fbpx
GROW
14 lutego 2024

Żółta plamistość liści atakująca konopie. Co to za choroba ?

Żółta plamistość liści, to grzybowa choroba konopi, która może stanowić poważne zagrożenie dla Twojej uprawy.
Septorioza, czyli żółta plamistość liści, to grzybowa choroba konopi, która może stanowić zagrożenie dla Twojej uprawy.

W Twojej uprawie zaczął pojawiać się żółty kolor liści ? Z tego artykułu dowiesz się, jakie są przyczyny, objawy i metody leczenia tej choroby. Poznaj także sposoby zapobiegania, aby chronić swoje rośliny przed septoriozą.

Żółta plamistość liści, to grzybowa choroba konopi, która może stanowić zagrożenie dla Twojej uprawy.

Żółta plamistość liści atakująca konopie. Czym jest ta choroba ?

Septorioza to choroba konopi wywoływana przez grzyby, która rozwija się w ciepłym i wilgotnym środowisku. Charakteryzuje się pojawieniem się żółtych plam na liściach. Początkowo pojawiają się na spodniej stronie, a następnie rozprzestrzeniają się na całą powierzchnię liścia, powodując jego usychanie. Choroba ta jest groźna dla uprawy marihuany, dlatego ważne jest jej szybkie zdiagnozowanie i zastosowanie odpowiednich środków zaradczych.

Co wywołuje septoriozę liści?

Septorioza konopi to choroba roślin wywoływana przez grzyb o nazwie Septoria cannabis. Grzyb ten został odkryty w Nowym Jorku w XIX wieku i jest jednym z tysiąca gatunków grzybów z rodzaju Septoria, z których około 200 występuje w Polsce. Septoria preferuje ciepłe, wilgotne środowiska i objawia się żółtymi plamami na liściach, które początkowo pojawiają się na spodniej stronie liści, ale z czasem rozprzestrzeniają się na całą powierzchnię. W Polsce jest to dość rzadko spotykany gatunek grzyba, a jego występowanie może być związane z legalizacją marihuany. Grzyb ten jest mikroskopijny i rozwija się wewnątrz rośliny lub pomiędzy jej komórkami.

Na czym polega septorioza liści?

Septorioza powoduje uszkodzenia komórek rośliny, co prowadzi do chlorozy – choroby wywołującej zaburzenia w wytwarzaniu chlorofilu. Rośliny żółkną, tracą zieloną barwę i zanika fotosynteza, co ostatecznie prowadzi do ich śmierci. Objawia się to żółtymi plamami na liściach, które początkowo pojawiają się na spodach i mogą być mylone z niedoborem składników pokarmowych lub wody. Choroba ta jest wywołana przez grzyb Septoria cannabis, który zimuje na martwych szczątkach roślin, a także na wyposażeniu ogrodniczym.

Oznaki i przebieg choroby

Septorioza to choroba roślin wywoływana przez grzyby, która najczęściej występuje w warunkach dużej wilgotności, zazwyczaj w połowie okresu wegetacji. Jej pierwszym objawem są żółte plamki na spodzie liści, które w miarę rozwoju choroby zajmują większe powierzchnie i rozprzestrzeniają się na obie strony liści. Uszkodzenia zazwyczaj zaczynają się od liści starszych, a stopniowo obejmują wyższe partie rośliny i czasami również łodygi. Choroba nie dotyka zazwyczaj pąków, ale z powodu zaburzeń fotosyntezy i transportu składników mineralnych, zbiory mogą być mniejsze niż w przypadku zdrowej rośliny.

Jak zapobiegać septoriozie?

Najlepiej zapobiegać chorobie niż ją leczyć. Aby uniknąć septoriozy, warto zadbać o to, aby w naszej hodowli nie panowały warunki sprzyjające grzybowi, takie jak wysoka wilgotność i ciepło. W tym celu ważne jest odpowiednie rozmieszczenie roślin, zapewnienie dobrego przepływu powietrza i kontrolowanie jego parametrów. Należy unikać moczenia nadziemnych części roślin i dezynfekować narzędzia ogrodnicze, aby uniknąć przenoszenia grzybów z zakażonych roślin. W przypadku hodowli outdoor należy także pozbywać się chwastów, na których mogą znajdować się grzyby.

Jak leczyć septoriozę?

Można przeformułować zdanie na przykład w ten sposób: W przypadku pojawienia się zakażenia grzybami Septoria konieczne jest podjęcie działań.

Regularne obserwowanie roślin może pomóc nam zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób. Wtedy nie ma konieczności stosowania jakichkolwiek substancji, jeśli choroba zostanie wykryta we wczesnym stadium.

