fbpx
GRZYBY
1 marca 2023

Czy grzyby psylocybinowe mogą wywołać psychozę?

SZOKUJĄCE ODKRYCIE! Czy grzyby psylocybinowe mogą wywołać psychozę? Ekspert odsłania kontrowersyjną prawdę, której nikt nie chce Ci powiedzieć!
grzyby psylocybinowe

Grzyby psylocybinowe zyskują dużą popularność. Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z tym tematem mają wiele pytań. Jednym z nich jest to czy grzyby psylocybinowe mogą wywołać psychozę. O tym przeczytasz w naszym artykule.

Grzyby psylocybinowe w kulturze

Historia grzybów psylocybinowych sięga bardzo daleko w przeszłość. Grzyby psylocybinowe były stosowane przez różne kultury i społeczności w celach religijnych i terapeutycznych od tysięcy lat. Archeologiczne dowody wskazują na to, że grzyby psylocybinowe były znane i stosowane przez Azteków w Meksyku już w czasach prekolumbijskich.

Przez długi czas plotki i anegdoty osób zainteresowanych tym tematem były głównym źródłem informacji o magicznych grzybach. W dzisiejszych czasach psylocybina coraz częściej pojawia się w klinicznych badaniach leków. Naukowcy badają jej terapeutyczną wszechstronność w leczeniu różnych chorób psychicznych, takich jak np. depresja i PTSD. W rezultacie mamy większy dostęp do różnorodnych wiarygodnych danych na temat tego psychodelicznego związku i skutków jego zażywania.

Psylocybina, a psylocyna

Podczas spożywania grzybków główny związek chemiczny w nich – psylocybina szybko przekształca się w jej aktywną formę – psylocynę. Psylocyna odpowiada za efekty psychodeliczne grzybów i odgrywa główną rolę w przebiegu tripu. Jednakże, podobnie jak konopie składają się z tysięcy związków, grzyby również zawierają wiele aktywnych związków, które także mogą kształtować i wpływać na psychodeliczne doświadczenia.

Trip na grzybach magicznych jest unikalny dla każdej osoby, jednak często podróże mają kilka wspólnych cech. Osoby, które spożywają standardową lub średnią dawkę grzybów magicznych (około 1,75 grama), często odczuwają efekty po 30-60 minutach. Szczytowe efekty występują około 1-2 godzin po spożyciu, a cała podróż trwa od czterech do sześciu godzin.

Podczas podróży użytkownicy mogą doświadczać wahań nastroju i intensywnych emocji, doznań mistycznych, wypaczonego poczucia czasu, rozpadu ego (utrata poczucia siebie), zdezorientowanych myśli, halucynacji i urojeń.

Jednak urojenia, halucynacje i zdezorganizowane myślenie są również charakterystycznymi cechami psychozy i schizofrenii.

Psychoza to termin opisujący sytuację, w której jednostka traci kontakt z rzeczywistością. Ma trudności ze zrozumieniem, co jest prawdziwe, a co nie. Psychoza może być objawem choroby psychicznej, takiej jak schizofrenia lub choroba afektywna dwubiegunowa. Jednak może być również spowodowana brakiem snu, urazem, traumatycznym przeżyciem, niektórymi lekami na receptę lub substancjami halucynogennymi… jak psylocybiną.

Oprócz halucynacji, urojeń i dezorientacji w myśleniu, inne objawy psychozy mogą obejmować intensywne nowe pomysły lub wręcz przeciwnie – trudności z koncentracją.

grzyby psylocybinowe
Temat wpływu psylocybiny jest obecnie bardzo popularny wśród lekarzy, którzy zajmują się leczeniem chorób psychicznych

Rozumienie psychozy

Ważne jest, aby zrozumieć, że ogólnie psychoza jest uważana za objaw, a nie stan zdrowia psychicznego (w przeciwieństwie do schizofrenii). Czas trwania epizodu psychotycznego zależy od przyczyny. Epizod, który może być wywołany na przykład przez substancję, zwykle trwa krótko, trwa tylko wtedy, gdy substancja jest aktywna w organizmie danej osoby. Epizody psychotyczne związane ze stanem zdrowia psychicznego, takim jak schizofrenia, mogą jednak trwać kilka dni, miesięcy lub nawet dłużej.

