fbpx
GROW
26 lutego 2024

Jak wyprodukować dwutlenek węgla do uprawy? Bimbrownia CO2

Dowiedz się, jak efektywnie zwiększyć ilość CO2 dla swojej uprawy marihuany w domu. Zastosuj bimbrownię CO2, tanie i skuteczne rozwiązanie
Dowiedz się, jak efektywnie zwiększyć ilość CO2 dla swojej uprawy marihuany w domu

Tlen (O2) to gaz naturalnie występujący w atmosferze ziemi i jest wykorzystywany przez rośliny do procesu fotosyntezy. Zwiększona zawartość tlenu na plantacji przyspiesza rozwój roślin i zwiększa plony. CO2, z kolei, jest stosowany przez doświadczonych plantatorów i na dużych uprawach przemysłowych.

Dwutlenek węgla pozytywnie wpływa na rozwój konopi podczas ich wegetacji i kwitnienia, ale niewłaściwe jego stosowanie może uszkodzić rośliny lub stanowić zagrożenie dla zdrowia osoby zajmującej się uprawą.

Zwiększona ilość dwutlenku węgla

Na plantacjach marihuany popularnym sposobem zwiększania ilości dwutlenku węgla jest stosowanie generatorów CO2. Te urządzenia zostały zaprojektowane, aby skutecznie dostarczać gaz do roślin. Jednak ich wysoki koszt skłonił wielu hodowców do szukania tańszych rozwiązań, takich jak bimbrownie CO2 wykorzystywane w akwarystyce do dostarczania gazu do wody. To proste i niedrogie urządzenie stało się popularne wśród growerów, którzy chcieli zadbać o swoje rośliny.

Jak działa bimbrownia CO2 i czy można ją stosować w growboxie?

Bimbrownia CO2 to urządzenie, które może przyjąć różne kształty i rozmiary. Działanie generatorów opiera się na wykorzystaniu drożdży do produkcji gazu. Konkretnie, drożdże spożywcze (Saccharomyces cerevisiae) wykorzystując procesy odżywiania i namnażania, wytwarzają CO2.

Z kolei pozyskany gaz jest kierowany poprzez rurki do zbiornika buforowego. W zbiorniku tym znajduje się woda, która filtruje gaz z wszelkich zanieczyszczeń. Wydostający się z głównego zbiornika gaz może zawierać strzępki grzybów, które w growboxie nie są pożądane, ponieważ mogą powodować pleśń. Gaz wydostający się ze zbiornika filtracyjnego jest pozbawiony wszelkich zanieczyszczeń.

Dwutlenek węgla, który wydostaje się z bimbrowni, jest kierowany na plantację pod wpływem ciśnienia powstałego w zbiorniku buforowym. Istotne jest, aby cała konstrukcja bimbrowni była szczelna, ponieważ wszelkie nieszczelności mogą spowodować ulatnienie się dwutlenku węgla i spadek wydajności bimbrowni.

Bimbrownia CO2 może być stosowana w growboxie, jednak wymaga od użytkownika pewnych umiejętności technicznych i ostrożności, ponieważ nieumiejętne jej stosowanie może prowadzić do uszkodzeń roślin i ryzyka dla zdrowia użytkownika.

W warunkach domowych istnieje wiele schematów budowy własnej bimbrowni CO2, ale nie ma jednoznacznych wskazówek dotyczących budowy. Jedynym ważnym czynnikiem, o którym powinien pamiętać grower, jest zapewnienie odpowiednio dużego zbiornika roboczego.

Po co stosować bimbrownie CO2 w uprawie marihuany?

Bimbrownie CO2 są powszechnie stosowane w uprawie marihuany, ponieważ zapewniają szybszy wzrost roślin i zwiększają plony. Dwutlenek węgla jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na rozwój roślin, obok światła. Oczywiście można go zapewnić poprzez wentylację mechaniczną lub specjalne urządzenia. Bimbrownie CO2 są natomiast łatwiejsze w użyciu i zapewniają optymalny wzrost nawet w wysokich temperaturach.

Mimo że korzystanie z bimbrowni CO2 niesie ze sobą wiele korzyści, istnieją też pewne wady, takie jak wymóg posiadania odpowiedniego oświetlenia, konieczność posiadania hermetycznego growboxu, wysoki koszt nabycia generatorów oraz potencjalne zagrożenie dla zdrowia growera. Prawidłowe wykorzystanie CO2 zwiększa tempo rozwoju roślin i plony, jednak nieumiejętne stosowanie może niekorzystnie wpłynąć na ich rozwój.

