fbpx
AKTUALNOŚCI
10 kwietnia 2024

9 na 10 Amerykanów popiera legalizację marihuany w USA

Amerykanie zdecydowanie są za legalizacją marihuany na poziomie federalnym w USA. Oto wyniki sondażu!
marihuana USA

Kolejne badania dowodzą, że nadszedł czas na legalizację marihuany w USA na poziomie federalnym.

Amerykanie popierają legalizację marihuany w USA

W ubiegłych tygodniach informowaliśmy, że 54% mieszkańców stanu Wiktoria w Australii jest za dekryminalizacją marihuany. Co więcej, dzięki badaniu na zlecenie Przemka Zawadzkiego wiemy, że 73,4% Polaków nie chce karania za posiadanie konopi. Teraz równie dobre informacje przychodzą do nas z USA. Sięgając pamięcią 10 lat wstecz, poprzedni obraz marihuany w Stanach Zjednoczonych wyraźnie kontrastował z tym, który panuje obecnie. 38 stanów zalegalizowało medyczną lub rekreacyjną marihuanę. Z ostatnich sondaży wynika, że, 74% Amerykanów mieszka w stanie USA, w którym konopie są legalne. 79% mieszka w hrabstwie z co najmniej jednym punktem sprzedaży konopi indyjskich. 

W stanach USA jest blisko 15 000 sklepów z konopiami indyjskimi. Liczba przewyższa około 13 500 istniejących lokalizacji restauracji McDonald’s.

Konsekwencje społeczne legalizacji marihuany w USA

Marihuana jest popularna w całym kraju. Reforma staje się ważnym tematem politycznym wśród ustawodawców stanowych, a nawet w organach władzy wykonawczej. W związku z tym z upływem lat postawy Amerykanów dotyczące legalizacji konopi indyjskich stały się bardziej przychylne.

Pew Research Center konsekwentnie monitoruje ten postęp. Najnowszy raport potwierdza, że obywatele USA popierają legalną marihuanę. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 16-21 stycznia 2024 i objęło 5 140 dorosłych uczestników. Większość z nich zgadza się, że legalizacja marihuany wspiera lokalną gospodarkę i sprawia, że wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych jest uczciwy.

Prawie 9/10 Amerykanów (88%) stwierdziło, że marihuana powinna być legalna do celów medycznych lub do użytku rekreacyjnego. Większość (57%) stwierdziła, że ich zdaniem marihuana powinna być legalna zarówno do celów medycznych, jak i rekreacyjnych. Około 1/3 (32%) stwierdziła, że marihuana powinna być legalna wyłącznie do użytku medycznego. Tylko 11% respondentów stwierdziło, że marihuana powinna pozostać nielegalna.

Skutki legalizacji marihuany w Stanach Zjednoczonych

Badacze przeanalizowali także jaki związek z postawą Amerykanów może mieć legalizacja. 52% stwierdziło, że jest ona dobra dla lokalnej gospodarki, (17% stwierdziło, że jest zła, a 29% stwierdziło, że nie ma żadnego wpływu).

Polityka dotycząca marihuany a system karny w USA

Respondenci zostali również zapytani o wpływ reformy na wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych, przy czym 42% stwierdziło, że legalizacja rekreacyjnej marihuany prowadzi do większej sprawiedliwości (18% stwierdziło, że legalizacja rekreacyjna czyni wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych mniej sprawiedliwym, a 38% stwierdziło, że nie ma to żadnego wpływu).

Działania antynarkotykowe w USA a legalizacja marihuany

Jeśli chodzi o legalizację marihuany do celów rekreacyjnych, Amerykańskie poglądy były bardziej zróżnicowane.

Mniej więcej tyle samo respondentów stwierdziło, że legalizacja marihuany dla dorosłych zwiększa (29%) lub zmniejsza (27%) używanie innych narkotyków (42% stwierdziło, że nie ma to żadnego wpływu). Większa część Amerykanów postrzega legalizację marihuany rekreacyjnej jako stwarzającą mniejsze zagrożenie (34%) dla społeczności niż większe (21%). Większość (44%) stwierdziła, że nie ma ona wpływu na bezpieczeństwo społeczeństwa.

Legalizacja marihuany a polityka

Badanie pokazuje, że Demokraci i niezależni Demokraci nadal wykazują większe poparcie niż ich republikańscy odpowiednicy. Demokraci w większości uważają, że rekreacyjna marihuana jest dobra dla lokalnych gospodarek (64%) i sprawia, że system sądownictwa karnego jest bardziej sprawiedliwy (58%), podczas gdy mniej republikanów się z tym zgadza (odpowiednio 41% i 27%).

W związku z tym republikańscy respondenci mieli tendencję do wymieniania negatywnych potencjalnych skutków reformy konopi indyjskich częściej niż Demokraci. 42% twierdziło, że zwiększa ona używanie innych narkotyków (w porównaniu do 17% Demokratów), a 48% twierdziło, że czyni społeczność mniej bezpieczną (w porównaniu do 21% Demokratów).

