fbpx
GROW
10 maja 2024

Mocne lampy i zbyt dużo światła w uprawie marihuany

W uprawie konopi kluczowe jest zapewnienie roślinom odpowiedniego natężenia światła. Zbyt mocne może prowadzić do szeregu problemów
Optymalne oświetlenie w uprawie marihuany: Jak uniknąć zbyt dużego natężenia światła

Prawidłowy poziom światła jest kluczowy dla dobrego wzrostu i rozwoju konopi, zwłaszcza w przypadku uprawy indoor. W środowisku naturalnym konopie rosną w nasłonecznionych warunkach, co jest im niezbędne do prawidłowego wzrostu. Jednak nadmiar światła może zaszkodzić roślinom, nawet tym, które go potrzebują. Hodowcy starają się dostosować poziom światła do potrzeb swoich roślin, a niektóre odmiany konopi nie wymagają światła do wzrostu.

Dlatego ważne jest, aby zapewnić konopiom odpowiedni poziom światła, który nie będzie zbyt intensywny i nie zaszkodzi roślinom.

Konopie a światło

Światło jest kluczowe w prawidłowym wzroście konopi, ponieważ wpływa na procesy fotosyntezy i metabolizmu roślin. Nowoczesne lampy uprawne są wydajne i emitują mało ciepła, dzięki czemu idealnie nadają się do uprawy indoor. Jednak nieprawidłowe ustawienie lamp, zbyt blisko roślin, może powodować nadmierną emisję ciepła, co wpłynie negatywnie na rozwój roślin. Początkujący hodowcy często popełniają ten błąd, licząc na poprawienie wzrostu roślin. Niekiedy hodowcy ustawiają lampy zbyt blisko roślin, aby zmniejszyć pobór energii elektrycznej, ale taka technika może uszkodzić rośliny i prowadzić do spadku plonów. Dlatego ważne jest, aby hodowcy mieli wiedzę i umiejętności, aby prawidłowo ustawić lampy i zapewnić roślinom odpowiedni poziom światła bez uszkadzania ich.

 

Naturalne natężenie światła dla konopi

Rośliny konopi potrzebują światła słonecznego do prawidłowego wzrostu, a intensywność światła może różnić się w zależności od odmiany i sposobu uprawy. Chociaż konopie są w stanie wytrzymać nawet ekstremalnie duże ilości światła, to istnieją wartości, przy których czują się optymalnie. Natężenie światła w fazie sadzonkowej i wegetatywnej powinno wynosić od 35,000 do 70,000 luksów, a w fazie kwitnienia od 55,000 do 85,000 luksów. Luksy to miara, która wyraża ilość lumenów przypadających na jeden metr kwadratowy. Odpowiednie natężenie światła pozwala roślinom na szybszy wzrost i rozwój, ale zbyt intensywne światło może uszkodzić rośliny. Rośliny rosnące w zacienionych miejscach plantacji wytwarzają wrzecionowate łodygi i pędy boczne, które mają pomóc im w wychwyceniu więcej światła.

Zbyt mocne natężenie światła

Wybór lamp uprawnych na plantacji nie jest tak istotny, jak ich moc. Zbyt duże natężenie światła może prowadzić do poważnych problemów, takich jak:

 • uszkodzenie szczytów roślin,
 • usychanie liści,
 • przebarwienia,
 • przepalenia składników odżywczych,
 • zwiększenie temperatury i wysuszenie plantacji,
 • zaburzenie fotosyntezy,
 • problemy z pobieraniem składników odżywczych.

Najczęstszym objawem nadmiaru światła są przebarwienia i usychanie liści, co często jest mylone z niedoborem azotu w glebie. Zbyt nisko umieszczone lampy również mogą powodować usychanie roślin. Oparzenia świetlne mają negatywny wpływ na kwiaty konopi, powodując ich przesuszenie i luźność, wynikające z nadmiernej transpiracji i temperatury.

