fbpx
GROW
19 kwietnia 2022

    Uprawa marihuany – podstawowe informacje

Chcesz zacząć uprawiać marihuanę? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z uprawą konopi
Uprawa marihuany - Poradnik i podstawy

Uprawa chwastów (tłum. Weed) jest łatwa – nie bez powodu nazywa się to „chwastami” – więc nie martw się, jeśli wcześniej nic nie uprawiałeś. Nasze przejrzyste i łatwe do naśladowania przewodniki pomogą hodowcom wszelkiego rodzaju, zwłaszcza tym, którzy dopiero zaczynają.

    Uprawa konopi zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz może być zabawna i satysfakcjonująca, ale może też być wyzwaniem i wymaga pewnej ilości cierpliwości, czasu i pieniędzy. Przeprowadzę Cię przez wszystkie etapy sadzenia, od przygotowania nasion, kiełkowania, wzrostu roślin i zbioru, po najlepsze praktyki i rozwiązania typowych problemów.

Szybki przegląd podstaw uprawy konopi

    Ponieważ roślina była od dawna nielegalna, wiele informacji o uprawie zostało przekazanych ustnie. Istnieje wiele mitów i tradycji na temat uprawy konopi, że znalezienie dobrej, rozsądnej porady może być trudne. Jest mnóstwo informacji na temat uprawy w pomieszczeniach oraz tego, jak najlepiej wykorzystać małą przestrzeń, zmaksymalizować zbiory i udoskonalić rośliny. Niestety w Polsce jest to nielegalne, chociaż sam zakup pestek w celach kolekcjonerskich już tak. Nasz portal współpracuje ze sklepem PanPestka , który również fachowo doradzi w kwestii zakupów.

Są kraje w których zasianie nasion jest zgodne z prawem. W domowych warunkach możemy uzyskać obfite zbiory, lecz nie wszyscy hodowcy są gotowi poświęcić tyle czasu i wysiłku, aby zdobyć dużo „szczytów” – niektórzy chcą się po prostu dobrze bawić, uprawiać zioła i palić to, co wyhodują. Niezależnie z którą grupą się identyfikujesz- ciesz się, baw się dobrze i naucz się kilku sztuczek – rosnące zioła mogą leczyć i relaksować i nic nie przebije palenia własnego. 

    Najlepszym sposobem na uzyskanie dobrej jakości pędów i wysokich plonów jest uprawa silnych, zdrowych roślin. Oto zestawienie najważniejszych rzeczy, które musisz wiedzieć o uprawie marihuany:

 • Cannabis to roślina jednoroczna – kwitnie w klimacie umiarkowanym, na przykład w słynnym Szmaragdowym Trójkącie Północnej Kalifornii, gdzie rośnie i umiera każdego roku i musi zostać przesadzona w następnym roku.
 • uprawa rośliny trwa około 10-32 tygodni, w zależności od wybranej metody i wielkości pożądanej rośliny.
 • Indoor czy Outdoor? Zanim zaczniesz sadzić, musisz zdecydować, czy chcesz uprawiać w pomieszczeniu, czy na zewnątrz (więcej na ten temat poniżej). Możesz uprawiać „krzaczki” prawie wszędzie – zależy to od dostępnej przestrzeni, sprzętu i zasobów, tylko nie w Polsce.????
 • Od nasionka (lub klon) do gibonka. Rośliny konopi są pierwotnie nasionami lub klonami. Nasiona muszą wykiełkować, aby wyrosły na sadzonki. Klon to chwast wycięty z rośliny, który można następnie wyhodować w innej roślinie i ma ten sam skład genetyczny.
 • po zasianiu roślina wchodzi w fazę wegetatywną, która jest zwykle najdłuższym etapem jej życia. Tutaj roślina będzie głównie łodygą, gałęziami i liśćmi wachlarzowymi – jeszcze bez pąków.
 • magia dzieje się podczas kwitnienia, kiedy zaczyna kiełkować. Rośliny wchodzą w ten etap około dwóch miesięcy przed zbiorami.
 • Ścinka to dopiero początek. Po okresie żniw będziesz ciąć rośliny, przycinać je, suszyć i leczyć, a następnie cieszyć z produktu finalnego.

    Czego potrzebuje roślina konopi indyjskiej, aby przetrwać i dobrze się uchować?