Demokraci częściej popierali całkowitą legalizację cannabis (72%), w porównaniu do 42% Republikanów. Jednak 82% Republikanów i 94% Demokratów popiera legalizację przynajmniej do celów medycznych.

Długoterminowe skutki używania marihuany

Długoterminowe skutki reformy konopi są nadal badane. Należy zauważyć, że liczne badania obaliły twierdzenie, że legalizacja zachęca do używania innych narkotyków. Podobnie, badania wykazały, że legalizacja marihuany nie wiąże się ze wzrostem liczby wypadków samochodowych lub wzrostem używania wśród młodzieży.

Przyglądając się bliżej innym grupom demograficznym, Pew przypomina inne badania i ankiety, z których wynika, że starsi dorośli znacznie rzadziej niż młodsi popierają legalizację marihuany. Młodsi respondenci znacznie częściej twierdzili, że konopie są dobre dla lokalnych gospodarek i sprawiają, że wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych jest bardziej sprawiedliwy.

Sondaż jest w dużej mierze zgodny z poprzednimi raportami Pew. Badanie z 2022 wykazało również, że 88% dorosłych Amerykanów popiera legalną medyczną lub rekreacyjną marihuanę. 10% twierdziło, że używanie konopi indyjskich powinno być nielegalne.

Rekreacyjna marihuana nie jest zagrożeniem

„Coraz więcej stanów legalizuje marihuanę. W związku z tym poparcie społeczne dla tej polityki gwałtownie wzrosło. Dzieje się tak dlatego, wyborcy wolą legalizację i regulację rynku konopi indyjskich od nieudanej polityki prohibicji. Wybrani urzędnicy, którzy odmawiają podjęcia działań w celu zakończenia kryminalizacji marihuany, robią to na własne polityczne ryzyko”. – do wyników odniósł się, Paul Armentano, zastępca dyrektora National Organization for the Reform of Marijuana Laws (NORML)

Skoro widać takie poparcie dla legalizacji marihuany na poziomie federalnym, amerykańscy politycy nie powinni się już obawiać o swoich wyborców.

Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam szoty konopne, których musisz spróbować.

Źródła:

  1. Pew Research Center. (2024). Most Americans Favor Legalizing Marijuana for Medical, Recreational Use. Z linku: https://www.pewresearch.org/politics/2024/03/26/most-americans-favor-legalizing-marijuana-for-medical-recreational-use/
  2. Williams K. (2024). High Times. Pew Survey Finds 9 in 10 Americans Support Pot Legalization. Z linku: https://hightimes.com/news/pew-survey-finds-9-in-10-americans-support-pot-legalization/
Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: AKTUALNOŚCI
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AKTUALNOŚCI Codzienne używanie marihuany w USA wyprzedziło spożycie alkoholu Coraz więcej stanów USA legalizuje konopie indyjskie dla dorosłych. Jak na przestrzeni lat wyglądało spożycie marihuany i alkoholu? Justyna Walentynowicz27 maja 2024
AKTUALNOŚCI W Australii odbędzie się badanie: marihuana a zdolność prowadzenia pojazdów W jakiej sytuacji znajdują się kierowcy stosujący terapię medyczną marihuaną? Co może zmienić się w kwestii marihuana a prowadzenie pojazdu? Justyna Walentynowicz24 maja 2024
AKTUALNOŚCI Medyczna marihuana od kalifornijskiej marki Cookies trafi do polskich aptek! Cookies, czyli kalifornijska marka założona przez Bernera trafi do Polski jako medyczna marihuana. Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz24 maja 2024
AKTUALNOŚCI Konopie na Politechnice Lubelskiej. Sprawdź co zrobili z nich studenci Na Politechnice Lubelskiej pojawiły się konopie! Sprawdź dlaczego i po co. Mikołaj Rusin23 maja 2024
AKTUALNOŚCI Medyczna marihuana podbija Europę. Jest legalna już w 21 krajach UE Coraz więcej państw w Europie legalizuje medyczną marihuanę. Sytuacja w UE zainteresowała australijskich badaczy. Przeczytaj więcej Justyna Walentynowicz22 maja 2024
AKTUALNOŚCI Oficjalnie: Departament Sprawiedliwości USA zmieni harmonogram konopi indyjskich Historyczna decyzja w USA! Konopie indyjskie zostaną przeniesione do Wykazu III, a ich wartość medyczna została uznana pierwszy raz od ponad 50 lat Justyna Walentynowicz22 maja 2024
AKTUALNOŚCI Niemcy wprowadzają nowe przepisy po legalizacji konopi. Zmiany dla kierowców Od 1 kwietnia w Niemczech dorośli mogą legalnie korzystać z konopi indyjskich. Jakie zmiany wprowadza kraj? Przeczytaj więcej Justyna Walentynowicz21 maja 2024
AKTUALNOŚCI Czechy zakazują sprzedaży HHC. Rząd wprowadzi nowe regulacje substancji Zakaz sprzedaży HHC w Czechach. Rząd podejmuje działania mające na celu ochronę zdrowia publicznego. Przeczytaj więcej Justyna Walentynowicz15 maja 2024