fbpx
GRZYBY
20 września 2023

Światowy Dzień Grzybów Psylocybinowych przypada właśnie dzisiaj

Właśnie dzisiaj przypada Światowy Dzień Grzybów Psylocybinowych - czyli święto 920. Przeczytaj, kto wprowadził ten dzień do kalendarza i jaka jest jego historia.
Grzyb psylocybinowy

Światowy dzień grzybów psylocybinowych – historia i informacje.

Czym są grzyby psylocybinowe?

Grzyby psylocybinowe, znane także jako „magiczne grzyby” lub „grzyby halucynogenne”, to grupa grzybów zawierających substancję psychoaktywną znaną jako psylocybinę. Psylocybina jest związkiem psychodelicznym, który może wywoływać silne zmiany percepcji, myśli i uczuć u osób, które ją spożywają.

Od tysiącleci grzyby psylocybinowe odgrywały istotną rolę w ludzkich kulturach, duchowości i eksploracji psychiki. Ich korzenie sięgają najdawniejszych cywilizacji na naszym globie. Pierwsze znane wzmianki o stosowaniu grzybów psylocybinowych pochodzą z terenów dzisiejszego Meksyku i Ameryki Środkowej. Majowie, Aztekowie i inne starożytne kultury uważały te grzyby za dar od bogów, narzędzie komunikacji z duchami oraz instrument do odkrywania głębszych prawd duchowych.

W Meksyku, gdzie psylocybinowe grzyby były prawdopodobnie stosowane już od ponad dwóch tysięcy lat, istniała długa tradycja szamanistycznego użycia tych roślin w ceremoniach religijnych. Szamani wyruszali w podróż do krainy duchów, aby uzyskać wskazówki, leczyć choroby lub odnaleźć zagubioną duszę.

Historia grzybów psylocybinowych to fascynująca opowieść o ich roli w kulturach i duchowości ludzkiej oraz o ich znaczeniu w badaniach nad psychiką i potencjale terapeutycznym. Ostatecznie są one jednym z najbardziej tajemniczych i wpływowych darów natury.

Elo 920 – czyli święto grzybów psylocybinowych

Liczba 920 jest znaczący dla miłośników magicznych grzybów. To właśnie 20 września (w zapisie amerykańskim 9/20), w roku 2015, Nicholas Reville, wizjoner i aktywista, wprowadził do kalendarza Światowy Dzień Grzybów Psylocybinowych.

Reville to nie tylko pomysłodawca tego dnia, ale także orędownik zmian, który stanął na czele Koalicji 920. Głównym celem tej organizacji jest prowadzenie konstruktywnego dialogu oraz podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat fascynującego wpływu grzybów psylocybinowych na nasze życie.

Koalicja 920 jest bezsprzecznie źródłem wiedzy na temat magicznych grzybów oraz ich korzystnego oddziaływania na ludzki organizm. Jej członkowie gorąco wspierają ideę pełnej legalizacji tych substancji, dążąc do zastąpienia stereotypów i dezinformacji, rzetelnymi dowodami naukowymi. Ich ruch narodził się właśnie 20 września 2015 roku.

Dzięki pracy Koalicji 920 i Światowemu Dniu Grzybów Psylocybinowych, szerzy się rzetelna wiedza o tych niezwykłych darach natury. A szczególnie o ich potencjale w medycynie i psychoterapii. To święto stanowi okazję do refleksji nad znaczeniem nauki i faktów w kontekście substancji psychoaktywnych oraz ich wpływu na ludzkie doświadczenia.

growkit od goldenteacher
Growkit Albino+ dostępny na Goldenteacher.pl

Jak świętować Światowy Dzień Grzybów Psylocybinowych?

My Światowy Dzień Grzybów Psylocybinowych świętujemy z naszymi znajomymi z Goldenteacher.pl. Jest to ekipa, która posiada bardzo dużą wiedzę na temat wszystkich psychodelików. Co ciekawe w ich sklepie możecie kupić zarówno książki czy sprzęt laboratoryjny, jak i growkity. W ofercie Goldenteacher.pl znajdziecie między innymi:

Świętowanie Dnia 920, różni się znacząco od kultowego Święta 420, które wiąże się z paleniem marihuany. Magiczne grzyby to substancja rzadko stosowana i stanowiąca bardziej mistyczne doświadczenie. W związku z tym obchody dnia 920 można zorganizować na różne sposoby, zarówno w ramach samodzielnego eksplorowania psychoaktywnych właściwości grzybów psylocybinowych, jak i w aspekcie edukacyjnym.

