fbpx
AKTUALNOŚCI
24 sierpnia 2021

Skute Bobo – jakie tematy poruszył Mata w najnowszym utworze?

Michał Matczak, jest jednym z najpopularniejszych raperów młodego pokolenia w Polsce. Mata w swojej muzyce nie boi się poruszać trudnych tematów i zwraca uwagę na problemy społeczne, które często są pomijane lub bagatelizowane przez media i władze.

Na kanale Gombao33 pojawił się najnowszy utwór rapera Maty pt.”Skute Bobo”. Jest to ciekawy weed song, dlatego postanowiliśmy przeanalizować go na naszej stronie. Jakie tematy w nowym utworze poruszył Mata?

Skute Bobo – czyli poważne tematy w mało poważnym utworze

Michał Mata Matczak to obecnie najpopularniejszy raper młodego pokolenia. Jego album „100 dni do matury” wywołał ogromne poruszenie w ogólnopolskich mediach. Oprócz tego przez ostatnie dwa lat zdobył chyba wszystkie możliwe wyróżnienia.

W niedziele na kanał jego ekipy Gombao33 wjechał najnowszy utwór. W bardzo underground’owym stylu bo bez teledysku i pod nowym pseudonimem – „Skute Bobo”, Mata wypuścił weed song’a. Po pierwszym przesłuchaniu można odnieść mylne wrażenie, że jest to luźny track, który ma bardziej wychillować niż skłonić do przemyśleń. Jednak po zapętleniu Skutego Bobo i zapoznaniu się z tekstem można znaleźć kilka bardzo ważnych tematów, które raper poruszył w swoim utworze.

Skute bobo
fot. Instagram-@33mata

Marihuana – cała Polska jest w niej zakochana

Mata to raper, którego utwory często trafiają na nagłówki największych polskich mediów i to nie tylko tych stricte rapowych. Często temat jego utworów pojawia się w programach telewizyjnych, gazetach i debatach publicznych. Oczywiście to nie tylko zasługa jego świetnych nagrań, ale także środowiska z jakiego się wywodzi.

Młody Matczak jest synem jednego z najpopularniejszych prawników w naszym kraju. Jego ojciec – Marcin Matczak to wybitny specjalista prawa, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

W najnowszym utworze Mata rapował, że cała Polska jest zakochana w marihuanie. Nie miał na myśli tylko ludzi młodych bo zaraz po tym dodał:” nie tylko młodzież bo spaliłem z moim dziadkiem grama”. Dlaczego jest to dla społeczności konopnej ważny wers? Pokazuje on, że konopie to nie jest używka spożywana tylko przez patologicznych „Sebixów” spod klatówy.

Raper pokazał, że zioło palą zarówno młodzi jak i starsi ludzie, i to osoby pochodzące z „elit” naszego kraju. Marihuana to używka, która jest spożywana przez osoby z rożnych grup społecznych, zarówno tych mniej zamożnych jak i tych z dobrych, bogatych domów. Jest to zupełnie sprzeczne z tym co bardzo często mówią konserwatywni politycy. Już kiedyś podobny proces starał pokazać się w swoich utworach O.S.T.R i wtedy większość osób postrzegała to jako kłamstwo mówiąc, że jak to osoby inteligentne, dobrze wychowane czy zajmujące wysokie stanowiska mogą palić marihuanę.

Skute bobo
fot. Instagram-@33mata

Chciałbym, żeby tutaj była Kanada albo Nevada

Mata w najnowszym utworze porusza najważniejszy dla nas temat – legalizacji marihuany. Raper przedstawił 24 miejsca na świecie, w których według niego kwestia jarania jest lepiej rozwiązana niż w Polsce, jednak nie w każdym jest w pełni legalna:

