fbpx
GRZYBY
21 grudnia 2023

Psychodeliki i bad trip – dlaczego trip killer po LSD to zły pomysł?

Po zażyciu substancji psychodelicznych, takich jak grzyby zdarza się przeżyć bad tripa. Czym jest trip killer na bad trip i dlaczego lepiej na niego uważać?
Co na bad tripa po grzybach

Zażycie psychodelików takich jak LSD i psylocybina (składnik magicznych grzybów) może wywoływać halucynacje, zniekształcać procesy myślowe i zmienić postrzeganie świata. Intensywność psychodelicznego tripu może powodować niepokój, pobudzenie, a nawet psychozę. Niektóre z przypadków kończą się hospitalizacją. Nowe badanie zauważa niebezpieczne zjawisko używania trip killera na złe samopoczucie pod wpływem psychodelików.

Trip killer kontra psychodeliczny bad trip

Badanie „Trip-killers: a concerning practice associated with psychedelic drug use” zostało opublikowane w Emergency Medicine Journal 19 grudnia. 

Analiza zauważa, że istnieje wiele sposobów na kontrolowanie złego tripu i uniknięcie hospitalizacji. Bezpiecznym jest przyjmowanie psychodelików pod nadzorem osoby, która jest trzeźwa i może zapewnić wsparcie psychologiczne. Tym, który powoduje, poważne zagrożenie jest stosowanie dodatkowych leków psychoaktywnych, tzw. trip killerów w celu złagodzenia lub przedwczesnego zakończenia doświadczenia psychodelicznego. Trip killery, nie są niczym nowym, ale w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością w mediach społecznościowych.

Niebezpieczny stop bad trip

Ludzie próbowali już różnych leków, aby zakończyć tripa. Naukowcy odkryli, że leki takie jak benzodiazepiny i leki przeciwpsychotyczne są najczęściej zalecanymi opcjami. Niestety ostrzeżenia o ich potencjalnych skutkach ubocznych są rzadko uwzględniane. Zgodnie z opinią badaczy, w literaturze medycznej również nie opublikowano żadnych istotnych artykułów na ten temat. 

Celem badania było zebranie danych opisowych na temat stosowania psychodelicznych trip killerów poprzez analizę postów zamieszczonych na Reddit, publicznie dostępnej, anonimowej stronie mediów społecznościowych. Według informacji, które opisuje badanie „Reddit zawiera kilka wątków do dyskusji na temat narkotyków rekreacyjnych, takich jak r/LSD (716 752 użytkowników) i r/MDMA (237 622 użytkowników). Treść postów na Reddicie była już wcześniej wykorzystywana w badaniach nad psychodelikami. Do przeprowadzenia tego badania nie była wymagana formalna zgoda etyczna ze względu na wykorzystanie publicznie dostępnych i anonimowych danych online”. 

Postanowiłam także, sprawdzić wątek na polskim forum, na którym można przeczytać chyba o wszystkich możliwych substancjach – hyperreal.info. Tam również można znaleźć wątek zatytułowany trip killer.

Badacze przeprowadzili systematyczne wyszukiwanie słów kluczowych w całym serwisie Reddit. Odbyło się przy użyciu wewnętrznego narzędzia wyszukiwania witryny i zapytania Google specyficznego dla witryny (dodatkowe informacje online). Jak informują „celem było uwzględnienie anglojęzycznych wątków, w których jedna lub więcej osób poleciło trip-killer, rozpoczynając nowy wątek lub odpowiadając na otwarte pytanie innego użytkownika”. 

Naukowcy przeanalizowali posty na platformach mediów społecznościowych, takich jak Reddit, i znaleźli 128 wątków utworzonych w latach 2015-2023, zawierających łącznie 709 postów.

„Wyodrębniono następujące dane: zalecany trip killer, opisany lek psychodeliczny, dawka, oraz ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa. Statystyki opisowe obliczono przy użyciu programu Microsoft Excel 2016”.

logo
Ludzie szukają sposobów na bad tripa na Reddit

Trip killer kontra substancje – magiczne grzyby, LSD i MDMA

Badacze wykorzystali nowatorskie metody w celu zidentyfikowania pojawiającego się trendu w rekreacyjnym zażywaniu narkotyków. Użytkownicy Reddita często polecają benzodiazepiny i leki przeciwpsychotyczne, aby przeciwdziałać efektom działania środków halucynogennych. Niestety rzadko omawiają potencjalne szkody związane z tymi środkami.