Zalety:

 • Szybki wzrost roślin i zwiększone plony
 • Optymalny wzrost nawet w wysokich temperaturach
 • Wykorzystanie CO2 zwiększa bezpieczeństwo plantacji
 • Krótszy czas uprawy

Wady:

 • Wymóg posiadania odpowiednio mocnego oświetlenia
 • Growbox musi być hermetyczny
 • Wysoki koszt nabycia generatorów
 • Potencjalne zagrożenie dla zdrowia growera

Koszt i materiały potrzebne do wykonania generatora CO2 (bimbrowni)

Aby zbudować własną bimbrownię CO2, potrzebne będą następujące narzędzia i materiały:

 • Pistolet na gorący klej lub inny klej, sylikon lub uszczelniacz
 • Butelka plastikowa o pojemności 5 litrów
 • Butelka plastikowa o pojemności 2 litrów
 • Gumowe węże o długości 2,5 metra
 • Czarna taśma izolacyjna lub szara taśma
 • Cukier
 • Drożdże spożywcze
 • Ostry nóż

Wszystkie wymienione narzędzia i materiały można nabyć w typowym sklepie budowlanym. Koszt budowy pojedynczej bimbrowni waha się w granicach 20-30 złotych, a koszt jej eksploatacji to około 3-4 złote na tydzień. W zależności od preferencji, niektórzy growerzy stosują silikon zamiast kleju, a sposób budowy bimbrowni może się różnić.

Warunki pracy bimbrowni potrzebne do wytwarzania CO2

Proces wytwarzania dwutlenku węgla w bimbrowni zależy od odpowiednich warunków pracy. Aby zapewnić prawidłową produkcję CO2 przez drożdże, istotne jest odpowiednie przechowywanie bimbrowni.

Drożdże, będące mikroorganizmami, potrzebują do wzrostu sacharozy, odpowiedniej temperatury oraz wilgotności. Najlepiej rozwijają się w stężeniu sacharozy wynoszącym 25%, która stanowi główne źródło pożywienia dla tych grzybów. Przez proces fermentacji alkoholowej drożdże rozkładają cukier na glukozę i fruktozę, a jednym z efektów ubocznych tego procesu jest powstawanie dwutlenku węgla.

Optymalna temperatura fermentacji alkoholowej wynosi od 27 do 30 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura może uszkodzić błony komórkowe drożdży i doprowadzić do ich śmierci, a zbyt niska obniży wydajność fermentacji.

Bimbrownia powinna być przechowywana w suchym, ciepłym i zacienionym miejscu. Wiele osób, które stosują bimbrownie, umieszcza je w pobliżu kaloryferów. To równomiernie dogrzewa zbiorniki robocze i pozwala drożdżom prowadzić fermentację najefektywniej. Doświadczeni hodowcy zalecają również umieszczenie pojemników roboczych w bliskiej odległości od lamp oświetleniowych zamontowanych na plantacji, ponieważ emitują one dużo ciepła, które można wykorzystać do ogrzania bimbrowni.

Możliwość wykonania własnej bimbrowni CO2 stanowi rewelacyjną alternatywę dla drogich i skomplikowanych generatorów CO2. Konstrukcja takiego urządzenia nie wymaga specjalistycznych narzędzi ani materiałów i może być łatwo dostępna w większości sklepów budowlanych. Nawet osoby bez doświadczenia w tej dziedzinie są w stanie zaprojektować i wykonać bimbrownię samodzielnie. Korzystanie z takiej bimbrowni ma wiele zalet, w tym przede wszystkim pobudza rośliny do szybszego i dynamicznego rozwoju, co skutkuje większą ilością plonów.

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GROW Skutki i objawy przelania konopi Objawy i skutki przelania konopi i innych roślin. Jak prawidłowo podlewać konopie na różnych etapach rozwoju? admin12 kwietnia 2024
GROW Czym są treningi konopi ? Chcesz zoptymalizować swoją uprawę konopi i uzyskać wyższe plony? Poznaj techniki treningu konopi, kluczowe elementy nawożenia i genetyki admin10 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI Uprawa konopi w szklarni: elementy wyposażenia szklarni Uprawa konopi w szklarni - jakie wyposażenie jest niezbędne, aby uprawiać marihuanę? Sprawdź czego potrzebujesz do uprawy w szklarni Justyna Walentynowicz8 kwietnia 2024
GROW Wybór growboxa do uprawy. Jaki wybrać i jak zrobić go w domu? Szczegółowy przewodnik po wyborze i budowie growboxa do uprawy marihuany. Praktyczne porady, najważniejsze elementy zestawu admin8 kwietnia 2024
GROW Uprawy konopi outdoor Jak rozpocząć uprawę outdoor? Poznaj różnice między uprawą indoor i outdoor, dowiedz się, jak wybrać najlepsze miejsce do uprawy admin5 kwietnia 2024
GROW Usuwanie chloru z wody do podlewania konopi Poradnik na temat usuwania chloru z wody używanej do podlewania roślin, w tym konopi. Dlaczego jest to tak ważne ? admin3 kwietnia 2024
GROW Niedobór fosforu [P] w uprawie marihuany Rozpoznawanie i radzenie sobie z niedoborem fosforu w uprawie konopi. Jak zapobiegać takim problemom i jak znaleźć rozwiązanie ? admin1 kwietnia 2024
GROW Kwasowość gleby w uprawie Dowiedz się, czym jest kwasowość gleby i jak wpływa na uprawę konopi. Naucz się mierzyć i regulować pH w swojej uprawie admin29 marca 2024