fbpx
GROW
11 lutego 2024

Faza wegetatywna konopi – Jak pielęgnować rośliny?

Faza wegetatywna to kluczowy okres w cyklu życia konopi, który ma bezpośredni wpływ na jej zdrowie, rozwój i ostateczne plony.
dkryj, jak pielęgnować marihuanę podczas fazy wegetatywnej, jakie warunki są optymalne, i jak techniki treningowe oraz nawozy mogą zwiększyć plony.

Faza wegetatywna to kluczowy okres w cyklu życia marihuany, który ma bezpośredni wpływ na jej zdrowie, rozwój i ostateczne plony. Czy wiesz, jak odpowiednio dbać o swoje rośliny w tym okresie, jakie warunki są dla nich optymalne, a także jak techniki treningowe i odpowiednie nawożenie mogą zwiększyć Twoje plony?

Odkryj, jak pielęgnować marihuanę podczas fazy wegetatywnej, jakie warunki są najlepsze, a także jak techniki treningowe oraz nawozy mogą zwiększyć plony.

Jak wygląda i ile trwa faza wegetatywna w uprawie marihuany?

Okres wegetatywny jest kluczowy dla wzrostu rośliny, wpływając na jej rozmiar i masę przed fazą kwitnienia. Długość fazy wegetatywnej może być dostosowana poprzez wydłużenie lub skrócenie, a w uprawach indoor może być pominięta całkowicie, choć nie oznacza to, że roślina od razu zacznie kwitnąć. Minimalny czas wegetacji wynosi około trzech tygodni, ale rośliny w tym stanie wymagają odpowiednich warunków klimatycznych i dostatecznie dużej ilości substancji odżywczych.

Czym jest faza wegetatywna ?

Faza wegetatywna to etap wzrostu rośliny przed okresem kwitnienia, podczas którego zwiększa się jej rozmiar i masa. W tym okresie można stosować techniki treningowe, które wpłyną na zwiększenie plonów. Odpowiednie dostarczenie roślinie światła, wody i składników odżywczych jest kluczowe dla uzyskania dobrego kwitnienia. Wielkość doniczek ma wpływ na rozwój systemu korzeniowego, co ma bezpośrednie przełożenie na tempo wzrostu rośliny. W czasie fazy wegetatywnej ważna jest odpowiednia wilgotność (około 50%) oraz temperatura (20-25°C).

Faza wegetacji indoor i outdoor

W uprawie marihuany, faza wegetatywna jest kluczowa dla rozwoju rośliny, zarówno w uprawie indoor, jak i outdoor. Gdy jest to uprawa indoor, hodowca ma pełną kontrolę nad warunkami. Dzięki temu może manipulować długością fazy wegetatywnej i wpłynąć na wielkość plonów.

Niestety, ale w uprawie outdoor, rośliny są bardziej narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne i szkodniki, a faza wegetacyjna zależy od ilości dostępnego światła słonecznego. W tym czasie hodowca musi zadbać o odpowiednią ilość wody, składników odżywczych i odpowiednią wielkość doniczek, aby zapewnić roślinom jak najlepszy rozwój. Im zdrowsze i większe będą rośliny w fazie wegetacyjnej, tym większe plony wydadzą na końcu.

Jak długo trwa wegetacja i ile rośnie marihuana ?

Wegetacja, czyli faza wzrostu marihuany, trwa od momentu pojawienia się pierwszych liści aż do przejścia rośliny w fazę kwitnienia. Czas trwania tej fazy zależy od odmiany i szczepu marihuany, ale najczęściej wynosi od 1 do 2 tygodni dla sadzonek i od kilku tygodni do kilku miesięcy dla dorosłych roślin. W uprawach indoor, gdzie można kontrolować warunki, faza wegetatywna zwykle trwa około 2-3 miesięcy.