„Najczęściej polecanym trip killerem, z 440 rekomendacjami, stanowiącymi prawie połowę (46%) wszystkich trip-killerów wspomnianych w postach, były benzodiazepiny. Po benzodiazepinach znalazło się kilka różnych leków przeciwpsychotycznych (18%)”.

„Jedno na 10 zaleceń dotyczyło leków przeciwdepresyjnych, a 1 na 20 – alkoholu. Opioidy, leki przeciwhistaminowe, leki ziołowe, takie jak rumianek i waleriana oraz przepisane tabletki nasenne, przyciągnęły po 3%. Marihuana, w tym kannabidiol uzyskała po 2% głosów”.

Trip-killery były najczęściej omawiane w odniesieniu do przeciwdziałania efektom LSD (235 rekomendacji), psylocybiny (143) i MDMA (21).

Benzodiazepiny (benzo) to leki działające depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy (OUN) Są stosowane głównie w leczeniu lęku. Niebezpieczeństwo, jakie za sobą niosą, jest, ogromne. W szczególności istnieje ryzyko przedawkowania, a także ryzyko silnego uzależnienia, które może prowadzić do demencji. Podobnie jak fentanyl, benzodiazepiny mogą zatrzymać oddychanie, a sposobów na odwrócenie skutków ich przedawkowania jest niewiele.

Niebezpieczeństwo trip killerów 

Według informacji dostępnych w badaniu „benzodiazepiny i leki przeciwpsychotyczne mogą wydawać się logicznym wyborem w przypadku trip killerów. Działanie przeciwlękowe benzodiazepin w teorii może sprawić, że bad trip będzie mniej przerażający. Leki przeciwpsychotyczne preferowane w naszych wynikach są antagonistami receptora 5-hydroksytryptaminy 2A (5-HT2A), który jest głównym miejscem działania psychodelików”.

Alprazolam i kwetiapina były lekami najczęściej wymienianymi przez autorów wątków. Odkrycie to można wyjaśnić geografią. Większość użytkowników Reddit mieszka w USA. Alprazolam i kwetiapina są najczęściej przepisywanymi lekami w swojej klasie. Jednak nielegalny dostęp do tych substancji wzrósł w Europie.

Popularność benzodiazepin budzi jednak obawy. Benzodiazepiny uzależniają i były wielokrotnie przyczyną zgonów spowodowanych przedawkowaniem. Dawki opisane na Reddit, które możecie zobaczyć w badaniu, wiążą się z ryzykiem nadmiernej sedacji, niedociśnienia i depresji oddechowej. Dawki kwetiapiny były również wysokie i tylko kilka postów rozróżniało preparaty o natychmiastowym i zmodyfikowanym uwalnianiu.

benzodiazepiny leki
Jakie niebezpieczeństwa niosą za sobą benzondiazepiny?

Spożycie psychodelików w bezpiecznej przestrzeni

Istnieją sposoby, które pomagają w bezpieczny sposób uniknąć przerażających halucynacji. Odpowiedni set&setting jest konieczny gdy chodzi o substancje psychodeliczne i halucynogenne. Nieprzestrzeganie lub lekceważenie głębokiej natury psychodelików może prowadzić do bad tripów, które mogą być przerażające i powodować negatywne doświadczenia.

Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, liderzy w Europie zastanawiają się obecnie, jak najskuteczniej włączyć terapię psychodeliczną do opieki zdrowotnej.

Europejska grupa lobbingowa reprezentująca deweloperów i profesjonalistów w branży opowiada się za włączeniem doświadczonych praktyków jako integralnych członków organu doradczego. 

Doświadczeni praktycy, czyli osoby odbywające podróże psychodeliczne służyliby jako autorytet przewodni. Mieliby oferować organom regulacyjnym i praktykom opieki zdrowotnej istotne spostrzeżenia dotyczące optymalnych praktyk w miarę rozwoju i zmian w tej dziedzinie. Pomysł pochodzi od European Psychedelic Access Research and European Alliance (PAREA), zgodnie z dokumentem informacyjnym, który ma zostać przedłożony Europejskiej Agencji Leków (EMA) według Politico.

Przyszłość środków psychoaktywnych

W dokumencie czytamy, że osoby z faktycznym doświadczeniem z psychodelikami powinny mieć coś do powiedzenia na temat dawek i przeciwwskazań do psychodelicznych. Jest to zgodne z ideą, że osoby mające rzeczywisty związek z substancją, a nie tylko chęć czerpania z niej zysków, tworzą lepszy biznes. Potwierdza się to w branży konopi indyjskich.

