fbpx
GROW
30 sierpnia 2023

Flushing – Prawidłowe przepłukanie i spłukiwanie ziemi przed zbiorami

Jednym z kluczowych etapów w uprawie jest flushing - spłukiwanie roślin. Proces ten pozytywnie wpływa na smak, aromat i wygląd konopi.
Flushing nie jest obowiązkowym etapem w uprawie konopi, ale niesie ze sobą wiele korzyści, zwłaszcza po przenawożeniu roślin.

Uprawa konopi to niełatwe wyzwanie dla każdego hodowcy. Jeśli chcesz uzyskać najlepszej jakości marihuanę z własnej plantacji, musisz poświęcić dużo czasu i energii. Flushing jest bardzo ważnym etapem. Głównym celem jest usunięcie z podłoża wszystkich rozpuszczalnych w wodzie substancji, które mogą zaszkodzić jakości końcowej marihuany.

Wiesz jakie mogą być skutki gdy ten etap zostanie przez Ciebie pominięty ? 

Jakie składniki zawiera gleba do uprawy konopi?

Odpowiednio dobrana gleba zapewnia konopiom wiele niezbędnych składników odżywczych, które są potrzebne do ich prawidłowego wzrostu. Ziemia używana do uprawy marihuany jest zwykle uniwersalna i podczas uprawy modyfikuje się ją poprzez dodawanie nawozów, odżywek itp.

Skład gleby może różnić się w zależności od surowca, z którego została przygotowana, ilości zawartej w niej próchnicy, typu kultur bakteryjnych rozwijających się w podłożu oraz dodatków wykorzystanych w procesie produkcji.

W skład gleby wchodzą:

substancje mineralne – ok. 40%,

gazy – ok. 10%,

woda – ok. 25%

substancje organiczne – ok 20%,

dodatki – ok 5%.

Substancje mineralne można podzielić na makro i mikro -elementy takie jak:

Makroelementy: potas, wapń, glin, żelazo, węgiel, krzem, azot, chlor, siarka.

Mikroelementy: bór, miedź, cynk, mangan, żelazo, molibden.

Mikro- i makroelementy zazwyczaj występują w formie związków łatwo ulegających rozkładowi, a rzadko w formie wolnej.

W uprawie konopi najczęściej stosuje się podłoża uniwersalne, torfowe oraz wzbogacane.

Co to jest flushing i czy warto go stosować w uprawie marihuany?

Flushing, czyli spłukiwanie stanowi istotny element procesu uprawy marihuany. Jego celem jest usunięcie związków chemicznych i substancji mineralnych, które gromadzą się w glebie po zastosowaniu nawozów i odżywek mających na celu zwiększenie plonów konopi.

W ramach flushing’u dokonuje się wypłukania wszelkich substancji rozpuszczalnych w wodzie i glebie. Płukanie to przeprowadza się zwykle w okresie kwitnienia roślin. Polega ono na przepuszczaniu przez podłoże (korzenie) dużej ilości wody i usuwaniu nadmiaru minerałów.

Gdy wszystkie nawozy i składniki rozpuszczalne zostaną usunięte z gleby, rośliny muszą wykorzystać zmagazynowane substancje odżywcze zgromadzone w liściach i kwiatach. Jednakże, jeśli flushing zostanie przeprowadzony zbyt wcześnie, może to negatywnie wpłynąć na zdrowie konopi i jakość zbiorów. Dlatego też, odpowiednie wyczucie czasu jest kluczowe.

Flushing jest konieczny ?

Konopie, które nie były poddane flushingowi, mogą mieć nieprzyjemny smak i kwaśny aromat. Stosowanie tej metody może więc przyczynić się do uzyskania lepszej jakości i smaku marihuany. Przeprowadzenie flushing’u korzystnie wpływa na jakość suszu konopnego.

Płukanie gleby może być użyte do korekty błędów popełnionych przez hodowcę. Czasem zdarza się, że hodowca zastosuje zbyt dużo nawozu, co prowadzi do przenawożenia konopi i ryzyka ich spalenia chemicznego. Przeprowadzenie płukania gleby usuwa nadmiar dostarczonych minerałów i minimalizuje ryzyko utraty tych roślin.

Jak przeprowadzić skuteczne płukanie gleby przed zbiorami marihuany?

Odpowiednio przeprowadzone płukanie gleby powinno odbywać się około dwóch tygodni przed planowanymi zbiorami lub po pierwszych objawach przenawożenia (spalone końcówki liści, podwinięte końcówki liści, poskręcane liście).

Jeśli czas kwitnienia odmiany wynosi około ośmiu tygodni, to płukanie powinno być przeprowadzone dwa tygodnie przed końcem, czyli w szóstym tygodniu FLO. Najlepszą metodą na określenie czasu płukania jest ocena dojrzałości trichomów. Jeśli około 30% z nich posiada mleczny kolor, jest to idealny czas na przeprowadzenie flushingu.

Proces płukania gleby jest stosunkowo prosty. Polega na przepuszczaniu dużej ilości czystej wody przez korzenie i glebę, przy jednoczesnym odbieraniu jej u podstawy doniczki. Woda używana do płukania musi mieć odpowiednie pH, najlepiej zbliżone do obojętnego (pH=7).

