fbpx
GROW
31 stycznia 2024

Hydroponiczny sposób uprawy. Czy będzie najlepszy dla Ciebie ?

Dowiedz się, jak założyć system hydroponiczny, jakie są korzyści i jak poradzić sobie z wyzwaniami związanymi z tą metodą uprawy.
Hydroponika w uprawie konopi: Kompletny poradnik dla hodowców

Wielu hodowców miało do czynienia z hydroponiką, jednak niewielu zdecydowało się na jej praktyczne zastosowanie. Zwykle obawiają się jej instalacji i zarządzania. Myślisz, że system hydroponiczny nie jest dla Ciebie ? Są to niesłuszne obawy – metoda ta nie jest skomplikowana, a nawet nowicjusze mogą sobie z nią poradzić.

Uprawa hydroponiczna, jeśli jest prawidłowo prowadzona, daje znakomite efekty i dostarcza obfite, wysokiej jakości zbiory. Dlatego warto poświęcić temu zagadnieniu trochę uwagi! 

Zasady hydroponiki

Mówiąc najprościej, hydroponika to metoda uprawy roślin bezpośrednio w wodzie, pomijając tradycyjne podłoża. Zamiast gleby, używa się chemicznie neutralnego materiału mineralnego, który działa jako podstawa i zapobiega nadmiernemu splątaniu korzeni.

Konopie, aby prawidłowo rosnąć, potrzebują składników odżywczych, które zazwyczaj pobierają z podłoża. W hydroponice hodowca musi dostarczać konopiom nawozy, sole mineralne i inne składniki odżywcze w postaci roztworów wodnych. Z powodu braku gleby, te składniki odżywcze są rozpuszczane bezpośrednio w wodzie, w której korzenie się rozwijają.

System hydroponiczny nadaje się do uprawy prawie wszystkich roślin !

Korzenie roślin rozwijają się w specjalnych koszykach do uprawy, keramzycie lub wełnie mineralnej, co znacznie redukuje opór, który pojawia się podczas wzrostu korzeni w porównaniu do tradycyjnych metod. Dzięki temu korzenie rosną bardzo szybko. Dodatkową zaletą uprawy hydroponicznej jest szybkość, z jaką nawozy penetrują system korzeniowy. Używanie składników odżywczych w takich strukturach sprawia, że niezbędne składniki docierają bezpośrednio do korzeni, co umożliwia roślinom szybsze przyswajanie składników odżywczych i lepszy wzrost.

Do rozpoczęcia uprawy hydroponicznej potrzebne są specjalne systemy irygacyjne. Jeśli są prawidłowo dobrane, powinny cyklicznie dostarczać odpowiednią ilość wody do nawadniania. Dodatkową zaletą systemów irygacyjnych jest wbudowany zbiornik na nawóz, który automatycznie dostarcza roślinom składniki odżywcze.

Podobnie jak w tradycyjnej uprawie marihuany w pomieszczeniach, w uprawach hydroponicznych bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniego oświetlenia. Światło o niewłaściwej mocy może spowodować, że konopie będą nadmiernie rosnąć lub mogą zostać uszkodzone.

Systemy hydroponiczne dostępne na rynku

Do prowadzenia upraw hydroponicznych konieczne jest zastosowanie systemów, które kontrolują poziom składników odżywczych w plantacji. Większość z nich wyróżnia się wysokim komfortem użytkowania, prostotą instalacji i potencjałem do osiągnięcia imponujących plonów. Najlepsze systemy hydroponiczne na rynku łączą pozytywne cechy w jeden hybrydowy system hydroponiczny.

Najbardziej powszechne systemy hydroponiczne obejmują:

 • Metoda knotowa, znana jako Wicking,
 • Uprawa w głębokiej wodzie, zwana Deep Water System (DWC),
 • Cienkowarstwowe systemy przepływowe, czyli Nutrient Film Technique (NFT),
 • System przepływowo-odpływowy, znany jako Ebb i Flow (Flood and Drain),
 • Systemy kropelkowe, czyli Drip Irrigation System,
 • Aeroponika, czyli uprawa w powietrzu, gdzie korzenie są jedynie spryskiwane,
 • Akwaponika, uprawa w symbiozie ze zwierzętami wodnymi.

Są liczne czynniki, które hodowca powinien uwzględnić, planując własną uprawę hydroponiczną w domu. Szczegóły dotyczące poszczególnych typów upraw opisaliśmy w odrębnych artykułach.

Dlaczego warto uprawiać konopie w hydroponice?

Uprawa konopi w systemie hydroponicznym to świetna alternatywa dla tradycyjnych metod. Rośliny rosną w wodzie lub kąpieli z dodatkami odżywczymi, dzięki czemu ich korzenie mają zapewniony dostęp do tlenu i składników odżywczych w optymalnych ilościach. Dodatkowo, taki sposób uprawy zapewnia sterylność środowiska, co minimalizuje ryzyko chorób i szkodników.

Do korzyści wynikających z uprawy w hydroponice zaliczyć można m.in.

