fbpx
AKTUALNOŚCI
15 grudnia 2023

Czy rozpoczną się badania nad terapią psychodeliczną dla żołnierzy w USA?

Czy czynni żołnierze amerykańscy będą mogli wziąć udział w badaniach terapii psychodelicznej?
żołnierze USA terapia psychodeliczna

Do prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena skierowano ustawę obronną. Zawiera przepisy dotyczące finansowania badań nad terapeutycznym zastosowaniem psychodelików, takich jak psylocybina i MDMA dla członków służby wojskowej.

Psychodeliki nadzieją dla amerykańskich żołnierzy

W ustawie o autoryzacji obrony narodowej z 2024 r. znalazł się istotny przepis. Dotyczy finansowania badań klinicznych z wykorzystaniem substancji psychodelicznych w leczeniu członków czynnej służby wojskowej.

Sekcja dotycząca psychodelików wymagałaby od Departamentu Obrony (DOD) ustanowienia pewnego procesu. Miałby polegać na tym, że członkowie służby z zespołem stresu pourazowego (PTSD) lub urazowym uszkodzeniem mózgu mogliby uczestniczyć w badaniach klinicznych. Obejmują one psylocybinę, MDMA, ibogainę i 5-MeO-DMT. Lista psychodelików została również rozszerzona o kwalifikowane alternatywne terapie roślinne.

Departament Obrony musiałby ułatwić ten proces w ciągu 180 dni od uchwalenia. Mógłby współpracować z kwalifikującymi się federalnymi lub stanowymi agencjami rządowymi. Obejmuje to także instytucje akademickie w celu przeprowadzenia badań klinicznych i 10 milionów dolarów finansowania.

Zgodnie z przepisami, sekretarz obrony musiałby przedstawić ustawodawcom raport w ciągu jednego roku od uchwalenia. Następnie co roku przez trzy lata, z informacjami na temat wyników testów i udziału w nich. W międzyczasie została także dołączona sekcja pilotażowego programu medycznej marihuany. Nie została jednak ostatecznie uwzględniona w porozumieniu konferencyjnym.

Środek ten wymagałby od Departamentu Obrony zbadania wpływu używania marihuany na zdrowie weteranów i członków służby, którzy są beneficjentami Departamentu Spraw Weteranów Stanów Zjednoczonych (VA). Aby zakwalifikować się do programu, uczestnik VA musiałby mieć zdiagnozowane PTSD, depresję lub lęk, lub mieć przepisane leczenie przeciwbólowe.

Ustawa o upoważnieniu do obrony narodowej

Przepisy dotyczące psychodelików i medycznej marihuany zostały dołączone w Komisji Służb Zbrojnych przed ich rozpatrzeniem. Następnie członkowie złożyli dziesiątki innych poprawek dotyczących reformy polityki narkotykowej w okresie poprzedzającym przyjęcie przez Izbę swojej wersji ustawy (NDAA). Komisja Regulaminowa Izby Reprezentantów nie dopuściła jednak większości z nich do rozpatrzenia.

W międzyczasie Senat zawarł w swojej ustawie o upoważnieniu do obrony narodowej treść, która zakazałby pewnych działań agencjom wywiadowczym, takim jak CIA i NSA. Dotyczy to odmawiania poświadczeń bezpieczeństwa wnioskodawcom wyłącznie z powodu używania przez nich marihuany w przeszłości. Zostało to dołączone w ramach odrębnego środka, który został zmieniony w celu dodania ochrony konopi przez senatora Rona Wydena.

W raporcie z konferencji odnotowano, że tekst tego podstawowego aktu prawnego, Intelligence Authorization Act, został uwzględniony w obecnie zatwierdzonej ustawie NDAA. W rzeczywistości wydaje się on milczeć na temat przepisu dotyczącego konopi. Nie został uwzględniony w ostatecznej wersji ustawy.

We wrześniu Komisja Nadzoru i Odpowiedzialności Izby Reprezentantów uchwaliła samodzielną, dwupartyjną ustawę. Uniemożliwiłaby ona odmowę federalnego zatrudnienia lub poświadczenia bezpieczeństwa na podstawie wcześniejszego używania marihuany przez kandydata. Inne poprawki dotyczące konopi zaproponowane do senackiej ustawy NDAA, takie jak poprawka zezwalająca na używanie medycznej marihuany przez weteranów, nie zostały przyjęte.

psychodeliki żołnierze USA
Czy rozpoczną się badania nad terapią psychodelikami dla żołnierzy w USA?

Psychodeliki pomagają amerykańskim weteranom

Obecna sytuacja weteranów wojskowych w USA jest trudna. Szukają nadziei w terapii psychodelicznej. Nie otrzymują takiej pomocy w swoim kraju, szukają więc w Meksyku.

