fbpx
AKTUALNOŚCI
1 maja 2023

Grecja, Hiszpania, Włochy, Bułgaria – najczęściej wybierane państwa turystyczne Polaków. Czy można podróżować tam z medyczną marihuaną ?

Oto NIESAMOWITE fakty, które zaskoczą Cię i ułatwią podróżowanie! Poznaj sekrety, jak uniknąć kłopotów! Dowiedz się więcej!
Medyczna marihuana i podróż do Grecji
Oleje i inne produkty konopne zawierające więcej niż 0,2% THC są dostępne w Grecji legalnie tylko na potrzeby medyczne.

Medyczna marihuana – aby bezpiecznie podróżować z nią w kraju, należy mieć przy sobie wydrukowaną receptę, fakturę imienną potwierdzającą zakup leku, zaświadczenie o leczeniu oraz lek w oryginalnym opakowaniu aptecznym. Jednakże, jeśli planujesz podróżować do innych krajów Unii Europejskiej lub poza nią, pamiętaj, że będziesz potrzebować dodatkowych dokumentów, a cała procedura może zająć nawet ponad 14 dni.

Czy polska medyczna marihuana na receptę można podróżować do Hiszpanii razem z tobą?

W Hiszpanii marihuana nie jest legalna. Jej status prawny różni się znacznie od Kanady czy niektórych stanów w USA, gdzie marihuana została zalegalizowana do użytku rekreacyjnego.

W Hiszpanii nie ma także programu medycznej marihuany dla pacjentów, co oznacza, że obowiązują międzynarodowe umowy w tym zakresie. Lekarze nie mogą przepisywać medycznej marihuany na receptę, a apteki nie mogą jej sprzedawać, w przeciwieństwie do Polski czy Niemiec. W Hiszpanii nie istnieją kliniki konopne. 

Pod koniec 2022 roku Hiszpania zalegalizowała sprzedaż dwóch leków na bazie konopi – Epidiolexu i Sativexu. Stosowane są w leczeniu padaczek, przewlekłego bólu oraz spastyczności mięśniowej związanej ze stwardnieniem rozsianym. Jednakże, „medyczna marihuana” w rozumieniu obecnego prawa ogranicza się jedynie do niskich dawek wyżej wymienionych preparatów.

Czy jednak można podróżować do Hiszpanii z medyczną marihuaną kupioną w Polsce? Odpowiedź brzmi : TAK ! Jeśli chcesz podróżować do Hiszpanii z medyczną marihuaną na receptę z Polski, musisz uzyskać pozwolenie na przewóz leków RPW. Uzyskasz je z Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego, który wydaje pozwolenia do krajów należących do strefy Schengen.

Pierwszym krokiem jest pobranie specjalnego formularza z strony Inspektoratu. Należy dać go do wypełnienia lekarzowi i złożyć osobiście w siedzibie Inspektoratu. Analiza wniosku trwa zazwyczaj do 2 tygodni.

Niektóre kliniki konopne oferują taką usługę i same przygotowują wniosek, biorąc pod uwagę dawkowanie pacjenta. Chociaż wiadomo – jeżeli jedziesz do Hiszpanii to warto odwiedzić tamtejsze kluby konopne 🙂

Marihuana medyczna w Grecji

W Grecji marihuana rekreacyjna jest nielegalna. Posiadanie nawet niewielkich ilości narkotyków jest nielegalne, a posiadanie powyżej 2,5 grama narkotyków może skutkować surowym wyrokiem. Jedynym sposobem legalnego stosowania marihuany w Grecji są medyczne konopie, które zostały zalegalizowane w 2017 roku.

Grecja zezwala na medyczne stosowanie marihuany, ale obowiązują tam specjalne przepisy dotyczące importu leków zawierających konopie. Masz receptę na medyczną marihuanę i chcesz zabrać ją ze sobą do Grecji ? Musisz uzyskać pozwolenie na wywóz leku z Polski. Powinieneś także uzyskać pozwolenie na jego import do Grecji. Aby to zrobić, powinieneś skontaktować się z Wojewódzkim Inspektorem Farmaceutycznym w Polsce. Odpowiedzą na każde pytanie o wymagania dotyczące wywozu leków RPW do Grecji.

