fbpx
AKTUALNOŚCI
20 kwietnia 2022

420 – skąd się wzięło święto marihuany?

Zapraszamy na bloga, gdzie poznasz historię powstania i rozwój jednego z najważniejszych świąt w kulturze konopnej - 420! Odkryj, jak narodził się ten nieformalny dzień obchodów, dlaczego właśnie 20 kwietnia stał się symbolem miłośników marihuany na całym świecie i jakie wydarzenia wpłynęły na jego popularność.

420 to liczba kojarząca się tylko i wyłącznie z marihuaną. Co ona dokładnie oznacza? Dlaczego święto marihuany wypada 20 kwietnia? Już wam to tłumacze!

420 – wiele mitów na ten temat

Liczba 420 bezsprzecznie kojarzy się z marihuaną. Cztery, dwa i zero to ulubione cyfry każdego stonera. Jednak przez wiele lat na temat tej liczby powstało wiele mitów, które nie mają nic wspólnego z prawdą. Poniżej przeczytacie o kilku z nich:

  • Jednym z najpopularniejszych mitów, który przed laty powstał na temat naszej ulubionej liczby jest informacja o tym, że 420 to kod, którym policja w USA oznacza osoby, które nielegalnie posiadają i spożywają marihuanę. Jest to nieprawda – policja w USA za pomocą tego kodu nie przekazuje informacji na ten temat.
  • 420 symbolizuje datę urodzin lub śmierci Boba Marleya. Jest to fałszywa informacja. Król reggae urodził się 6 marca 1945 roku a zmarł 11 maja 1981. Żadna z tych dat nie pokrywa się z liczbą 420.
  • 420 to liczba związków chemicznych zawartych w marihuanie. Według obecnej wiedzy, w konopiach znaleziono około 545 znanych związków. W ich skład wchodzą m.in. flawonoidy, terpenoidy i kannabinoidy.

Jeżeli powyższe teorie są nieprawdziwe, to o co właściwie chodzi z liczbą czterysta dwadzieścia? Która historia na temat tej liczby jest zgodna z prawdą?

420

The Waldos – pionierzy święta marihuany

Historia najbardziej stonerskiej liczby świata musi mieć oczywiście związek ze słoneczną Kalifornią. To przecież stamtąd wywodzą się najlepsze strainy, które coraz częściej trafiają również do Polski.

W 1971 grupa nastolatków z liceum w miejscowości San Rafael dostała swego rodzaju mapę skarbów, na której były wyznaczone drogi do ukrytych w pobliskich lasach upraw marihuany. Ponoć ten kto im ją dał przekazał również informacje na temat stanu tamtejszych krzaczków – były gotowe do ścinki. Nastolatkowie musieli je tylko znaleźć, by cieszyć się najlepszymi topkami w całej okolicy.

Grupa licealistów, która sama okrzyknęła się nazwą The Waldos (od nazwiska jednego z ich członków) na swoją eskapadę umówiła się o godzinie 4:20 P.M pod pomnikiem Louisa Pasteura.

Niestety, za pierwszym razem nie udało im się odnaleźć cennego konopnego skarbu. Jednak od tamtego czasu już zawsze umawiali się na 4:20, by wspólnie spędzać czas przy poszukiwaniach i…. oczywiście jointach. Tak właśnie wyglądały podwaliny pod kult 420.

420

Kiedy 420 zyskało większą popularność?

Przez kilka następnych lat liczba 420 coraz bardziej zyskiwała na popularności. Młodzi ludzie z całej okolicy umawiali się na palenie jointów o tej godzinie. Kluczowym momentem było dołączenie Dave’a Reddixa – jednego z członków The Waldos, do ekipy rockowego zespołu Grateful Dead. Właśnie wtedy 420 mogło dotrzeć do jeszcze szerszego grona.

Dużą rolę w popularyzacji tej liczby ma także słynny magazyn High Times. W 1990 roku podczas jakiegoś muzycznego eventu, w ręce redaktora High Times – Steve’a Blooma wpadła ulotka, która promowała święto marihuany określone za pomocą liczny 420. Później w papierowym wydaniu magazynu pojawił się artykuł na ten temat. Od tamtej pory liczba 420 weszła do amerykańskiego mainstreamu.

