fbpx
GROW
13 maja 2024

Niedobór potasu w uprawie marihuany

Niedobór potasu w uprawie konopi indyjskich: jakie są objawy, jak wpływa na rośliny oraz jak skutecznie uzupełnić ten pierwiastek w glebie.
Niedobór potasu w uprawie marihuany: objawy, przyczyny i rozwiązania

Monitorowanie pH gleby jest bardzo ważne podczas uprawy marihuany, ponieważ nawet niewielkie wahania tego parametru mogą zaburzyć wchłanianie aktywnych składników przez roślinę. Odgrywa on kluczową rolę w uprawie marihuany, dlatego warto kontrolować niedobór potasu.

 Znajdź odpowiedzi na pytania o objawy niedoboru potasu, jego znaczenie dla zdrowia roślin oraz sposoby uzupełnienia tego niezbędnego pierwiastka w glebie.

Czy konopiom jest potrzebny potas ?

Potas odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju konopi indyjskich, ze względu na wiele ważnych właściwości i działań.

Potas wpływa na:

  • pobudzenie wzrostu łodyg i tworzenie wartościowych pąków,
  • udział w tworzeniu terpenów, które nadają aromat kwiatom,
  • wzmocnienie odporności rośliny na szkodniki,
  • udział w procesie fotosyntezy,
  • ochronę przed skutkami zbyt niskich lub wysokich temperatur.

Składniki takie jak azot (N), fosfor (P) i potas (K), są kluczowe dla prawidłowego rozwoju konopi indyjskich.

Objawy niedoboru

Aby uzyskać zdrowe rośliny konopi i obfite plony, niezbędne jest dostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych, w odpowiednich proporcjach. Jednym z kluczowych składników jest potas. System korzeniowy odgrywa ważną rolę w pobieraniu składników odżywczych przez rośliny, a zaburzenia pH gleby mogą wpłynąć negatywnie na wchłanianie potasu przez rośliny, prowadząc do niedoboru tego pierwiastka. Jakie objawy będą świadczyć o niedoborze potasu?

Szybkie rozpoznanie niedoboru potasu jest kluczowe, ponieważ zapobiega uszkodzeniom i zahamowaniu wzrostu konopi. Niedobór potasu wpływa negatywnie na proces kwitnienia rośliny.

NIEDOBÓR POTASU – OBJAWY

  • liście mają brązowe lub żółte zabarwienie na krawędziach i końcówkach
  • liście ulegają zwijaniu, wyglądają jak spalone
  • roślina ulega rozciągnięciu
  • w kolejnym etapie na całych liściach pojawiają się plamy, ale żyłki na liściach zachowują zielony kolor

W czasie uprawy konopi przy użyciu lamp, czasami dochodzi do przypadków spalenia rośliny (na skutek zbyt bliskiej odległości lampy), co może przypominać objawy niedoboru potasu.

Niedobór potasu jest bardzo niekorzystny dla konopi, ponieważ prowadzi do zahamowania wzrostu rośliny, liści, pąków oraz osłabienia łodyg.

Jak uzupełnić niedobór potasu w uprawie konopi?

Aby uzupełnić niedobór potasu w uprawie konopi w glebie, można dostarczyć go poprzez podanie roztworu azotanu potasu (np. 10 gramów na 10 litrów wody). Gotowe nawozy bogate w potas są również polecane.

Ważne jest, aby monitorować pH gleby, który powinien mieścić się w zakresie 6,0-7,0, a do pomiaru tego parametru służą specjalne mierniki. Przy zbyt dużej ilości dostarczanych składników odżywczych, może dojść do blokady, co oznacza, że konopie nie będą w stanie pobierać pożądanej ilości danego składnika z gleby, mimo jego obecności. Gotowe nawozy mogą zawierać dużą ilość soli, co również może blokować pobieranie składników odżywczych przez system korzeniowy. W takim przypadku zalecane jest przepłukanie gleby wodą o neutralnym pH.

Czy możliwy jest nadmiar potasu? Jakie są skutki ?

Oczywiste jest, że niedobór nie jest korzystny dla konopi i może zaburzyć wzrost całej rośliny. Jednakże, nadmiar składników odżywczych również jest dla rośliny niekorzystny. Jak wcześniej wspomnieliśmy, nadmiar składników może powodować blokadę, przez co roślina nie pobiera wystarczającej ilości potrzebnego pierwiastka.

Należy pamiętać, że nadmiar potasu, który może pojawić się w czasie uprawy marihuany, blokuje przyswajanie innych składników odżywczych, takich jak magnez czy żelazo. Przenawożenie jest równie niekorzystne jak niedobór składników odżywczych.

Potas jest jednym z kluczowych pierwiastków, obok azotu i fosforu, decydujących o prawidłowym rozwoju konopi. Niedobór potasu prowadzi do słabego wzrostu rośliny, osłabienia łodyg oraz gorszej jakości pąków. Nadmiar składników odżywczych również jest niekorzystny, ponieważ może prowadzić do blokady przyswajania na prawidłowym poziomie.

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GROW Growboxy do uprawy roślin. Jak wybrać namiot do uprawy marihuany?  Najlepsza oferta namiotów uprawowych i growboxów do uprawy roślin w domu - sprawdź już teraz na Growbox.pl Justyna Walentynowicz28 maja 2024
GROW Jakie są objawy nadmiernego nawożenia konopi? Brązowe brzegi liści, żółknące liście - to tylko kilka z objawów nadmiernego nawożenia konopi. Dowiedz się, jak zidentyfikować problem admin27 maja 2024
GROW Niedobór żelaza w uprawie marihuany Jakie są objawy niedoboru żelaza w uprawie marihuany i jak skutecznie je uzupełnić? Informacje na temat wpływu pH gleby i korzeni admin24 maja 2024
GROW Opis niedoboru azotu [N] w uprawie marihuany Poznaj znaczenie azotu w uprawie marihuany, jak rozpoznać objawy jego niedoboru oraz sposoby na jego uzupełnienie. admin22 maja 2024
GROW Jakie są objawy przesuszenia lub przelania marihuany ? Poznaj typowe objawy przesuszenia konopi, przyczyny tego problemu oraz metody na efektywne zaradzenie temu zagrożeniu. admin20 maja 2024
GROW Niska temperatura w uprawie marihuany. Temperatura ma kluczowy wpływ na zdrowie i rozwój Twoich roślin konopi. Dowiedz się, jak niska temperatura wpływa na uprawę admin17 maja 2024
GROW Jak zapobiegać i zwalczać mrówki w uprawie marihuany Mrówki w uprawie marihuany - czy są zagrożeniem czy sprzymierzeńcem? Dowiedz się, jakie korzyści i zagrożenia niosą ze sobą admin15 maja 2024
GROW Uprawa konopi: Czego potrzebują rośliny? Uprawa konopi wymaga zdobycia wiedzy od samych podstaw. Sprawdź najważniejsze podstawy na temat uprawy marihuany Justyna Walentynowicz14 maja 2024