fbpx
GROW
23 sierpnia 2023

Choroby i szkodniki oraz grzyby i pleśnie w uprawie marihuany

Chcesz hodować marihuanę, ale obawiasz się zagrożeń związanych z chorobami i szkodnikami? Poznaj najczęstszych wrogów w uprawie marihuany
Dowiedz się jak zapobiegać grzybom i pleśni w uprawie marihuany

W czasie uprawy konopi, nie zawsze wszystko przebiega po myśli hodowcy. W środowisku naturalnym istnieje wiele organizmów, które mogą zagrażać ich wzrostowi i rozwojowi. Należą do nich grzyby, pleśnie, wirusy, bakterie, a także robaki i gryzonie. Znajomość ich charakterystyki pozwala na szybkie rozpoznanie problemu i wdrożenie odpowiednich działań prewencyjnych. Dowiedz się jak zabezpieczyć rośliny w uprawie marihuany.

Często objawy pojawiają się na spodzie liści lub w przypadku chorób korzeni są trudne do zauważenia.

Po czym poznać że konopie zostały zaatakowane?

W czasie uprawy konopi hodowcy często napotykają na różne problemy, które mogą wpłynąć na rozwój rośliny. Doświadczeni hodowcy mogą szybko zidentyfikować nieprawidłowości, jednak dla początkujących może to być wyzwanie. Wśród częstych problemów można wymienić zżółknięcie liści, wygięcie ich do góry, obecność pajęczyn czy biały nalot. Problemy z rozwojem, niewykształcone pąki lub ogólny spowolniony wzrost, także są alarmujące.

Niektóre z wymienionych objawów mogą być spowodowane czynnikami, na które hodowcy mają wpływ, takimi jak niedostateczne lub nadmiernie podlewanie, brak składników mineralnych w glebie lub nieodpowiednia temperatura. Dlatego warto obserwować uważnie rośliny, aby wykryć problemy na wczesnym etapie. Nie należy wpadać w panikę, ale należy działać, aby zapobiec poważnym skutkom w uprawie marihuany.

Jak zdiagnozować przyczynę choroby roślin?

Gdy zauważamy, że niepokojące symptomy w uprawie marihuany nie są wynikiem łatwego do zidentyfikowania powodu, np. braku nawodnienia, powinniśmy przejść do identyfikacji właściwej przyczyny. W celu zawężenia poszukiwań warto dokładnie przeanalizować występujące symptomy i zadać sobie kilka ważnych pytań:

  1. Czy zmiany następują powoli czy szybko, np. w ciągu jednej nocy?
  2. Na jakiej części rośliny obserwujemy niepożądane objawy?
  3. Czy w ostatnim czasie dokonano jakichś zmian w naszej uprawie, np. zmiana źródła wody, nowe wyposażenie lub lampy?
  4. Czy widoczne są robaki, larwy, jaja lub pajęczyny?
  5. Jaki jest charakter zmian – czy występują różnice w barwie, strukturze czy ogólnym rozwoju rośliny?

Znalezienie odpowiedniej przyczyny problemów z rośliną jest kluczowe, aby móc ją skutecznie leczyć. Często jednak diagnozowanie nie jest łatwe i wymaga przeprowadzenia analizy symptomów. Ważne jest, aby zidentyfikować, czy przyczyną choroby są czynniki środowiskowe czy żywe organizmy, takie jak wirusy, bakterie czy szkodniki.

W przypadku chorób wywołanych przez mikroorganizmy, najlepszym sposobem na postawienie dokładnej diagnozy jest przesłanie próbek rośliny do laboratorium diagnostycznego. Niestety, możliwość ta jest ograniczona w krajach, gdzie marihuana jest nielegalna. Z tego powodu warto znać charakterystykę najczęstszych chorób i objawów, co ułatwi samodzielne postawienie diagnozy.

Co może zaatakować uprawę marihuany?

Biały mączniak prawdziwy. Objawia się białymi plamami na liściach przypominającymi mąkę. Chorobę wywołują grzyby, które mogą przenosić się na pąki, czyniąc je niezdatnymi do spożycia. Do czynników sprzyjających zakażeniu zalicza się wysoką wilgotność, słabą wentylację oraz stykanie się liści. Chorobę można w miarę łatwo wyleczyć za pomocą domowych sposobów, np. poprzez spryskanie roślin mieszaniną wody z mlekiem. Należy jednak pamiętać, że spleśniałe fragmenty rośliny nie nadają się do spożycia.

