fbpx
AKTUALNOŚCI
1 marca 2023

Medyczna marihuana i kontrola policji

"ALARMUJĄCE INFORMACJE! Medyczna marihuana i kontrola policji: Co musisz wiedzieć, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji? Poznaj TAJEMNICE, które przekształcą Twoje doświadczenia!
Legalna medyczna marihuana
Pacjent ma prawo przyjąć lek narkotyczny, np. z medyczną marihuaną w miejscu publicznym.

Medyczna marihuana w Polsce jest nadal nowością dla wielu zainteresowanych stron, w tym pacjentów, lekarzy, ustawodawców i służb odpowiedzialnych za kontrolowanie i egzekwowanie przepisów prawa. Policja również jest zaangażowana w ten temat. Każda ze stron powinna być przygotowana na ewentualną kontrolę policyjną, która może nastąpić na ulicy, gdy pacjent i policjant spotkają się w parku, lub w domu.

Medyczna marihuana i jej posiadanie

Posiadanie i używanie marihuany w celach rekreacyjnych jest nielegalne i karalne w Polsce. Jednakże użytkownicy medycznej marihuany są wyłączeni z tego zakazu i mogą korzystać z niej zgodnie z przepisami prawa. Pacjenci, którzy prowadzą aktywny tryb życia, podróżują lub uczą się, muszą mieć przy sobie lek i odpowiedni sprzęt do jego stosowania. Dlatego dobrą praktyką jest posiadanie dokumentu potwierdzającego legalność nabycia i konieczność stosowania medycznej marihuany w różnych sytuacjach.

Przemieszczanie się z medyczną marihuaną w obrębie kraju jest dozwolone, ale konieczne jest przestrzeganie określonych środków bezpieczeństwa. Przede wszystkim pacjent musi mieć przy sobie dokumentację potwierdzającą, że korzysta z medycznej marihuany w celach terapeutycznych (np. zaświadczenia lub certyfikaty).Dla bezpieczeństwa należy mieć przy sobie także receptę oraz lek w oryginalnym opakowaniu. 

Polskie prawo dopuszcza spożywanie marihuany medycznej w miejscach publicznych.

Jak zachować się w przypadku kontroli policji gdy mam medyczną marihuanę ?

W sytuacji, gdy następuje kontrola policyjna, należy pozostać spokojnym, współpracować i nie okazywać agresji, ponieważ nie jesteśmy winni żadnego przestępstwa. Po zapoznaniu się z posiadaną przez nas marihuaną i dokumentacją, patrol powinien zakończyć swoje czynności i pozwolić nam odejść.

W niektórych przypadkach, policjanci mogą nie uwierzyć w nasze intencje. Mogą uznać, że na przykład recepta jest tylko pretekstem do palenia rekreacyjnego. Mogą wziąć pod uwagę nawet działalność nielegalną. Może to nastąpić, gdy recepta jest starsza niż miesiąc, a opakowanie marihuany jest wciąż pełne. Lub odwrotnie – gdy opakowanie z dziesięcioma gramami zniknie po jednym dniu od zakupu. W takiej sytuacji możliwe jest nawet przeszukanie naszego mieszkania. Ilość marihuany, jaką możemy mieć przy sobie, zależy od wyniku recepty.

Kolejnym problemem może być sytuacja, w której marihuana nie jest w oryginalnym opakowaniu. Jeśli zamiast w oryginalnym opakowaniu jest w torebkach strunowych, słoiku lub folii spożywczej. W takim przypadku zarekwirowanie takiej marihuany jest prawie pewne, nawet jeśli posiadamy dokumenty potwierdzające terapię.

W przypadku legalnych konopi włóknistych (CBD), odpowiedzialność za jej skład ponosi producent, jednak tylko w przypadku zaplombowanego opakowania. Otwarty susz CBD również może zostać zarekwirowany do policyjnych testów laboratoryjnych, choć funkcjonariusz teoretycznie może uwierzyć obywatelowi.

Dwie główne substancje czynne marihuany medycznej to THC i CBD, ale skład leku jest znacznie bogatszy i zawiera łącznie około 500 związków, z których najważniejsze to kannabinoidy, terpeny, CBG, THCV, alkaloidy i flawonoidy.

Jakich dokumentów mogą wymagać ?

Aby uniknąć problemów i nieporozumień podczas kontroli policyjnej, niezbędne jest posiadanie odpowiednich dokumentów. Jeśli korzystasz z terapii medyczną marihuaną są to:

  • Oryginalne opakowanie apteczne z kwiatostanami marihuany.
  • Dokumentacja medyczna, w tym kopia recepty, zaświadczenie lekarskie, certyfikat leczenia.
  • Dowód zakupu suszu, np. paragon lub faktura.