 • Światło: marihuana jest rośliną fotoperiodyczną, co oznacza, że ​​ilość światła, jaką otrzyma każdego dnia, określi, kiedy zakwitnie — kiedy zacznie wytwarzać pędy. Na zewnątrz ilość światła na dzień zmienia się wraz z porami roku, podczas gdy domowi wielbiciele ogrodnictwa mogą to kontrolować za pomocą sztucznego oświetlenia np. z 18 na 12 godzin dziennie. O lampach do wykorzystania domowego napiszę osobny tekst, skupmy się póki co na świeżości słoneczka, które samo w sobie sprawia, że czujemy się o „jedno” niebo lepiej. ????
 • Woda. Rośliny oczywiście potrzebują wody, której ilość zmienia się w miarę wzrostu, a także zależy od lokalnego klimatu i pogody.
 • Odżywianie: nasze plony, tak samo jak my wszyscy potrzebują składników odżywczych, aby dobrze się rozwijać i zachować zdrowie. „Słyszałem w telewizji” , że pewien prezydent zza wschodniej granicy, tak nie do końca się rozwinął, przez co nie zachował zdrowia, szczególnie psychicznego. Na szczęście naszym roślinkom to nie grozi.
 • Temperatura i wilgotność:  środowisko zapewniające optymalną temperaturę i wilgotność, jest szczególnie ważna, gdyż ma ogromny wpływ na jakość chowu. Jest  to zazwyczaj 12,8°C – 29,4°C i 50-70% wilgotności względnej, a jak wiadomo wilgotność ma znaczenie nie tylko znaczenie w przypadku roślinek. ????????
 • Wiatr/przepływ powietrza: rośliny marihuany wymagają również wiatru lub przepływu powietrza, który można symulować w pomieszczeniu za pomocą wentylatora, a   na zewnątrz skorzystać z mocy natury.

Uprawa konopi wewnątrz i na zewnątrz

    Twoja własna hodowla zaczyna się od pytania- w domu czy poza domem? Poniżej trochę informacji. W następnych artykułach odnajdziesz szersze spektrum odpowiedzi. 

    Uprawa na zewnątrz to najtańszy i najłatwiejszy sposób na uprawę, ponieważ możesz wykorzystać moc słońca i innych zasobów naturalnych. Do tego potrzebujesz dużo miejsca, a konopie muszą być w stanie uzyskać wystarczającą ilość światła słonecznego przez cały sezon wegetacyjny.

    Uprawa w pomieszczeniach jest droższa, ponieważ musisz wydawać pieniądze na sprzęt i narzędzia oraz co najbardziej odczuwalne w portfelu- energię elektryczną. Niewątpliwą zaletą jest to, że możesz kontrolować każdy aspekt hodowli i uprawiać ją w pomieszczeniach niemal wszędzie, na przykład  mieszkanie w bloku                               (niektóre nasiona idealnie sprawdzają się w domu np. 00-Skunk) Odmiany Indoor są znane ze swojej siły i jakości, dlatego spodziewaj się, że wyhodujesz „zabójcze” zioło. ????

    Jak wybrać odmianę konopi do uprawy

Pojedyncza roślina może wyprodukować od 227 gramów do 454 gramów suchych pędów, w zależności od tego, jak dużą  uda Ci się wyhodować.

   Uprawa marihuany wymaga poświęcenia czasu i wiele wysiłku, ale efekt końcowy wynagrodzi cały ten trud- to mogę zagwarantować. ???? Pamiętaj, że każdy ma inny gust i preferencje, a jak wiadomo „szyszki” na każdy organizm mogą mieć różne działanie.

    Inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odmiany:

 • dostępność: posiadanie i sprzedaż ”pestek” w naszym kraju jest legalna, ponieważ nasiona same w sobie nie posiadają substancji narkotycznych.
 • klimat i środowisko: niektóre odmiany są łatwiejsze przy uprawie na zewnątrz, podczas gdy inne są wystarczająco niskie i grube, aby można je było uprawiać w pomieszczeniach. Ponadto niektóre szczepy wymagają większej uwagi i są bardziej podatne na szkodniki i mogą czerpać korzyści ze środowisk o kontrolowanym klimacie. O odmianach napiszę w kolejnym artykule.
 • miejsce wysiewu: konopie można z powodzeniem uprawiać na małych lub dużych przestrzeniach, ale ważne jest, aby wiedzieć, ile miejsca trzeba wykorzystać przed zbudowaniem granic ( najlepiej Keine Grenzen ????). Na przykład, jeśli siejesz na małej przestrzeni, rozważ sadzenie drzew indica, które są zwykle krótsze i bardziej krzaczaste np. dobrym wyborem jest Indica Cream
 • czas wzrostu: niektóre odmiany dojrzewają dłużej niż inne. Jeśli zależy Ci na szybkim , wypróbuj odmianę, która kwitnie po 8-9 tygodniach zamiast po 12 tygodniach. Odmiany automatycznie kwitnące będą znacznie krótsze. Są to tak zwane Automaty.

