fbpx
GRZYBY
20 grudnia 2023

Psychodeliczny bad trip – czy da się go uniknąć?

Po zażyciu substancji psychodelicznych wiele osób doświadcza tzw. bad trip. Co wpływa na złego tripa?
grzyby psylocybinowe bad trip

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Imperial College London wykazało, że stresujące środowisko i inne czynniki ryzyka były związane z negatywnymi doświadczeniami z psychodelikami. Potwierdza to pogląd, że ustawienie i otoczenie odgrywają znaczącą rolę w pozytywnych doświadczeniach z substancjami takimi jak psylocybina, LSD i MDMA. 

Bad trip po zażyciu psychodelików

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports, daje nowy wgląd w potencjalne negatywne skutki stosowania psychodelików w warunkach klinicznych w leczeniu poważnych schorzeń psychicznych.

W ciągu ostatnich kilku lat doświadczenia psychodeliczne spotkały się z ponownym zainteresowaniem ze względu na ich potencjał w leczeniu chorób psychicznych, w tym zespołu stresu pourazowego, depresji lekoopornej, silnego lęku i zaburzeń związanych z nadużywaniem substancji. Brakuje jednak badań, które koncentrowałyby się konkretnie na możliwych negatywnych skutkach stosowania substancji psychodelicznych (psylocybina czy LSD), takich jak bardzo trudne doświadczenia powszechnie określane jako bad trip (zła podróż). 

Integracja doświadczeń psychodelicznych

Czasami podróż psychodeliczna kończy się silnymi, trudnymi doświadczeniami. Badania sprawdzają, co może się do nich przyczyniać i jakie są objawy bad tripu. Ta analiza jednak bierze pod uwagę jeszcze jeden bardzo ważny czynnik, czyli długoterminowe negatywne reakcje psychologiczne. Badacze chcieli dowiedzieć się, jakie mogą być potencjalne czynniki ryzyka dla takich doświadczeń, ale także dla osób, które je miały, aby zostały wysłuchane. Czasami takie doświadczenie może wymagać integracji psychodelicznej.

Integracja psychodeliczna jest to proces, w którym osoba, która miała doświadczenie psychodeliczne, pracuje ze sobą, z innymi osobami bądź ze specjalistą. Ma to pomóc zrozumieć, przetworzyć i w pełni wykorzystać te doświadczenia w swoim życiu. To więcej niż tylko rozmowa terapeutyczna. Jest to holistyczny proces, który obejmuje zarówno aspekty emocjonalne, jak i duchowe. Ma na celu pomóc osobie zrozumieć swoje doświadczenia, poprzez zrozumienie trudnych emocji, myśli oraz wrażeń. Pomaga również lepiej zrozumieć samego siebie i przenieść wyciągnięte, pozytywne wnioski na działanie w życiu.

Aby przeprowadzić badanie, zespół naukowców odnalazł potencjalnych uczestników, docierając do osób i forów zainteresowanych psychodelikami. Dokonano tego na platformach mediów społecznościowych, w tym Reddit i Twitter. W ten sposób uczestnicy zostali wybrani jako potencjalni kandydaci do badań. Zgłosili negatywne objawy psychologiczne i nieprzyjemne doświadczenia trwające przynajmniej 72 godziny po użyciu psychodelików, w tym LSD, psylocybiny (występującej w grzybach halucynogennych), ayahuasca, 5-MeO- DMT, meskaliny i MDMA.

bad trip
Na czym polega integracja doświadczeń psychodelicznych?

Skutki bad tripa i wpływ psychodelików

Początkowa faza badania składała się z ankiety internetowej, która była dostępna od listopada 2021 r. do kwietnia 2022 r. Po wyrażeniu zgody respondentom zadano szereg pytań dotyczących ich doświadczeń z psychodelikami.

Spośród 84 respondentów, którzy rozpoczęli badanie, 32 wypełniło całą wstępną ankietę. Zawierała kwestionariusz Challenging Experience Questionnaire (CEQ) do pomiaru intensywności wszelkich negatywnych doświadczeń podczas używania środków psychodelicznych. Mniejsza grupa uczestników została następnie wybrana do bardziej szczegółowych wywiadów przeprowadzonych przez badaczy.

W sumie 15 z 20 uczestników, z którymi skontaktowano, się w celu przeprowadzenia dalszych wywiadów ukończyło proces. Wywiady zostały przeprowadzone przez specjalistów ds. zdrowia psychicznego, którzy dalej badali doświadczenia uczestników związane z używaniem psychodelików. 