Posiadanie tych dokumentów zwiększa nasze szanse na spokojne przejście przez kontrolę policyjną i zapobiega ewentualnym nieporozumieniom.

Warto pamiętać, że kontrole policyjne są czynnościami standardowymi i nie powinniśmy się ich obawiać, jeśli posiadamy wszystkie wymagane dokumenty. Ważne jest, aby zachować spokój i współpracować z policją, jeśli będzie taka potrzeba.

Przechowywanie medycznej marihuany

Aby zapewnić najlepszą jakość i świeżość medycznej marihuany, ważne jest, aby zapewnić jej odpowiednie warunki przechowywania.

Marihuana powinna być przechowywana w chłodnym i ciemnym miejscu, z dala od bezpośredniego działania światła słonecznego i ciepła.

Medyczna marihuana jest lekiem na receptę i powinna być trzymana poza zasięgiem dzieci i młodzieży. Nie jest to substancja przeznaczona dla dzieci i może zagrażać ich zdrowiu i rozwojowi.

Niezwykle ważne jest również przechowywanie medycznej marihuany w oryginalnym opakowaniu. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać odpowiednią ilość powietrza w środku. Stanowi to dowód dla władz, że posiadamy produkt do zastosowań medycznych. Przechowywanie marihuany w inny sposób naraża nas na konsekwencje prawne.

Przemieszczanie się za granicę  z medyczną marihuaną

Podróżowanie z medyczną marihuaną na terenie różnych państw jest kwestią skomplikowaną. Każde państwo ma swoje własne przepisy dotyczące tego typu substancji.

Jednakże, kraje znajdujące się w strefie Schengen oraz Stany Zjednoczone regulują tę sytuację. Natomiast w pozostałych państwach najlepiej jest skontaktować się z ambasadą w celu uzyskania aktualnych informacji na ten temat.

Jeśli chodzi o strefę Schengen, możliwe jest przemieszczanie się z lekami odurzającymi, w tym także medyczną marihuaną, zgodnie z art. 75 Konwencji Wykonawczej do Układu z Schengen. Jednakże, wymaga się spełnienia kilku formalności, takich jak posiadanie zaświadczenia wystawionego przez lekarza prowadzącego i uwierzytelnionego przez wojewódzki inspektorat farmaceutyczny.

Zatrzymanie przez policję z medyczną marihuaną może być stresującym i nieprzewidywalnym doświadczeniem. Wiele państw na świecie, w tym także w Polsce, legalizuje lub dekryminalizuje medyczną marihuanę na potrzeby terapii. Mimo to, niektórzy pacjenci, którzy korzystają z tej substancji, mogą niestety zostać zatrzymani przez policję.

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.
AKTUALNOŚCI Liczba pacjentów medycznej marihuany w USA wzrosła o 610% od 2016 Wraz z legalizacją marihuany w poszczególnych stanach USA, liczba pacjentów gwałtownie wzrosła. Spora część przeszła na rynek rekreacyjny Justyna Walentynowicz12 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI Oktoberfest bez zioła? Władze Monachium chcą zakazu konopi Władze Bawarii chcą wprowadzać lokalne zakazy używania konopi indyjskich między innymi na Oktoberfest. Czy dojdą do skutku? Justyna Walentynowicz10 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI Straż graniczna w Nowym Meksyku konfiskuje legalną marihuanę W ostatnim czasie w stanie Nowy Meksyk mają miejsce konfiskaty legalnej marihuany. Dowiedz się więcej na ten temat. Justyna Walentynowicz10 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI 9 na 10 Amerykanów popiera legalizację marihuany w USA Amerykanie zdecydowanie są za legalizacją marihuany na poziomie federalnym w USA. Oto wyniki sondażu! Justyna Walentynowicz10 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI Marihuana na Hawajach: Stan USA oddala się od legalizacji marihuany Medyczna marihuana jest legalna na Hawajach od 2000 roku. Jednak starania dotyczące legalizacji rekreacyjnej spotykają trudności. Justyna Walentynowicz10 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI Ponad 90% próbek konopi w USA zawierało przekroczone ilości THC Badanie federalne w USA sprawdza faktyczne stężenia THC i te, które deklarują producenci na opakowaniu produktów konopnych. Justyna Walentynowicz9 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI Austria zwiększa kontrole na granicy. Powodem jest legalizacja w Niemczech O d 1 kwietnia Niemcy pozwalają na posiadanie i palenie marihuany. Co na to inne państwa w UE? Jakie działania w związku z tym prowadzą? Justyna Walentynowicz8 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI Uprawa konopi w szklarni: elementy wyposażenia szklarni Uprawa konopi w szklarni - jakie wyposażenie jest niezbędne, aby uprawiać marihuanę? Sprawdź czego potrzebujesz do uprawy w szklarni Justyna Walentynowicz8 kwietnia 2024