Niedawny raport CBS News zauważa, że wielu weteranów cierpiących z powodu PTSD desperacko pragnie się wyzdrowieć. Coraz więcej z nich zwraca się ku leczeniu wspomaganemu psychodelikami w Meksyku.

Istnieje ogranizacja non-profit VETS, Veterans Exploring Treatment Solutions. Finansuje dotacje dla weteranów na wyjazd do Meksyku na leczenie, które nie jest legalne w Stanach Zjednoczonych. Organizacja co tydzień przewozi weteranów z San Diego do Meksyku na psychodeliczne sesje.

Jeden z weteranów opowiedział o jej przebiegu. Sesja terapeutyczna rozpoczęła się od użycia dymu ze świętej rośliny mapacho w celu oczyszczenia przestrzeni. Następnie nastąpiła skoncentrowana medytacja z lekiem. Kluczem terapii jest krótkie, intensywne, psychodeliczne doświadczenie. Podczas sesji Daniels – jeden z weteranów przeszedł przez szereg emocji, wyraźnie poruszony, gdy łzy spływały mu po twarzy. Doświadczenie trwało około 10 minut i powiedział, że było „magiczne, jak nowy początek”.

„Moje serce zostało po prostu otwarte, szeroko otwarte, a tam było tyle bólu, tyle gniewu i jak tylko pozwoliłem mu odejść, stałem się ponownie świadomy swojej obecności i poczułem, że moje ciało po prostu się rozluźnia” – powiedział Daniels.

Według CBS, Daniels i jego żona poświęcają się teraz pomaganiu weteranom w uzyskaniu pomocy, której potrzebują – pomagając im dostać się do Meksyku na leczenie.

Kongres jest na dobrej drodze do zatwierdzenia przepisów, które oznaczałyby znaczący postęp w polityce USA wobec psychodelików.

  1. Jaeger K. Marijuana Moment. (2023). Congress Sends Biden Defense Bill That Would Fund Studies Into Psychedelics Therapy For Active Duty Military Z linku: https://www.marijuanamoment.net/congress-sends-biden-defense-bill-that-would-fund-studies-into-psychedelics-therapy-for-active-duty-military/
  2. Ling L., Novak A. CBS News. (2023). U.S. military veterans turn to psychedelics in Mexico for PTSD treatment Z linku: https://www.cbsnews.com/news/military-veterans-psychedelics-mexico-ptsd-treatment-retreat/

 

Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AKTUALNOŚCI 3 na 5 Amerykanów uważa, że alkohol i tytoń są bardziej szkodliwe niż marihuana Trzech na pięciu Amerykanów jest zdania, że zarówno alkohol, jak i tytoń są bardziej szkodliwe niż marihuana. Justyna Walentynowicz23 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI Polska zwiększy import medycznej marihuany? Wiceszef MZ nie zaprzecza Polski wiceszef MZ odpowiedział na pytania związane z medyczną marihuaną w Polsce. Przeczytaj więcej na ten temat. Justyna Walentynowicz23 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI Władze Nowego Jorku walczą z nielegalnymi sklepami z marihuaną Władze Nowego Jorku nie radzą sobie z nielegalnie działającymi sklepami z marihuaną. W związku z tym gubernator zapowiedziała zaostrzenie kar. Justyna Walentynowicz23 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI Raper Mata inwestuje w aplikację. Ma pomóc w ograniczaniu zioła Raper Mata zainwestował w start-up związany z cannabis. Aplikacja ma zwiększyć świadomość użytkowników konopi i kontrolować mechanizmy uzależnień Justyna Walentynowicz22 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI Cieszyn: Policja zabezpieczyła rośliny i 2,5 kg suszu marihuany  Funkcjonariusze z Cieszyna mieli podejrzenia, że jeden z mieszkańców gminy Skoczów posiada oraz sprzedaje marihuanę. Przeczytaj więcej. Justyna Walentynowicz22 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI 420 z Mascotte: Dlaczego kwiecień to najważniejszy miesiąc dla miłośników konopi? Sprawdź historię liczby 420 razem z firmą Mascotte. Dowiedz się więcej na temat najważniejszego miesiąca dla wszystkich stonerów. Mikołaj Rusin22 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI Promocje z okazji 420 na produkty do uprawy roślin - Growbox 20 kwietnia to światowy dzień marihuany. W związku z tym Growbox.pl przygotował dla Was aż 20% zniżki na wybrane ziemie i stymulatory kwitnienia Justyna Walentynowicz20 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI Jak może wyglądać idealne 420? Mamy kilka propozycji Dzisiaj, 20 kwietnia obchodzimy święto 420. To wielki dzień dla wszystkich entuzjastów marihuany. Warto się łączyć i zorganizować sobie idealne 420 Justyna Walentynowicz20 kwietnia 2024