fbpx
AKTUALNOŚCI
12 sierpnia 2021

Jak marihuana działa na mózg?

W jaki sposób marihuana wpływa na nasz mózg i co się w nim dzieje podczas jej użytkowania? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w najnowszych badaniach, które zostały przeprowadzone przez ekspertów z dziedziny nauk medycznych.

Konopie to jedna z najpopularniejszych używek na świecie. Są wykorzystywane w medycynie od tysiącleci, jednak wciąż nie do końca przebadano ich działanie. Równie często, jeśli nie częściej, są stosowane jako środek rekreacyjny. Ich działanie na organizm jest wielotorowe i wpływa na różne organy. Jednym z nich jest mózg. Jakie marihuana ma działanie na najważniejszą część ludzkiego ciała?

Marihuana jest błogosławieństwem

Od kiedy w latach 60. XX w. wyizolowano z konopi psychoaktywny związek chemiczny, jakim jest THC, naukowcy wzmożyli badania nad marihuaną i skutkami jej zażywania.

Konopie leczą objawy jaskry. Ułatwiają radzenie sobie z dolegliwościami związanymi z chorowaniem na stwardnienie rozsiane oraz na reumatyzm. Wiedza o przeciwbólowym działaniu tej rośliny jest powszechna, a jej działanie przeciwzapalne bywa skuteczniejsze, niż stosowanie niektórych sterydów.

Marihuana może być pomocna w zwalczaniu objawów depresji. Pobudza apetyt u osób chorujących na anoreksję i AIDS. Wiele osób twierdzi również, że cannabis może niszczyć komórki rakowe.

W świetle tak dobrego wpływu na organizm człowieka trudno się nie zgodzić z tym, że istnienie tej rośliny jest błogosławieństwem. Jednak czy konsumpcja marihuany daje jedynie pozytywne skutki? Jak ta roślina wpływa na najważniejszy organ w ludzkim ciele – mózg?

Haj naukowym okiem

Anandamid to psychoaktywny kannabinoid znajdujący się w mózgu człowieka. Jest to neuroprzekaźnik wydzielający się podczas snu i relaksu. THC ma do niego bardzo podobną strukturę, co umożliwia rozpoznanie tej substancji przez organizm.

Anandamid wpływa na odczuwanie przyjemności, pamięć, koncentrację, koordynację oraz percepcję. Podobieństwo tego związku organicznego do THC pozwala na łączenie jego cząsteczek z receptorami kannabinoidowymi znajdującymi się w neuronach. Ma to wpływ na układ endokannabinoidowy, którego prawidłowe działanie jest kluczowe w funkcjonowaniu całego układu nerwowego. To z kolei jest istotne dla utrzymania równowagi wewnętrznej ciała.

Marihuana

Wprowadzenie do organizmu THC może zakłócić tę homeostazę. Tetrahydrokannabinol może zmienić funkcjonowanie hipokampu i kory mózgowej. Może to wpływać na zdolność do tworzenia nowych wspomnień oraz powodować trudności z koncentracją. To z kolei może zakłócać umiejętność uczenia się i wykonywania skomplikowanych zadań.

THC wpływa także na móżdżek i zwoje podstawy mózgu, co może pogorszyć zdolność do prowadzenia pojazdów i wykonywanie aktywności fizycznych.

Tetrahydrokannabinol może również działać na układ nagrody stymulując regiony mózgu odpowiedzialne za przyjemne zachowania takie, jak seks czy jedzenie. Nadmierne wydzielanie dopaminy, które następuje po skorzystaniu z marihuany może zakłócać odpowiedzi na naturalne bodźce wynagradzające.

Pal odpowiedzialnie

Największym czynnikiem ryzyka negatywnego działania marihuany na mózg jest wiek. Osoby, które nie ukończyły 25 roku życia są bardziej narażone, niż ludzie starsi. U osób młodych receptory kannabinoidowe gromadzą się w substancji białej mózgu. Odpowiada ona za zdolności komunikacyjne, łatwość uczenia się, pamięć i emocje. Palenie marihuany we wczesnych latach życia może pogorszyć umiejętność mózgu do tworzenia nowych połączeń neuronowych.