 • zwiększone zbiory,
 • skrócony czas kwitnienia,
 • dużą kontrolę nad warunkami uprawy,
 • automatyzację procesów,
 • możliwość wielokrotnej uprawy,
 • niskie ryzyko infekcji,
  a także większą dyskrecję w porównaniu z tradycyjnymi metodami.

Dodatkowo, dzięki możliwości precyzyjnego dozowania substancji odżywczych, minimalizuje się ryzyko przenawożenia roślin.

System hydroponiczny i jego zalety

Uprawa hydroponiczna jest szczególnie popularna w przemyśle, ponieważ pozwala na szybkie zwiększenie plonów i kontrolę nad całym procesem uprawy. Rośliny mogą zakwitnąć już w ciągu kilku tygodni, a systemy hydroponiczne pozwalają na łatwe sterowanie parametrami środowiska, takimi jak pH i EC (elektryczna przewodność). Dzięki temu, każda roślina może otrzymać optymalną ilość składników odżywczych, co przekłada się na wysoką jakość i plony.

Usunięcie gleby z procesu uprawy znacznie zwiększa czystość plantacji, ponieważ gleba jest często przyczyną rozwoju pleśni i szkodników. Hydroponika eliminuje te problemy, a praca na plantacji staje się łatwiejsza i bardziej efektywna.

Uprawy hydroponiczne posiadają kolejną zaletę – możliwość automatyzacji całego procesu. Za pomocą specjalistycznych urządzeń można monitorować i modyfikować wszystkie parametry, takie jak wilgotność, temperatura, nawodnienie i intensywność oświetlenia. Dzięki temu można je zaprogramować, aby znacznie ułatwić pracę growera.

Kolejną ciekawą właściwością hydroponiki jest obecność otwartego systemu korzeniowego, co sprzyja łatwemu przepływowi składników odżywczych i tlenu do korzeni, poprawiając wydajność wzrostu. Ponadto, kontrola poziomu składników odżywczych i nawodnienia roślin jest znacznie łatwiejsza.

Dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości sprzętu, uprawę hydroponiczną można powtarzać wielokrotnie w ciągu roku, co zwiększa możliwości produkcji oraz pozwala na uzyskanie większych plonów.

Uprawa bez przesadzania

Uprawa hydroponiczna ma jedną zasadniczą zaletę – nie ma potrzeby przesadzania roślin, co pozwala uniknąć stresu, związanych z nim uszkodzeń i infekcji bakteryjnych i grzybiczych. W tradycyjnych formach uprawy konopi, dobieranie odpowiedniego rozmiaru donicy do fazy wzrostu rośliny jest uciążliwe i wymaga wiedzy i doświadczenia.

Rośliny rozwijające się w za małych donicach mogą zostać zahamowane w wzroście, a zbyt duże mogą powodować uszkodzenia korzeni, złamanie łodygi czy zniszczenie młodych liści. Uprawa hydroponiczna pozwala na prowadzenie całego procesu w jednym miejscu, co ma pozytywny wpływ na kondycję roślin i pozwala na wykorzystanie niewielkich donic uprawnych, ponieważ ich rozmiar nie ma aż tak dużego znaczenia.

Nawożenie w systemie hydroponicznym

W systemach hydroponicznych podłoże uprawne zawiera rozpuszczone sole mineralne i inne składniki odżywcze, które wraz z wodą są pobierane przez korzenie rośliny. Niedobór lub nadmiar składników odżywczych w podłożu uprawnym może powodować wiele problemów i ostatecznie przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Nadmiar składników odżywczych może gromadzić się w podłożu i działać destrukcyjnie na korzenie, co jest szczególnie niebezpieczne dla młodych roślin konopi.

W uprawach hydroponicznych woda jest używana jako nośnik składników odżywczych. Dlatego też niemożliwe jest prowadzenie upraw hydroponicznych bez suplementacji nawozów. Rośliny konopi nie są w stanie się rozwijać jedynie na wodzie, dlatego ważne jest, aby grower zadbał o dostarczenie odpowiedniej ilości minerałów.

Nie wszystkie nawozy można stosować w uprawach hydroponicznych. Najlepszym sposobem na uzupełnianie składników odżywczych w tym rodzaju upraw jest zastosowanie nawozów płynnych. Na rynku dostępne są różne rodzaje nawozów dla roślin, ale najlepiej wybrać te, które są przeznaczone specjalnie dla konopi indyjskich.

Konopie indyjskie mają różne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, w zależności od etapu wzrostu. Dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiednio dobrać nawóz do fazy rozwoju rośliny. W profesjonalnych sklepach growshop można znaleźć nawozy dostosowane do charakterystyki uprawy oraz fazy rozwoju konopi.

Nawożenie roślin konopi w uprawach hydroponicznych powinno się rozpocząć około 10-14 dni po wykiełkowaniu. Pierwsze dawki nawozu powinny być niewielkie, aby nie uszkodzić młodych roślin.