 • Kanada – marihuana rekreacyjna i medyczna jest tam całkowicie legalna od 2018 roku.
 • Nevada – marihuana jest tam legalna dla osób powyżej 21 roku życia.
 • Holandia – posiadanie marihuany nie jest tam karane, społecznie akceptowalne są Coffeshopy.
 • Czechy – posiadanie marihuany nie jest tam karane, możliwość uprawy do 5 roślinek.
 • Hiszpania – posiadanie i uprawa na własny użytek nie jest karana.
 • Portugalia – tam teoretycznie używanie wszystkich narkotyków zostało zdekryminalizowane w 2001 roku, jednak zdarzają się przypały za jointa.
 • Jamajka – od oficjalnie 2015 można posiadać tam niewielkie ilości zioła na własny użytek a rezydenci mogą uprawiać do 5 roślin.
 • Trinidad i Tobago – dozwolona uprawa i posiadanie marihuany na własny użytek.
 • Malta – dotychczas to państwo potrafiło karać nawet za niewielkie ilości, jednak w lutym Premier ogłosił, że nastąpi legalizacja niewielkich ilości i uprawy na własny użytek.
 • Paragwaj – chociaż ten kraj teoretycznie nie zalegalizował rekreacyjnej marihuany to jest drugim po Meksyku producentem konopi na świecie. Medyczna marihuana jest tam legalna.
 • Floryda – tutaj Mata trochę poleciał, bo wiele stanów USA ma bardziej liberalne zasady co do użytkowania marihuany. Na Florydzie marihuana rekreacyjna jest nielegalna a posiadanie niewielkich ilości można wyłapać mandat, bądź nawet karę jednego roku pozbawienia wolności.
 • Szwajcaria – za nie wielkie ilości marihuany grzywna, co ciekawe konopie do 1% THC są w pełni legalne.
 • Waszyngton – pierwszy stan USA, który w pełni zalegalizował marihuanę.
 • Waszyngton DC – kolejny stan USA z pełnym legalem.
 • Ekwador – posiadanie do 10g jest tam legalne, marihuanę medyczną zalegalizowano w 2019 roku.
 • Słowenia – posiadanie jakichkolwiek narkotyków w małych ilościach zostało zdekryminalizowane. Marihuana medyczna jest tam nielegalna, poza kilkoma lekami na bazie kannabinoidów.
 • Australia – od dłuższego czasu trwają pracę nad zalegalizowaniem zioła w całym kraju.
 • Urugwaj – ten kraj, jako pierwszy na świecie w pełni zalegalizował zioło, stało się to w roku 2013.
 • Gruzja – pierwszy kraj byłego bloku komunistycznego, który zalegalizował posiadanie marihuany medycznej i rekreacyjnej na użytek własny. Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu za jointa groziło tam nawet do 14 lat więzienia.
 • Bermudy – marihuana medyczna w pełni legalna, rekreacyjna do 7g .
 • Wyspy Bergamuta – tutaj sytuacja nie jest zbyt jasna. Bardzo możliwe, że wiele używek jest tam społecznie akceptowalne, zwłaszcza psychodeliki.
 • Boliwia – marihuana jest nielegalna, lecz policja nie robi żadnych problemów, no, chyba że jesteś turystą.

Co Mata sugeruje naszym politykom?

W Skutym Bobo Matczak zaproponował proste rozwiązanie – „Za skuna mandata nie krata,
Hakuna Matata”. Raper domaga się wlepiania mandatów za palenie zioła a nie wsadzania ludzi za kratki. Jest to temat, który my jako miłośnicy konopi poruszamy od lat. Bardzo prawdopodobne jest to, że za pomocą Matczaka znów ta dyskusja przebije się mainstreamu.

Lider Gombao33 wspomina o różnicach między osobami palącymi zioło a tymi, co piją alkohol. Wychwala również popularny Caliweed i rapuje o tym, że każdy z jego znajomych palił marihuanę. Skute Bobo oprócz tego, że jest naprawdę dobrą nutą do wieczornej chillery utopii, to również może skłonić do głębszej refleksji na temat obecnie panującego w Polsce prawa narkotykowego.

Jeżeli szukasz więcej informacji o konopiach to sprawdź naszą zakładkę AKTUALNOŚCI.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: AKTUALNOŚCI
Mikołaj Rusin

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl Kontakt: [email protected]

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.
AKTUALNOŚCI Seks po marihuanie czy seks po alkoholu? Ankietowani wybrali konopie Apetyt na seks: marihuana kontra alkohol. Co preferują ludzie? Odkryj wyniki ankiety i dowiedz się więcej. Przeczytaj artykuł teraz! Justyna Walentynowicz18 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Legalizacja komercyjnego rynku konopi w Czechach Czesi dążą do legalizacji komercyjnego rynku konopi. Przeczytaj szczegóły proponowanej ustawy legalizującej marihuanę. admin18 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Jak Poprawić Wilgotność Suchych Topów Marihuany - Praktyczne Porady Jak dbać o wilgotność suszu konopnego i uniknąć problemów związanych z nadmiernym przesuszeniem. Skuteczne metody kontroli wilgotności admin18 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Snoop Dogg otworzył swój pierwszy oficjalny sklep z marihuaną. Sprawdź jego lokalizację! Amerykański raper Snoop Dogg otworzył swój pierwszy oficjalny sklep z marihuaną. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin17 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Jak skręcić Holendra? Poradnik kręcenia jointa w stylu holenderskim Jak skręcić jointa w holenderskim stylu? Przeczytaj poradnik skręcania jointa przygotowany przez specjalistów! admin15 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Legalizacja marihuany w USA zmniejsza ilość aktów przemocy wobec partnerów Legalizacja marihuany wpływa na zmniejszenie przemocy. Badania pozwalają zrozumieć, jakie korzyści społeczne przynosi regulacja rynku konopi Justyna Walentynowicz11 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Szwajcaria sprzedaje legalną marihuanę. Jakie produkty zyskują popularność? Legalna marihuana w Szwajcarii. Dowiedz się, które produkty konopne zdobywają uznanie wśród konsumentów, jakie są trendy na rynku i jak to wpływa na sytuację alpejskiego kraju Justyna Walentynowicz10 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Daby z THC: Co to jest dabbing i dlaczego 710 jego święto? W tym artykule przyjrzymy się, czym dokładnie są daby, dlaczego zyskały na popularności oraz dlaczego 710 jest dla nich tak wyjątkową datą Justyna Walentynowicz10 lipca 2024