Czy używanie marihuany we Włoszech jest legalne?

Włochy pozwalają na używanie marihuany wyłącznie w celach medycznych. Natomiast przepisy dotyczące konopi nie są tak restrykcyjne jak w niektórych innych krajach, takich jak Polska. Włosi nie traktują posiadania niewielkich ilości marihuany jako przestępstwa, ale jako wykroczenia. To oznacza, że organy ścigania nie będą karać więzieniem osoby, która zostanie przyłapana na posiadaniu niewielkich ilości marihuany. Jednakże, taka osoba może otrzymać karę grzywny, a także mieć zawieszone prawo jazdy.

We Włoszech istnieje możliwość legalnej licencjonowanej uprawy konopi. Legalne jest uprawianie konopi w celach leczniczych i przemysłowych, a lekarze posiadają możliwość przepisywania preparatów konopnych na receptę.

Czy w Bułgarii jest legalizacja marihuany? Czy można korzystać z marihuany medycznej ?

W Bułgarii przepisy narkotykowe są jednymi z najbardziej restrykcyjnych w Europie.

Pomimo swojej popularności, władze klasyfikują marihuanę na równi z narkotykami takimi jak kokaina, MDMA czy amfetamina, co powoduje, że jej posiadanie i używanie jest nielegalne.

Za posiadanie niewielkiej ilości marihuany w Bułgarii grozi kara nawet do 6 lat więzienia lub wysoka grzywna. Uprawianie roślin konopi jest również zabronione i może skutkować karą więzienia.

W Bułgarii marihuana jest nielegalna, zarówno w celach rekreacyjnych, jak i medycznych. Nawet trzymanie odpalonego skręta jest uznawane za posiadanie i może prowadzić do sankcji prawnych.

Podróżując z Polski do innych państw europejskich z medyczną marihuaną, ważne jest zachowanie ostrożności. Należy przestrzegać obowiązujących przepisów w kraju docelowym. Jeśli planujesz podróż z medyczną marihuaną, upewnij się, że masz przy sobie oryginał recepty oraz potwierdzenie zakupu leku. Należy pamiętać, że każdy kraj może mieć różne wymagania dotyczące medycznej marihuany. Warto wcześniej zapoznać się z przepisami w kraju docelowym i w razie potrzeby uzyskać odpowiednie dokumenty lub pozwolenia.

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.
AKTUALNOŚCI Bydgoszcz: 15-latka handlowała marihuaną Bydgoscy policjanci zatrzymali 15-latkę, która handlowała marihuaną. admin29 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Arkadiusz Jakubik wypowiedział się na temat legalizacji marihuany. Głośna deklaracja [WIDEO] Arkadiusz Jakubik wypowiedział się na temat marihuany. Aktor złożył bardzo ważną deklarację. Mikołaj Rusin29 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Walenie wiadra - ogrodnictwo, zabawa czy niebezpieczeństwo? Czy kiedykolwiek słyszałeś coś jak "walenie z wiadra" i zastanawiałeś się czy to nowy trend w ogrodnictwie? Wyprowadzimy Cię z błędu admin29 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Ulepsz wygląd swoich tatuaży. Balsam konopny do skóry to produkt, który pokochasz Wiesz jakie cuda może zdziałać na Twojej skórze balsam konopny ? Jeśli jesteś posiadaczem tatuaży, zdecydowanie pokochasz jego działanie ! admin28 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Legalizacja marihuany w Niemczech: Politycy zwiększają limity! Niemieccy politycy osiągnęli porozumienie w sprawie legalizacji marihuany. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin28 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Coraz więcej Japończyków używa konopi indyjskich Marihuana w Japonii - prawo, wzrost popularności i głos przeciwników. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin27 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Marihuana a trądzik Medyczna marihuana może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych skóry i zmniejszeniu nasilenia trądziku. Reguluje układ endokannabinoidowy admin25 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Black Weekend w sklepie Growbox. Złap promocję na sprzęt do uprawy! W sklepie Growbox kupicie teraz nawozy, lampy i całe zestawy do uprawy taniej. Mikołaj Rusin24 listopada 2023