KROK 1:

Należy zalać glebę w doniczce taką ilością wody, jaką jest ona w stanie przyjąć. Następnie należy odstawić doniczkę na kilka minut, aby minerały mogły się rozpuścić.

KROK 2:

Po kilku minutach należy dolewać kolejne porcje wody tak, aby wypłynęła u spodu doniczki (ilość wody powinna odpowiadać pojemności doniczki, w której rośnie marihuana). Woda będzie brudna i zanieczyszczona, proces ten należy powtórzyć 2-3 razy.

KROK 3:

Odstawić doniczkę do odcieknięcia na kilka godzin i umieścić ją w growboxie. Jeśli płukanie zostało przeprowadzone przed zbiorami, nie stosować już nawozów. Jeśli jednak miało to miejsce z powodu przenawożenia, należy nie stosować nawozów przez około tydzień. Później można zacząć stosować je ponownie, ale z połową zalecanej przez producenta dawki.

Jakie urządzenia są potrzebne do przeprowadzenia skutecznego płukania gleby przed zbiorami marihuany?

Flushing można przeprowadzić wyłącznie za pomocą naczynia na wodę. W takim przypadku proces należy powtórzyć kilkukrotnie, aby mieć pewność, że wszystkie niepożądane składniki zostały wypłukane.

Profesjonalne growshop-y oferują jednak urządzenia, które znacznie ułatwiają proces flushingu. Jednym z takich narzędzi jest miernik TDS, który wskazuje poziom rozpuszczonych cząstek w roztworze. Miernik ten służy do pomiaru stężenia ppm w wodzie odbieranej z doniczki. Glebę należy płukać aż do uzyskania poziomu 50 ppm lub innej wartości zbliżonej do czystej wody.

Jak wykorzystać automatyczne systemy nawadniania do przeprowadzenia flushingu?

Jeśli używałeś na swojej plantacji automatycznych systemów irygacyjnych, możesz wykorzystać je do przeprowadzenia flushingu. Większość automatycznych systemów irygacyjnych ma kontrolowaną przepustowość wody, która jest dostarczana do konopi. Aby wykonać flushowanie, należy zwiększyć przepływ wody do maksimum. Należy jednak uważać na odbiór wypływającej wody, aby nie zalać pomieszczenia i plantacji.

Jakie są korzyści płynące z flushingu podczas uprawy marihuany i czy jest on obowiązkowy?

Flushing nie jest obowiązkowym etapem w uprawie konopi, ale niesie ze sobą wiele korzyści, zwłaszcza po przenawożeniu roślin. Polecany jest także dla growerów stosujących nawozy sztuczne, ponieważ ich nadmiar może gromadzić się w kwiatach i pogarszać jakość marihuany.

Osoby prowadzące uprawy ekologiczne nie są tak narażone na kumulację składników mineralnych w kwiatach, ale wiele z nich decyduje się na przeprowadzenie flushingu.

Warto jednak pamiętać, że w Polsce uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest nielegalna, a za ich posiadanie lub uprawę grozi kara pozbawienia wolności od 3 do 8 lat. Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany jest dozwolone.

Rozważasz rozpoczęcie uprawy, ale brak Ci odpowiedniego sprzętu lub nawozów? Jeśli odpowiedź brzmi tak, zalecam odwiedzenie sklepu Growbox.pl. To miejsce, gdzie odkryjesz topowe produkty niezbędne do hodowli roślin, w tym cenione nawozy firmy Hesi.

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GROW Hermienie marihuany. Co jest powodem bananów i woreczków ? Hermienie marihuany. Jakie zagrożenia wiążą się z obupłciowymi roślinami oraz jak skutecznie im zapobiegać ? admin21 lutego 2024
GROW Czym wyłożyć ściany growboxa? Materiały i folie odblaskowe Chcesz uzyskać maksymalne plony z Twojego growboxa? Dowiedz się, jak wybrać i zastosować najlepsze materiały i folie odblaskowe ? admin19 lutego 2024
GROW Jak sprawdzić zawartość THC w marihuanie? Jak precyzyjnie ocenić zawartość THC w marihuanie. Odkryj różne metody, od domowych testów po profesjonalne analizy laboratoryjne admin16 lutego 2024
GROW Żółta plamistość liści atakująca konopie. Czym jest ta choroba ? Żółta plamistość liści, to grzybowa choroba konopi, która może stanowić poważne zagrożenie dla Twojej uprawy. admin14 lutego 2024
GROW Faza wegetatywna konopi - Jak pielęgnować rośliny? Faza wegetatywna to kluczowy okres w cyklu życia konopi, który ma bezpośredni wpływ na jej zdrowie, rozwój i ostateczne plony. admin11 lutego 2024
GROW Cienkowarstwowe systemy przepływowe - NFT, co to jest ? Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zoptymalizować uprawę konopi indyjskich, aby uzyskać szybszy wzrost i więszze plony? Odpowiedź to NFT admin8 lutego 2024
GROW Klonowanie sadzonek marihuany. Jak wykonać klony krok po kroku? Dowiedz się, jak zacząć klonowanie, jakie są zalety i wady, oraz jak uzyskać najlepsze rezultaty z sadzonek konopi admin6 lutego 2024