Gdyby psychodeliki były przyjmowane z większą ostrożnością, często z udziałem opiekuna, złe podróże byłyby mniej powszechne. Ludzie byliby mniej zależni od tak zwanych zabójców tripów.

Badacze zalecają, aby lekarze udzielający pomocy medycznej pytali pacjentów o trip killery, jeśli podejrzewa się zażywanie substancji psychodelicznych. Rozmowa ta powinna odbyć się niezwłocznie po przybyciu do szpitala i przed przepisaniem jakichkolwiek benzodiazepin lub leków przeciwpsychotycznych. Takie postępowanie może zrównoważyć pośrednie ryzyko dla tych pacjentów, jakim jest przedawkowanie leków psychotropowych, a także poprawić zrozumienie objawów ich zatrucia przez konkretną grupę substancji. Łączenie psychodelików, które mają potencjał terapeutyczny z substancjami takimi jak benzodiazepiny, które niszczą ludzkie życia może, okazać się niebezpieczne. W przypadku złego tripu psychodelicznego być może lepiej będzie go przeżyć, niż przyjmować dodatkowe leki w celu jego wygaszenia.

Jeżeli szukasz więcej informacji na temat psychodelików to odwiedź stronę goldenteacher.pl. Znajdziesz tam, grow kity, poradniki, specjalistyczne książki i inne przydatne informacje na temat grzybków psylocybinowych.

Źródła:

  1. Yates G., Melon E. (2023). Emergency Medicine Journal. Trip-killers: a concerning practice associated with psychedelic drug use. Z linku: https://emj.bmj.com/content/early/2023/11/21/emermed-2023-213377
  2. Collis H. (2023) Politico. Experienced trippers should advise on Europe’s use of psychedelics, says lobby. Z linku: https://www.politico.eu/article/experienced-trippers-should-advise-europe-use-psychedelics-lobby/
  3. Adams M.B. (2023). High Times. Doctors Warn About Emergence of ‘Trip-Killers’. Z linku: https://hightimes.com/psychedelics/doctors-warn-about-emergence-of-trip-killers/
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GRZYBY Badanie: Skutki uboczne pojedynczej dawki psylocybiny są łagodne Naukowcy badają ewentualne skutki uboczne psylocybiny w magicznych grzybach (substancji halucynogennej o potencjale terapeutycznym) Justyna Walentynowicz11 kwietnia 2024
GRZYBY Czy psylocybina pomoże zwalczyć kryzys opioidowy w USA? Kryzys wywołany przez opioidy w USA to bardzo poważny problem na ogromną skalę. Czy psychodeliki są nadzieją w zwalczeniu kryzysu? Justyna Walentynowicz8 kwietnia 2024
GRZYBY Uniwersytet w Kolorado otwiera kierunek studiów o psychodelikach Jak wygląda zastosowanie psychodelików w terapii? Tego dowiedzą się studenci nowego kierunku o psychodelikach w stanie Kolorado! Justyna Walentynowicz3 kwietnia 2024
GRZYBY Psylocybina: Jak halucynogenny grzyb może leczyć alkoholizm? Grzyby halucynogenne mogą być alternatywną terapią skutecznego leczenia uzależnień od alkoholu. Przeczytaj więcej na ten temat. Justyna Walentynowicz22 marca 2024
GRZYBY Psylocybina - jak działają naturalne i syntetyczne grzyby halucynogenne Psylocybina - substancja psychoaktywna, która może być stosowana w leczeniu depresji. Sprawdź, jak działa naturalny i syntetyczny związek Justyna Walentynowicz20 marca 2024
GRZYBY Ayahuasca i DMT jako terapia strachu? Wyniki badania są obiecujące Naukowcy sprawdzili jak ayahuasca i DMT wpływają na receptory serotoninowe. Dowiedz się o działaniu psychodelików. Justyna Walentynowicz13 marca 2024
GRZYBY 9/10 Amerykanów uważa, że leczenie psylocybiną jest moralnie dobre Badania nad psychodelikami wciąż się rozwijają. Nowa ankieta sprawdza, czy Amerykanie akceptują leczenie psylocybiną Justyna Walentynowicz12 marca 2024
GRZYBY Suplementy i środki nawozowe dla uprawy : jak wybrać najlepsze? Chcesz uzyskać obfite i zdrowe zbiory marihuany? Dowiedz się, jakie nawozy i suplementy są najlepsze dla Twojej uprawy admin11 marca 2024