fbpx
AKTUALNOŚCI
19 grudnia 2023

Czy legalizacja marihuany we Włoszech dojdzie do skutku?

Dwa lata temu najwyższy włoski sąd zablokował referendum w sprawie legalizacji konopi przed wyborcami. Czy marihuana we Włoszech będzie legalna?
Legalizacja marihuany we Włoszech

W miarę jak rok 2023 dobiega końca, legalizacja konopi w Europie koncentruje się na roku 2024. Zwolennicy marihuany mają nadzieję, że w 2024 długo oczekiwany krajowy środek legalizacji konopi dla dorosłych zostanie ostatecznie przyjęty i wdrożony w Niemczech. Kolejny kraj europejski może pójść w ich ślady. Jak dotąd, szybkie postępy i zainteresowanie opinii publicznej w temacie legalizacji we Włoszech są obiecujące.

Czy marihuana będzie legalna we Włoszech?

Trwa kolejna próba we Włoszech do wprowadzenia reformy dotyczącej posiadania marihuany na własny użytek. Dwa lata temu najwyższy włoski sąd zablokował referendum w sprawie legalizacji marihuany i reformy psychodelików przed wyborcami. Teraz w kraju rośnie poparcie dla węższego środka dotyczącego wyłącznie konopi.

Zwolennicy reformy konopi we Włoszech w ciągu zaledwie jednego tygodnia osiągnęli prawie połowę wymaganych podpisów potrzebnych do złożenia wniosku o legalizację marihuany w parlamencie. Kampania rozpoczęła się w grudniu, a zwolennicy mają sześć miesięcy na zebranie łącznie 50 000 podpisów. Jeśli osiągnie ten próg, ustawodawcy we włoskim parlamencie będą zmuszeni do formalnego rozpatrzenia wniosku.

Legalizacja uprawy konopi we Włoszech na własny użytek

Ustawa legalizacyjna „Dekryminalizacja uprawy konopi indyjskich na własny użytek i w powiązanej formie”, pozwoliłaby osobom fizycznym na domową uprawę czterech roślin, posiadanie 30 gramów suszu oraz ewentualne utworzenie konopnych klubów społecznych i wyeliminowanie kar dla konsumentów.

Niektórzy z tych samych organizatorów, którzy wspierali pierwsze działania, ponownie walczą o nowy cel związany z legalizacją marihuany. Do tych osób należy adwokat i były włoski senator Marco Perduca, który zaapelował do obywateli:

„Pomimo porażki, jaką ponieśliśmy po zebraniu podpisów pod referendum w sprawie legalnej marihuany, zdecydowaliśmy się nalegać, aż sytuacja się zmieni. Parlament będzie zmuszony nas wysłuchać, ale tylko wtedy, gdy zbierzemy 50 000 podpisów. Nie przegap swojego podpisu, aby zmienić Włochy”.

 

Włochy legalizacja marihuany 2024
Czy kolejna próba legalizacji marihuany we Włoszech zakończy się sukcesem?

Brak legalnej marihuany wpływa na ilość przestępstw

Kolejną osobą, która walczy o legal we Włoszech jest Antonella Soldo, koordynatorka jednej z głównych grup popierających petycję – Associazione Meglio Legale (Lepsze Stowarzyszenie Prawne). Wykazała natychmiastowe zainteresowanie i wsparcie związane z ustawodawstwem dotyczącym konopi, nazywając reakcję nieprzypadkową w oświadczeniu:

„Czy wiesz, dlaczego ta kwestia jest tak ważna? Ponieważ chodzi o życie ludzi. Ponieważ każda włoska rodzina wie, co oznaczają psy tropiące w szkołach, strach przed stygmatyzacją i kryminalizacją. Walka z marihuaną to nic innego jak bezużyteczne marnowanie zasobów, które nie służy powstrzymaniu mafii, a zamiast tego negatywnie wpływa na ludzi”.

Włoska ustawa została również zainspirowana ustawodawstwem Niemiec.

„Za kilka miesięcy Niemcy zalegalizują uprawę konopi indyjskich. W tym momencie włoski parlament nie może już dłużej odmawiać uznania, że prohibicja zawiodła”.

Niemiecki projekt ustawy zakłada zezwolenie mieszkańcom na uprawę do trzech roślin w domu i posiadanie nie więcej niż 50 gramów marihuany w domu. Przepisy zezwalałyby również na posiadanie 25-30 gramów marihuany w miejscach publicznych i 50-60 gramów w miejscach prywatnych. Pozwoliłoby to również klubom społecznym na uprawę i dystrybucję marihuany wyłącznie wśród członków.