Aspekty ekologiczne w uprawach hydroponicznych

Ekologiczne uprawy roślin łączą w sobie praktyki korzystne dla środowiska, ochronę zasobów naturalnych, standardy produkcji i wykorzystanie substancji przyjaznych dla środowiska. Czy można zaliczyć uprawy hydroponiczne do ekologicznych?

Systemy hydroponiczne zużywają od 10% do 40% mniej wody niż tradycyjne metody uprawy konopi. Wiadomo, że zasoby słodkiej wody są ograniczone, więc ograniczenie zużycia wody ma pozytywny wpływ na środowisko.

Uprawy hydroponiczne mogą być łączone z akwaponiką i bioponiką. W akwaponice wykorzystuje się naturalne biofiltry, takie jak ryby i skorupiaki, do oczyszczania wody używanej na plantacjach. Dodatkowo, odchody ryb dostarczają konopiom potrzebnych składników odżywczych. Dzięki temu zabiegowi woda, która trafia do kanalizacji, nie zanieczyszcza środowiska. Bioponika działa podobnie jak akwaponika, z tą różnicą, że składniki odżywcze dostarczane są w postaci nawozów.

Wnioskując, odpowiednio prowadzone uprawy hydroponiczne mogą być uznawane za ekologiczne.

Uprawy hydroponiczne konopi indyjskich są atrakcyjnym sposobem uprawy, jednak mają pewne wady. Decydując się na tę metodę, grower powinien być świadomy potencjalnych ryzyk.

System hydroponiczny w uprawie i jego wady

 • wysoki koszt zakupu niezbędnego sprzętu,
 • problemy z montażem gotowego systemu,
 • ryzyko zatykania rur,
 • pojawienie się alg,
 • nieprzyjemny zapach,
 • konieczność częstego nawożenia,
 • ciągłe monitorowanie systemu korzeniowego,
 • ryzyko szybkiego rozprzestrzeniania się infekcji.

Pomimo tych wad, uprawy hydroponiczne mają wiele do zaoferowania growerowi i warto je wypróbować. Prosta uprawa i duże zbiory przekonują zarówno początkujących, jak i doświadczonych growerów. Dodatkowo, aspekt ekologiczny stanowi kolejny argument na korzyść tej metody uprawy.

Podsumowanie

Uprawa konopi indyjskich w systemie hydroponicznym to doskonały wybór zarówno dla plantatorów przemysłowych, jak i dla domowych pasjonatów roślin. Dzięki tej metodzie uprawy, grower nie musi poświęcać wiele czasu na produkcję, a jednocześnie może uzyskać obfite i wysokiej jakości zbiory. Dodatkowo, odpowiednio prowadzona uprawa hydroponiczna może być ekologiczna, co jest szczególnie istotne w dzisiejszych czasach. Dzięki wysokiej jakości sprzętowi, taką uprawę można prowadzić nawet kilka razy w ciągu roku. Jeśli planujesz swój własny system hydroponiczny pod uprawy, koniecznie zajrzyj do sklepu Growbox.pl

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GROW Komary grzybowe w uprawie konopi. Jak zapobiegać ? Komary grzybowe stanowią poważne zagrożenie dla uprawy konopi. Poznaj ich charakterystykę, objawy ich obecności oraz sprawdzone metody walki admin22 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI Promocje z okazji 420 na produkty do uprawy roślin - Growbox 20 kwietnia to światowy dzień marihuany. W związku z tym Growbox.pl przygotował dla Was aż 20% zniżki na wybrane ziemie i stymulatory kwitnienia Justyna Walentynowicz20 kwietnia 2024
GROW Oświetlenie upraw hydroponicznych Odpowiednie oświetlenie to klucz do sukcesu w uprawie konopi indyjskich. Poznaj różne rodzaje lamp uprawnych admin19 kwietnia 2024
GROW Pleśń w uprawie marihuany. Jak się jej pozbyć i zapobiegać ? Pleśń w uprawie marihuany. Odkryj przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia, aby chronić swoje plony i zapewnić bezpieczeństwo admin17 kwietnia 2024
GROW Podłoża uprawne do hydroponiki Poznaj różnorodne podłoża uprawne, ich zalety, wady i zastosowanie w uprawie hydroponiki konopi oraz innych roślin. admin15 kwietnia 2024
GROW Skutki i objawy przelania konopi Objawy i skutki przelania konopi i innych roślin. Jak prawidłowo podlewać konopie na różnych etapach rozwoju? admin12 kwietnia 2024
GROW Czym są treningi konopi ? Chcesz zoptymalizować swoją uprawę konopi i uzyskać wyższe plony? Poznaj techniki treningu konopi, kluczowe elementy nawożenia i genetyki admin10 kwietnia 2024
GROW Uprawa konopi w szklarni: elementy wyposażenia szklarni Uprawa konopi w szklarni - jakie wyposażenie jest niezbędne, aby uprawiać marihuanę? Sprawdź czego potrzebujesz do uprawy w szklarni Justyna Walentynowicz8 kwietnia 2024