fbpx
GRZYBY
4 grudnia 2023

Psylocybina i LSD: jakie są różnice między tymi substancjami?

Co różni psylocybinę i LSD? Jak działają substancje psychodeliczne? Czy grzyby mogą leczyć depresję?
psychodeliczy obraz

Grzyby psylocybinowe i LSD należą do tej samej grupy – psychodelików, czyli substancji psychoaktywnych. Oba mają znaczący wpływ na naukę i kulturę i zostały zidentyfikowane jako bezpieczne z niskim ryzykiem uzależnienia. Ich głównym mechanizmem działania są receptory serotoninowe w mózgu. Jak grzyby halucynogenne wypadają na tle LSD, jeśli chodzi o efekty, metodę spożycia, dawkowanie, czas rozpoczęcia i czas trwania podróży? Co odróżnia trip na kwasie od tripu na grzybach? O tym w artykule. 

Jakie są podobieństwa między działaniem psylocybiny i LSD?

Nauka o psychodelikach wciąż się rozwija.

W jednym z badań z 2019 roku stwierdzono, że substancje takie jak psylocybina i LSD wywołują najbardziej zbliżone efekty, w porównaniu do innych psychodelików. Badanie obejmowało 76 różnych pytań dotyczących doświadczenia, a naukowcy nie zauważyli znaczących różnic między raportami dotyczącymi LSD i psylocybiny.

Zarówno LSD, jak i tripy grzybowe często charakteryzują się zniekształconym postrzeganiem czasu, działaniem halucynogennym, widzeniem poruszających się lub topniejących obiektów, zmienionym zmysłem węchu, smaku i dotyku, poczuciem jedności z otoczeniem oraz innym spojrzeniem na obecne problemy życiowe. Łączą je także bardziej transcendentalne doświadczenia niż, np. w przypadku marihuany lub MDMA. Grzyby i LSD są w stanie zapewnić długie działanie zmniejszające lęk, leczyć uzależnienia i pomagać w leczeniu osób cierpiących na depresję.

Co różni magiczne grzyby i LSD?

Podobieństwa między tymi dwoma psychodelikami są liczne. Można zauważyć także kilka różnic. LSD wywołuje bardziej stymulujący lub podnoszący na duchu haj, podczas gdy grzyby zapewniają łagodniejszy, wyluzowany trip.

Wiele osób zgłasza silniejsze działanie na ciało pod wpływem grzybów, podczas gdy kwas jest postrzegany jako intensywniejsze doświadczenie dla naszego umysłu. W przypadku spożycia grzybów częściej występują nudności, co może sugerować bardziej zauważalne obciążenie organizmu.

Istnieje również przekonanie, że grzyby są związane z introspektywnym, refleksyjnym doświadczeniem, które może promować samoleczenie lub pomóc w przepracowaniu problemów. LSD jest postrzegane jako bardziej intensywne i energetyzujące.

W przypadku obu substancji ważny jest prawidłowy setting. Właściwy sposób myślenia, kontekst i środowisko mogą prowadzić do pozytywnych doświadczeń. Analogicznie: zły sposób myślenia, kontekst lub środowisko mogą skutkować złym tripem. To samo dotyczy grzybów.

Istnieją także zauważalne różnice w czasie trwania podróży. Grzyby są generalnie kojarzone z krótszym działaniem. Efekty LSD mogą utrzymywać się przez dzień lub dłużej, utrudniając sen i jedzenie. Zgłaszane są także częste retrospekcje.

Jak grzyby i LSD działają na mózg?

Tajemnice działania psychodelików na chemię mózgu są wciąż odkrywane. Wiemy jednak, że psylocybina i LSD mają wspólny fundamentalny mechanizm działania. Obie substancje wpływają na aktywność serotoniny w mózgu. Serotonina jest neuroprzekaźnikiem wykorzystywanym przez układ nerwowy do przenoszenia wiadomości między komórkami mózgu i komórkami mięśniowymi.

