu.
Glutaminian jest neuroprzekaźnikiem i odpowiada za przewodzenie konkretnych sygnałów stymulujących wzdłuż szlaków nerwowych. U osób z SM jego nadmiar może wpływać toksycznie na komórki nerwowe.
Objawy choroby
Do objawów choroby stwardnienia rozsianego należą:
- Ból
- Skurcze mięśni
- Drgawki
- Problemy ze wzrokiem
- Problemy z pęcherzem moczowym i jelitami
- Osłabienie
- Zaburzenia poznawcze
- Zaburzenia ośrodka mowy
- Spastyczność, sztywność mięśni
- Zmęczenie
Objawy pojawiają się zwykle nagle bez żadnego ostrzeżenia. Wywołują silne cierpienie fizyczne i psychiczne, pogarszając jakość życia chorych ze stwardnieniem rozsianym.
Układ endokannabinoidowy w terapii stwardnienia rozsianego
Stwardnienie rozsiane jest powiązane z zaburzeniami układu endokannabinoidowego. Silne dowody potwierdzają skuteczność konopi w leczeniu spastyczności. Spastyczność to niekontrolowane ruchy kończyn, które objawiają się przez skurcze mięśni. Wynikają z uszkodzenia kontrolujących je nerwów ruchowych. Nasilenie spastyczności ma różne stopnie. U niektórych pacjentów powoduje dyskomfort, ale u innych ogromny ból, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie.
Zawarte w marihuanie THC wykazuje właściwości antyspastyczne (przeciwskurczowe) i przeciwbólowe. Może także zwiększać apetyt i zmniejszać nudności.
W badaniu przeprowadzonym w 2012 roku w Wielkiej Brytanii naukowcy podawali 279 osobom ze stwardnieniem rozsianym doustny ekstrakt z konopi indyjskich lub placebo przez 12 tygodni. Ekstrakt pochodził z Cannabis sativa L, a głównym kannabinoidem było THC.
Badacze odkryli, że osoby z grupy przyjmującej marihuanę doświadczyły prawie dwukrotnie większej ulgi w sztywności mięśni.
Ponieważ pamięć i procesy poznawcze są osłabione u chorych na stwardnienie rozsiane, jednocześnie przyjmowany kannabidiol w wysokich dawkach niweluje potencjalne efekty uboczne THC z tym związane.
W jaki sposób konopie indyjskie mogą poprawić jakość życia osób chorych na SM?
Oba kannabinoidy (THC i CBD) obniżają stany zapalne w mikroglejach. Ma to znaczenie w terapii choroby, ponieważ stany zapalne w mózgu sprawiają, że się nasila. Istnieje teoria, że wysokie dawki kannabidiolu mogą spowolnić lub nawet zatrzymać postęp choroby dzięki właściwościom przeciwzapalnym.
Naturalne endokannabinoidy, które znajdują się, w naszym organizmie regulują przekaźniki nerwowe. Fitokannabinoidy zawarte w medycznej marihuanie naśladują ich działanie i regulują neurotransmisję, która jest przyczyną spastyczności. Podczas badań, naukowcy udowodnili, że marihuana pomaga w łagodzeniu objawów towarzyszących stwardnieniu rozsianemu takich jak poprawa jakości snu, redukcja bólu neuropatycznego i zmęczenia.
Badanie z 2012 roku dotyczyło wpływu palenia konopi na objawy stwardnienia rozsianego. Naukowcy potwierdzili, że palenie marihuany prowadziło do większej redukcji bólu niż placebo.
Oprócz tego konopie indyjskie pozwalają zmniejszyć ilość przyjmowanych leków, niwelują ich skutki uboczne i poprawiają ogólną jakość życia i samopoczucie psychiczne pacjentów. Minimalizują także ilość ataków choroby podczas leczenia SM.
Jeżeli chcesz rozpocząć terapie medyczną marihuaną to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Znajdziesz tam specjalistów z takich placówek jak KONOPNA KLINIKA, którzy umiejętnie poprowadzą twoją terapię
Źródła:
- Backes M. (2014). Marihuana i Medycyna. Purana
- Dr Gordon D. (2021). Biblia CBD. Wydawnictwo Kobiece
- Jot B. (2014). Marihuana leczy. Wydawnictwo MMJ
- Randomized controlled trial of Sativex to treat detrusor overactivity in multiple sclerosis. Z linku: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20829244/
- Corey-Bloom J., Wolfson T., Gamst A., Jin S., Marcotte T.D., Bentley H., Gouaux B. (2012). National Library of Medicine. Smoked cannabis for spasticity in multiple sclerosis: a randomized, placebo-controlled trial. Z linku: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3394820/
NAPISZ KOMENTARZ