420

20 kwietnia – święto marihuany

Możecie zastanawiać się dlaczego tak właściwie święto marihuany przypada 20 kwietnia. Oczywiście ma to związek z liczbą 420! Amerykanie inaczej niż Europejczycy zapisują daty. Najpierw zapisują miesiąc a później dzień. Właśnie dlatego święto marihuany przypada 20 kwietnia, według ich zapisu jest to po prostu 4/20.

Niektórzy z was mogą być również zakłopotani godziną, którą wyznaczyli sobie The Waldos. Jak to nastolatkowie mogli umawiać się o 4:20 rano na szukanie zioła? Tutaj też chodzi o zapis – mieszkańcy USA posługują się liczbami od 1 do 12 i dodatkowo używają skrótów: a.m – przed południem i p.m – po południu. Tak więc grupa The Waldos spotykała się o 4:20 p.m, czyli według naszego zapisu o 16:20.

420

420 w popkulturze

Liczba 420 na stałe weszła do popkultury. Jest kojarzona tylko i wyłącznie z marihuaną. Wykorzystywana jest w wielu filmach, i to również w tych bardzo popularnych. Zegary ustawione na 4:20 możecie zobaczyć między innymi w Pulp Fiction Quentina Tarantino.

W dniu 20 kwietnia organizowane jest wiele eventów na całym świecie m.in. w Londynie (Hyde Park) czy w Nowym Jorku (Wahington Square Park).

Co ciekawe grupa the Waldos jest cały czas aktywna. Jej członkowie zostali swoistymi ikonami kultury konopnej. Więcej informacji na temat ich działalności znajdziecie na 420waldos.com.

My z okazji 20 kwietnia co roku wypuszczamy kalendarz, który zaczyna się i kończy dokładnie tego dnia. Jeżeli chcecie powiesić na ścianie najbardziej stonerski kalendarz na świecie, z odjechanymi grafikami, które później możecie oprawić w ramki to sprawdzajcie sklep ROLLMOPS.

Mikołaj Rusin

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl Kontakt: [email protected]

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AKTUALNOŚCI Czechy zakazują sprzedaży HHC. Rząd wprowadzi nowe regulacje substancji Zakaz sprzedaży HHC w Czechach. Rząd podejmuje działania mające na celu ochronę zdrowia publicznego. Przeczytaj więcej Justyna Walentynowicz15 maja 2024
AKTUALNOŚCI Meksykańska marihuana z czarnego rynku traci na popularności dzięki legalizacji Odkąd wybrane stany USA zalegalizowały konopie indyjskie, obserwuje się spadek konfiskat nielegalnej meksykańskiej marihuany. Justyna Walentynowicz13 maja 2024
AKTUALNOŚCI Amerykanie lubią zioło i psychodeliki. Popierają ich legalizację Amerykanie coraz częściej korzystają z zioła i psychodelików. Ich zdaniem, te substancje są bezpieczniejsze niż alkohol i częściowo powinny być legalne Justyna Walentynowicz10 maja 2024
AKTUALNOŚCI Czy to koniec legalnej marihuany w Tajlandii? Premier chce zmian Premier Tajlandii zapowiada zakaz używania konopi indyjskich w celach rekreacyjnych. Czy to oznacza koniec dla legalizacji? Justyna Walentynowicz9 maja 2024
AKTUALNOŚCI Limitowana edycja bibułek Mascotte City Lights Sprawdź nową limitowaną edycję bibułek Mascotte City Lights. Mikołaj Rusin9 maja 2024
AKTUALNOŚCI Konopie, muzyka i sztuka: Line-up festiwalu WeedWeek Days Dawka niezapomnianych emocji czeka na Ciebie na festiwalu WeedWeek DAYS w Łodzi. Bądź częścią w tej historii konopi razem z nami admin8 maja 2024
AKTUALNOŚCI Niemcy: 125 osób skazanych za marihuanę zostało zwolnionych z więzienia Amnestia dla skazanych za posiadanie marihuany w Niemczech! Co zmieniła legalizacja 1 kwietnia dla osób odbywających karę więzienia za sprawy związane z cannabis? Justyna Walentynowicz8 maja 2024
AKTUALNOŚCI Czy Szwajcaria będzie czwartym krajem w Europie który zalegalizuje marihuanę? Szwajcaria jest pierwszym krajem europejskim, który wprowadził programy pozwalające na dostęp do legalnej marihuany dla dorosłych. Czy doprowadzą do legalizacji? Justyna Walentynowicz7 maja 2024