fbpx
AKTUALNOŚCI
4 czerwca 2021

Miliardowe dochody podatkowe z konopi w USA – nowa analiza

Ostatnio opublikowane badanie wskazuje, że potencjalna przyszła legalizacja konopi w całych Stanach Zjednoczonych ma znaczący wpływ na dochody podatkowe ze sprzedaży marihuany w poszczególnych stanach.Na jakiej podstawie przewidują to finansiści? Wzrost przypływów podatkowych Nowe badanie ujawniło, że w stanach, w których zalegalizowano posiadanie marihuany dla pełnoletnich użytkowników odnotowano miliardowe dochody podatkowe. Badanie zostało opublikowane dzięki… Czytaj dalej Miliardowe dochody podatkowe z konopi w USA – nowa analiza

Ostatnio opublikowane badanie wskazuje, że potencjalna przyszła legalizacja konopi w całych Stanach Zjednoczonych ma znaczący wpływ na dochody podatkowe ze sprzedaży marihuany w poszczególnych stanach.Na jakiej podstawie przewidują to finansiści?

Wzrost przypływów podatkowych

Nowe badanie ujawniło, że w stanach, w których zalegalizowano posiadanie marihuany dla pełnoletnich użytkowników odnotowano miliardowe dochody podatkowe.

Badanie zostało opublikowane dzięki uprzejmości Marijuana Policy Project. Wykazało ono, że w maju 2021 stany, w których użytkowanie cannabis jest legalne, zgłosiły dochody podatkowe, które łącznie wyniosły 7,9 miliarda dolarów. Jednocześnie zauważono, że zostały wygenerowane także dochody z podatków lokalnych związane ze sprzedażą legalnej marihuany dla dorosłych.

Opublikowana analiza pokazuje dochody podatkowe dla stanów takich jak Kolorado, czy Waszyngton, w których wyborcy podjęli decyzję o legalizacji w 2012 i gdzie rozpoczęto sprzedaż w 2014.

Miliardowe dochody podatkowe

W Kolorado nałożono 15% podatku od sprzedaży hurtowej oraz 15% podatku od sprzedaży detalicznej – żaden z nich nie dotyczy sprzedaży marihuany medycznej.

Od 2014 szacunkowe całkowite dochody podatkowe w samym Kolorado pochodzące ze sprzedaży konopi wynoszą ponad 1,5 miliarda dolarów. 400 milionów dolarów pochodzących z tych wpływów została przeznaczone na poprawę systemu szkół publicznych.

Te szacunkowe dochody nie obejmują podatków lokalnych, a są one bardzo wysokie – w samym Denver od kwietnia 2021 wygenerowano ponad 210 milionów dochodu z danin lokalnych.

Z kolei w Waszyngtonie, gdzie od lipca 2015 został nałożony 37% podatek na handel detaliczny i 6,5% podatek od sprzedaży szacunkowe dochody podatkowe ze sprzedaży konopi wynoszą ponad 2,5 miliarda dolarów. Ta suma nie obejmuje kwoty 167 milionów dolarów, która stanowi szacunkowo wyliczone dochody podatkowe uzyskane między lipcem 2014, a marcem 2021.

Według wspomnianego raportu początkowo podatek od sprzedaży konopi był tak wysoki, że utrudniało to konkurowanie legalnej sprzedaży z czarnym rynkiem. Gdy zmieniono stawkę na obecne 37% sytuacja ta uległa zmianie. Wraz z nową stawką podatkową stworzono również program medyczny, do którego mogły dołączyć sklepy handlujące marihuaną.

Urzędnicy poinformowali, że w latach fiskalnych 2019 i 2020 dochody z podatku od sprzedaży konopi przewyższyły dochody ze sprzedaży alkoholu, mimo tego że jest on popularniejszy od marihuany w tym stanie.

Miliardowe dochody podatkowe są przekazywane na rzecz najbardziej potrzebujących obywateli, ponieważ na każdy miliard dolarów pochodzący od podatku za sprzedaż konopi przeznaczane jest 600 milionów dolarów na inicjatywy dotyczące zdrowia publicznego, w tym na fundusz zapewniający ubezpieczenie zdrowotne dla rodzin o niskich dochodach.

Nowe stany dołączają do Reformy

W Oregonie legalna sprzedaż marihuany dla pełnoletnich użytkowników rozpoczęła się w 2016  i od tej pory wygenerowała ona ponad 540 milionów dolarów wpływów podatkowych.