Uczestnicy uzyskali wyższe niż przeciętne wyniki w CEQ, wskazując na poważniejsze, trudne doświadczenia. Najczęściej zgłaszanymi objawami były lęk i panika. 

Opublikowane badanie zawiera szczegółowe relacje zebrane z wywiadów w celu zilustrowania trudnych doświadczeń. Wielu uczestników, zwłaszcza tych, którzy przyjmowali klasyczne psychodeliki, takie jak LSD, opisywało ostre doświadczenia psychodeliczne jako negatywne lub przerażające.

Naukowcy zbadali również potencjalne czynniki ryzyka, które mogą być związane z negatywnymi doświadczeniami psychodelicznymi. Istotne czynniki obejmowały dawkę i czystość przyjmowanego leku, częstotliwość stosowania przed negatywnym doświadczeniem, osobistą i rodzinną historię psychiczną oraz stosowanie innych substancji. 

Set and setting a psychodeliki

Set and setting to termin odnoszący się do psychologicznych, społecznych i kulturowych parametrów, które kształtują reakcję na psychodeliki. Koncepcja ta jest uważana za fundamentalną w badaniach nad psychodelikami. Hipoteza set&setting zakłada, że efekty psychodelików zależą przede wszystkim od zestawu – set (osobowości, przygotowania, oczekiwań i intencji osoby planującej doświadczenie) oraz ustawienia – setting (fizycznego, społecznego i kulturowego środowiska, w którym ma miejsce doświadczenie). Mówiąc prościej czynniki takie jak porządek wokół siebie, natura, wsparcie bliskiej osoby, obecny stan emocjonalny mają bardzo duży wpływ na to jak będzie wyglądał trip i co się będzie działo po jego zakończeniu w kolejnych dniach czy tygodniach. Ustawienie i otoczenie jest także bardzo ważne podczas spożywania konopi, aby uniknąć doświadczenia bad tripa.

Bardzo ważna jest także intencja przed zażyciem takiego leku. Osoby, które chcą zażyć psychodeliki w celu terapeutycznym mogą być dotknięte kryzysem psychoduchowym. Występuje on krótko po traumatycznym doświadczeniu emocjonalnym. W takim przypadku intencją może być np. poradzenie sobie z utratą ważnej relacji, pracy lub majątku. Warto zadbać o pozytywny, otwarty umysł, który będzie gotowy zmierzyć się z podróżą psychodeliczną. W przeciwnym razie własne lęki i traumy mogą stać się przytłaczające w trakcie podróży.

LSD bad trip
Dlaczego set&setting jest ważne?

Czy da się zmniejszyć ryzyko doświadczenia złego tripa

Naukowcy zidentyfikowali również środowisko, w którym zażyto psychodelik, jako kluczowy czynnik związany z negatywnymi doświadczeniami. To dodatkowo uwiarygodnia ideę, że otoczenie odgrywa kluczową rolę w pozytywnych wynikach stosowania psychodelików. Stresujące lub niebezpieczne środowisko, negatywne oczekiwania i brak wsparcia społecznego podczas i po doświadczeniu psychodelicznym były związane z negatywnymi wynikami. 

„Potencjalne czynniki ryzyka, które zidentyfikowaliśmy na podstawie wywiadów, były bardzo podobne do tego, co poprzednie badania uznały za czynniki ryzyka związane z trudnym, silnym doświadczeniem lub bad tripem. Wszyscy uczestnicy, z wyjątkiem jednego, którzy używali klasycznego psychodeliku, również mówili o trudnym, silnym doświadczeniu w ich życiu. Następnie o tym, co opisali jako coś podobnego do reakcji na traumę w kolejnych tygodniach, miesiącach, a nawet latach. Z wcześniejszych badań wiemy, że psychodeliki sprawiają, że dana osoba może być bardziej wrażliwa na środowisko – zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne (wewnętrzne oznacza na przykład zdrowie psychiczne, wcześniejsze doświadczenia życiowe, a nawet nasz nastrój danego dnia). Ma więc sens, że istnieje potencjał, aby mieć trwały negatywny wpływ na zdrowie psychiczne, tak jak może mieć pozytywne skutki”. – zauważa autorka badania.

Naukowcy zwrócili uwagę na ograniczenia badania, w tym poleganie na samodzielnie zgłaszanych danych dotyczących doświadczeń i możliwych nieścisłości w zgłaszaniu wcześniejszego zażywania substancji psychoaktywnych. Autorzy wezwali również do kontynuowania badań, w tym kompleksowych z większymi próbami i zróżnicowaną grupą uczestników. Ma to na celu zbadanie długoterminowych skutków psychodelików.