Usychające końcówki liści, niedobory składników odżywczych i umierające liście

Badacze zajmujący się hodowlą konopi indyjskich zauważyli, że rośliny, które są wystawione na działanie silnego światła, pobierają większe ilości składników odżywczych poprzez korzenie. Właśnie dlatego nawozy płynne są wykorzystywane niemal w całości. Powodem takiego zachowania roślin jest zwiększone pobieranie wody z podłoża wraz z wystarczająco dużą ilością światła. Proces fotosyntezy, czyli przemiany światła słonecznego na energię, powoduje, że rośliny tracą pewną ilość wody z liści, również poprzez transpirację. Gdy roślina traci odpowiednią ilość wody, w kanalikach przewodzących wytwarzane jest podciśnienie, które zasysa wodę do liści. Wraz z wodą rośliny pobierają rozpuszczone w niej składniki odżywcze. Ilość pobranej wody ma wpływ na to, ile składników odżywczych przyjmą konopie.

Warto jednak pamiętać, że szybkość poboru wody zależy nie tylko od intensywności światła, ale również od innych czynników środowiskowych, takich jak temperatura, wilgotność powietrza, przepływ powietrza, czy typ podłoża. Niestety, konopie indyjskie pobierają nie tylko wymagane składniki odżywcze, ale również wszystkie dostępne w glebie. Badacze zauważyli, że rośliny pobierają wszystkie dostępne składniki odżywcze z gleby, podobnie jak zamawianie wszystkich dań z menu w restauracji. To zjawisko może wiązać się z pewnymi komplikacjami, ponieważ rośliny nie są w stanie prawidłowo odróżnić, czy w glebie jest za dużo czy za mało składników odżywczych i po prostu pobierają wszystko, co jest dostępne. Hodowcy, którzy stosują nawozy płynne, wykorzystują tę zależność, ponieważ dostarczają roślinom składników odżywczych w najbardziej biodostępnej formie.

Mimo że zwiększona ilość składników odżywczych może wspomagać rośliny w prawidłowym rozwoju, to nie zawsze jest to korzystne. Przenawożenie roślin może prowadzić do poważnych problemów, dlatego ważne jest zachowanie umiaru w stosowaniu nawozów.

Objawy przenawożenia

Przenawożenie konopi indyjskich objawia się na różne sposoby, w tym:

 • usychającymi końcówkami liści,
 • obumierającymi liśćmi,
 • zahamowaniem rozwoju roślin,
 • uszkodzeniem korzeni,
 • spowolnieniem wzrostu,
 • przebarwieniami liści.

Niedobory składników odżywczych mogą również wystąpić w wyniku uszkodzenia korzeni i trudności w ich pobieraniu. Odpowiednie warunki na plantacji, w tym właściwie dobrana moc oświetlenia, mogą pomóc uniknąć przenawożenia. Szybkie tempo przemian biochemicznych w roślinach pod wpływem mocnego światła może umożliwić w pełni wykorzystanie zwiększonej ilości mikro- i makroskładników. Niżej przedstawiamy przykładowe zdjęcia defektów wywołanych nadmiernym nawożeniem przy wykorzystaniu słabych lamp.

Zbyt intensywne światło i przepalenie składników odżywczych

Zbyt intensywne światło może spowodować przepalenie składników odżywczych, co oznacza, że roślina otrzymuje zbyt dużo składników odżywczych, których nie jest w stanie przyswoić. W takiej sytuacji konopie mogą wykazywać objawy „poparzenia”, takie jak usychające końcówki liści, brązowe przebarwienia i wygląd spalonej rośliny.

Konopie indyjskie mogą znieść niewielkie nadmiary składników odżywczych w glebie, ale tylko wtedy, gdy warunki uprawy są odpowiednie. Nadmiar składników mineralnych może uszkadzać korzenie, co utrudnia pobieranie wody i może prowadzić do poważnych uszkodzeń korzeni, a nawet śmierci rośliny.

Należy pamiętać, że objawy „przypalenia” często wynikają z błędnego umiejscowienia lamp. Jeśli lampy są umieszczone zbyt blisko szczytów roślin, mogą je uszkodzić, co może być mylone z objawami przenawożenia konopi.

Odpowiednie ułożenie konopi na plantacji

Test ręki

Aby uzyskać optymalne ułożenie konopi na plantacji, istnieją różne metody i narzędzia. Jednym z najprostszych i najszybszych sposobów jest tzw. test ręki. Polega on na umieszczeniu dłoni w miejscu szczytów roślin przez 30 sekund i sprawdzeniu, czy nie odczuwa się dyskomfortu. Ta metoda jest łatwa w wykonaniu i nie wymaga dodatkowych kosztów, jednak może być mniej skuteczna dla lamp LED i nie działa dobrze w niskiej temperaturze pomieszczenia. Test ręki jest szczególnie przydatny dla lamp CLF i T5, a mniej dokładny dla lamp MH/HPS.