Czerwce. Insektem, który może zagrażać roślinom konopi są czerwce – małe pluskwiaki żywiące się sokami roślinnymi. Osłabiają rośliny i uwalniają lepką substancję, znaną jako rosa miodowa lub spadź, która przyciąga inne insekty i może prowadzić do pleśni. Często są mylone z mszycami, ale istnieje ponad 8 000 gatunków czerwców, które mogą wyglądać różnie – od robaków po narośla na roślinach.

Gąsienice. Insektami, które często atakują konopie, są gąsienice. Można je łatwo zidentyfikować po małych dziurkach w liściach, które powstają na skutek ich żerowania. Czasami można także zauważyć ich odchody lub zobaczyć je na roślinie. W przypadku hodowli na zewnątrz, gąsienice są jednym z najczęstszych szkodników, z którymi można się spotkać, a konopie nie stanowią tu wyjątku. Aby zapobiec szkodom, warto stosować różnorodne środki ochrony roślin, które odstraszają owady.

Uprawie marihuany niestety nie zagrażają jedynie zwierzęta..

Gnicie korzeni to schorzenie, które wywołują patogeny, najczęściej grzyby. Skutkiem tego procesu jest zamiana białych, zdrowych korzeni na brązowe, cienkie i poskręcane. Objawy choroby mogą się pojawić także na powierzchni rośliny, w postaci pożółkłych i zwiniętych liści. W początkowej fazie, objawy te mogą być mylone z problemami z nawodnieniem. W przypadku gnicia korzeni, konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków zapobiegawczych i leczniczych, takich jak preparaty antygrzybiczne.

Gnicie lub pleśnienie pąków to choroba, która szczególnie dotkliwie dotyka największe i najbardziej obiecujące pąki rośliny. Zwykle pierwszym sygnałem jest zżółknięcie okolicznych liści, które następnie usychają w przeciągu jednego lub dwóch dni. Początkowym etapem choroby jest często pojawienie się białej pleśni na pąkach, co wskazuje na infekcję grzybiczą. Najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie zainfekowanych części rośliny, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Należy pamiętać, że spleśniałe pąki nie nadają się do spożycia.

Komary grzybowe, zwane również gnatami grzybowymi, to niewielkie owady przypominające wyglądem małe muchy. Najczęściej spotyka się je w dolnych częściach rośliny. Ich larwy atakują korzenie i mogą powodować uszkodzenia. Komary te są zdolne do przenoszenia grzybów. Uszkodzone korzenie często skutkują przebarwieniami i opadaniem liści. Dorosłe i silne rośliny zwykle radzą sobie z tym szkodnikiem, gnaty grzybowe mogą być szczególnie niebezpieczne dla młodych roślin. Wilgotne warunki uprawy i nadmierna ilość wody sprzyjają rozwojowi zarówno komarów, jak i przenoszonych przez nie grzybic.

Koniki polne są innym powszechnie spotykanym szkodnikiem na konopiach. Te owady żerują na liściach, przegryzając w nich fragmenty i tworząc dziury, a także na łodygach. Choć nie stanowią poważnego zagrożenia dla dorosłych i zdrowych roślin, mogą poważnie uszkodzić młode sadzonki i wpłynąć negatywnie na rozwój roślin. W razie wykrycia koników polnych należy podjąć odpowiednie kroki w celu ich usunięcia.

Mączliki to szkodniki przypominające małe białe ćmy, które osiągają długość około 1,5 mm. Ich obecność jest łatwo zauważalna gołym okiem lub pod spodem liści, gdzie składają jaja. Występują w szklarniach i domach, lubią ciepło i niską wilgotność. Mogą powodować zaburzenia wzrostu i zamieranie roślin. Po zatrzęsieniu rośliny można zauważyć unoszący się rój mączlików. Zapach czosnku, rumianku, nagietków i bazylii działa na nie odstraszająco, a w przypadku ich wystąpienia można zastosować domowe sposoby, takie jak mycie liści z użyciem wody z dodatkiem ziół i szarego mydła.

A co z mrówkami w uprawie marihuany ?

Mrówki nie szkodzą bezpośrednio konopiom, ale mogą tworzyć symbiozę z innymi szkodnikami, takimi jak mszyce i czerwce, które są szkodliwe dla rośliny. Mrówki przenoszą szkodniki na inne części roślin, a także odstraszają ich naturalnych wrogów, takich jak biedronki. Przyciągają je do rośliny także dzięki spadzi, co sprawia, że konopie mogą być bardziej narażone na atak szkodników.

