fbpx
GROW
6 maja 2024

pH gleby i wody w uprawie. Ile powinno wynosić, jak sprawdzać?

Poznaj idealne wartości pH, jak je badać oraz jak dostosować do potrzeb Twoich roślin. Dowiedz się jak pH gleby i wody wpływa na uprawę
rozum znaczenie pH dla zdrowego wzrostu marihuany i unikaj typowych błędów.

Co to właściwie jest pH i jak wpływa na rozwój konopi?

Czym jest pH i co to oznacza?

pH to miara kwaśności lub zasadowości roztworu, wyrażana w skali od 1 do 14. Wynik 1 oznacza bardzo kwaśne środowisko, a 14 bardzo zasadowe. Wynik 7 to neutralne środowisko, takie jak woda pitna. pH mierzy ilość jonów H+ w roztworze, a dla hodowców marihuany jest ważne ze względu na preferencje konopi co do odczynu gleby. Konopie najlepiej rosną w lekko kwaśnym środowisku, gdzie pobierają wodę i składniki odżywcze w tempie umożliwiającym prawidłowy wzrost. Niewłaściwe pH gleby, czyli zbyt niskie lub zbyt wysokie, uniemożliwia prawidłowe pobieranie składników odżywczych przez rośliny, co prowadzi do niedoborów i poważnych uszkodzeń korzeni.

Niewłaściwe pH gleby lub wody może doprowadzić do śmierci konopi

Niektórzy hodowcy preferują uprawy hydroponiczne, które eliminują użycie tradycyjnego podłoża. W takim przypadku jedynym czynnikiem, który muszą kontrolować, jest pH wody.

Prawidłowe pH gleby i wody wpływa na:

  • prawidłowy wzrost i rozwój roślin,
  • poprawne odżywienie roślin,
  • kształtowanie większych i atrakcyjniejszych pąków kwiatowych,
  • atrakcyjny kolor kwiatów,
  • łatwe rozpoznawanie problemów w uprawie.

Składniki odżywcze w glebie występują w różnych formach chemicznych, niektóre z nich są łatwiej przyswajalne przez korzenie konopi niż inne. pH gleby ma również wpływ na to, w jakiej formie te związki chemiczne są dostępne dla rośliny.

Właściwe pH wody i gleby uprawnej

Gleba uniwersalna Hydroponika Podłoże torfowe Włókno kokosowe
Dopuszczalna kwasowość 6,0 – 7,0 5,5 – 6,5 6,0 – 7,0 5,5 – 6,5

Nieprawidłowy poziom pH podłoża może wpłynąć negatywnie na zdolność roślin konopi do przyswajania składników odżywczych. Nawet jeśli składniki te są obecne w glebie, niewłaściwy pH może prowadzić do objawów niedoboru składników odżywczych.

Gleba uniwersalna i podłoże torfowe

Konopie rosnące w środowisku naturalnym preferują odczyn gleby lekko kwaśny. W przypadku gleby uniwersalnej i torfowej optymalne pH wynosi między 6,0 a 7,0, a najlepszym zakresem jest 6,2 do 6,9. Ważne jest, aby poziom kwasowości lekko się zmieniał, ponieważ dzięki temu wiele składników odżywczych w podłożu jest lepiej przyswajalnych przez korzenie. Ustalenie jednolitego zakresu pH może prowadzić do problemów z przyswajaniem niektórych składników.

Hydroponika i włókno kokosowe

Dla upraw hydroponicznych oraz bezglebowych, takich jak uprawy wykorzystujące włókno kokosowe, optymalne pH wynosi od 5,5 do 6,5, co oznacza bardziej kwaśne środowisko w porównaniu do gleby uniwersalnej. W przypadku hydroponiki szczególnie ważne jest, aby pozwolić na pewne wahania pH, ponieważ niektóre składniki odżywcze mogą być wchłaniane jedynie przy wyższym lub niższym odczynie kwasowości.

Woda

Proces podlewania roślin odgrywa istotną rolę w transporcie składników odżywczych. Wiele z tych składników, które znajdują się w glebie, jest rozpuszczalnych w wodzie. Jednakże, odczyn wody wykorzystywanej do podlewania wpływa na tempo i efektywność rozpuszczania tych składników. Nieprawidłowy odczyn wody może utrudnić ich rozpuszczanie i pobieranie przez roślinę, a także prowadzić do nadmiernego wypłukiwania składników odżywczych z podłoża. Dlatego ważne jest, aby korzystać z czystej wody o pH=7 lub wstępnie przygotować wodę, aby jej odczyn zbliżony był do odczynu podłoża.

Jak zbadać i wyrównać pH?

