fbpx
AKTUALNOŚCI
12 sierpnia 2021

Jak marihuana działa na mózg?

W jaki sposób marihuana wpływa na nasz mózg i co się w nim dzieje podczas jej użytkowania? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w najnowszych badaniach, które zostały przeprowadzone przez ekspertów z dziedziny nauk medycznych.

Konopie to jedna z najpopularniejszych używek na świecie. Są wykorzystywane w medycynie od tysiącleci, jednak wciąż nie do końca przebadano ich działanie. Równie często, jeśli nie częściej, są stosowane jako środek rekreacyjny. Ich działanie na organizm jest wielotorowe i wpływa na różne organy. Jednym z nich jest mózg. Jakie marihuana ma działanie na najważniejszą część ludzkiego ciała?

Marihuana jest błogosławieństwem

Od kiedy w latach 60. XX w. wyizolowano z konopi psychoaktywny związek chemiczny, jakim jest THC, naukowcy wzmożyli badania nad marihuaną i skutkami jej zażywania.

Konopie leczą objawy jaskry. Ułatwiają radzenie sobie z dolegliwościami związanymi z chorowaniem na stwardnienie rozsiane oraz na reumatyzm. Wiedza o przeciwbólowym działaniu tej rośliny jest powszechna, a jej działanie przeciwzapalne bywa skuteczniejsze, niż stosowanie niektórych sterydów.

Marihuana może być pomocna w zwalczaniu objawów depresji. Pobudza apetyt u osób chorujących na anoreksję i AIDS. Wiele osób twierdzi również, że cannabis może niszczyć komórki rakowe.

W świetle tak dobrego wpływu na organizm człowieka trudno się nie zgodzić z tym, że istnienie tej rośliny jest błogosławieństwem. Jednak czy konsumpcja marihuany daje jedynie pozytywne skutki? Jak ta roślina wpływa na najważniejszy organ w ludzkim ciele – mózg?

Haj naukowym okiem

Anandamid to psychoaktywny kannabinoid znajdujący się w mózgu człowieka. Jest to neuroprzekaźnik wydzielający się podczas snu i relaksu. THC ma do niego bardzo podobną strukturę, co umożliwia rozpoznanie tej substancji przez organizm.

Anandamid wpływa na odczuwanie przyjemności, pamięć, koncentrację, koordynację oraz percepcję. Podobieństwo tego związku organicznego do THC pozwala na łączenie jego cząsteczek z receptorami kannabinoidowymi znajdującymi się w neuronach. Ma to wpływ na układ endokannabinoidowy, którego prawidłowe działanie jest kluczowe w funkcjonowaniu całego układu nerwowego. To z kolei jest istotne dla utrzymania równowagi wewnętrznej ciała.

Marihuana

Wprowadzenie do organizmu THC może zakłócić tę homeostazę. Tetrahydrokannabinol może zmienić funkcjonowanie hipokampu i kory mózgowej. Może to wpływać na zdolność do tworzenia nowych wspomnień oraz powodować trudności z koncentracją. To z kolei może zakłócać umiejętność uczenia się i wykonywania skomplikowanych zadań.

THC wpływa także na móżdżek i zwoje podstawy mózgu, co może pogorszyć zdolność do prowadzenia pojazdów i wykonywanie aktywności fizycznych.

Tetrahydrokannabinol może również działać na układ nagrody stymulując regiony mózgu odpowiedzialne za przyjemne zachowania takie, jak seks czy jedzenie. Nadmierne wydzielanie dopaminy, które następuje po skorzystaniu z marihuany może zakłócać odpowiedzi na naturalne bodźce wynagradzające.

Pal odpowiedzialnie

Największym czynnikiem ryzyka negatywnego działania marihuany na mózg jest wiek. Osoby, które nie ukończyły 25 roku życia są bardziej narażone, niż ludzie starsi. U osób młodych receptory kannabinoidowe gromadzą się w substancji białej mózgu. Odpowiada ona za zdolności komunikacyjne, łatwość uczenia się, pamięć i emocje. Palenie marihuany we wczesnych latach życia może pogorszyć umiejętność mózgu do tworzenia nowych połączeń neuronowych.

