fbpx
GROW
13 września 2023

Uprawa marihuany: Czy standardowa żarówka LED wystarczy?

Czy zwykła żarówka LED jest wystarczająca do uprawy marihuany? Różnice między standardowymi żarówkami LED a specjalistycznym oświetleniem
Żarówka LED to typ źródła światła, który wykorzystuje diody elektroluminescencyjne (LED) do wytwarzania światła.

Konopie, tak jak każda roślina, wymagają odpowiedniej ilości światła i składników odżywczych. W przypadku uprawy w warunkach domowych, pod dachem lub w growboxach, zapewnienie odpowiedniego oświetlenia jest zazwyczaj osiągane poprzez zastosowanie specjalnych lamp uprawnych. Czy jednak konieczne jest używanie takiego rodzaju lamp?

Koszt zakupu zwykłych żarówek jest o wiele niższy

Koszt nabycia standardowych żarówek jest znacznie mniejszy. Natomiast profesjonalne oświetlenie do uprawy roślin może znacznie obciążyć portfel. Choć taki sprzęt można wykorzystywać przez dłuższy czas niż standardowe żarówki, to jeśli planujemy jednorazową lub sporadyczną uprawę, może być trudno uzasadnić dodatkowe wydatki.

W takiej sytuacji teoretycznie można użyć standardowych żarówek do uprawy marihuany w pomieszczeniu. Jednakże, czy powinniśmy to zrobić zależy od wielu czynników. Odpowiedź może być różna, w zależności od sytuacji.

Przede wszystkim zależy to od definicji „standardowej żarówki”. W ostatnich latach tradycyjne lampy żarowe, które dały nazwę „żarówkom”, stały się rzadkością. Obecnie dominującą technologią jest LED – zarówno w growlightach, jak i w domowym oświetleniu. Można więc powiedzieć, że teoretycznie standardowa żarówka może być użyta do uprawy marihuany. Jednak dwadzieścia lat temu odpowiedź ta mogłaby wyglądać zupełnie inaczej.

„Zwykła” żarówka to dziś najczęściej także LED

Główną różnicą pomiędzy zwykłą żarówką LED a profesjonalnym oświetleniem do uprawy marihuany jest przede wszystkim cena oraz kluczowe spektrum światła. Specjalistyczne oświetlenie dedykowane do uprawy roślin zostało opracowane w taki sposób, aby dostarczać optymalnego spektrum światła, co może znacznie wpłynąć na wzrost rośliny i zawartość kannabinoidów. Jednakże, zwykła żarówka LED również może dać radę, o ile zapewnimy odpowiednią ilość lumenów dla powierzchni uprawy i trzymamy się pożądanych interwałów oświetlenia.

Należy pamiętać, że marihuana rośnie w dwóch fazach – wegetatywnej i kwitnienia. Podczas fazy wegetatywnej zaleca się stosowanie więcej niebieskiego światła, a następnie w fazie kwitnienia proporcje światła zmieniamy na więcej czerwonego, aby zachęcić rośliny do kwitnienia. Zwykłe żarówki nie dają możliwości manipulacji spektrum światła, co może prowadzić do mniejszych plonów. Manipulowanie kwitnieniem może być także trudniejsze w przypadku odmian fotoperiodycznych.

Warto zauważyć, że standardowa LEDowa żarówka przeznaczona do użytku domowego ma żywotność około 10 000-15 000 godzin pracy, podczas gdy profesjonalne lampy uprawne nawet do 100 000 godzin. Ponadto, w uprawie roślin żarówki są często włączane na okres od 12 do 24 godzin na dobę, co skraca ich żywotność. Dlatego, na dłuższą metę, inwestycja w specjalistyczne oświetlenie uprawne może okazać się bardziej opłacalna.

Co z żarówkami starego typu?

