Ankieta przeprowadzona wśród mieszkańców Nowej Zelandii dotyczyła wpływu używania konopi na używanie innych substancji. 60% respondentów zgłosiło, że spożywało mniej alkoholu po rozpoczęciu używania marihuany.
Czy zażywanie marihuany w Nowej Zelandii redukuje spożycie alkoholu i narkotyków?
23 500 respondentów z Nowej Zelandii wypełniło ankietę online promowaną za pośrednictwem Facebooka. Wzięły w niej udział osoby, które używały konopi indyjskich i którejkolwiek z ośmiu innych substancji w tym samym sześciomiesięcznym okresie. Ankietowani odpowiedzieli, czy używanie konopi indyjskich miało jakikolwiek wpływ na ich używanie każdej innej substancji („dużo więcej”, „trochę więcej”, „brak wpływu/taki sam”, „trochę mniej”, „dużo mniej”).
Częstotliwość i ilość zażywania każdej innej substancji niż cannabis porównano w zależności od grupy współużytkowników. Następnie badacze opracowali uogólnione modele regresji logistycznej w celu przewidywania kategorii współużytkowania.
Marihuana ogranicza inne używki
Publikacja badania Exploring the substitution of cannabis for alcohol and other drugs among a large convenience sample of people who use cannabis pojawiła się w Harm Reduction Journal.
Ankieta wykazała, że wśród osób, które zgłosiły używanie marihuany i innych substancji:
- 60% respondentów zgłosiło zmniejszone korzystanie z syntetycznych kannabinoidów.
- 44% zgłosiło mniejsze spożycie morfiny.
- 40% zgłosiło mniejsze spożycie metamfetaminy.
Autorzy badania ocenili używanie konopi indyjskich z alkoholem i innymi narkotykami jednocześnie w podgrupach demograficznych wśród dużej próby osób.
W szczególności naukowcy chcieli odpowiedzieć na konkretne pytania:
- Czy konopie indyjskie zastępują inne narkotyki?
- Czy używanie konopi indyjskich prowadzi do większego, mniejszego lub takiego samego poziomu używania innych narkotyków?
„Młodzi dorośli (21-35 lat) częściej zgłaszali, że używanie konopi indyjskich prowadziło do „zmniejszonego” picia alkoholu i mniejszego używania metamfetaminy. Maorysi częściej zgłaszali, że używanie konopi indyjskich skutkowało „mniejszym” spożyciem alkoholu, tytoniu, metamfetaminy i LSD”. – poinformowali naukowcy.
Cannabis jako redukcja szkód
Wyniki ankiety przeprowadzonej w Nowej Zelandii uzupełniają rosnący obszar badań, które wykazują, że marihuana to może być „exit-drug” dla wielu konsumentów, a także redukcja szkód dla osób uzależnionych.
Badanie opublikowane w Drug and Alcohol Dependence wykazało, że po legalizacji marihuany w Kanadzie w 2018, sprzedaż piwa ciągle spada. Autorzy stwierdzili, na podstawie danych, że może chodzić o efekt substytucyjny. Kanadyjczycy coraz częściej wybierają marihuanę zamiast piwa jako używkę.
Kolejne badania uzupełniają już istniejące dowody i potwierdzają, że zioło wygrywa z alkoholem i innymi używkami. Co ciekawe, osoby pijące alkohol częściej twierdzą, że skorzystałyby na ograniczeniu jego używania niż konsumenci konopi indyjskich.
Jeżeli szukasz więcej informacji o konopiach, to sprawdź naszą zakładkę AKTUALNOŚCI.
Źródła:
- Schuler F. (2024). International CBC. 60% In New Zealand Survey Indicated Cannabis Decreased Their Alcohol Use. Z linku: https://internationalcbc.com/60-in-new-zealand-survey-indicated-cannabis-decreased-their-alcohol-use/
NAPISZ KOMENTARZ