fbpx
GROW
12 kwietnia 2024

Skutki i objawy przelania konopi

Objawy i skutki przelania konopi i innych roślin. Jak prawidłowo podlewać konopie na różnych etapach rozwoju?
Skutki i objawy przelania konopi - Jak prawidłowo podlewać marihuanę?

Początkujący hodowcy, którzy nie mają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, często popełniają błędy związane z podlewaniem konopi, co może prowadzić do suszy na plantacji lub przelania roślin.

Te błędy wpływają na prawidłowy rozwój roślin konopi, wielkość plonów, a w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do uszkodzenia rośliny.

Skutki i objawy przelania konopi

Przelanie konopi to poważny problem, który może skutkować śmiercią rośliny, dlatego konieczna jest szybka reakcja hodowcy. Zazwyczaj problem pojawia się, gdy hodowca podlewa rośliny zbyt często lub używa zbyt dużo wody. Wysoka wilgotność podłoża przez długi czas prowadzi do gnicia korzeni i w konsekwencji do śmierci roślin.

Objawy przelania marihuany

Czynnikiem wpływającym na przelanie może być także nieodpowiednia temperatura i wentylacja w uprawie, co ma wpływ na transpirację wody z gleby. W przypadku pojedynczego przelania, można łatwo poradzić sobie z problemem, jednak długotrwałe przelanie wymaga natychmiastowej reakcji hodowcy, w celu uratowania roślin.

Do najczęstszych objawów przelania konopi można zaliczyć:

 • blaknięcie liści,
 • błotnista glebę,
 • opadające liście,
 • żółte przebarwienia
 • spowolniony wzrost,
 • brązowe przebarwienia,
 • czarny nalot na roślinach,
 • utrata sprężystości łodygi,
 • zielonkawy nalot na podłożu
 • specyficzny zapach podłoża,

Zbyt duża wilgotność podłoża stanowi ryzyko dla uprawy konopi, ponieważ sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów i szkodników, które mogą uszkodzić rośliny. Nadmiar wody wypłukuje substancje odżywcze z gleby i zmniejsza ich dostępność dla roślin, powodując niedobory żywieniowe. Poważnym zagrożeniem jest gnicie korzeni, ponieważ są one odpowiedzialne za pobieranie i transportowanie wody i składników odżywczych. Chociaż drobne uszkodzenia korzeni nie są zbyt niebezpieczne dla roślin, pleśń może powodować ich porażenie i nawet śmierć. Rozwój pleśni na korzeniach może przenieść się na całą roślinę i wtedy zazwyczaj nie ma już sposobu na jej uratowanie.

Przelane siewki i sadzonki

Przelanie sadzonek konopi jest zdarzeniem rzadkim, ale może stanowić poważne zagrożenie dla uprawy, zwłaszcza w przypadku młodych roślin.

Do najczęstszych objawów przelania sadzonek można zaliczyć:

 • oklapnięte liście,
 • nabrzmiały wygląd,
 • spowolnienie wzrostu,
 • zahamowanie wzrostu rośliny,
 • zielonkawy nalot na podłożu,
 • grzybiczny zapach podłoża.

W przypadku przelania sadzonek konopi, szybka reakcja growera jest kluczowa. Po wydobyciu przelanych roślin z podłoża, należy dokładnie je zbadać w poszukiwaniu oznak porażenia grzybami, takimi jak zmiana koloru łodygi, specyficzny zapach czy czarne przebarwienia. Jeśli takie oznaki zostaną zauważone, zazwyczaj nie ma już ratunku dla rośliny. W przypadku braku widocznych oznak uszkodzenia, należy przesadzić sadzonkę do czystego i suchego podłoża, aby umożliwić jej wykorzystanie zgromadzonej wilgoci i uniknąć dalszych szkód.

Długotrwałe przelewanie roślin

Długotrwałe utrzymywanie zbyt dużej wilgotności podłoża jest częstym błędem wśród początkujących hodowców. Taki błąd zazwyczaj wynika z braku doświadczenia i wiedzy na temat odpowiedniego podlewania konopi. Częste i zbyt obfite podlewanie może prowadzić do rozwoju grzybów i szkodników, a także wypłukiwania składników odżywczych z gleby. Dodatkowo, nadmierna wilgoć może spowodować rozluźnienie podłoża, co skutkuje nieprawidłowym wzrostem i nierównomiernym rozwijaniem się roślin.

Jeżeli rośliny były przelane zbyt długo, to może dość do:

 • gnicia podłoża,
 • skręcania liści,
 • braku jędrności łodygi,
 • rozwoju pleśni na podłożu,
 • opóźnienie rozwoju rośliny,
  porażeniem korzeni pleśnią,
 • zahamowaniem rozwoju rośliny,
 • porażeniem pleśnią łodygi i liści,
 • wypłukania składników mineralnych,
 • rozwoju glonów na powierzchni podłoża,
 • całkowitego usunięcia powietrza z podłoża,
 • intensywnego rozwoju drobnoustrojów w podłożu,
 • problemów z przyswajaniem składników odżywczych,

Jeżeli grower zauważy, że jego rośliny są przelane, to powinien zareagować natychmiastowo. Zbyt wilgotne podłoże może do prowadzić do rozwoju pleśni, co stanowi poważne zagrożenie dla całej plantacji.

Co zrobić gdy przelejemy marihuanę ?

Pierwszym krokiem po przelaniu roślin jest usunięcie roślin z podłoża oraz dokładna ich kontrola. Konieczne jest dokładne wyczyszczenie roślin z resztek gleby, najlepiej wykorzystując do tego spryskiwacz do roślin lub płukanie pod delikatnym strumieniem wody. Następnie, hodowca powinien dokładnie zbadać rośliny pod kątem potencjalnych miejsc rozwoju pleśni, skupiając się na zauważalnych przebarwieniach.