Zbadanie poziomu kwasowości gleby i wody nie jest trudne i może poradzić sobie z tym prawie każdy. Dążenie do uzyskania odpowiedniego pH ma na celu zapewnienie właściwych warunków dla konopi i zapobieżenie uszkodzeniom korzeni. Aby wyrównać pH podłoża, stosuje się specjalne preparaty rolnicze.

Możliwe sposoby pomiaru kwasowości podłoża lub wody to:

  • Kwasomierze
  • Paski wskaźnikowe
  • Miareczkowanie
  • Domowe metody

Można wykorzystać kilka domowych sposobów do sprawdzenia kwasowości gleby, jednak nie są one precyzyjne i nie dają gwarancji dokładnych wyników. Ich zastosowanie należy traktować jako ciekawostkę.

Aby wykonać test kwasowości gleby w domu, należy przygotować:

  • próbki gleby
  • ocet
  • sodę oczyszczoną
  • niewielką ilość wody.

Wykonanie badania gleby domowym sposobem

Można wykorzystać kilka domowych sposobów do sprawdzenia kwasowości gleby, jednak należy pamiętać, że nie są one dokładne i nie dają miarodajnych wyników.

Jednym z takich sposobów jest przygotowanie próbki gleby w naczyniu, następnie dodanie do niej niewielkiej ilości octu. Jeśli próba zaczyna się pienić, to gleba posiada silnie zasadowy odczyn. Brak reakcji na dodany ocet oznacza, że gleba jest zasadowa. W przypadku braku reakcji można dodać niewielką ilość sody oczyszczonej. Jeśli na powierzchni pojawią się bąbelki, to oznacza, że gleba jest kwaśna.

Jak wyrównać poziom kwasowości?

Możliwe jest obniżenie lub podniesienie poziomu pH gleby dla konopi w przypadku, gdy poziom kwasowości jest za wysoki lub za niski. Takie zabiegi nazywane są odkwaszaniem i zakwaszaniem gleby. Zakwaszanie polega na zwiększeniu kwasowości gleby poprzez dodanie do niej nawozów, które zawierają siarczan amonu, siarczan potasu, siarczan magnezu lub kwaśny torf. Można również użyć specjalnych mieszanek zakwaszających, które zawierają dobrze dobrane składniki i pozytywnie wpływają na rozwój roślin. Zastosowanie takich mieszanek jest łatwe i polega na ich wymieszaniu z glebą.

Gleby zbyt kwaśne można odkwasić stosując nawozy bogate w wapń, dolomit, kredę mieloną, kredę posodową i mączkę wapienną. Odkwaszacze podłoża są również dostępne i łatwe w użyciu. Wystarczy odpowiednio wymieszać je z wodą, a następnie z glebą uprawną.

Należy jednak pamiętać, że zmiana kwasowości podłoża może różnić się w zależności od typu podłoża. Na przykład łatwiej jest zmienić pH gleby uniwersalnej, ale trudniej jest zmienić pH gleby torfowej.

Skutki niewłaściwego pH wody i gleby

Zbyt niskie lub wysokie pH podłoża i wody na plantacji konopi może prowadzić do poważnych problemów związanych z kondycją roślin. Nawet niewielkie odchylenia od optymalnego poziomu pH mogą wpłynąć negatywnie na zdrowie roślin i spowodować wiele niepożądanych skutków.

Niektóre z najczęstszych skutków niewłaściwej kwasowości gleby i wody na uprawie konopi to:

  • Zmiany koloru i przebarwienia liści
  • Blaknięcie liści
  • Zawijające się końcówki liści
  • Usychające liście
  • Spowolnienie wzrostu rośliny
  • Zatrzymanie wzrostu
  • Problemy z przyswajaniem składników odżywczych
  • Uszkodzenie korzeni
  • Krytyczne uszkodzenie korzeni.

Czy konopie rozwijające się w glebie o nieprawidłowym pH da się uratować?

Konopie uszkodzone przez nieprawidłową kwasowość mogą być uratowane, ale proces ten często jest wymagający. Pierwszym krokiem jest usunięcie czynnika, który uszkodził rośliny, czyli podłoża lub wody. Glebę należy sprawdzić i w miarę możliwości dostosować jej kwasowość. Jeśli to niemożliwe, należy przesadzić konopie do świeżego podłoża. Przed wyciągnięciem rośliny należy delikatnie poluzować podłoże i uważnie wyjąć roślinę, unikając uszkodzenia korzeni. Następnie należy usunąć ziemię z korzeni, a jeśli jest to konieczne, opłukać korzenie pod bieżącą wodą.