Chociaż receptory serotoniny znajdują się w całym mózgu, występują one w szczególnie wysokich poziomach w korze mózgowej. Jest to region mózgu odpowiedzialny za funkcje, takie jak postrzeganie, myślenie, rozumienie języka i pamięć. LSD i grzyby pobudzają te receptory, wywołując doświadczenie psychodeliczne. W konsekwencji dana osoba może doświadczyć zwiększonej świadomości otoczenia, zmian nastroju i wzmocnionych zmysłów dotyku, wśród innych doznań.

Istnieją również dowody na to, że zarówno LSD, jak i grzyby, podobnie jak wiele związków psychodelicznych, ułatwiają swobodne, nieskrępowane myślenie w obszarze całego mózgu. Osiągają to poprzez zmniejszenie aktywności i łączności w mózgowej sieci trybu spoczynkowego (DMN). DMN to system połączonych ze sobą obszarów mózgu, który odgrywa rolę w czynnościach introspekcyjnych, takich jak marzenia na jawie, myślenie o sobie lub innych, czy rozmyślanie o czasie przeszłym lub przyszłym.

W badaniu rezonansu pod wpływem LSD, cały mózg wydaje się świecić, gdy sieci wzroku, uwagi, ruchu i słuchu stają się bardziej połączone. Nowe bodźce sensoryczne, percepcje i doświadczenia wchodzą do świadomości jednostki. Większa integracja i komunikacja w mózgu może pomóc w pozbyciu się granic ego i zmniejszeniu postrzegania siebie jako odrębnego od innych i otaczającego środowiska. Może to być źródłem poczucia więzi lub jedności z innymi ludźmi i światem.

Jakie są formy spożycia LSD i psylocybiny?

Grzyby psylocybinowe spożywa się suszone, surowe lub przygotowuje się z nich wywar. Psylocybina stosowana w badaniach klinicznych jest zazwyczaj syntetyzowana chemicznie w laboratorium i spożywana w postaci tabletek.

LSD to syntetyczny psychodelik, który pochodzi z kwasu lizergowego (grzyba powszechnie występującego na ziarnach żyta). Syntetyczny preparat jest często spożywany jako pigułka lub jako płyn z zakraplacza. Płyn jest zwykle nakładany na listki papieru lub małe żelatynowe kwadraty, i wchłaniany w jamie ustnej. LSD jest jednym z najsilniejszych ze wszystkich substancji psychodelicznych, ponieważ niewielka ilość zapewnia bardzo silne działanie. Dawka dla łagodnej podróży wynosi około 25 mikrogramów – czyli 0,000025 grama – podczas gdy bardziej intensywna podróż wynosi od 100 do 200 mikrogramów.

Grzyby wywołują tripy przy znacznie wyższych dawkach. Zawarta w grzybach psylocybina jest aktywna w dawkach 3-4 miligramów, a nie mikrogramów, choć w warunkach badawczych często stosuje się dawki od 14 do 30 miligramów.

Jak długo trwa działanie LSD i psylocybiny?

Czas rozpoczęcia działania grzybów i kwasu zależy od indywidualnego metabolizmu, tolerancji i przyjętej dawki.

Biorąc to pod uwagę, średnio obie substancje potrzebują około godziny, aby zacząć działać na pusty żołądek. Ważne jest, aby pamiętać, że chemia ciała danej osoby i przyjęta dawka mogą wpływać na czas rozpoczęcia. Spożycie po posiłku może również nieco opóźnić początek działania.

Czas działania grzybów trwa zwykle około 4-6 godzin.

Podróże po LSD trwają zwykle od 6 do 10 godzin, ale mogą trwać dłużej. Jednym z powodów, dla których LSD utrzymuje się tak długo, jest to, że wiąże się z receptorami serotoninowymi. Działanie kończy się wtedy, gdy substancja zostanie uwolniona z receptora i zmetabolizowana przez organizm.