Czy Niemcy w końcu zalegalizują rekreacyjne używanie marihuany

Legalizacja posiadania i uprawy konopi ma wejść w życie 1 kwietnia 2024 r. Mamy nadzieję, że to nie żart na prima aprilis i tym razem doczekamy się legalizacji marihuany w Niemczech. 

Trwająca w Niemczech saga dotycząca modernizacji polityki dotyczącej konopi doświadczyła wielu wzlotów i upadków, nawet w grudniu, który jeszcze się nie zakończył. Na początku miesiąca wydawało się, że długo oczekiwane głosowanie nad legalizacją w Bundestagu odbędzie się dopiero w 2024 roku.

Następnie, niespodziewanie, ogłoszono, że koalicja rządząca osiągnęła porozumienie w sprawie aktualizacji niektórych przepisów i że głosowanie odbędzie się przed końcem roku.  Oczekiwane głosowanie zostało następnie bezceremonialnie wycofane, a teraz zasadniczo wróciliśmy do punktu wyjścia z początku grudnia.

Następstwem legalizacji w Niemczech ma być otwarcie klubów konopnych. Ze względu na dobre zarządzanie zasobami publicznymi prawodawcy w Niemczech powinni zacząć działać jak najszybciej w 2024 roku. Obecnie proponowane działania, można już znaleźć w mniejszych krajach Europy.

Malta i Luksemburg zezwalają na uprawę i posiadanie konopi przez osoby dorosłe. Dodatkowo Malta udzieliła pięciu podmiotom licencji na prowadzenie niekomercyjnych klubów konopnych. Programy pilotażowe dla dorosłych trwają w Szwajcarii i Holandii. Mając to na uwadze, Niemcy mają teraz trochę do nadrobienia i miejmy nadzieję, że stanie się to raczej wcześniej niż później.

Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam szoty konopne, których musisz spróbować.

Źródła:

  1. Williams K. High Times. (2023). Italian MJ Reform Campaign Gains Nearly Half of Needed Signatures in One Week. Z linku: https://hightimes.com/news/italian-mj-reform-campaign-gains-nearly-half-of-needed-signatures-in-one-week/
  2. Green J. ICBC. (2023). SDP Leadership: German Legalization Vote Expected In Early 2024
     Z linku: https://internationalcbc.com/sdp-leadership-german-legalization-vote-expected-in-early-2024/
  3. Adlin B. Marijuana Moment. (2023). Italian Marijuana Activists Have Already Collected Nearly Half The Signatures Needed To Put Legalization Measure Before Parliament Z linku: https://internationalcbc.com/sdp-leadership-german-legalization-vote-expected-in-early-2024/
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AKTUALNOŚCI Działanie kosmetyków konopnych na łuszczycę i AZS Dowiedz się, jak składniki takie jak CBD i THC w składzie kosmetyków wpływają na skórę, gdzie kupić produkty konopne i co mówią badania. admin14 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI Strefy konopne na największych festiwalach w Polsce! Na największych polskich festiwalach muzycznych pojawią się strefy konopne. Przeczytaj więcej na ten temat! Mikołaj Rusin14 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI USA: Legalizacja marihuany w stanie Oregon zmniejszyła liczbę recept na opioidy Naukowcy w stanie Oregon USA przyjrzeli się wskaźnikom przepisywania recept na opioidy i śmiertelności w związku z zażywaniem tych leków Justyna Walentynowicz13 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI Gdzie kupić kosmetyki konopne ? Odkryj zalety i właściwości, jakie posiadają kosmetyki konopne oraz dowiedz się, gdzie znaleźć sprawdzone produkty. Kluczowe składniki odżywcze admin12 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI Rząd Tajlandii chce zakazać konopi indyjskich od przyszłego roku Ministerstwo Zdrowia Tajlandii zapowiada zakaz używania konopi indyjskich do rekreacyjnego użytku od 2025 roku. Justyna Walentynowicz12 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI Mascotte Midnight: Sprawdź gdzie znajdziesz limitowane produkty Mascotte! Mascotte Midnight to limitowana edycja bletek i akcesoriów konopnych. Sprawdź gdzie będzie można zdobyć produkty z tej serii! Mikołaj Rusin12 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI Jakie odmiany konopi najbardziej lubią mieszkańcy USA? Poznaliśmy ich preferencje Jakiego działania i jakich aromatów pożądają mieszkańcy USA w odmianach konopi? Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz12 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI Marihuana to najczęściej spożywana substancja psychoaktywna w Europie Konopie indyjskie są najczęściej spożywaną substancją psychoaktywną w Europie. Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz12 czerwca 2024