fbpx
GRZYBY
12 lutego 2024

Seks po LSD: Psychodeliczne narkotyki a seksualność

Seks a substancje psychoaktywne - jak wpływają na zachowania seksualne? Czy seks po LSD wpływa na doznania? Dowiedz się więcej na ten temat.
seks po lsd

Narkotyki i seks? Substancje psychodeliczne, w tym grzyby psylocybinowe, LSD i inne, mogą poprawiać funkcje seksualne nawet miesiące po doświadczeniu psychodelicznym. Sprawdź jak uprawianie seksu po LSD i pod wpływem substancji psychoaktywnych wpływa na zachowania seksualne.

Seks po LSD: opinie badaczy i użytkowników

Odkrycia, opublikowane w Nature Scientific Reports, opierają się na badaniu 261 uczestników zarówno przed jak i po zażyciu psychodelików. Naukowcy z Imperial College London’s Centre for Psychedelic Research połączyli te odpowiedzi z wynikami oddzielnego badania klinicznego, w którym porównano psylocybinę i powszechnie przepisywany selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) w leczeniu depresji.

Sekrety seksu po LSD i innych psychodelikach

Autorzy twierdzą, że jest to pierwsze badanie naukowe formalnie badające wpływ psychodelików na funkcjonowanie seksualne. Niepotwierdzone doniesienia i dowody sugerują, że seks po LSD lub grzybach może być wyjątkowy. O takim doświadczeniu opowiadał sam ASAP Rocky.

Ważne jest, aby podkreślić, że to badanie nie koncentruje się na tym, co dzieje się z funkcjonowaniem seksualnym, gdy ludzie są na psychodelikach, i nie mówimy o postrzeganej sprawności seksualnej. Wskazuje jednak, że może istnieć trwały pozytywny wpływ na funkcjonowanie seksualne po doświadczeniu psychodelicznym, co wpływa na samopoczucie psychiczne. Czy seks po LSD lub grzybach to dobry pomysł?

„Zarówno badania, jak i doświadczenia osobiste zgłaszają poprawę funkcjonowania seksualnego i satysfakcji po zażyciu psychodelików”.

Na pozór tego typu badania mogą wydawać się dziwne. Psychologiczne aspekty funkcji seksualnych – w tym sposób, w jaki myślimy o własnych ciałach, nasz pociąg do partnerów i nasza zdolność do intymnego łączenia się z ludźmi – są ważne dla dobrego samopoczucia psychicznego u osób dorosłych aktywnych seksualnie.

seks po LSD
Doświadczenie psychodeliczne wpływa na jakość i intensywność doznań

Jak seks po LSD może zmienić postrzeganie i doznania zbliżenia

Współautorka badania Bruna Giribaldi powiedziała, że większość badań pyta, czy leczenie depresji powoduje dysfunkcje seksualne. Badacze postanowili pójść dalej i sprawdzić, czy seks po LSD i innych psychodelikach może być czymś wyjątkowym.

„Chcieliśmy upewnić się, że poszliśmy dalej i zbadaliśmy więcej aspektów seksualności, na które te terapie mogą mieć wpływ. Dążyliśmy, by dowiedzieć się, czy psychodeliki mogą wpływać na doświadczenia seksualne ludzi w pozytywny sposób, jak wynikało z istniejących anegdotycznych dowodów.

Seks i psychodeliki: jakie są konsekwencje spożycia LSD

Analiza zespołu wykazała, że respondenci zazwyczaj doświadczali poprawy funkcji seksualnych nawet przez sześć miesięcy po doświadczeniu psychodelicznym. Zaobserwowano wzrost zgłaszanej przyjemności z seksu, podniecenia seksualnego, satysfakcji, atrakcyjności dla swoich partnerów, własnego wyglądu fizycznego, komunikacji i poczucia więzi.

„Naturalistyczne stosowanie psychodelików wiązało się z poprawą kilku aspektów funkcjonowania seksualnego i satysfakcji, w tym poprawą przyjemności i komunikacji podczas seksu, satysfakcji z partnera i wyglądu fizycznego. Najbardziej uderzająca poprawa dotyczyła postrzegania seksu jako duchowego lub świętego doświadczenia, satysfakcji z własnego wyglądu i partnera, a także samego doświadczenia przyjemności.

Seksualność jest fundamentalnym ludzkim popędem. Wiemy na przykład, że dysfunkcje seksualne są powiązane z gorszym samopoczuciem u osób dorosłych, mogą wpływać na satysfakcję ze związku, a nawet są powiązane z subiektywnym poczuciem szczęściem i sensu życia” – informuje autor badania

Jedynym markerem funkcji seksualnych, który nie wzrósł znacząco, było znaczenie seksu. Można odczytać w ten sposób, że psychodeliki nie powodowały hiperseksualności (nadmiernych pragnień) lub nadmiernego skupienia się na seksie.

Jak psylocybina może zmienić doznania seksualne

W części badania dotyczącej prób klinicznych porównano terapię psylocybiną z escitalopramem z grupy SSRI. Autorzy stwierdzili, że podczas gdy obie terapie wykazały podobne zmniejszenie objawów depresji, pacjenci leczeni psylocybiną zgłaszali pozytywne zmiany w funkcjonowaniu seksualnym po leczeniu. Pacjenci leczeni escitalopramem nie doświadczyli takich zmian.