Wiecej informacji w  następnych artykułach, w których poruszę następujące zagadnienia takie jak:

 • Poradniki kupujących nasiona i potrzebny sprzęt. 
 • 4 etapy wzrostu marihuany.
 • Anatomia marihuany.
 • Ile krzaków uzyskać z uprawy jednej rośliny?
 • Uprawy INDOOR. Jako i kiedy?
 • Uprawy OUTDOOR. Jak i kiedy?
 • Jak uprawiać marihuanę w domowych warunkach za mniej               niż 2500zł?
 • 6 odmian najlepszych roślin do własnej hodowli.
 • Nasiona: Jak wyhodować marihuanę z nasion?
 • Jak klonować konopie?
 • Pielęgnacja sadzonek.
 • Jak przycinać marihuanę?

Praaaa_elo420

Autor: pradawnyelf

Bibliografia:

 • Marihuana fakty : marihuana mity / Mariusz Jędrzejko.Wrocław : Wrocławskie Wydawnictwo Naukowe Atla 2, 2011.
 • Zdrowaś mario : reportaże o medycznej marihuanie / Aleksandra Pezda. Wydawnictwo, 2018.
 • Konopie… dla wszystkich : lecznicze zastosowanie marihuany / Fabio Firenzuoli, Francesco Epifani, Idalba Loiacono. Wrocław : Esteri – Edra Urban & Partner, cop. 2016.
 • Lecznicza marihuana : uzdrawiające właściwości oleju z konopii indyjskiej / Mark Sircus.Kraków : Wydawnictwo M, copyright 2017.
 • Marihuana w naszych mózgach/ Alger, Bradley E, Nicoll, Roger A. Świat Nauki. – 2005, nr 1, s. 25-31
Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: GROW, NASIONA

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GROW Darmowe lekcje uprawy konopi indyjskich w Minnesocie Jak uprawiać konopie indyjskie? Mieszkańcy Minnesoty mogą zapisać się na darmowy kurs uprawy! Przeczytaj więcej. Mikołaj Rusin5 grudnia 2023
GROW Czym jest kief ? Kief – małe kryształki o wielkiej mocy! Odkryj, jak go pozyskać i jak maksymalnie wykorzystać jego potencjał. admin4 grudnia 2023
GROW Czym są trichomy ? Trichomy są fascynującym aspektem rośliny konopi. Są prawdziwymi "fabrykami" wielu związków chemicznych obecnych w marihuanie. admin1 grudnia 2023
GROW Zmniejsz koszty swojej uprawy z lampami Perfand Led Zmniejsz koszty swojej uprawy dzięki pulsacyjnej technologii doświetlania roślin firmy Perfand Led. Przeczytaj więcej. Mikołaj Rusin30 listopada 2023
GROW Lampa doświetlająca rośliny Lampa doświetlająca rośliny: ich rodzaje, korzyści i wskazówki dotyczące wyboru najlepszej lampy dla Twoich roślin. admin27 listopada 2023
GROW Choroby i szkodniki oraz grzyby i pleśnie w uprawie marihuany Uprawiasz konopie i zauważyłeś niepokojące objawy na swoich roślinach w uprawie? Odkryj, jakie choroby i szkodniki mogą jej zagrażać admin9 listopada 2023
GROW Jak wybrać filtry węglowe do growboxa ? Dowiedz się, jakie filtry węglowe do growboxa są godne uwagi, jak prawidłowo je zainstalować i jaka jest ich rola. admin7 listopada 2023
GROW Hermienie marihuany. Co jest powodem bananów i woreczków? Dlaczego się tak dzieje i jak skutecznie zapobiegać i powtrzymać hermienie marihuany, aby uzyskać zdrowe i jakościowe plony ? admin6 listopada 2023