Pleśń, która występuje na korzeniach, jest szczególnie niebezpieczna. W przypadku wykrycia ognisk pleśni, hodowca powinien zrobić wszystko, co w jego mocy, aby je usunąć. Wszelkie zainfekowane części rośliny należy odciąć przy pomocy ostrej nożyczek, a powstałe odpadki należy jak najszybciej zutylizować, ponieważ mogą one przyczynić się do rozwoju pleśni i zainfekować inne rośliny na plantacji.

Następnie, hodowca powinien odpowiednio przygotować nowe podłoże i pojemniki uprawne. Konopie należy przenieść na przygotowane podłoże i ustawić w miejscu, w którym będą rosły, a następnie obserwować je przez okres 2-3 tygodni. W tym czasie rośliny powinny wykorzystać nagromadzoną wodę i zacząć rozwijać się prawidłowo.

Należy jednak pamiętać, że przelanie i usuwanie części konopi może być dla nich stresujące, co może prowadzić do ograniczenia ich rozwoju przez pewien czas. W związku z tym należy postępować z roślinami ostrożnie i z uwagą, aby jak najlepiej zadbać o ich zdrowie i rozwój.

Jak prawidłowo podlewać konopie?

Aby uniknąć przesuszenia lub przelania roślin konopi, ważne jest prawidłowe podlewanie. Oto kilka porad, które mogą okazać się pomocne:

Ilość wody i częstotliwość podlewania konopi powinna być dostosowana do etapów ich rozwoju. Te etapy to:

 • etap sadzonkowy
 • wczesny etap wegetatywny
 • etap wegetatywny
 • faza kwitnienia

Konopie powinno się podlewać, gdy górna warstwa gleby (około 3 centymetry) będzie przesuszona.

W etapie sadzonkowym rośliny konopi nie wymagają dużych ilości wody, dlatego najlepszym sposobem podlewania jest delikatne spryskiwanie ich wodą co 3-5 dni.

Wczesny etap wegetatywny charakteryzuje się dynamicznym rozwojem roślin, co zwiększa ich zapotrzebowanie na wodę. Optymalna ilość wody dla roślin w tym okresie wynosi 100-200 ml, a należy je podlewać co najmniej dwa razy w tygodniu.

W fazie wegetatywnej konopie osiągają już swoje pełne rozmiary i ich zapotrzebowanie na wodę jest największe. Aby zaspokoić to zapotrzebowanie, należy podlewać rośliny 2-3 razy w tygodniu, używając 0,5-1 litra wody.

Podczas fazy kwitnienia konopie wykorzystują całą swoją energię do rozwoju pąków, dlatego nie zaleca się intensywnego podlewania, ponieważ może to prowadzić do rozwoju pleśni.

Wskazówka: Podlewaj rośliny tak, aby u spodu donicy pojawił się lekki wyciek wody.

Długotrwała susza lub przelanie konopi stanowi poważne zagrożenie dla roślin i może doprowadzić do ich śmierci. Jeśli susza lub przelanie wystąpiły tylko raz, to nie stanowi to dla roślin poważnego zagrożenia. W przypadku wystąpienia suszy lub przelania, istnieją skuteczne sposoby walki z nimi, takie jak odpowiednie podlewanie konopi, przesadzanie roślin do nowego podłoża i okresowe kontrolowanie wilgotności podłoża. Jednak jeśli rośliny zostały nadmiernie uszkodzone w wyniku suszy lub przelania, może być trudno je uratować.

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GROW Growboxy do uprawy roślin. Jak wybrać namiot do uprawy marihuany?  Najlepsza oferta namiotów uprawowych i growboxów do uprawy roślin w domu - sprawdź już teraz na Growbox.pl Justyna Walentynowicz28 maja 2024
GROW Jakie są objawy nadmiernego nawożenia konopi? Brązowe brzegi liści, żółknące liście - to tylko kilka z objawów nadmiernego nawożenia konopi. Dowiedz się, jak zidentyfikować problem admin27 maja 2024
GROW Niedobór żelaza w uprawie marihuany Jakie są objawy niedoboru żelaza w uprawie marihuany i jak skutecznie je uzupełnić? Informacje na temat wpływu pH gleby i korzeni admin24 maja 2024
GROW Opis niedoboru azotu [N] w uprawie marihuany Poznaj znaczenie azotu w uprawie marihuany, jak rozpoznać objawy jego niedoboru oraz sposoby na jego uzupełnienie. admin22 maja 2024
GROW Jakie są objawy przesuszenia lub przelania marihuany ? Poznaj typowe objawy przesuszenia konopi, przyczyny tego problemu oraz metody na efektywne zaradzenie temu zagrożeniu. admin20 maja 2024
GROW Niska temperatura w uprawie marihuany. Temperatura ma kluczowy wpływ na zdrowie i rozwój Twoich roślin konopi. Dowiedz się, jak niska temperatura wpływa na uprawę admin17 maja 2024
GROW Jak zapobiegać i zwalczać mrówki w uprawie marihuany Mrówki w uprawie marihuany - czy są zagrożeniem czy sprzymierzeńcem? Dowiedz się, jakie korzyści i zagrożenia niosą ze sobą admin15 maja 2024
GROW Uprawa konopi: Czego potrzebują rośliny? Uprawa konopi wymaga zdobycia wiedzy od samych podstaw. Sprawdź najważniejsze podstawy na temat uprawy marihuany Justyna Walentynowicz14 maja 2024