fbpx
AKTUALNOŚCI
4 czerwca 2021

Miliardowe dochody podatkowe z konopi w USA – nowa analiza

Ostatnio opublikowane badanie wskazuje, że potencjalna przyszła legalizacja konopi w całych Stanach Zjednoczonych ma znaczący wpływ na dochody podatkowe ze sprzedaży marihuany w poszczególnych stanach.Na jakiej podstawie przewidują to finansiści? Wzrost przypływów podatkowych Nowe badanie ujawniło, że w stanach, w których zalegalizowano posiadanie marihuany dla pełnoletnich użytkowników odnotowano miliardowe dochody podatkowe. Badanie zostało opublikowane dzięki… Czytaj dalej Miliardowe dochody podatkowe z konopi w USA – nowa analiza

Ostatnio opublikowane badanie wskazuje, że potencjalna przyszła legalizacja konopi w całych Stanach Zjednoczonych ma znaczący wpływ na dochody podatkowe ze sprzedaży marihuany w poszczególnych stanach.Na jakiej podstawie przewidują to finansiści?

Wzrost przypływów podatkowych

Nowe badanie ujawniło, że w stanach, w których zalegalizowano posiadanie marihuany dla pełnoletnich użytkowników odnotowano miliardowe dochody podatkowe.

Badanie zostało opublikowane dzięki uprzejmości Marijuana Policy Project. Wykazało ono, że w maju 2021 stany, w których użytkowanie cannabis jest legalne, zgłosiły dochody podatkowe, które łącznie wyniosły 7,9 miliarda dolarów. Jednocześnie zauważono, że zostały wygenerowane także dochody z podatków lokalnych związane ze sprzedażą legalnej marihuany dla dorosłych.

Opublikowana analiza pokazuje dochody podatkowe dla stanów takich jak Kolorado, czy Waszyngton, w których wyborcy podjęli decyzję o legalizacji w 2012 i gdzie rozpoczęto sprzedaż w 2014.

Miliardowe dochody podatkowe

W Kolorado nałożono 15% podatku od sprzedaży hurtowej oraz 15% podatku od sprzedaży detalicznej – żaden z nich nie dotyczy sprzedaży marihuany medycznej.

Od 2014 szacunkowe całkowite dochody podatkowe w samym Kolorado pochodzące ze sprzedaży konopi wynoszą ponad 1,5 miliarda dolarów. 400 milionów dolarów pochodzących z tych wpływów została przeznaczone na poprawę systemu szkół publicznych.

Te szacunkowe dochody nie obejmują podatków lokalnych, a są one bardzo wysokie – w samym Denver od kwietnia 2021 wygenerowano ponad 210 milionów dochodu z danin lokalnych.

Z kolei w Waszyngtonie, gdzie od lipca 2015 został nałożony 37% podatek na handel detaliczny i 6,5% podatek od sprzedaży szacunkowe dochody podatkowe ze sprzedaży konopi wynoszą ponad 2,5 miliarda dolarów. Ta suma nie obejmuje kwoty 167 milionów dolarów, która stanowi szacunkowo wyliczone dochody podatkowe uzyskane między lipcem 2014, a marcem 2021.

Według wspomnianego raportu początkowo podatek od sprzedaży konopi był tak wysoki, że utrudniało to konkurowanie legalnej sprzedaży z czarnym rynkiem. Gdy zmieniono stawkę na obecne 37% sytuacja ta uległa zmianie. Wraz z nową stawką podatkową stworzono również program medyczny, do którego mogły dołączyć sklepy handlujące marihuaną.

Urzędnicy poinformowali, że w latach fiskalnych 2019 i 2020 dochody z podatku od sprzedaży konopi przewyższyły dochody ze sprzedaży alkoholu, mimo tego że jest on popularniejszy od marihuany w tym stanie.

Miliardowe dochody podatkowe są przekazywane na rzecz najbardziej potrzebujących obywateli, ponieważ na każdy miliard dolarów pochodzący od podatku za sprzedaż konopi przeznaczane jest 600 milionów dolarów na inicjatywy dotyczące zdrowia publicznego, w tym na fundusz zapewniający ubezpieczenie zdrowotne dla rodzin o niskich dochodach.

Nowe stany dołączają do Reformy

W Oregonie legalna sprzedaż marihuany dla pełnoletnich użytkowników rozpoczęła się w 2016  i od tej pory wygenerowała ona ponad 540 milionów dolarów wpływów podatkowych.