Autorka badania podkreśla także, że „ważnymi pozostałymi kwestiami do rozwiązania byłoby na przykład dalsze badanie potencjalnych czynników ryzyka, które tutaj znaleźliśmy. W tej dziedzinie jest o wiele więcej do zbadania, a ta druga strona psychodelików jest tak samo ważna, aby wiedzieć więcej o pozytywnej stronie – zwłaszcza, gdy leczenie psychodeliczne staje się legalne”.

Jeżeli szukasz więcej informacji na temat psychodelików to odwiedź stronę goldenteacher.pl. Znajdziesz tam, grow kity, poradniki, specjalistyczne książki i inne przydatne informacje na temat grzybków psylocybinowych.

Źródła:

  1. Hartogsohn I. (2017). Sage Journals. Constructing drug effects: A history of set and setting. Z linku: https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/2050324516683325
  2. Bremler R., Katati N., Shergill P., Erritzoe D., Carhart-Harris R.L. (2023). National Library of Medicine. Case analysis of long-term negative psychological responses to psychedelics. Z linku: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37749109/
  3. Lelovsky M. (2023). PTIP. Set and Setting – ogólne opracowanie. Z linku: https://ptip.pl/set-and-setting-ogolne-opracowanie/
  4. PTIP. (2023). Eksploracja psychodelików a zdrowie psychiczne – rola profesjonalnej integracji.
     Z linku: https://ptip.pl/set-and-setting-ogolne-opracowanie/
  5. Herrington A.J. (2023). High Times. Negative Experiences with Psychedelics Linked to Stressful Environments, Other Risk Factors. Z linku: https://ptip.pl/eksploracja-psychodelikow-a-zdrowie-psychiczne-rola-profesjonalnej-integracji/
  6. Grof S. (2000). Psychologia Przyszłości. Wydawnictwo Galaktyka.
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GRZYBY DMT w leczeniu depresji - nowe podejście w psychoterapii? W Nature Scientific Reports pojawiło się badanie substancji psychodelicznej DMT w leczeniu depresji. Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz21 lutego 2024
GRZYBY Czy władze Nowego Jorku już niedługo zalegalizują psylocybinę? Politycy z Nowego Jorku przedstawili dwa projekty ustaw, które mogłyby zalegalizować używanie psylocybiny. Przeczytaj więcej. Mikołaj Rusin15 lutego 2024
GRZYBY Seks po LSD: Psychodeliczne narkotyki a seksualność Seks a substancje psychoaktywne - jak wpływają na zachowania seksualne? Czy seks po LSD wpływa na doznania? Dowiedz się więcej na ten temat. Justyna Walentynowicz12 lutego 2024
GRZYBY Mikrodawkowanie psylocybiny w leczeniu zachowań kompulsywnych i anhedonii Mikrodawkowanie psylocybiny - badacze sprawdzają jak niewielkie dawki tej substancji mogą wpłynąć na zdrowie psychiczne Justyna Walentynowicz29 stycznia 2024
GRZYBY 79% Kanadyjczyków popiera terapię psylocybiną w leczeniu lęku Psylocybina - psychodeliczna substancja w grzybach w leczeniu depresji i uzależnień. Kanadyjczycy popierają legalizację psylocybiny w terapii lęku Justyna Walentynowicz26 stycznia 2024
AKTUALNOŚCI Psylocybina - nadzieja w terapii ciężkich zaburzeń odżywiania Zaburzenia odżywiania takie jak anoreksja są bardzo trudne w leczeniu. Psylocybina jest nadzieją w terapii. Sięga do postaw mechanizmów zaburzeń Justyna Walentynowicz2 stycznia 2024
GRZYBY W 2023 roku, 700 osób legalnie zażyło grzyby w Oregonie W 2023 roku otworzyły się pierwsze centra leczenia grzybami psylocybinowymi w stanie Oregon. Kilkaset osób już skorzystało z terapii Justyna Walentynowicz28 grudnia 2023
GRZYBY Psychodeliki i bad trip - dlaczego trip killer po LSD to zły pomysł? Po zażyciu substancji psychodelicznych, takich jak grzyby zdarza się przeżyć bad tripa. Czym jest trip killer na bad trip i dlaczego lepiej na niego uważać? Justyna Walentynowicz21 grudnia 2023