Mszyce są jednym z najczęstszych szkodników występujących w uprawach, w tym także konopi. Wielkością przypominają małe robaczki, a ich kolor może się różnić w zależności od wieku i środowiska. Mszyce żywią się sokiem roślinnym, a ich żerowanie pozostawia lepką substancję zwana spadzią, która sprzyja rozwojowi pleśni. Zwalczanie mszyc jest trudne, zwłaszcza w otwartych uprawach, ze względu na ich powszechność. Należy stosować specjalistyczne środki przeciwko tym szkodnikom.

Owady minujące to zbiorcza nazwa dla różnych gatunków owadów, które wnikają do wnętrza liści i łodyg roślin, gdzie się rozwijają. Żywią się nimi, co zaburza ich wzrost i wygląd. Na powierzchni liści pozostawiają liniowe ślady w kształcie tuneli. Walka z nimi polega na usuwaniu zajętych liści i stosowaniu specjalistycznych środków.

Pluskwiaki tarczowe to rodzaj owadów, którego skorupa i kolor może się różnić w zależności od gatunku – ogółem istnieje ponad 4700 ich odmian. Nazwa „stink bugs” (czyli „śmierdzące robaki”) pochodzi od faktu, że wydzielają one nieprzyjemny zapach po zgnieceniu lub w sytuacji zagrożenia. Pluskwiaki te szkodzą zwłaszcza młodym roślinom, ale mogą także niszczyć liście i pąki dojrzałych sztuk. Dorosłe osobniki nie zawsze prowadzą do śmierci rośliny, ale mogą zakłócać jej rozwój lub całkowicie zniszczyć sadzonki.

Ptaki czy owady – co jest gorszym zagrożeniem w uprawie marihuany?

Ptaki mogą być niewielkim zagrożeniem dla hodowli roślin, ponieważ wyjadają ziarna. Mogą zjeść kiełkujące nasiona w ogrodzie, a niektóre gatunki ptaków preferują nasiona konopi. Jednak jeśli rośliny są hodowane pod dachem lub zasadzone w formie sadzonek, a nie nasion, to ptaki nie stanowią poważnego zagrożenia.

Roztocza z rodziny przędziorkowatych to pajęczaki, które są szkodliwe dla roślin domowych, w tym także dla konopi. Objawiają swoją obecność poprzez ślady nadgryzień na liściach. Roztocza są widoczne na spodniej stronie liści, jednakże są bardzo małe i trudne do dostrzeżenia gołym okiem. Aby się ich pozbyć, konieczne jest ich zabijanie, co może okazać się trudne bez stosowania insektycydów.

Roztocze rdzawe to kolejny gatunek roztoczy, które zagrażają konopiom. Są one mniejsze niż przędziorki i widoczne tylko pod lupą lub w dużych ilościach, tworząc wrażenie beżowych przebarwień. Często są mylone z pleśnią. Żyją w szczelinach liści, pąkach lub łodygach i mogą prowadzić do skręcania brzegów liści i obumierania pąków. Walką z nimi jest stosowanie kwarantanny zarażonych roślin.

Roztocz szklarniowiec (Broad mites) to gatunek roztoczy, który podobnie jak wcześniej opisane gatunki, jest zbyt mały, aby zauważyć go gołym okiem. Atakuje liście, a objawami jego obecności są pęcherze, zagięcia na brzegach lub wilgotny wygląd. Chociaż nie atakuje całej rośliny, to jego obecność jest uciążliwa, ponieważ powoduje zmiany widoczne tylko na pewnych fragmentach. Często mylony z wirusem mozaiki tytoniu, przelaniem lub przegrzaniem.

Septorioza liści lub żółta plamistość to choroba najczęściej wywoływana przez grzyby lub bakterie. Charakterystyczne objawy to żółte plamy na liściach, które pojawiają się najpierw na spodzie, a następnie na wierzchu. Często na środku plam można zauważyć uwypuklenia przypominające pryszcze. Septorioza liści występuje w ciepłych, wilgotnych warunkach. Aby się jej pozbyć, należy usuwać zarażone liście i zapobiegać zwiększeniu wilgotności, a także stosować środki przeciwgrzybiczne.

Owady skoczkowate, ślimaki i inne zagrożenia w prawie marihuany

Małe, skaczące owady żywią się łykiem roślin. Wśród nich można wyróżnić ponad 12 tysięcy opisanych gatunków na całym świecie. Ich rozmnażanie i rozwój populacji może być bardzo szybki, a dodatkowo mogą przyczyniać się do przenoszenia chorób roślin wywołanych przez bakterie, wirusy i fitoplazmy. Charakterystyczne dla nich jest pozostawianie na roślinach białawych narośli, przypominających bawełnę. Aby pozbyć się skoczków, pomocne mogą okazać się specjalistyczne środki na insekty.