Chociaż klasyczne lampy żarowe są tańsze od LED-ów, pobierają one więcej prądu i emitują więcej ciepła. To ostatecznie prowadzi do krótkoterminowych oszczędności. W dłuższej perspektywie inwestycja w LED-y na pewno się zwróci. Ponadto, nadmiar ciepła w growboxie może powodować problemy, takie jak poparzenia roślin lub utrudnienia w regulacji temperatury w uprawie marihuany.

Z tego powodu, nawet jeśli masz zapas starej żarówki w domu, lepiej zainwestować w profesjonalne oświetlenie lub przynajmniej żarówki LED. Żarówki wolframowe są mało wydajne, emitując tylko 12 lumenów na 1W, co jest niewystarczające. Dodatkowo, wiele takich żarówek emituje zbyt dużo ciepła, co utrudnia regulację temperatury w growboxie. Ponadto, ich duży pobór mocy prowadzi do wyższych rachunków za prąd.

Żarówki LED zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne żarówki żarnikowe lub halogenowe. Mogą być nawet 80-90% bardziej energooszczędne.

Żarówki żarowo-rtęciowe oferują nieco większą wydajność, ale nawet najmocniejsze z nich emitują tylko 25 lumenów na 1W, co wciąż jest wartością zbyt niską. Podobnie jest w przypadku żarówek halogenowych, które nie są wystarczająco wydajne w stosunku do mocy.

Jeśli planujesz uprawę na próbę lub z ciekawości, możesz wypróbować domowe żarówki LED o pełnym spektrum. Jednak, jeśli planujesz dłuższą przygodę z uprawą marihuany. Koniecznie zainwestuj w profesjonalne oświetlenie, które będzie zapewniać optymalne warunki dla wzrostu roślin.

Jeśli planujesz odpowiednio wyposażyć swoją halę do uprawy konopi, zalecam zwrócenie uwagi na pulsacyjne oświetlenie roślin od Perfand Led. Dzięki tej technologii możesz zmniejszyć zużycie energii elektrycznej nawet o 50%. Biorąc pod uwagę obecne ceny energii, taka propozycja brzmi kusząco, dlatego warto przyjrzeć się bliżej tej ofercie. Szczegóły dotyczące lamp znajdziesz tutaj.

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GROW Najlepsze nawozy do upraw hydroponicznych Dowiedz się, które nawozy gwarantują zdrowy rozwój roślin, optymalny stosunek NKP i jak unikać błędów w nawożeniu. admin1 marca 2024
GROW Najlepsze odmiany konopi do uprawy hydroponicznej Zastanawiasz się, które odmiany konopi indyjskich są najlepsze do uprawy hydroponicznej? Dowiedz się, które odmiany gwarantują obfite plony admin28 lutego 2024
GROW Jak wyprodukować dwutlenek węgla do uprawy? Bimbrownia CO2 Dowiedz się, jak efektywnie zwiększyć ilość CO2 dla swojej uprawy marihuany w domu. Zastosuj bimbrownię CO2, tanie i skuteczne rozwiązanie admin26 lutego 2024
GROW Hermienie marihuany. Co jest powodem bananów i woreczków ? Hermienie marihuany. Jakie zagrożenia wiążą się z obupłciowymi roślinami oraz jak skutecznie im zapobiegać ? admin21 lutego 2024
GROW Czym wyłożyć ściany growboxa? Materiały i folie odblaskowe Chcesz uzyskać maksymalne plony z Twojego growboxa? Dowiedz się, jak wybrać i zastosować najlepsze materiały i folie odblaskowe ? admin19 lutego 2024
GROW Jak sprawdzić zawartość THC w marihuanie? Jak precyzyjnie ocenić zawartość THC w marihuanie. Odkryj różne metody, od domowych testów po profesjonalne analizy laboratoryjne admin16 lutego 2024
GROW Żółta plamistość liści atakująca konopie. Czym jest ta choroba ? Żółta plamistość liści, to grzybowa choroba konopi, która może stanowić poważne zagrożenie dla Twojej uprawy. admin14 lutego 2024