Specyfikacja urządzenia podana przez producenta

W renomowanych growshopach, lampy uprawne są wyposażone w instrukcję montażu, która określa, na jakich plantacjach i na jakiej wysokości powinny być zamontowane ponad szczytami roślin. Choć światła LED stały się bardzo popularne wśród hodowców, ich właściwe zamontowanie może być wyzwaniem. Choć światła LED emitują bardzo mało ciepła, mogą wciąż uszkadzać rośliny, a każdy model wymaga indywidualnego ustawienia. Warto także skorzystać z doświadczenia innych hodowców, którzy wymieniają się swoimi spostrzeżeniami na forach konopnych dostępnych w Internecie.

Wykorzystanie luksomierzy

Dla hodowców, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z lampami LED, luksomierze mogą okazać się bardzo pomocne. Są to niedrogie urządzenia, które dokładnie mierzą poziom światła w danym miejscu i mogą pomóc określić, czy rośliny otrzymują optymalną ilość światła. Niestety, nie wszystkie luksomierze są skuteczne w pomiarze ilości luksów dla lamp LED.

Obserwacja reakcji roślin

Najistotniejszym aspektem do obserwacji jest reakcja rośliny na oświetlenie. To one powinno stanowić kryterium oceny, czy roślina otrzymuje dostateczną ilość światła. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek przebarwień lub innych nieprawidłowości należy przypuszczać, że natężenie światła jest nieodpowiednie.

Odpowiednie oświetlenie jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju konopi indyjskich, zarówno w uprawach indoor, jak i outdoor. Konopie otrzymują naturalne światło pochodzące ze słońca, jednak w przypadku hodowli indoor, hodowcy muszą sami zapewnić odpowiednie warunki.

Niestety, często początkujący hodowcy popełniają błąd stosując zbyt intensywne oświetlenie, co prowadzi do uszkodzeń roślin. Uszkodzenia spowodowane przez zbyt intensywne światło mogą drastycznie zmniejszyć plony konopi. Dlatego też ważne jest odpowiednie dobranie mocy lamp i ich poprawna instalacja w growboxie, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń roślin. Jeśli poszukujesz odpowiednich lamp do swojej uprawy koniecznie zajrzyj do sklep Growbox.pl

 

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GROW Growboxy do uprawy roślin. Jak wybrać namiot do uprawy marihuany?  Najlepsza oferta namiotów uprawowych i growboxów do uprawy roślin w domu - sprawdź już teraz na Growbox.pl Justyna Walentynowicz28 maja 2024
GROW Jakie są objawy nadmiernego nawożenia konopi? Brązowe brzegi liści, żółknące liście - to tylko kilka z objawów nadmiernego nawożenia konopi. Dowiedz się, jak zidentyfikować problem admin27 maja 2024
GROW Niedobór żelaza w uprawie marihuany Jakie są objawy niedoboru żelaza w uprawie marihuany i jak skutecznie je uzupełnić? Informacje na temat wpływu pH gleby i korzeni admin24 maja 2024
GROW Opis niedoboru azotu [N] w uprawie marihuany Poznaj znaczenie azotu w uprawie marihuany, jak rozpoznać objawy jego niedoboru oraz sposoby na jego uzupełnienie. admin22 maja 2024
GROW Jakie są objawy przesuszenia lub przelania marihuany ? Poznaj typowe objawy przesuszenia konopi, przyczyny tego problemu oraz metody na efektywne zaradzenie temu zagrożeniu. admin20 maja 2024
GROW Niska temperatura w uprawie marihuany. Temperatura ma kluczowy wpływ na zdrowie i rozwój Twoich roślin konopi. Dowiedz się, jak niska temperatura wpływa na uprawę admin17 maja 2024
GROW Jak zapobiegać i zwalczać mrówki w uprawie marihuany Mrówki w uprawie marihuany - czy są zagrożeniem czy sprzymierzeńcem? Dowiedz się, jakie korzyści i zagrożenia niosą ze sobą admin15 maja 2024
GROW Uprawa konopi: Czego potrzebują rośliny? Uprawa konopi wymaga zdobycia wiedzy od samych podstaw. Sprawdź najważniejsze podstawy na temat uprawy marihuany Justyna Walentynowicz14 maja 2024