Jest to szczególnie istotne, ponieważ dysfunkcje seksualne, często wywoływane przez leki przeciwdepresyjne, powodują, że ludzie odstawiają te leki, a choroba powraca.

„Wyniki podkreślają potrzebę dalszych badań wykorzystujących bardziej kompleksowe środki, aby w pełni zrozumieć wpływ psychodelików na funkcjonowanie seksualne. Wstępne wyniki sugerują jednak, że psychodeliki mogą być skutecznym narzędziem w przypadku zaburzeń wpływających na funkcjonowanie seksualne. Stosowanie leków psychodelicznych może sprzyjać poprawie kilku aspektów funkcjonowania seksualnego i satysfakcji, w tym odczuwanej przyjemności, satysfakcji seksualnej, komunikacji pragnień seksualnych i wizerunku ciała”.

Substancje psychoaktywne a intensywność doznań: co mówią badania

Czy tylko seks po LSD i psychodelikach jest przyjemny i namiętny? Liczne ankiety internetowe donoszą o podobnych pozytywnych powiązaniach między seksem a marihuaną. Badanie znalazło dowody na to, że marihuana może prowadzić do lepszego seksu. Ankietowani zgłaszali zwiększone pożądanie, bardziej intensywne orgazmy i wyostrzone postrzeganie zmysłów.

Ponad 70 procent respondentów stwierdziło, że marihuana wzmacnia ich zmysły smaku i dotyku. Autorzy badania zauważają, że smak i dotyk to także dwa zmysły, które są mocno wykorzystywane podczas stosunku seksualnego.

Wyniki badania mogą mieć wpływ na leczenie dysfunkcji medycznych, zwłaszcza u kobiet. Kobiety cierpiące na ból mogą skorzystać z rozluźnienia mięśni podczas stosunku.

Powyższe wyniki wskazują, że uprawianie seksu pod wpływem substancji psychoaktywnych, a także nawet kilka miesięcy po ich spożyciu korzystnie wpływa na jakość doświadczeń.

Jeżeli szukasz więcej informacji na temat psychodelików, to sprawdź naszą zakładkę GRZYBY.

Źródła:

  1. Barba T., Kettner H., Radu C., Peill J.M., Roseman L., Nutt J.D., Erritzoe D., Carhart-Harris R., Giribaldi B. (2024). Nature Scientificts Reports. Psychedelics and sexual functioning: a mixed-methods study. Z linku: https://www.nature.com/articles/s41598-023-49817-4
  2. Adlin B. (2024). Marijuana Moment. Psilocybin, LSD And Other Psychedelics Improve Sexual Satisfaction For Months After Use, New Study Finds. Z linku: https://www.marijuanamoment.net/psilocybin-lsd-and-other-psychedelics-improve-sexual-satisfaction-for-months-after-use-new-study-finds/
  3. Moser A., Ballard S.M., Jensen J., Averett P. (2023). National Library of Medicine. The influence of cannabis on sexual functioning and satisfaction. Z linku: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36658600/
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GRZYBY Kalifornia wprowadza ustawę leczenia psylocybiną dla weteranów Weterani wojskowi w stanie Kalifornia mają szansę na skorzystanie z programu pilotażowego leczenia psychodelikami. Justyna Walentynowicz13 czerwca 2024
GRZYBY Weterani wojskowi z Massachusetts będą mogli leczyć się psychodelikami? Czy weterani wojskowi z Massachusetts już niedługo będą mogli się leczyć psychodelikami? Wszystko na to wskazuje. Mikołaj Rusin23 maja 2024
GRZYBY Badanie: Psychodeliczna ropucha z Kolorado leczy depresję Czy psychodeliczna wydzielina ropuchy ma szansę stać się lekiem na depresję? Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz16 maja 2024
GRZYBY Rozpoczną się badania kliniczne: mikrodawkowanie LSD na PMS Badania potwierdzają pozytywne skutki mikrodawkowania LSD na depresję i lęk. Teraz sprawdzą, czy microdosing ma korzystny wpływ na zdrowie kobiet Justyna Walentynowicz6 maja 2024
GRZYBY Badanie: Skutki uboczne pojedynczej dawki psylocybiny są łagodne Naukowcy badają ewentualne skutki uboczne psylocybiny w magicznych grzybach (substancji halucynogennej o potencjale terapeutycznym) Justyna Walentynowicz11 kwietnia 2024
GRZYBY Czy psylocybina pomoże zwalczyć kryzys opioidowy w USA? Kryzys wywołany przez opioidy w USA to bardzo poważny problem na ogromną skalę. Czy psychodeliki są nadzieją w zwalczeniu kryzysu? Justyna Walentynowicz8 kwietnia 2024
GRZYBY Uniwersytet w Kolorado otwiera kierunek studiów o psychodelikach Jak wygląda zastosowanie psychodelików w terapii? Tego dowiedzą się studenci nowego kierunku o psychodelikach w stanie Kolorado! Justyna Walentynowicz3 kwietnia 2024
GRZYBY Psylocybina: Jak halucynogenny grzyb może leczyć alkoholizm? Grzyby halucynogenne mogą być alternatywną terapią skutecznego leczenia uzależnień od alkoholu. Przeczytaj więcej na ten temat. Justyna Walentynowicz22 marca 2024