Marihuana może spowodować także trwałą psychozę, która nie zniknie po zaprzestaniu palenia. Im młodszy jest palacz tym większe ryzyko. Inaczej na THC zareaguje 22 latek, a inaczej uczeń podstawówki.

Osoby, które mają w rodzinie przypadki chorób psychotycznych, takich jak schizofrenia też powinny z ostrożnością podchodzić do marihuany. Do tej pory nie wiadomo jednak, czy marihuana może wywoływać takie zaburzenia, czy tylko przyśpiesza ich występowanie.

Skutki palenia marihuany różnią się w zależności od osoby, która po nią sięga. Organizm człowieka przystosowuje się do spożywania marihuany, przez co działanie THC może być z czasem o wiele mniej odczuwalne. Na szczęście konopi nie da się przedawkować.

Oczywiście każdy organizm inaczej reaguje na kannabinoidy. Niektóre osoby zaczęły spożywać konopie w bardzo młodym wieku i nie przyniosło im to żadnych negatywnych skutków. Inni już po pierwszym spożyciu marihuany odczuwają zły wpływ kannabinoidów na organizm. Właśnie dlatego każdy powinien podchodzić do tego tematu indywidualnie. Jednak zawsze warto brać pod uwagę rzetelne badania, których obecnie pojawia się coraz więcej.

Z dużym zainteresowaniem przyglądamy się nowym odkryciom naukowym, które dotyczą tego zagadnienia. 

Źródła:

1. medicover.pl/o-zdrowiu/marihuana-jaki-wplyw-na-zdrowie-ma marihuana,6263,n,3707#lecznicze-wlasciwosci-marihuany

2. drugabuse.gov/publications/research-reports/marijuana/how-does-marijuana-produce-its-effects

3. youtube.com/watch?v=Nlcr1jd_Tok

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.
AKTUALNOŚCI Seks po marihuanie czy seks po alkoholu? Ankietowani wybrali konopie Apetyt na seks: marihuana kontra alkohol. Co preferują ludzie? Odkryj wyniki ankiety i dowiedz się więcej. Przeczytaj artykuł teraz! Justyna Walentynowicz18 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Legalizacja komercyjnego rynku konopi w Czechach Czesi dążą do legalizacji komercyjnego rynku konopi. Przeczytaj szczegóły proponowanej ustawy legalizującej marihuanę. admin18 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Jak Poprawić Wilgotność Suchych Topów Marihuany - Praktyczne Porady Jak dbać o wilgotność suszu konopnego i uniknąć problemów związanych z nadmiernym przesuszeniem. Skuteczne metody kontroli wilgotności admin18 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Snoop Dogg otworzył swój pierwszy oficjalny sklep z marihuaną. Sprawdź jego lokalizację! Amerykański raper Snoop Dogg otworzył swój pierwszy oficjalny sklep z marihuaną. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin17 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Jak skręcić Holendra? Poradnik kręcenia jointa w stylu holenderskim Jak skręcić jointa w holenderskim stylu? Przeczytaj poradnik skręcania jointa przygotowany przez specjalistów! admin15 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Legalizacja marihuany w USA zmniejsza ilość aktów przemocy wobec partnerów Legalizacja marihuany wpływa na zmniejszenie przemocy. Badania pozwalają zrozumieć, jakie korzyści społeczne przynosi regulacja rynku konopi Justyna Walentynowicz11 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Szwajcaria sprzedaje legalną marihuanę. Jakie produkty zyskują popularność? Legalna marihuana w Szwajcarii. Dowiedz się, które produkty konopne zdobywają uznanie wśród konsumentów, jakie są trendy na rynku i jak to wpływa na sytuację alpejskiego kraju Justyna Walentynowicz10 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Daby z THC: Co to jest dabbing i dlaczego 710 jego święto? W tym artykule przyjrzymy się, czym dokładnie są daby, dlaczego zyskały na popularności oraz dlaczego 710 jest dla nich tak wyjątkową datą Justyna Walentynowicz10 lipca 2024