W celu zwiększenia świadomości na temat grzybów psylocybinowych, można organizować publiczne wykłady oparte na rzetelnych źródłach i badaniach naukowych. Tworzenie i udział w takich spotkaniach pomaga zwalczać dezinformację i stereotypy związane z psychodelikami. W ten sposób, obchody Dnia 920 stają się zarówno okazją do eksploracji jak i edukacji w zakresie magicznych grzybów.

Dlaczego Nicholas Reville wybrał akurat 20 września?

Dwudziesty wrzesień to czas, w którym grzybobranie przybiera na tempie. To właśnie dlatego ten dzień, w atmosferze zbliżającej się jesieni, wybrano jako odpowiedni moment na dialog i celebrowanie magicznych grzybów.

Nie bez znaczenia jest fakt, że 9/20 jest blisko równonocy jesiennej. Jest to  symboliczna chwila, która oznacza zmianę kierunku i nowy etap roku. Dodatkowo, data ta ma nawiązywać do znanego 4/20, związanego z marihuaną, co podkreśla jej specjalny charakter w kontekście psychodelików.

Jeżeli szukacie więcej informacji na temat grzybów psylocybinowych to wbijajcie na Goldenteacher.pl. Znajdziecie tam masę wiedzy, ale również growkity i sprzęt specjalistyczny. 

*oczywiście uprawa i posiadanie grzybów psylocybinowych jest w Polsce nielegalna

Mikołaj Rusin

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl Kontakt: [email protected]

Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GRZYBY DMT w leczeniu depresji - nowe podejście w psychoterapii? W Nature Scientific Reports pojawiło się badanie substancji psychodelicznej DMT w leczeniu depresji. Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz21 lutego 2024
GRZYBY Czy władze Nowego Jorku już niedługo zalegalizują psylocybinę? Politycy z Nowego Jorku przedstawili dwa projekty ustaw, które mogłyby zalegalizować używanie psylocybiny. Przeczytaj więcej. Mikołaj Rusin15 lutego 2024
GRZYBY Seks po LSD: Psychodeliczne narkotyki a seksualność Seks a substancje psychoaktywne - jak wpływają na zachowania seksualne? Czy seks po LSD wpływa na doznania? Dowiedz się więcej na ten temat. Justyna Walentynowicz12 lutego 2024
GRZYBY Mikrodawkowanie psylocybiny w leczeniu zachowań kompulsywnych i anhedonii Mikrodawkowanie psylocybiny - badacze sprawdzają jak niewielkie dawki tej substancji mogą wpłynąć na zdrowie psychiczne Justyna Walentynowicz29 stycznia 2024
GRZYBY 79% Kanadyjczyków popiera terapię psylocybiną w leczeniu lęku Psylocybina - psychodeliczna substancja w grzybach w leczeniu depresji i uzależnień. Kanadyjczycy popierają legalizację psylocybiny w terapii lęku Justyna Walentynowicz26 stycznia 2024
AKTUALNOŚCI Psylocybina - nadzieja w terapii ciężkich zaburzeń odżywiania Zaburzenia odżywiania takie jak anoreksja są bardzo trudne w leczeniu. Psylocybina jest nadzieją w terapii. Sięga do postaw mechanizmów zaburzeń Justyna Walentynowicz2 stycznia 2024
GRZYBY W 2023 roku, 700 osób legalnie zażyło grzyby w Oregonie W 2023 roku otworzyły się pierwsze centra leczenia grzybami psylocybinowymi w stanie Oregon. Kilkaset osób już skorzystało z terapii Justyna Walentynowicz28 grudnia 2023
GRZYBY Psychodeliki i bad trip - dlaczego trip killer po LSD to zły pomysł? Po zażyciu substancji psychodelicznych, takich jak grzyby zdarza się przeżyć bad tripa. Czym jest trip killer na bad trip i dlaczego lepiej na niego uważać? Justyna Walentynowicz21 grudnia 2023