Zgodnie z danymi Państwowej Agencji ds. Konopi Medycznych, lekarze w Czechach przepisali w 2023 około 210 kilogramów produktów z medycznej marihuany. To 43 razy więcej w porównaniu do ilości, przepisywanych 5 lat wcześniej. W przyszłym roku dostęp do marihuany medycznej ulegnie poprawie, co z pewnością ułatwi dostęp do leczenia czeskim pacjentom.
Ułatwienia dla pacjentów medycznej marihuany w Czechach
Od 1 kwietnia 2025 lekarze pierwszego kontaktu w Czechach będą uprawnieni do przepisywania medycznej marihuany pacjentom cierpiącym z powodu bólu. Zmiana polityki wynika z nowego dekretu wydanego przez czeskie Ministerstwo Zdrowia. Decyzja została podjęta po latach lobbingu ze strony pacjentów i lekarzy. Stanowi znaczący krok w kierunku zmniejszenia ilości przypadków uzależnienia od tradycyjnych leków przeciwbólowych i opioidów.
Status prawny medycznej marihuany w Czechach
Medyczna marihuana w Czechach jest legalna od 2013 r., jednak obecnie tylko lekarze specjaliści mogą przepisywać susz konopny oraz inne produkty konopne na receptę. Blisko 8000 pacjentów otrzymuje już legalny dostęp do terapii i może zakupić produkty konopne w aptece. Popyt znacznie przekracza, tę liczbę.
Badanie przeprowadzone przez Krajowe Centrum Monitorowania Narkotyków wykazało, że w ubiegłym roku ponad milion Czechów używało marihuany do celów medycznych, z czego 600 000 stosowało ją jako samoleczenie. Wielu pacjentów ucieka się do domowej uprawy konopi, pomimo istniejącego ryzyka zarzutów karnych.
„Dekret zezwala lekarzom rodzinnym na przepisywanie medycznej marihuany w przypadku przewlekłego, nieuleczalnego bólu” – poinformował rzecznik ministerstwa Ondřej Jakob, zgodnie z lokalnymi doniesieniami Prague Morning.
Lekarze pierwszego kontaktu będą uprawnieni do leczenia medyczną marihuaną
„Jeśli lekarze pierwszego kontaktu mogą przepisywać opiaty, takie jak morfina, to logiczne jest, że powinni mieć również możliwość przepisywania medycznej marihuany” – stwierdził Petr Šonka, przewodniczący Stowarzyszenia Lekarzy Rodzinnych Republiki Czeskiej, według Prague Morning.
Przewodniczący podkreślił także, że terapia konopna może być szczególnie cenna dla pacjentów w terminalnym stadium raka, doświadczających silnego bólu.
W Czechach 90% kosztów (do 30 gramów marihuany miesięcznie na cele terapii) pokrywa ubezpieczenie zdrowotne. Wielu pacjentów potrzebuje jednak większych ilości. Osoby cierpiące na schorzenia takie jak stwardnienie rozsiane, często potrzebują do 90 gramów miesięcznie, przez co muszą płacić z własnej kieszeni. Przy cenie około 200 koron za gram, wydatek ten może być dla ogromny. Jeśli jednak porównamy sytuację do tej, jaką mamy w Polsce, refundacja to i tak duży plus.
Lekarze mogą przepisać do 180 gramów miesięcznie, ale wyższe ilości pozostają wyzwaniem finansowym dla większości pacjentów. Pomimo tych przeszkód, włączenie ekstraktów z konopi indyjskich wraz z suszonymi produktami do refundacji ubezpieczeniowej oznacza stopniowy postęp.
Największe korzyści wynikające z tej reformy odniosą pacjenci cierpiący na lekooporny ból przewlekły, a także osoby cierpiące na zaburzenia neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane lub objawy wywołane paraliżem. Wraz z rozszerzaniem się dostępu do marihuany, ruch, jaki wykonały Czechy, wpisuje się w szersze globalne trendy uznające medyczne właściwości cannabis.
Dostęp do leczenia konopiami stopniowo poprawia się na całym świecie. Zgodnie z niedawnym badaniem opublikowanym przez Narodowy Instytut Zdrowia USA, już 57 krajów przyjęło środki dotyczące legalizacji medycznej marihuany.

Czechy chcą także zezwolić na uprawę i posiadanie marihuany rekreacyjnej
Według Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA), prawie 30% dorosłych Czechów spożywało konopie indyjskie przynajmniej raz w życiu. 11,1% zgłosiło spożycie marihuany w ciągu ostatniego roku. Na podstawie danych przygotowanych przez EMCDDA wiemy także, że średni wskaźnik konsumpcji zioła w Europie wynosi 8%.
Expats CZ przeprowadził ankietę dotyczącą reformy marihuany dla dorosłych w Czechach. Padło w niej pytanie: „Czy zgadzasz się z rządowymi planami uregulowania rynku rekreacyjnej marihuany? ” 92% respondentów odpowiedziało tak.
Co kraj może zyskać dzięki legalizacji marihuany?
W październiku 2022 Partia Piratów w Czechach zleciła ekspertyzę, która wykazała, że opodatkowany i regulowany przemysł konopi indyjskich mógłby wygenerować przychody podatkowe w wysokości od 26,5 milionów euro do 73 milionów rocznie.
Niedawno czeski rząd zaproponował rozwiązanie, które pozwoliłoby dorosłym w tym kraju na uprawę roślin w ich prywatnych domach i posiadanie konopi indyjskich na własny użytek.
Proponowany plan dekryminalizacji marihuany w tym kraju został wprowadzony przez czeskie Ministerstwo Sprawiedliwości we wrześniu 2024 roku. Zakłada legalną uprawę do 3 roślin konopi indyjskich i ustala limit posiadania maksymalnie 50 gramów konopi indyjskich w domu oraz do 25 gramów w przestrzeni publicznej. Wierzę w to, że nowy rok przyniesie konopiom i ich użytkownikom zmiany na lepsze.
Jeżeli szukasz więcej informacji o konopiach, to sprawdź naszą zakładkę AKTUALNOŚCI.
Źródła:
- Prague Morning. (2024). Czech GPs Will be Able to Prescribe Medical Cannabis Next Year. Z linku: https://praguemorning.cz/czech-gps-will-be-able-to-prescribe-medical-cannabis-next-year/
- Green J. (2024). International CBC. Czech General Practitioners To Start Prescribing Medical Cannabis In 2025. Z linku: https://internationalcbc.com/czech-general-practitioners-to-start-prescribing-medical-cannabis-in-2025/
NAPISZ KOMENTARZ