Skoczkowate to rodzina małych owadów, do której należy ponad 22 tysiące gatunków na całym świecie. Charakteryzują się zróżnicowanym wyglądem i są szczególnie groźne dla roślin w suchych warunkach (pozyskują z nich wodę). Ich obecność można poznać po bladych fragmentach na liściach, które z czasem brązowieją. Stosuje się wtedy przede wszystkim środki insektycydowe.

Ssaki stanowią potencjalne zagrożenie dla plantacji marihuany, ponieważ mogą kopać w ziemi lub załatwiać potrzeby fizjologiczne, co skutkuje uszkodzeniami korzeni, przenoszeniem chorób oraz zaburzeniem składu mineralnego gleby. Dodatkowo, zwierzęta biegające wokół krzaków konopi mogą je przypadkowo uszkodzić mechanicznie. Zwierzęta takie jak myszy, szczury, psy i koty mogą także uszkodzić rośliny, a w zależności od miejsca uprawy, zagrożeniem mogą być również kreci, susły, jelenie i zające.

Ślimaki nie są powszechnym szkodnikiem konopi, ale mogą je atakować. Żerują na pąkach i liściach, pozostawiając po sobie ślady śluzu oraz dziury o nieregularnych krawędziach w liściach. Zwykle bytują w nocy, więc ich obecność zauważana jest zazwyczaj rano. Aby zapobiegać ich dostawaniu się do roślin, warto zastosować mechaniczne zabezpieczenia. W hodowli można też trzymać produkty, do których ślimaki lgną, ale z dala od konopi. Jeśli jednak już pojawią się na roślinach, wystarczy je usunąć ręcznie i wyrzucić.

Świerszcze. Można stwierdzić, że świerszcze, przypominające wyglądem koniki polne, mogą zadawać podobne szkody w uprawach konopi, jednak występują one rzadziej. Mogą uszkadzać korzenie roślin. Oprócz środków insektobójczych, do zwalczania świerszczy stosuje się również specjalne pułapki.

Niestety to wciąż nie wszystko..

Wciornastki to nazwa obejmująca ponad 6 tysięcy gatunków małych insektów, które szybko przemieszczają się po roślinach. Żywią się sokami roślinnymi, co prowadzi do powstawania srebrnych lub brązowych śladów na liściach. Ich ugryzienia są łatwe do zauważenia i większe niż te pozostawione przez przędziorki. Zwykle stosuje się wtedy środki owadobójcze.

Wełnowce to drobne, białe owady, które zasiedlają uprawy. Wysysają soki roślinne i wytwarzają substancję, która może sprzyjać rozwojowi grzybów i pleśni oraz utrudniać fotosyntezę. Ich obecność sygnalizowana jest nalotem na roślinach, pod którym składają jaja. W przypadku pojedynczych osobników można je usunąć ręcznie, jednak w przypadku większej liczby konieczne są bardziej specjalistyczne metody zwalczania.

Werticilioza to choroba roślin wywoływana przez grzyby. Głównym jej objawem jest zasychanie liści. Choroba powoduje zakłócenie transportu składników odżywczych, co ostatecznie prowadzi do obumierania roślin. Niestety, zakażone konopie nie da się wyleczyć, a jedynie zapobiegać infekcji. W przypadku pojawienia się objawów choroby, zaleca się usunięcie zakażonych roślin i przestrzeganie zasad profilaktyki.

Wirus mozaiki tytoniu (TMV) to wirus, który może przenosić się także na konopie. Jego obecność objawia się poprzez skręt lub plamy na liściach, cętkowanie (stąd nazwa „mozaika”), spowolnienie wzrostu i redukcję pąków. Nie ma skutecznej metody na wyleczenie rośliny z tego wirusa, dlatego ważne jest skupienie się na profilaktyce. Wirus nie jest zwykle bardzo groźny, występuje rzadko i nie powoduje całkowitego zniszczenia uprawy.

Zachowanie zdrowia konopi może być wyzwaniem z powodu kilku czynników. Po pierwsze, brak odmian odpornych na choroby utrudnia walkę z nimi. Po drugie, diagnostyka chorób jest często trudna, co opóźnia wdrożenie odpowiednich działań. Ponadto, brak strategii ochrony roślin konopi oraz ograniczenia w stosowaniu środków chemicznych zwiększają trudności w ochronie upraw.