Należy dokładnie zbadać uszkodzenia korzeni, łodyg i liści konopi. Jeśli uszkodzenia są niewielkie, konopie należy przesadzić do nowego podłoża i stosować niewielkie ilości nawozów, które pomagają w odbudowie uszkodzonych części rośliny. Nawozy dolistne są dobrym rozwiązaniem, gdyż pomagają w regeneracji rośliny, nie wpływając na korzenie. W przypadku, gdy uszkodzenia są zbyt rozległe, konopie zazwyczaj trzeba usunąć, aby nie stanowiły zagrożenia dla innych roślin. Zastosowanie wody o odpowiednim pH lub tabletek regulujących kwasowość wody w zbiorniku może pomóc w uniknięciu uszkodzeń. Po przesadzeniu rośliny zazwyczaj zwalniają tempo wzrostu, ale po około 2-3 tygodniach powinno wrócić do normy.

Najlepsze kwasomierze do konopi

Na każdej plantacji konopi indyjskich bardzo przydatne są elektroniczne kwasomierze. Dzięki nim łatwo i szybko można sprawdzić kwasowość podłoża. Jednak na rynku istnieje wiele różnych modeli, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze kwasomierza.

Do najwyższej jakości kwasomierzy można zaliczyć marki takie jak:

  • Metrohm,
  • Mettler Toledo,
  • Extech,
  • Voltcraft,
  • Stelzner,
  • Dostmann,
  • Greisinger,
  • Aquachek TrueTest.

Nie wszystkie modele kwasomierzy nadają się do badań gleby, dlatego warto wybrać taki, który będzie odpowiedni do konkretnych potrzeb. Ceny kwasomierzy zaczynają się od około 200 złotych, a mogą sięgać nawet 2500 złotych w zależności od modelu i producenta.

W uprawie konopi, odpowiednie monitorowanie i regulacja kwasowości podłoża i wody są kluczowe dla zdrowia i wzrostu roślin. Niewłaściwy poziom pH może utrudnić przyswajanie składników odżywczych przez korzenie, co prowadzi do opóźnionego wzrostu i innych problemów. W celu kontrolowania pH gleby i wody, hodowcy często korzystają z kwasomierzy elektronicznych, które pozwalają na szybkie i dokładne pomiary. Istnieją również inne metody regulacji pH, a jeśli masz jakieś doświadczenia z nimi, zachęcamy do podzielenia się nimi w komentarzach.

Jeżeli szukasz sprzętu do uprawy roślin to wejdź na Growbox.pl. Z kodem PUGLIFE otrzymasz 10% zniżki.

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GROW Naukowcy przebadali marihuanę z Kolumbii. Zaskakujące wyniki Jakie związki kryje w sobie kolumbijskie zioło? Zobacz, co odkryli naukowcy i jak to wpłynie na legalne uprawy marihuany w Kolumbii. Przeczytaj więcej. Justyna Walentynowicz10 września 2024
GROW Nawozy Mills Nutriens - wsparcie uprawy roślin od kiełkowania do kwitnienia Nawozy Mills to sukces w uprawie roślin. Dowiedz się, jaka jest misja firmy i poznaj jej historię. Odkryj pełen potencjał profesjonalnych i organicznych nawozów Mills. Justyna Walentynowicz3 września 2024
GROW Plamy na liściach marihuany: Przyczyny i rozwiązania Rozpoznaj przyczyny plam na liściach marihuany i dowiedz się, jak skutecznie zaradzić temu problemowi. Poznaj różne rodzaje plam admin13 sierpnia 2024
GROW Uprawa marihuany | Okulary ochronne do lamp LED i HPS Uprawa marihuany pod lampami LED i HPS? Okulary ochronne poprawią Twój komfort. Dowiedz się jakie możliwości ochrony wzroku oferuje producent Justyna Walentynowicz9 sierpnia 2024
GROW Jak monitorować i kontrolować pH gleby w uprawie marihuany? Dowiedz się, jak kontrolować pH gleby w uprawie marihuany, aby uzyskać zdrowe rośliny. Przeczytaj więcej i poznaj kluczowe wskazówki! admin6 sierpnia 2024
GROW Kiedy zbierać marihuanę? | Co zrobić by uzyskać dobry plon konopi Zastanawiasz się, kiedy zbierać Twoją odmianę? Jak uzyskać najlepszy plon marihuany? Przeczytaj artykuł i poznaj sprawdzone metody uprawy konopi! Justyna Walentynowicz1 sierpnia 2024
GROW Jak rozwiązać problem zwijających się liści marihuany ? Odkryj przyczyny zwijania się liści konopi i dowiedz się, jak skutecznie pozbyć się efektu "pazura", znajdź pożyteczne wskazówki admin1 sierpnia 2024
GROW "Dlaczego marihuana opóźnia kwitnienie? Przyczyny i rozwiązania Dowiedz się, dlaczego Twoje rośliny konopi mogą nie chcieć zakwitnąć i jakie czynniki wpływają na opóźnione kwitnienie. admin30 lipca 2024