Marihuana może spowodować także trwałą psychozę, która nie zniknie po zaprzestaniu palenia. Im młodszy jest palacz tym większe ryzyko. Inaczej na THC zareaguje 22 latek, a inaczej uczeń podstawówki.

Osoby, które mają w rodzinie przypadki chorób psychotycznych, takich jak schizofrenia też powinny z ostrożnością podchodzić do marihuany. Do tej pory nie wiadomo jednak, czy marihuana może wywoływać takie zaburzenia, czy tylko przyśpiesza ich występowanie.

Skutki palenia marihuany różnią się w zależności od osoby, która po nią sięga. Organizm człowieka przystosowuje się do spożywania marihuany, przez co działanie THC może być z czasem o wiele mniej odczuwalne. Na szczęście konopi nie da się przedawkować.

Oczywiście każdy organizm inaczej reaguje na kannabinoidy. Niektóre osoby zaczęły spożywać konopie w bardzo młodym wieku i nie przyniosło im to żadnych negatywnych skutków. Inni już po pierwszym spożyciu marihuany odczuwają zły wpływ kannabinoidów na organizm. Właśnie dlatego każdy powinien podchodzić do tego tematu indywidualnie. Jednak zawsze warto brać pod uwagę rzetelne badania, których obecnie pojawia się coraz więcej.

Z dużym zainteresowaniem przyglądamy się nowym odkryciom naukowym, które dotyczą tego zagadnienia. Jeśli interesujesz się tematyką konopną zapraszamy do naszego sklepu ROLLMOPS, w którym znajdziesz szeroki wybór produktów CBD i akcesoriów konopnych.

Źródła:

1. medicover.pl/o-zdrowiu/marihuana-jaki-wplyw-na-zdrowie-ma marihuana,6263,n,3707#lecznicze-wlasciwosci-marihuany

2. drugabuse.gov/publications/research-reports/marijuana/how-does-marijuana-produce-its-effects

3. youtube.com/watch?v=Nlcr1jd_Tok

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.
AKTUALNOŚCI Haj biegacza: Naturalna droga do „haju” bez użycia marihuany Co łączy haj biegacza i cannabis? Jakie aktywności mogą wywołać ten stan? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Adrian Lewandowski29 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Badanie studium przypadku: Olej konopny dla psa na toczeń Czy wiesz, że olej konopny dla psa może mieć zbawienny wpływ na jego zdrowie? Sprawdź, jak konopie działają w terapii zwierząt domowych. Justyna Walentynowicz28 lutego 2024
AKTUALNOŚCI WeedWeek DAYS: Największy polski festiwal konopny WeedWeek DAYS to największy festiwal konopny w Polsce, który odbędzie się już w maju! Przeczytaj więcej. admin28 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Grecja: Pacjenci nareszcie mają dostęp do medycznej marihuany Medyczna marihuana w Grecji - po 7 latach oczekiwania konopie indyjskie na receptę są dostępne dla pacjentów w słonecznym państwie 🌞 Justyna Walentynowicz27 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Jazda autem po marihuanie: Badanie pacjentów medycznej Jazda autem po marihuanie? Naukowcy z Australii sprawdzili zdolność prowadzenia samochodu u pacjentów będących pod wpływem marihuany Justyna Walentynowicz27 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Snoop Dogg palił marihuanę przy swoich wnuczkach. Internauci go skrytykowali Snoop Dogg opublikował kilka dni temu nagranie na swoim Instagramie, gdzie pali blanta przy swoich wnuczkach. Przeczytaj więcej Justyna Walentynowicz26 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Polski wiceminister rolnictwa popiera legalizację marihuany? Znamy odpowiedź Wiceminister rolnictwa, Michał Kołodziejczak został zapytany w programie Żurnalista o marihuanę. Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz26 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Oficjalnie: Niemcy zalegalizowały marihuanę! Doszło do historycznej chwili! Niemcy zalegalizowały marihuanę! Tamtejszy parlament przegłosował rewolucyjną ustawę. Mikołaj Rusin23 lutego 2024