fbpx
AKTUALNOŚCI
4 października 2023

Konopie w leczeniu PTSD: Problemy podczas badania klinicznego

Konopie w leczeniu PTSD - przeczytaj o najnowszym badaniu, które niestety nie mogło zostać do końca ukończone.
lekarz przepisujący konopie

Konopie coraz częściej przykuwają uwagę naukowców i lekarzy, jeśli chodzi o leczenie zespołu stresu pourazowego (PTSD). Wyniki badań nie są jednak oczywiste. Najnowsze przeprowadzone w Kanadzie próby ukończyło zaledwie 5 osób.

Zespół PTSD a medyczna marihuana oraz seria niefortunnych zdarzeń.

Badania przedkliniczne sugerują związek między układem endokannabinoidowym a PTSD. Jednak badania kliniczne stoją w obliczu wyzwań, a ich wyniki są w dalszym ciągu niejednoznaczne.

Problemem, z jakim mierzyli się ostatnimi czasy naukowcy, były niepożądane cechy badanego leku oraz silna reakcja próby kontrolnej na placebo. Dlatego w najnowszych badaniach skupiono się na chemotypach zbliżonych do tych, które są powszechnie dostępne na rynku. Sposób przyjmowania potencjalnego leku była waporyzacja.

Badanie zostało zaprojektowane jako randomizowane, kontrolowane poprzez podanie próbki placebo (< 1% THC i < 1% CBD). Zdecydowano się także uwzględnić kwiatostany o równej zawartości CBD i THC (10+/-2% THC i 10+/-2% CBD). Trzecia z odmian skupiła się na działaniu najbardziej znanego z kannabinoidów (10+/-2% THC i < 1% CBD).

Uczestnicy otrzymali przenośny waporyzator i dwa gramy marihuany dziennie przez trzy tygodnie. Problemem jednak okazała się liczba chętnych oraz zakwalifikowanych do wzięcia udziału w badaniu.

Badanie obiecujące, jednak zbyt małe.

Trudności z rekrutacją można częściowo przypisać wszechobecnemu dostępowi do konopi indyjskich w Kanadzie, w tym legalnemu niemedycznemu dostępowi dla dorosłych, a także dotowanemu przez rząd dostępowi dla weteranów, którzy chcą leczyć się konopiami.

Trzydzieści dwie osoby zostały poddane kwalifikacji do badania; 24 nie spełniły kryteriów, a dwie z nich ostatecznie odmówiły udziału w próbach.

Nieosiągnięcie celu rekrutacyjnego spowodowało, że badanie zakończyło się z udziałem tylko sześciu uczestników (w wieku 35-65 lat; 1 kobieta), z których tylko pięć ukończyło cały protokół.

Mimo że wyniki wskazywały na zmniejszenie objawów PTSD u uczestników stosujących marihuanę, szczególnie w zakresie snu, koszmarów sennych i nadmiernego niepokoju, niewielki rozmiar badania i brak grupy placebo ograniczają jego konkluzywność.

lekarz i marihuana
Coraz częściej lekarzy zagłębia się w terapię konopiami

Nauka mówi – więcej!

Podczas badania naukowcy z Kanady zidentyfikowali pozytywne zmiany w leczeniu zespołu stresu pourazowego (PTSD) przy wykorzystaniu marihuany. Jednak niedostateczna rekrutacja, a przez to zbyt słaba grupa placebo, czyni te wyniki mało przekonywającymi.

Pozytywny trend w leczeniu PTSD i duże zapotrzebowanie pacjentów to jednak powód, aby przyjrzeć się temu tematowi dokładniej.

Zdaniem naukowców potrzebne są kolejne próby, tym razem bardziej pragmatyczne. Unikać należy zbyt surowych kryteriów włączenia, zwłaszcza jeśli badania mają odbywać się w regionach z dużą dostępnością legalnych konopi.

Jeżeli chcesz rozpocząć terapię medyczną marihuaną to sprawdź naszą zakładkę KLINIKI KONOPNE. Znajdziesz tam specjalistów, którzy umiejętnie poprowadzą twoje leczenie.

źródło: trialsjournal.biomedcentral.com

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AKTUALNOŚCI W Gdańsku odbyło się szkolenie dla policjantów o medycznej marihuanie Laboratorium w Gdańsku zorganizowało szkolenie dla policji na temat medycznej marihuany. Przeczytaj więcej na ten temat. Justyna Walentynowicz1 marca 2024
AKTUALNOŚCI Haj biegacza: Naturalna droga do „haju” bez użycia marihuany Co łączy haj biegacza i cannabis? Jakie aktywności mogą wywołać ten stan? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Adrian Lewandowski29 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Badanie studium przypadku: Olej konopny dla psa na toczeń Czy wiesz, że olej konopny dla psa może mieć zbawienny wpływ na jego zdrowie? Sprawdź, jak konopie działają w terapii zwierząt domowych. Justyna Walentynowicz28 lutego 2024
AKTUALNOŚCI WeedWeek DAYS: Największy polski festiwal konopny WeedWeek DAYS to największy festiwal konopny w Polsce, który odbędzie się już w maju! Przeczytaj więcej. admin28 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Grecja: Pacjenci nareszcie mają dostęp do medycznej marihuany Medyczna marihuana w Grecji - po 7 latach oczekiwania konopie indyjskie na receptę są dostępne dla pacjentów w słonecznym państwie 🌞 Justyna Walentynowicz27 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Jazda autem po marihuanie: Badanie pacjentów medycznej Jazda autem po marihuanie? Naukowcy z Australii sprawdzili zdolność prowadzenia samochodu u pacjentów będących pod wpływem marihuany Justyna Walentynowicz27 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Snoop Dogg palił marihuanę przy swoich wnuczkach. Internauci go skrytykowali Snoop Dogg opublikował kilka dni temu nagranie na swoim Instagramie, gdzie pali blanta przy swoich wnuczkach. Przeczytaj więcej Justyna Walentynowicz26 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Polski wiceminister rolnictwa popiera legalizację marihuany? Znamy odpowiedź Wiceminister rolnictwa, Michał Kołodziejczak został zapytany w programie Żurnalista o marihuanę. Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz26 lutego 2024