fbpx
GROW
18 października 2023

Optymalizacja konopi podczas okresu żniw

Dowiedz się jak poprawić ilość i jakość zbiorów konopi indyjskich. Jak dbać o rośliny w każdym etapie kwitnienia ?
Optymalizacja Okresu Żniw Konopi Indyjskich: Kompleksowy Poradnik dla Hodowców

Okres żniw to jedno z najważniejszych momentów w uprawie konopi indyjskich, ponieważ to wtedy można zebrać i skosztować efektów swojej pracy. Hodowcy z niecierpliwością oczekują na ten czas, kiedy to rośliny osiągają dojrzałość i nadają się do zbiorów. Jednak przed rozpoczęciem zbiorów istnieje możliwość manipulowania warunkami środowiskowymi w celu zwiększenia ilości plonów.

 

Pierwsze tygodnie kwitnienia konopi 1-3

W pierwszych trzech tygodniach kwitnienia rośliny potrzebują specyficznego składu odżywczego, w tym azotu, fosforu i potasu (NPK), ale należy pamiętać, aby nie przesadzać z dawkami azotu. W tym czasie warto kontrolować rośliny pod kątem wszelkich niedoborów, takich jak magnez czy wapń. Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić około 24°C w ciągu dnia i 19-20°C w nocy, a wilgotność powinna być utrzymywana na poziomie 50%, aby uniknąć rozwoju pleśni.

W czasie kwitnienia konieczne jest podawanie nawozów, w których składzie znajduje się głównie fosfor i potas, a jednocześnie zredukować ilość azotu.

Tygodnie 3-5

W trzecim do piątego tygodnia kwitnienia rośliny będą rozwijać pąki kwiatowe i zwiększać ich rozmiar, co będzie wymagało dodatkowej suplementacji składników odżywczych. W celu rozwoju pięknych kwiatów, stosowanie delikatnych nawozów i boosterów jest zalecane. Wilgotność powietrza na plantacji powinna wynosić 40-50%, a odpowiednia wentylacja pomoże w uniknięciu przegrzania roślin. Należy również kontrolować temperaturę, aby w ciągu dnia nie przekraczała 24°C, a w nocy 16-17°C. W tym etapie zauważalne mogą być żółknące liście, które można usunąć.

5-6 tydzień kwitnienia konopi

W piątym i szóstym tygodniu fazy kwitnienia konopi, roślina osiąga punkt kulminacyjny swojego rozwoju. W tym czasie kwiaty stają się niemal dojrzałe i wymagają odpowiedniego odżywienia. Ważne jest, aby unikać stresowania roślin, ponieważ może to prowadzić do powstania hermafrodyt. W tym etapie konieczne jest dostarczanie składników odżywczych, jednak nie powinno to obejmować dużych ilości azotu. Wilgotność powietrza powinna wynosić 40%, a temperatura na plantacji powinna utrzymywać się na poziomie 24°C w ciągu dnia i 16°C w nocy. Unikaj nadmiernego podlewania roślin, ponieważ może to doprowadzić do pojawienia się pleśni. Możliwe jest także zastosowanie flushingu, czyli przepłukania roślin wodą przed zbiorami, o czym więcej dowiesz się w poprzednim artykule.

Tygodnie 6-9

W ostatnich tygodniach uprawy pojawia się wiele znaków wskazujących na to, że rośliny są gotowe do zbiorów. Trichomy na kwiatostanach zmieniają barwę, a pręciki przybierają piękny kolor. Na tym etapie wilgotność na plantacji powinna wynosić 35-40%, co pomoże uniknąć pleśni i innych problemów związanych z nadmiarem wilgoci. Doświadczeni hodowcy czasami pozostawiają rośliny na 48 godzin w ciemności, uważając, że w ten sposób marihuana staje się jeszcze silniejsza. To ważny czas, aby dokładnie ocenić kolor trichomów, który powinien być mleczno-biały lub bursztynowy. Zbieranie marihuany w odpowiednim momencie ma kluczowe znaczenie dla uzyskania najlepszych efektów smakowych i odurzających.

Nawożenie kwitnącej marihuany

Podczas kwitnienia konopi zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega zmianie. Roślina potrzebuje mniej azotu (N) do wzrostu, a więcej fosforu i potasu (P i K), które są niezbędne podczas kwitnienia. Nieodpowiednie nawożenie może doprowadzić do niedoborów fosforu i potasu, a nadmiar azotu może zatruć roślinę i ograniczyć jej przyjmowanie innych niezbędnych związków. Dlatego ważne jest stosowanie odpowiednich nawozów i ich właściwe dawkowanie. Podczas kwitnienia należy również zadbać o dostarczenie odpowiedniej ilości magnezu i wapnia, np. poprzez stosowanie CAL-MAG lub dolomitu. Warto również kontrolować pH ziemi, które wpływa na przyswajanie składników odżywczych z nawozów. Nieodpowiednie pH może prowadzić do blokad żywieniowych i zniszczenia rośliny.