Na Alasce dochody podatkowe ze sprzedaży konopi wyniosły od 2016  ponad 78 milionów dolarów, a w rekordowym 2020  przekroczyły kwotę 27 milionów dolarów.

Osiemnaście stanów uchwaliło przepisy legalizujące, opodatkowujące i regulujące handel marihuaną dla osób w wieku od 21 lat. Między 2020, a 2021 uchwalono prawa dla ośmiu stanów i w siedmiu z nich nie rozpoczęto jeszcze procesu wydawania licencji i pobierania podatków. Ale wstępne analizy zostały już przygotowane i zakładają one kolejne miliardowe dochody podatkowe. Badanie nie objęło przychodów z podatków za sprzedaż marihuany medycznej, opłat za składanie wniosków i opłat licencyjnych, ani podatków dochodowych generowanych przez pracowników branży konopnej, czy podatków korporacyjnych płaconych rządowi federalnemu.

Działacze na rzecz legalizacji przewidują wysokie dochody podatkowe

Wyniki badania projektu Marijuana Policy Project nie są zaskoczeniem dla zwolenników legalizacji marihuany. Oni od dawna twierdzą, że używanie konopi przez osoby pełnoletnie w celach medycznych, czy rekreacyjnych jest dobrodziejstwem dla lokalnych gospodarek.

Analiza ekonomiczna, wydana w zeszłym , wykazała, że w Teksasie, gdzie marihuana pozostaje nielegalna, uznanie jej sprzedaży za zgodne z prawem może wygenerować nawet pół miliarda dolarów nowych wpływów z podatków rocznie.

Regulowany rynek konopi byłby dobrodziejstwem dla Teksasu. Setki milionów dolarów dochodów z nowych podatków i dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy byłyby szczególnie pomocne w przezwyciężeniu strat wynikających z pandemii COVID-19. Teksas zostawia na stole ogromną ilość pieniędzy nie legalizując sprzedaży cannabis


przedstawiciel amerykańskiej firmy prawniczej zajmującej się konopiami Vincente Sederberg LLP

Najprawdopodobniej już wkrótce sprzedaż marihuany wykorzystywanej do celów rekreacyjnych będzie legalna na skalę ogólnokrajową w USA, co przyniesie kolejne miliardowe dochody podatkowe. Miejmy nadzieję, że również w Polsce prawo się zmieni i podatki ze sprzedaży konopi będą mogły zasilić budżet Państwa. Jeżeli interesujesz się tematyką konopną to zajrzyj do sklepu ROLLMOPS. Z kodem WEEDWEEK10 otrzymasz 10% zniżki.

Źródło tych informacji znajdziecie tutaj.

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.
AKTUALNOŚCI Rynek konopny, edukacja, marketing i biznes. Najlepsze instagramowe konta zagranicznych influencerów! Jakich influencerów branży konopnej warto poznać w social mediach? Promowanie edukacji, konopi, CBD, technologii i marketingu. Justyna Walentynowicz4 grudnia 2023
AKTUALNOŚCI Co to jest HHC? Występowanie, działanie i zagrożenia Czym jest HHC? Jakie są jego działania i zagrożenia? O tym przeczytasz w artykule. Adrian Lewandowski30 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Bydgoszcz: 15-latka handlowała marihuaną Bydgoscy policjanci zatrzymali 15-latkę, która handlowała marihuaną. admin29 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Arkadiusz Jakubik wypowiedział się na temat legalizacji marihuany. Głośna deklaracja [WIDEO] Arkadiusz Jakubik wypowiedział się na temat marihuany. Aktor złożył bardzo ważną deklarację. Mikołaj Rusin29 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Walenie wiadra - ogrodnictwo, zabawa czy niebezpieczeństwo? Czy kiedykolwiek słyszałeś coś jak "walenie z wiadra" i zastanawiałeś się czy to nowy trend w ogrodnictwie? Wyprowadzimy Cię z błędu admin29 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Ulepsz wygląd swoich tatuaży. Balsam konopny do skóry to produkt, który pokochasz Wiesz jakie cuda może zdziałać na Twojej skórze balsam konopny ? Jeśli jesteś posiadaczem tatuaży, zdecydowanie pokochasz jego działanie ! admin28 listopada 2023