fbpx
GRZYBY
20 grudnia 2023

Psychodeliczny bad trip – czy da się go uniknąć?

Po zażyciu substancji psychodelicznych wiele osób doświadcza tzw. bad trip. Co wpływa na złego tripa?
grzyby psylocybinowe bad trip

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Imperial College London wykazało, że stresujące środowisko i inne czynniki ryzyka były związane z negatywnymi doświadczeniami z psychodelikami. Potwierdza to pogląd, że ustawienie i otoczenie odgrywają znaczącą rolę w pozytywnych doświadczeniach z substancjami takimi jak psylocybina, LSD i MDMA. 

Bad trip po zażyciu psychodelików

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports, daje nowy wgląd w potencjalne negatywne skutki stosowania psychodelików w warunkach klinicznych w leczeniu poważnych schorzeń psychicznych.

W ciągu ostatnich kilku lat doświadczenia psychodeliczne spotkały się z ponownym zainteresowaniem ze względu na ich potencjał w leczeniu chorób psychicznych, w tym zespołu stresu pourazowego, depresji lekoopornej, silnego lęku i zaburzeń związanych z nadużywaniem substancji. Brakuje jednak badań, które koncentrowałyby się konkretnie na możliwych negatywnych skutkach stosowania substancji psychodelicznych (psylocybina czy LSD), takich jak bardzo trudne doświadczenia powszechnie określane jako bad trip (zła podróż). 

Integracja doświadczeń psychodelicznych

Czasami podróż psychodeliczna kończy się silnymi, trudnymi doświadczeniami. Badania sprawdzają, co może się do nich przyczyniać i jakie są objawy bad tripu. Ta analiza jednak bierze pod uwagę jeszcze jeden bardzo ważny czynnik, czyli długoterminowe negatywne reakcje psychologiczne. Badacze chcieli dowiedzieć się, jakie mogą być potencjalne czynniki ryzyka dla takich doświadczeń, ale także dla osób, które je miały, aby zostały wysłuchane. Czasami takie doświadczenie może wymagać integracji psychodelicznej.

Integracja psychodeliczna jest to proces, w którym osoba, która miała doświadczenie psychodeliczne, pracuje ze sobą, z innymi osobami bądź ze specjalistą. Ma to pomóc zrozumieć, przetworzyć i w pełni wykorzystać te doświadczenia w swoim życiu. To więcej niż tylko rozmowa terapeutyczna. Jest to holistyczny proces, który obejmuje zarówno aspekty emocjonalne, jak i duchowe. Ma na celu pomóc osobie zrozumieć swoje doświadczenia, poprzez zrozumienie trudnych emocji, myśli oraz wrażeń. Pomaga również lepiej zrozumieć samego siebie i przenieść wyciągnięte, pozytywne wnioski na działanie w życiu.

Aby przeprowadzić badanie, zespół naukowców odnalazł potencjalnych uczestników, docierając do osób i forów zainteresowanych psychodelikami. Dokonano tego na platformach mediów społecznościowych, w tym Reddit i Twitter. W ten sposób uczestnicy zostali wybrani jako potencjalni kandydaci do badań. Zgłosili negatywne objawy psychologiczne i nieprzyjemne doświadczenia trwające przynajmniej 72 godziny po użyciu psychodelików, w tym LSD, psylocybiny (występującej w grzybach halucynogennych), ayahuasca, 5-MeO- DMT, meskaliny i MDMA.

bad trip
Na czym polega integracja doświadczeń psychodelicznych?

Skutki bad tripa i wpływ psychodelików

Początkowa faza badania składała się z ankiety internetowej, która była dostępna od listopada 2021 r. do kwietnia 2022 r. Po wyrażeniu zgody respondentom zadano szereg pytań dotyczących ich doświadczeń z psychodelikami.

Spośród 84 respondentów, którzy rozpoczęli badanie, 32 wypełniło całą wstępną ankietę. Zawierała kwestionariusz Challenging Experience Questionnaire (CEQ) do pomiaru intensywności wszelkich negatywnych doświadczeń podczas używania środków psychodelicznych. Mniejsza grupa uczestników została następnie wybrana do bardziej szczegółowych wywiadów przeprowadzonych przez badaczy.

W sumie 15 z 20 uczestników, z którymi skontaktowano, się w celu przeprowadzenia dalszych wywiadów ukończyło proces. Wywiady zostały przeprowadzone przez specjalistów ds. zdrowia psychicznego, którzy dalej badali doświadczenia uczestników związane z używaniem psychodelików. 

Uczestnicy uzyskali wyższe niż przeciętne wyniki w CEQ, wskazując na poważniejsze, trudne doświadczenia. Najczęściej zgłaszanymi objawami były lęk i panika. 