Objawy przekwitania i dojrzałości roślin konopi

Uprawa konopi indyjskich wymaga uwagi i umiejętności, aby uzyskać jak najwyższej jakości plony. Jednym z najważniejszych momentów w uprawie jest okres zbiorów. Niestety często jest podejmowany zbyt wcześnie lub zbyt późno przez niezwykle doświadczonych hodowców. Aby uniknąć takich błędów, trzeba nauczyć się odczytywać sygnały, jakie wysyła roślina, sygnalizujące dojrzałość i przekwitania.

Pierwszym objawem przekwitania rośliny są żółknące liście, spowodowane brakiem substancji odżywczych, które roślina zużywa na rozwój kwiatów. Liście te można usunąć w początkowych etapach kwitnienia. Nie zaleca się za to ich usuwania w końcowych etapach, gdyż może to doprowadzić do stresu rośliny i powstania hermafrodyty. Liście mogą również zawierać cenne składniki odżywcze, których nie ma w glebie.

Trichomy to cienkie pręciki pokryte lepką żywicą, która jest bogata w THC. Na początku kwitnienia pręciki są jasne i przezroczyste, a wraz z dojrzewaniem konopi ich kolor zmienia się na mleczny i mętny. To oznacza, że roślina może być gotowa do zbioru. Mleczny kolor trichomów jest spowodowany wysokim stężeniem THC w żywicy. Wraz z postępującym dojrzewaniem konopi kolor trichomów zmienia się na bursztynowy, co jest spowodowane rozkładem THC. Określanie dojrzałości rośliny na podstawie koloru trichomów jest najbardziej popularną i skuteczną metodą.

Innym sposobem na określenie dojrzałości rośliny jest zbadanie słupków kwiatowych, czyli cienkich pręcików wyrastających z kwiatu. Na początku wzrostu kwiatów są one białe, a wraz z dojrzewaniem kwiatów ich kolor zmienia się na bursztynowy.

Podsumowanie

Należy pamiętać, że zbieranie roślin zbyt wcześnie lub zbyt późno może znacznie wpłynąć na jakość marihuany. Dlatego ważne jest, aby mieć umiejętności i wyczucie czasu, aby zbierać rośliny w odpowiednim momencie. Jednak nawet jeśli popełnisz błąd, możesz zawsze się uczyć i poprawić swoje umiejętności w przyszłości. Jeśli potrzebujesz wszystkich niezbędnych akcesoriów do uprawy oraz zbioru plonów w jednym miejscu, koniecznie zajrzyj do sklepu Growbox.pl. Znajdziesz tam wszystko, czego potrzebujesz do uprawy konopi i innych roślin.

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GROW Niska temperatura w uprawie marihuany. Temperatura ma kluczowy wpływ na zdrowie i rozwój Twoich roślin konopi. Dowiedz się, jak niska temperatura wpływa na uprawę admin17 maja 2024
GROW Jak zapobiegać i zwalczać mrówki w uprawie marihuany Mrówki w uprawie marihuany - czy są zagrożeniem czy sprzymierzeńcem? Dowiedz się, jakie korzyści i zagrożenia niosą ze sobą admin15 maja 2024
GROW Uprawa konopi: Czego potrzebują rośliny? Uprawa konopi wymaga zdobycia wiedzy od samych podstaw. Sprawdź najważniejsze podstawy na temat uprawy marihuany Justyna Walentynowicz14 maja 2024
GROW Niedobór potasu w uprawie marihuany Niedobór potasu w uprawie konopi indyjskich: jakie są objawy, jak wpływa na rośliny oraz jak skutecznie uzupełnić ten pierwiastek w glebie. admin13 maja 2024
GROW Mocne lampy i zbyt dużo światła w uprawie marihuany W uprawie konopi kluczowe jest zapewnienie roślinom odpowiedniego natężenia światła. Zbyt mocne może prowadzić do szeregu problemów admin10 maja 2024
GROW Po czym poznać problemy konopi hydroponicznych? Przyczyny Pojawiły się problemy w uprawie hydroponicznej? Odkryj najczęstsze objawy, ich przyczyny, aby uzyskać zdrowe i obfite plony. admin8 maja 2024
GROW pH gleby i wody w uprawie. Ile powinno wynosić, jak sprawdzać? Poznaj idealne wartości pH, jak je badać oraz jak dostosować do potrzeb Twoich roślin. Dowiedz się jak pH gleby i wody wpływa na uprawę admin6 maja 2024
GROW Czym jest faza kwitnienia i kiedy jest moment na zbiory ? Zrozumienie idealnego momentu zbioru konopi, różnice w fazie kwitnienia dla różnych odmian oraz maksymalizacja procesów admin3 maja 2024