Faza wegetatywna to czas szybkiego wzrostu rośliny, podczas którego łodyga się wydłuża, a przestrzeń między węzłami powiększa. W tym okresie roślina wytwarza nowe liście i zwiększa swoje rozmiary, aż do zmiany cyklu naświetlania. Można również określić płeć rośliny i pozostawić na plantacji jedynie odmiany żeńskie. Treningi można wykorzystać, aby zwiększyć ilość plonów. Długość rozwoju konopi zależy od genetyki odmiany, warunków na uprawie, stanu zdrowia rośliny, ilości i intensywności naświetlania oraz czasu naświetlania. Kwitnienie jest ostatnim etapem rozwoju rośliny, podczas którego skupia się na produkcji kwiatów.

Automaty i faza wegetatywna

Można powiedzieć, że faza wegetatywna u automatycznie kwitnących konopi charakteryzuje się szybkim wzrostem roślin. Te odmiany zostały wyhodowane z krzyżówki Indica i Ruderalis, co zmieniło postrzeganie uprawy marihuany. Cannabis Ruderalis to odmiana, która w naturalnych warunkach rozwija się w chłodniejszych rejonach świata, gdzie dzienne światło słoneczne nie występuje w cyklu dnia i nocy. Od momentu wykiełkowania nasion, rośliny automatyczne bardzo szybko przechodzą do wczesnej fazy wegetatywnej, podczas której rozwijają się dynamicznie. Okres ten trwa zazwyczaj od 2 do 5 tygodni i charakteryzuje się intensywnym wzrostem roślin. Jednak hodowca musi zapewnić im idealne warunki wzrostu. Po zakończeniu fazy wegetatywnej, automaty same inicjują kwitnienie, co oznacza, że nie ma potrzeby ingerowania w oświetlenie.

Odmiany sezonowe a faza wegetatywna

Faza wegetatywna odmian sezonowych, zwanych również fotoperiodycznymi, charakteryzuje się tym, że rośliny te rozpoczynają kwitnienie w wyniku zmiany długości i intensywności oświetlenia. Odmiany pełno sezonowe rosną w miejscach o dużym nasłonecznieniu. W porównaniu z automatami czas fazy wegetatywnej jest dłuższy, a odpowiedzialność za rozpoczęcie kwitnienia spoczywa na hodowcy, który zmienia czas naświetlania. Fotoperiodyzm umożliwia hodowcom dłuższe treningi roślin i zwiększenie plonów. Rośliny te rosną wolniej niż automaty, ale ich rozwój jest prawidłowy, dzięki długiej ekspozycji na światło słoneczne, co sprzyja ich powolnemu, ale stabilnemu wzrostowi.

Czy faza wegetacji pozwala zwiększyć zbiory ?

Faza wegetacji konopi to czas intensywnego wzrostu, który można wykorzystać, aby zwiększyć plony. Rośliny wegetujące są podatne na treningi, które pozwalają kontrolować wzrost i koncentrację hormonów wzrostu w różnych częściach rośliny. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie większej ilości pędów i większych plonów. Wśród treningów można wyróżnić trening niskiego stresu (LST), polegający na delikatnym odchylaniu pędów, oraz trening wysokiego stresu (HST), który polega na przycinaniu rośliny.

Popularnym sposobem treningu jest również SCROG, który polega na wzrostu wielu pędów na jednej roślinie. Treningi powinno się prowadzić wyłącznie w fazie wegetacyjnej, a nie kiełkowania, sadzenia lub kwitnienia.

Faza wegetatywna konopi a nawozy

Podczas fazy wegetatywnej, konopie potrzebują dodatkowej suplementacji składników odżywczych w postaci nawozów organicznych lub mineralnych. Brak właściwej suplementacji nawozami może skutkować nieudaną uprawą.

W początkowych stadiach rozwoju, rośliny są szczególnie delikatne i podatne na uszkodzenia. Dlatego warto stosować boostery do korzeni, które przyspieszą i poprawią ich wzrost. System korzeniowy odgrywa kluczową rolę w procesie pobierania składników odżywczych, co przekłada się na szybszy wzrost roślin.