Opublikowane badanie zawiera szczegółowe relacje zebrane z wywiadów w celu zilustrowania trudnych doświadczeń. Wielu uczestników, zwłaszcza tych, którzy przyjmowali klasyczne psychodeliki, takie jak LSD, opisywało ostre doświadczenia psychodeliczne jako negatywne lub przerażające.

Naukowcy zbadali również potencjalne czynniki ryzyka, które mogą być związane z negatywnymi doświadczeniami psychodelicznymi. Istotne czynniki obejmowały dawkę i czystość przyjmowanego leku, częstotliwość stosowania przed negatywnym doświadczeniem, osobistą i rodzinną historię psychiczną oraz stosowanie innych substancji. 

Set and setting a psychodeliki

Set and setting to termin odnoszący się do psychologicznych, społecznych i kulturowych parametrów, które kształtują reakcję na psychodeliki. Koncepcja ta jest uważana za fundamentalną w badaniach nad psychodelikami. Hipoteza set&setting zakłada, że efekty psychodelików zależą przede wszystkim od zestawu – set (osobowości, przygotowania, oczekiwań i intencji osoby planującej doświadczenie) oraz ustawienia – setting (fizycznego, społecznego i kulturowego środowiska, w którym ma miejsce doświadczenie). Mówiąc prościej czynniki takie jak porządek wokół siebie, natura, wsparcie bliskiej osoby, obecny stan emocjonalny mają bardzo duży wpływ na to jak będzie wyglądał trip i co się będzie działo po jego zakończeniu w kolejnych dniach czy tygodniach. Ustawienie i otoczenie jest także bardzo ważne podczas spożywania konopi, aby uniknąć doświadczenia bad tripa.

Bardzo ważna jest także intencja przed zażyciem takiego leku. Osoby, które chcą zażyć psychodeliki w celu terapeutycznym mogą być dotknięte kryzysem psychoduchowym. Występuje on krótko po traumatycznym doświadczeniu emocjonalnym. W takim przypadku intencją może być np. poradzenie sobie z utratą ważnej relacji, pracy lub majątku. Warto zadbać o pozytywny, otwarty umysł, który będzie gotowy zmierzyć się z podróżą psychodeliczną. W przeciwnym razie własne lęki i traumy mogą stać się przytłaczające w trakcie podróży.

LSD bad trip
Dlaczego set&setting jest ważne?

Czy da się zmniejszyć ryzyko doświadczenia złego tripa

Naukowcy zidentyfikowali również środowisko, w którym zażyto psychodelik, jako kluczowy czynnik związany z negatywnymi doświadczeniami. To dodatkowo uwiarygodnia ideę, że otoczenie odgrywa kluczową rolę w pozytywnych wynikach stosowania psychodelików. Stresujące lub niebezpieczne środowisko, negatywne oczekiwania i brak wsparcia społecznego podczas i po doświadczeniu psychodelicznym były związane z negatywnymi wynikami. 

„Potencjalne czynniki ryzyka, które zidentyfikowaliśmy na podstawie wywiadów, były bardzo podobne do tego, co poprzednie badania uznały za czynniki ryzyka związane z trudnym, silnym doświadczeniem lub bad tripem. Wszyscy uczestnicy, z wyjątkiem jednego, którzy używali klasycznego psychodeliku, również mówili o trudnym, silnym doświadczeniu w ich życiu. Następnie o tym, co opisali jako coś podobnego do reakcji na traumę w kolejnych tygodniach, miesiącach, a nawet latach. Z wcześniejszych badań wiemy, że psychodeliki sprawiają, że dana osoba może być bardziej wrażliwa na środowisko – zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne (wewnętrzne oznacza na przykład zdrowie psychiczne, wcześniejsze doświadczenia życiowe, a nawet nasz nastrój danego dnia). Ma więc sens, że istnieje potencjał, aby mieć trwały negatywny wpływ na zdrowie psychiczne, tak jak może mieć pozytywne skutki”. – zauważa autorka badania.

Naukowcy zwrócili uwagę na ograniczenia badania, w tym poleganie na samodzielnie zgłaszanych danych dotyczących doświadczeń i możliwych nieścisłości w zgłaszaniu wcześniejszego zażywania substancji psychoaktywnych. Autorzy wezwali również do kontynuowania badań, w tym kompleksowych z większymi próbami i zróżnicowaną grupą uczestników. Ma to na celu zbadanie długoterminowych skutków psychodelików.