Dodatkowo, po zażyciu grzybów lub LSD, przez pewien czas może utrzymywać się lekki efekt, kiedy substancja powoli przestaje działać, ale nadal odczuwa się jej niewielkie psychiczne i fizyczne skutki. W zależności od tego, kiedy została przyjęta i w jakiej ilości, można odczuwać taki efekt kolejnego dnia.

Jeżeli szukasz więcej informacji na temat psychodelików to odwiedź stronę goldenteacher.pl. Znajdziesz tam, grow kity, poradniki, specjalistyczne książki i inne przydatne informacje na temat grzybków psylocybinowych.

 

Źródła:

  1. Johnson M.W., Hendricks P.S., Frederick S.B, Griffiths R.R. National Library of Medicine. (2019) Classic psychedelics: An integrative review of epidemiology, therapeutics, mystical experience, and brain network function Z linku: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30521880/
  2. Leonard B.J., Anderson B., Klein-Schwartz W. SageJournals. (2018) Does getting high hurt? Characterization of cases of LSD and psilocybin-containing mushroom exposures to national poison centers between 2000 and 2016 Z linku: https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0269881118793086?journalCode=jopa
  3. Hartogsohn I. SageJournals. (2017) Constructing drug effects: A history of set and setting Z linku: https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/2050324516683325

 

Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GRZYBY Magiczne grzyby na stres. Ratownicy medyczni zażyli psylocybinę Jak działa psylocybina na stres? Przeczytaj o doświadczeniach ratowników medycznych z magicznymi grzybami. Więcej w artykule. Justyna Walentynowicz2 października 2024
GRZYBY Naukowcy podali psu LSD w celu leczenia lęku separacyjnego. Sprawdź rezultaty tego badania Naukowcy przeprowadzili kontrowersyjne badanie, w którym zastosowali mikro dozowanie LSD u psa cierpiącego na lęk separacyjny. Wyniki wskazują na bezpieczne i efektywne zmniejszenie objawów lęku. Czy ta metoda stanie się alternatywą dla tradycyjnych leków weterynaryjnych? admin27 września 2024
GRZYBY 20 września to światowy dzień grzybów psylocybinowych Magiczne grzybki mają dzisiaj swoje święto. Dlaczego akurat 20 września jest dniem grzybów? Przeczytaj więcej na ten temat. Justyna Walentynowicz20 września 2024
GRZYBY Co to jest Changa? Ayahuasca vs Changa - jakie są różnice? Changa vs Ayahuasca: czym się różnią i jakie mają działanie? Zajrzyj do artykułu, aby poznać odpowiedzi na te pytania. Sprawdź teraz! Justyna Walentynowicz28 sierpnia 2024
GRZYBY Leczenie bólu za pomocą LSD - czy substancje psychoaktywne działają? LSD na ból – rewolucja w medycynie? Zobacz, jak substancje halucynogenne mogą zmieniać odczuwanie bólu. Sprawdź więcej Justyna Walentynowicz21 sierpnia 2024
GRZYBY Badanie | Ketamina jako lek na depresję lekooporną Ketamina stosowana jako lek w terapii depresji lekoopornej. Jak działa i czy jest skuteczna? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej. Justyna Walentynowicz8 sierpnia 2024
GRZYBY Psylocybina w leczeniu depresji | Badanie ujawnia mechanizmy uzdrawiania Czy pojedyncza dawka psylocybiny może leczyć depresję? Sprawdź najnowsze badania i mechanizmy uzdrawiania. Przeczytaj i odkryj fakty! Justyna Walentynowicz5 sierpnia 2024
GRZYBY Ceremonia ayahuasca | Czy turyści ignorują duchowe praktyki? Jak turyści traktują ceremonie ayahuasca? Czy duchowe praktyki są ignorowane? Dowiedz się więcej z naszego artykułu. Justyna Walentynowicz29 lipca 2024