fbpx
GROW
5 lipca 2024

Czy można sklonować automatyczne odmiany konopi?

Klonowanie konopi to fascynujący temat, ale czy można to zrobić z odmianami automatycznymi? To pytanie budzi wiele kontrowersji
Klonowanie Odmian Automatycznych Konopi - Czy To Jest Możliwe?

Klonowanie konopi to fascynujący proces, który pozwala hodowcom zachować pożądaną genetykę i uzyskać więcej roślin z jednego źródła. Jednak jedno pytanie często budzi kontrowersje wśród miłośników konopi.

Czy można sklonować odmiany automatyczne?

Odmiany automatyczne marihuany

Na początku XXI wieku pojawiły się odmiany automatyczne marihuany, znane również jako „autoflowering„. Jednak wówczas nie zyskały one dużej popularności ze względu na niskie plony i niezadowalający poziom kannabinoidów. Odmiany te zostały stworzone poprzez skrzyżowanie odmian klasycznych z konopiami dzikimi. Co wyróżnia odmiany automatyczne, to fakt, że kwitną one w określonym wieku, niezależnie od ilości światła, jakie otrzymują. Jest to cecha, która czyni je atrakcyjnymi, zwłaszcza dla hodowców, którzy cenią szybki cykl wzrostu i kwitnienia.

Współczesne odmiany automatyczne zostały doskonale wyselekcjonowane i cechują się znacznie wyższą zawartością kannabinoidów oraz większymi plonami. Wielu hodowców uważa je za konkurencję dla tradycyjnych odmian fotoperiodycznych pod względem mocy, ilości plonów i walorów smakowo-zapachowych.

Klonowanie konopi – ogólna zasada

Proces klonowania konopi jest stosunkowo prosty i polega na pobraniu fragmentu rośliny matki, który zostaje zakorzeniony, tworząc zupełnie nową roślinę. Nowa roślina będzie charakteryzować się taką samą genetyką jak jej matka. Klonowanie pozwala hodowcom zachować pożądaną genetykę danego szczepu i zwiększyć ilość roślin z jednego źródła. Jest to często stosowany sposób rozmnażania konopi, ponieważ umożliwia zachowanie pożądanych cech odmiany.

Klonowanie odmian automatycznych – wyzwanie

Wraz z rozwojem odmian automatycznych pojawiło się pytanie: czy można sklonować te odmiany? Teoretycznie, tak, jest to możliwe. Proces klonowania odmian automatycznych wydaje się być taki sam jak w przypadku odmian fotoperiodycznych. Pobiera się fragment rośliny matki, zakorzenia go i tworzy nową roślinę. Jednakże, istnieją pewne wyzwania związane z klonowaniem odmian automatycznych, które trzeba wziąć pod uwagę.

Szybki cykl życiowy: Rośliny automatyczne rosną i kwitną znacznie szybciej niż odmiany fotoperiodyczne. Mają ustalony kalendarz kwitnienia, który nie zależy od cyklu światła. To oznacza, że klonowane rośliny automatyczne mają ograniczony czas na wzrost przed rozpoczęciem kwitnienia.

Brak czasu na regenerację: Tradycyjnie, rośliny konopi mogą być przycinane lub klonowane, a następnie regenerować się przed rozpoczęciem fazy kwitnienia. Rośliny automatyczne nie mają tego luksusu, ponieważ przechodzą przez etapy życiowe znacznie szybciej.

Wynik klonowania automatów: Wynik klonowania odmian automatycznych może być niepewny. Istnieje ryzyko, że klonowane rośliny automatyczne rozpoczną kwitnienie zbyt wcześnie, co skutkuje mniejszymi plonami i niższą jakością.

Jak klonować odmiany automatyczne?

Proces klonowania odmian automatycznych jest podobny do klonowania odmian fotoperiodycznych. Należy wykonać następujące kroki:

Przygotowanie sprzętu: Zbierz nożyczki, małe pojemniki, rękawice lateksowe, alkohol izopropylowy, ukorzeniacz oraz podłoże uprawne lub kostki rozrostowe.

Ocena gotowości rośliny matki: Roślina matka powinna być gotowa do klonowania, co można określić na podstawie jej wzrostu i rozgałęzień.

Przygotowanie pojemników: Wypełnij pojemniki podłożem uprawnym lub kostkami rozrostowymi i wykonaj w nich otwory na umieszczenie klonów.

Klonowanie: Pobierz fragmenty rośliny matki, zwykle pędy lub gałązki, i zakorzenij je w ukorzeniaczu.

Sadzenie klonów: Umieść zakorzenione klony w pojemnikach z podłożem lub kostkach rozrostowych.

Warunki wzrostu: Zapewnij odpowiednie warunki wzrostu, takie jak optymalne oświetlenie i wilgotność, aby pomóc klonowanym roślinom rosnąć.

Klonowanie odmian automatycznych może być wyzwaniem, ale teoretycznie jest możliwe. Jednak hodowcy muszą uwzględnić szybki cykl życiowy tych roślin i dostosować proces klonowania odpowiednio. Istnieje ryzyko niższych plonów i niższej jakości, dlatego warto dokładnie przemyśleć, czy klonowanie odmian automatycznych jest najlepszym rozwiązaniem w danym przypadku.

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GROW Konopie poliploidalne: Rewolucja w świecie konopnym Odkryj, czym są konopie poliploidalne i jakie mają potencjalne korzyści dla hodowców. Dlaczego te rośliny mogą zrewolucjonizować rynek konopi admin16 lipca 2024
GROW Podłoże kokosowe w uprawie marihuany Dowiedz się, dlaczego podłoże kokosowe staje się popularnym wyborem w uprawie marihuany. Poznaj jego zalety, sposoby użycia oraz porady Justyna Walentynowicz10 lipca 2024
GROW Nasiona konopi indyjskich: Jak wybrać i rozpoznać płeć ? Co ma znaczenie przy wyborze nasion konopi, jak rozpoznać płeć rośliny w trakcie wzrostu, i dlaczego warto wybierać nasiona feminizowane. admin10 lipca 2024
GROW Ile trwa uprawa marihuany? Podstawowe etapy wzrostu Ile trwa uprawa marihuany? Dowiedz się, jak długo trwa każdy etap i jakie są kluczowe czynniki wpływające na czas uprawy Justyna Walentynowicz9 lipca 2024
GROW Uprawa konopi od podstaw: najczęstsze problemy początkujących growerów Dowiedz się o uprawie konopi od podstaw. Praktyczne porady, błędy, których można uniknąć oraz kluczowe informacje Justyna Walentynowicz8 lipca 2024
GROW Więdnące, usychające i opadające liście marihuany Dowiedz się, dlaczego liście marihuany więdną, usychają i opadają, oraz jak skutecznie diagnozować i rozwiązywać te problemy w uprawie admin8 lipca 2024
GROW Uprawa konopi na zewnątrz to 50-krotnie mniejsza emisja niż uprawa w pomieszczeniach Ekologiczne rolnictwo to uprawa konopi na zewnątrz. Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu bliżej i rozszerzyć badania w tym kierunku Justyna Walentynowicz5 lipca 2024
GROW Czy można sklonować automatyczne odmiany konopi? Klonowanie konopi to fascynujący temat, ale czy można to zrobić z odmianami automatycznymi? To pytanie budzi wiele kontrowersji admin5 lipca 2024