Autorka badania podkreśla także, że „ważnymi pozostałymi kwestiami do rozwiązania byłoby na przykład dalsze badanie potencjalnych czynników ryzyka, które tutaj znaleźliśmy. W tej dziedzinie jest o wiele więcej do zbadania, a ta druga strona psychodelików jest tak samo ważna, aby wiedzieć więcej o pozytywnej stronie – zwłaszcza, gdy leczenie psychodeliczne staje się legalne”.

Jeżeli szukasz więcej informacji na temat psychodelików to odwiedź stronę goldenteacher.pl. Znajdziesz tam, grow kity, poradniki, specjalistyczne książki i inne przydatne informacje na temat grzybków psylocybinowych.

Źródła:

  1. Hartogsohn I. (2017). Sage Journals. Constructing drug effects: A history of set and setting. Z linku: https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/2050324516683325
  2. Bremler R., Katati N., Shergill P., Erritzoe D., Carhart-Harris R.L. (2023). National Library of Medicine. Case analysis of long-term negative psychological responses to psychedelics. Z linku: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37749109/
  3. Lelovsky M. (2023). PTIP. Set and Setting – ogólne opracowanie. Z linku: https://ptip.pl/set-and-setting-ogolne-opracowanie/
  4. PTIP. (2023). Eksploracja psychodelików a zdrowie psychiczne – rola profesjonalnej integracji.
     Z linku: https://ptip.pl/eksploracja-psychodelikow-a-zdrowie-psychiczne-rola-profesjonalnej-integracji/
  5. Herrington A.J. (2023). High Times. Negative Experiences with Psychedelics Linked to Stressful Environments, Other Risk Factors. Z linku: https://hightimes.com/environment/negative-experiences-with-psychedelics-linked-to-stressful-environments-other-risk-factors/
  6. Grof S. (2000). Psychologia Przyszłości. Wydawnictwo Galaktyka.
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GRZYBY Cudowny lek czy narkotyk? Czyli jak ketamina działa na depresję Czy ketamina stosowana m.in jako środek znieczulający może leczyć depresję lekooporną? Poznaj naukowe dowody i opinie ekspertów na temat tej substancji. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się wszystkiego! Justyna Walentynowicz14 stycznia 2025
GRZYBY Ceremonia ayahuasca | Naukowcy o wpływie rytuału na zdrowie psychiczne Ceremonia ayahuasca – fakty naukowe o wpływie psychoaktywnego rytuału na psychikę. Sprawdź, co odkryli eksperci. Przeczytaj artykuł! Justyna Walentynowicz31 grudnia 2024
GRZYBY Działanie psylocybiny na depresję – grzyby w nowoczesnej medycynie Psylocybina jako nowoczesna metoda leczenia depresji. Sprawdź, jak grzyby mogą pomóc w terapii. Poznaj naukowe fakty o działaniu psylocybiny - substancji psychoaktywnej w magicznych grzybkach. Justyna Walentynowicz18 grudnia 2024
GRZYBY Pacjenci otrzymują LSD na potrzeby badania klinicznego. To przełom w terapii LSD w terapii? Dowiedz się, jak badanie kliniczne substancji MM-120 otwiera nowe możliwości leczenia. Poznaj szczegóły. Justyna Walentynowicz17 grudnia 2024
GRZYBY 16 mln zł na pierwsze badanie psylocybiny w leczeniu depresji w Polsce Polscy badacze otrzymali rekomendację na 16 mln zł na badanie psylocybiny (składnika grzybów psychodelicznych) w leczeniu depresji. Przeczytaj więcej. Justyna Walentynowicz28 listopada 2024
GRZYBY Czy psychodeliczny trip wpływa na leczenie depresji ketaminą i psylocybiną? Terapia ketaminą i psylocybiną wspiera leczenie depresji lekoopornej. Czy odczucia pacjentów po spożyciu leku wpływają na przeciwdepresyjny efekt? Przeczytaj więcej. Justyna Walentynowicz28 listopada 2024
GRZYBY Co to jest Soplówka Jeżowata (Lion's Mane)? Soplówka Jeżowata (Hericium erinaceus), znana również jako Lion's Mane, to grzyb o silnych właściwościach zdrowotnych. Ten adaptogenny superfood jest ceniony za wspieranie odporności, poprawę koncentracji i pamięci oraz korzystny wpływ na zdrowie układu trawiennego. Tradycyjnie stosowany przez mnichów buddyjskich, zyskuje popularność także w suplementacji i grzybowej kawie. admin28 października 2024
GRZYBY 1cp-LSD na lęk separacyjny u psów: Czy to naprawdę działa? Czy 1cp-LSD może pomóc psom z lękiem separacyjnym? Sprawdź naukowe badania i dowiedz się więcej na ten temat. Justyna Walentynowicz15 października 2024