W późniejszych etapach, ważne jest dostarczenie roślinom odpowiednich ilości azotu, fosforu i potasu. Dostarczane są w postaci nawozów N-P-K lub nawozów dolistnych. Na rynku dostępne są specjalne nawozy stworzone specjalnie do uprawy marihuany. Są odpowiednio zbilansowane i dostosowane do różnych faz wzrostu roślin.

Nawożenie to kluczowy moment w całym procesie uprawy. Dlatego należy zadbać o dostarczenie roślinom odpowiednich składników odżywczych już od około trzeciego tygodnia wzrostu.

Jak dbać o rośliny w stanie wegetatywnym?

Podczas fazy wegetatywnej, konopie przygotowują się do kwitnienia, dlatego ważne jest zapewnienie im najlepszych warunków wzrostu. Warto pamiętać, że młode rośliny są delikatne i podatne na uszkodzenia, dlatego należy zadbać o odpowiednie podłoże, które będzie zapewniało przestrzeń dla korzeni oraz składniki odżywcze.

Warto również zwrócić uwagę na oświetlenie, ponieważ rośliny potrzebują 18 godzin światła dziennie, by szybko się rozwijać. W okresie wegetacji, konopie wymagają dużej ilości azotu, aby poprawić wzrost liści i łodyg oraz odpowiedniego poziomu potasu, który wpływa na fotosyntezę. Ważne są także magnez i wapń, które wpływają na stan ścian komórkowych. Kontrola wilgotności i temperatury to również kluczowe czynniki, które wpływają na rozwój rośliny.

Odpowiedni trening roślin pozwala na kształtowanie ich według woli i potrzeb hodowcy. Stosowanie metod treningowych w fazie wege pozwala znacznie przyśpieszyć wzrost i zwiększyć ilość plonów. Pamiętajmy, że faza wegetatywna to najważniejsza faza rozwoju konopi, a zrozumienie jej specyfiki jest kluczem do prowadzenia właściwej uprawy.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: GROW

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GROW Wybór suszarki do marihuany – Kluczowy krok w procesie suszenia Jak odpowiednio wybrać typ suszarki do marihuany, aby osiągnąć najwyższą jakość suszu. Różne rodzaje suszarek, ich zalety i koszty zakupu. admin22 lipca 2024
GROW Konopie poliploidalne: Rewolucja w świecie konopnym Odkryj, czym są konopie poliploidalne i jakie mają potencjalne korzyści dla hodowców. Dlaczego te rośliny mogą zrewolucjonizować rynek konopi admin16 lipca 2024
GROW Podłoże kokosowe w uprawie marihuany Dowiedz się, dlaczego podłoże kokosowe staje się popularnym wyborem w uprawie marihuany. Poznaj jego zalety, sposoby użycia oraz porady Justyna Walentynowicz10 lipca 2024
GROW Nasiona konopi indyjskich: Jak wybrać i rozpoznać płeć ? Co ma znaczenie przy wyborze nasion konopi, jak rozpoznać płeć rośliny w trakcie wzrostu, i dlaczego warto wybierać nasiona feminizowane. admin10 lipca 2024
GROW Ile trwa uprawa marihuany? Podstawowe etapy wzrostu Ile trwa uprawa marihuany? Dowiedz się, jak długo trwa każdy etap i jakie są kluczowe czynniki wpływające na czas uprawy Justyna Walentynowicz9 lipca 2024
GROW Uprawa konopi od podstaw: najczęstsze problemy początkujących growerów Dowiedz się o uprawie konopi od podstaw. Praktyczne porady, błędy, których można uniknąć oraz kluczowe informacje Justyna Walentynowicz8 lipca 2024
GROW Więdnące, usychające i opadające liście marihuany Dowiedz się, dlaczego liście marihuany więdną, usychają i opadają, oraz jak skutecznie diagnozować i rozwiązywać te problemy w uprawie admin8 lipca 2024
GROW Uprawa konopi na zewnątrz to 50-krotnie mniejsza emisja niż uprawa w pomieszczeniach Ekologiczne rolnictwo to uprawa konopi na zewnątrz. Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu bliżej i rozszerzyć badania w tym kierunku Justyna Walentynowicz5 lipca 2024