Występują pewne podobieństwa między objawami psychozy, schizofrenii i podróży psylocybinowej. Psylocybina była wykorzystywana w badaniach klinicznych do modelowania psychozy. Doświadczenia, które zwykle pojawiają się podczas podróży po magicznych grzybach, mogą wyglądać jak forma tymczasowej psychozy.

U niektórych osób psylocybina może wywoływać krótkotrwałe epizody psychotyczne podczas podróży

dr Sam Zand, psychiatra i dyrektor medyczny

Czy psylocybina może wywołać długotrwałą psychozę lub schizofrenię albo zaostrzyć istniejące stany?

Naukowcy regularnie sprawdzają wpływ psylocybiny na ludzi. W 2022 roku nakreśliło bezpieczeństwo psylocybiny. Pierwszy, przegląd badań sprawdzających użycie psylocybiny w zaburzeniach psychicznych, donosił, że do tej pory nie było żadnych znaczących niepożądanych zdarzeń klinicznych związanych z psylocybiną. A także żadnych możliwych do zweryfikowania zarejestrowanych zgonów. Drugi przegląd badań klinicznych sprawdzających potencjał terapeutyczny psylocybiny wykazał, że ta substancja miała pozytywny stosunek korzyści do ryzyka w leczeniu zaburzeń psychicznych. Lekarze odnotowali niewiele poważnych zdarzeń niepożądanych.

Obawy polegają na tym, że psychodelik może wywołać psychozę. W środowisku pojawiają się anegdotyczne doniesienia o tym, co dzieje się podczas rekreacyjnego używania LSD, chociaż wydaje się, że jest to niezwykle rzadkie w warunkach terapeutycznych.

dr Robert Alexander, dyrektor medyczny w Reunion Neuroscience

Podczas tripu psylocybinowego mogą wystąpić krótkotrwałe epizody psychotyczne. Jednak długotrwała psychoza, która utrzymuje się przez dzień lub dłużej, jest niezwykle rzadka.

Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam susze i olejki CBD, najlepsze waporyzatory i akcesoria do palenia.

źródło: leafly.com

Mikołaj Rusin

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl Kontakt: [email protected]

Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.
GRZYBY DMT w leczeniu depresji - nowe podejście w psychoterapii? W Nature Scientific Reports pojawiło się badanie substancji psychodelicznej DMT w leczeniu depresji. Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz21 lutego 2024
GRZYBY Czy władze Nowego Jorku już niedługo zalegalizują psylocybinę? Politycy z Nowego Jorku przedstawili dwa projekty ustaw, które mogłyby zalegalizować używanie psylocybiny. Przeczytaj więcej. Mikołaj Rusin15 lutego 2024
GRZYBY Seks po LSD: Psychodeliczne narkotyki a seksualność Seks a substancje psychoaktywne - jak wpływają na zachowania seksualne? Czy seks po LSD wpływa na doznania? Dowiedz się więcej na ten temat. Justyna Walentynowicz12 lutego 2024
GRZYBY Mikrodawkowanie psylocybiny w leczeniu zachowań kompulsywnych i anhedonii Mikrodawkowanie psylocybiny - badacze sprawdzają jak niewielkie dawki tej substancji mogą wpłynąć na zdrowie psychiczne Justyna Walentynowicz29 stycznia 2024
GRZYBY 79% Kanadyjczyków popiera terapię psylocybiną w leczeniu lęku Psylocybina - psychodeliczna substancja w grzybach w leczeniu depresji i uzależnień. Kanadyjczycy popierają legalizację psylocybiny w terapii lęku Justyna Walentynowicz26 stycznia 2024
AKTUALNOŚCI Psylocybina - nadzieja w terapii ciężkich zaburzeń odżywiania Zaburzenia odżywiania takie jak anoreksja są bardzo trudne w leczeniu. Psylocybina jest nadzieją w terapii. Sięga do postaw mechanizmów zaburzeń Justyna Walentynowicz2 stycznia 2024
GRZYBY W 2023 roku, 700 osób legalnie zażyło grzyby w Oregonie W 2023 roku otworzyły się pierwsze centra leczenia grzybami psylocybinowymi w stanie Oregon. Kilkaset osób już skorzystało z terapii Justyna Walentynowicz28 grudnia 2023
GRZYBY Psychodeliki i bad trip - dlaczego trip killer po LSD to zły pomysł? Po zażyciu substancji psychodelicznych, takich jak grzyby zdarza się przeżyć bad tripa. Czym jest trip killer na bad trip i dlaczego lepiej na niego uważać? Justyna Walentynowicz21 grudnia 2023