Usunięcie zajętych przez żółtą plamistość liści. Aby zatrzymać żółtą plamistość i pozbyć się problemu, w początkowym stadium choroby wystarczy usunąć zajęte nią liście z dolnej partii rośliny. Dlatego regularne monitorowanie roślin jest tak istotne.

Olejek neem

Jeśli usunięcie liści nie rozwiązało problemu, można sięgnąć po środki grzybobójcze, takie jak olejek neem pozyskiwany z nasion miodły indyjskiej. Jest to ekologiczna i bezpieczna metoda, ponieważ olejek zawiera azadyrachtynę, która odpowiada za jego działanie. Oprócz olejku, na bazie miodły indyjskiej produkowane są także inne preparaty, które od dawna są skutecznie stosowane w walce ze szkodnikami. Obecnie są one legalnie dopuszczone do obrotu w Polsce jako środki ochrony roślin.

Olejek neem ma także wiele innych zalet – oprócz swojego bezpieczeństwa, działa również przeciwko innym szkodnikom. Dzięki temu może być pomocny nie tylko przy już istniejących infekcjach, ale także jako środek profilaktyczny,. Niektóre owady również przenoszą grzyby. Jego jedynym minusem jest intensywny smak, który może zepsuć kwiaty, jeśli zostanie na nich aplikowany. Przy ostrożnym stosowaniu nie powinno to jednak być problemem.

Preparaty oparte na miedzi

Do walki z septoriozą stosuje się fungicydy oparte na związkach miedzi, które są skuteczne również w przypadku chorób bakteryjnych. Charakteryzują się niską toksycznością. Preparaty te są legalnie dopuszczone do produkcji ekologicznej, co stanowi alternatywę w przypadku chorób bakteryjnych roślin występujących jednocześnie z innymi problemami.

Podsumowanie

Regularne monitorowanie roślin pozwala na wykrycie chorób we wczesnym stadium, co umożliwia zapobieganie ich rozprzestrzenianiu bez konieczności stosowania substancji chemicznych. Jeśli usunięcie liści nie rozwiązuje problemu, warto sięgnąć po ekologiczne środki grzybobójcze. Olejek neem czy preparaty oparte na związkach miedzi powinny załatwić sprawę. Dzięki ich niskiej toksyczności są one bezpieczne dla roślin i środowiska naturalnego. Warto pamiętać, że w Polsce uprawa i posiadanie konopi indyjskich jest nielegalne. Grozi za to kara od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Ten artykuł ma jedynie charakter edukacyjny. Może pomóc osobom przebywającym w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) jest legalne do użytku osobistego.

 

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GROW Komary grzybowe w uprawie konopi. Jak zapobiegać ? Komary grzybowe stanowią poważne zagrożenie dla uprawy konopi. Poznaj ich charakterystykę, objawy ich obecności oraz sprawdzone metody walki admin22 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI Promocje z okazji 420 na produkty do uprawy roślin - Growbox 20 kwietnia to światowy dzień marihuany. W związku z tym Growbox.pl przygotował dla Was aż 20% zniżki na wybrane ziemie i stymulatory kwitnienia Justyna Walentynowicz20 kwietnia 2024
GROW Oświetlenie upraw hydroponicznych Odpowiednie oświetlenie to klucz do sukcesu w uprawie konopi indyjskich. Poznaj różne rodzaje lamp uprawnych admin19 kwietnia 2024
GROW Pleśń w uprawie marihuany. Jak się jej pozbyć i zapobiegać ? Pleśń w uprawie marihuany. Odkryj przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia, aby chronić swoje plony i zapewnić bezpieczeństwo admin17 kwietnia 2024
GROW Podłoża uprawne do hydroponiki Poznaj różnorodne podłoża uprawne, ich zalety, wady i zastosowanie w uprawie hydroponiki konopi oraz innych roślin. admin15 kwietnia 2024
GROW Skutki i objawy przelania konopi Objawy i skutki przelania konopi i innych roślin. Jak prawidłowo podlewać konopie na różnych etapach rozwoju? admin12 kwietnia 2024
GROW Czym są treningi konopi ? Chcesz zoptymalizować swoją uprawę konopi i uzyskać wyższe plony? Poznaj techniki treningu konopi, kluczowe elementy nawożenia i genetyki admin10 kwietnia 2024
GROW Uprawa konopi w szklarni: elementy wyposażenia szklarni Uprawa konopi w szklarni - jakie wyposażenie jest niezbędne, aby uprawiać marihuanę? Sprawdź czego potrzebujesz do uprawy w szklarni Justyna Walentynowicz8 kwietnia 2024