Wiele osób uważa, że lepiej zapobiegać chorobom i szkodnikom niż je leczyć, zwłaszcza że metody leczenia zależą od czynnika wywołującego chorobę. Istnieją jednak uniwersalne porady, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia konopi.

Jak zapobiegać tym problemom w uprawie marihuany ?

W uprawach konopi ważne jest dbanie o zdrowie roślin, ale jest to zadanie trudne ze względu na brak odpornych odmian, ograniczenia w stosowaniu pestycydów oraz brak diagnostyki i strategii integrowanej ochrony roślin. Dlatego lepiej zapobiegać chorobom i szkodnikom, niż leczyć już zaatakowane rośliny. Kilka uniwersalnych porad, które mogą pomóc w zapobieganiu:

Utrzymaj czystość i wysoki standard sanitarny – patogeny rozwijają się w warunkach brudu i wilgoci. Narzędzia i wyposażenie powinny być regularnie czyszczone i dezynfekowane, a personel powinien nosić ubranie ochronne.

Kontroluj temperaturę i wilgotność powietrza – niektóre patogeny rozwijają się w ciepłych, wilgotnych środowiskach o ograniczonej cyrkulacji powietrza. Monitorowanie tych parametrów pozwala na ograniczenie infekcji.

Podlewaj odpowiednią wodą – niektóre infekcje wynikają z zanieczyszczonej wody. Stosowanie lamp UV, chloru lub innych specjalistycznych produktów może chronić rośliny przed rozwojem patogenów.

Monitoruj rośliny – regularne oglądanie roślin i odizolowanie chorych od reszty uprawy pozwoli na uniknięcie rozprzestrzeniania choroby.

Usuwaj zakażone rośliny – lepiej usunąć pojedynczy krzak niż cały plon. Nie ma sensu ryzykować rozprzestrzeniania się choroby na całą uprawę.

W przypadku infekcji istnieją bardziej specjalistyczne metody leczenia, które zależą od konkretnej przypadłości.

Zastanawiasz się jak uchronić swoją uprawę lub ogród ? Jeżeli tak to koniecznie odwiedź sklep Growbox.pl. Znajdziesz tam najlepsze produkty do ochrony oraz uprawy roślin. W zakładce „środki ochrony roślin” znajdziecie różnego rodzaju produkty, które zapewnią waszym roślinom ochronę przed wszelkimi szkodnikami. 

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GROW Niedobór boru w uprawie marihuany Jak rozpoznać niedobór boru w konopiach? Dowiedz się, jakie są objawy, przyczyny i jak skutecznie go uzupełnić admin10 czerwca 2024
GROW Jak zwiększyć plony marihuany w warunkach indoor? Dowiedz się, jak zoptymalizować warunki uprawy marihuany w warunkach indoor. Kluczowe informacje dotyczące oświetlenia admin7 czerwca 2024
GROW Jak wygląda niedobór wapnia w uprawie marihuany? Co się dzieje, gdy w twojej uprawie pojawia się niedobór wapnia? Poznaj przyczyny, objawy i sposoby radzenia sobie z jego brakiem admin5 czerwca 2024
GROW Konopie automatyczne w uprawie Odkryj konopie automatyczne - od ich genetycznego pochodzenia po zalety i wady w uprawie. admin3 czerwca 2024
GROW Jak wygląda niedobór magnezu [Mg] w uprawie marihuany? Objawy niedoboru magnezu w uprawie konopi, dowiedz się o jego roli w rozwoju rośliny oraz poznaj sposoby efektywnego uzupełnienia admin31 maja 2024
GROW Nadmiar i niedobór nawozów w uprawie marihuany Osiągnij obfite i zdrowe plony konopi, dzięki zrozumieniu, jak ważne jest zbilansowana ilość nawozów. Objawy niedoboru i nadmiaru admin29 maja 2024
GROW Growboxy do uprawy roślin. Jak wybrać namiot do uprawy marihuany?  Najlepsza oferta namiotów uprawowych i growboxów do uprawy roślin w domu - sprawdź już teraz na Growbox.pl Justyna Walentynowicz28 maja 2024
GROW Jakie są objawy nadmiernego nawożenia konopi? Brązowe brzegi liści, żółknące liście - to tylko kilka z objawów nadmiernego nawożenia konopi. Dowiedz się, jak zidentyfikować problem admin27 maja 2024