Na Alasce dochody podatkowe ze sprzedaży konopi wyniosły od 2016  ponad 78 milionów dolarów, a w rekordowym 2020  przekroczyły kwotę 27 milionów dolarów.

Osiemnaście stanów uchwaliło przepisy legalizujące, opodatkowujące i regulujące handel marihuaną dla osób w wieku od 21 lat. Między 2020, a 2021 uchwalono prawa dla ośmiu stanów i w siedmiu z nich nie rozpoczęto jeszcze procesu wydawania licencji i pobierania podatków. Ale wstępne analizy zostały już przygotowane i zakładają one kolejne miliardowe dochody podatkowe. Badanie nie objęło przychodów z podatków za sprzedaż marihuany medycznej, opłat za składanie wniosków i opłat licencyjnych, ani podatków dochodowych generowanych przez pracowników branży konopnej, czy podatków korporacyjnych płaconych rządowi federalnemu.

Działacze na rzecz legalizacji przewidują wysokie dochody podatkowe

Wyniki badania projektu Marijuana Policy Project nie są zaskoczeniem dla zwolenników legalizacji marihuany. Oni od dawna twierdzą, że używanie konopi przez osoby pełnoletnie w celach medycznych, czy rekreacyjnych jest dobrodziejstwem dla lokalnych gospodarek.

Analiza ekonomiczna, wydana w zeszłym , wykazała, że w Teksasie, gdzie marihuana pozostaje nielegalna, uznanie jej sprzedaży za zgodne z prawem może wygenerować nawet pół miliarda dolarów nowych wpływów z podatków rocznie.

Regulowany rynek konopi byłby dobrodziejstwem dla Teksasu. Setki milionów dolarów dochodów z nowych podatków i dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy byłyby szczególnie pomocne w przezwyciężeniu strat wynikających z pandemii COVID-19. Teksas zostawia na stole ogromną ilość pieniędzy nie legalizując sprzedaży cannabis


przedstawiciel amerykańskiej firmy prawniczej zajmującej się konopiami Vincente Sederberg LLP

Najprawdopodobniej już wkrótce sprzedaż marihuany wykorzystywanej do celów rekreacyjnych będzie legalna na skalę ogólnokrajową w USA, co przyniesie kolejne miliardowe dochody podatkowe. Miejmy nadzieję, że również w Polsce prawo się zmieni i podatki ze sprzedaży konopi będą mogły zasilić budżet Państwa. Jeżeli interesujesz się tematyką konopną to zajrzyj do sklepu ROLLMOPS. Z kodem WEEDWEEK10 otrzymasz 10% zniżki.

Źródło tych informacji znajdziecie tutaj.

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.
AKTUALNOŚCI Oficjalnie: Niemcy zalegalizowały marihuanę! Doszło do historycznej chwili! Niemcy zalegalizowały marihuanę! Tamtejszy parlament przegłosował rewolucyjną ustawę. Mikołaj Rusin23 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Jamajka wysyła marihuanę do USA. To pierwszy legalny eksport Konopie i marihuana na Jamajce - pierwszy legalny eksport cannabis z Jamajki do USA. Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz23 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Mike Tyson w liście do prezydenta USA apeluje o zaprzestanie walki z marihuaną Znany bokser i konopny przedsiębiorca - Mike Tyson, apeluje do prezydenta USA o zaprzestanie walki z marihuaną. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin22 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Polski raper stanie przed sądem w związku z używaniem medycznej marihuany Alberto - polski raper już drugi raz stanie przed sądem w związku z używaniem medycznej marihuany. Przeczytaj więcej na ten temat admin22 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Rząd Hiszpanii ustala nowe przepisy dla pacjentów medycznej marihuany Medyczna marihuana w Hiszpanii: sprawdź, jakie przepisy i regulacje dla pacjentów chce wprowadzić hiszpański rząd Justyna Walentynowicz22 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Czechy: Medyczna marihuana będzie dostępna bez recepty? Czy już niedługo Czesi będą mogli uzyskać medyczną marihuanę bez recepty? Nad taką decyzją dywagują tamtejsi politycy. Mikołaj Rusin21 lutego 2024
AKTUALNOŚCI W Polsce nie będzie upraw medycznej marihuany? Otrzymaliśmy oświadczenie jednej z firm Pierwsza firma zaangażowana w uprawy medycznej marihuany w Polsce wycofuje się z projektu. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin19 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Ukraina: Zełenski podpisał ustawę legalizującą medyczną marihuanę Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę legalizującą medyczną marihuanę. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin16 lutego 2024