fbpx
AKTUALNOŚCI
15 stycznia 2024

Czy marihuana to narkotyk powodujący uzależnienie? Teraz wygrywa jej potencjał medyczny

FDA sprawdza, czy marihuana to narkotyk i zastosowanie medycznej marihuany. Czy konopie są szkodliwe i uzależniają? Przeczytaj więcej na ten temat
czy marihuana to narkotyk

Konopie indyjskie mają wysoką wartość medyczną i są mniej uzależniające niż porównywane do nich narkotyki. Tak stwierdził amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS). Na tej podstawie FDA opisuje negatywne skutki przyjmowania marihuany i jej wpływ na organizm. Przedstawia także marihuanę na tle innych substancji psychoaktywnych.

Czy marihuana to narkotyk powodujący uzależnienie?

Departament Zdrowia i Opieki Społecznej stwierdził, że marihuana jest mniej szkodliwa niż inne niebezpieczne narkotyki. Istnieją dowody na jej korzyści medyczne. W związku z tym zalecana jest zmiana federalnych ograniczeń dotyczących konopi indyjskich.

Przegląd opublikowany w piątek, 12 stycznia zawiera wyjaśnienie, na podstawie którego amerykańska Agencja Żywności i Leków (Food and Drug Administration FDA) przedstawia swoje stanowisko. Stwierdzono w nim, że istnieje wiarygodne wsparcie naukowe dla medycznego zastosowania marihuany.

Czy marihuana naprawdę jest narkotykiem?

Szanse do federalnej legalizacji marihuany w USA wzrosły wraz z publikacją przeglądu badań z HHS. Ma to związek z dokumentem opublikowanym na mocy ustawy o wolności informacji (Freedom of Information Act), o który zwrócił się prawnik z Teksasu Matthew Zorn. Amerykański HHS zalecił Departamentowi Sprawiedliwości ds. walki z narkotykami (DEA) w 23 sierpnia 2023, aby konopie indyjskie zostały ponownie sklasyfikowane (lub formalnie zmienione) na rządowej liście niebezpiecznych narkotyków. Zasugerowali oni, że marihuana powinna zostać przeniesiona z miejsca w Wykazie 1 (obok heroiny) do miejsca w Wykazie 3, obok substancji takich jak ketamina i kodeina.

Ustawodawcy po raz pierwszy umieścili marihuanę w wykazie I ustawy o substancjach kontrolowanych w latach 70., wbrew zaleceniom ekspertów medycznych. Wtedy stała się nielegalna, a władze głosiły, że uzależnia fizycznie i używanie prowadzi, do negatywnych konsekwencji dla zdrowia i życia. Obecnie ponad 90% Amerykanów popiera legalizację medycznej marihuany.

W październiku 2022 prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wezwał HHS do przeglądu statusu konopi indyjskich w harmonogramie. To poskutkowało wspomnianą powyżej sierpniową rekomendacją. DEA nie określiła, kiedy odpowie na zalecenie HHS.

Amerykańska agencja rządowa będzie miała ostatnie słowo w sprawie wszelkich zmian w klasyfikacji marihuany zgodnie z prawem federalnym. Decyzji oczekuje się w najbliższych miesiącach.

Siła działania marihuany medycznej

Przegląd harmonogramu składa się z dwóch głównych elementów. Zastosowanie medyczne substancji i jej potencjał do nadużyć. W przeszłości rząd federalny doszedł do wniosku, że marihuana nie ma zastosowania medycznego i ma wysoki potencjał do nadużyć. Stanowisko to nie jest już możliwe do utrzymania.

HHS stwierdza:

Po rozważeniu ośmiu czynników determinujących kontrolę nad substancją (21 U.S.C. 811(c)), FDA zaleca, aby marihuana została przeniesiona z Wykazu I do Wykazu III CSA. NIDA zgadza się z tym zaleceniem. Marihuana spełnia trzy kryteria umieszczenia substancji w wykazie III CSA, jak określono w 21 U.S.C. 812(b)(3):

  • Marihuana ma potencjał nadużywania mniejszy niż narkotyki lub inne substancje odurzające z wykazów I i II.
  • Marihuana ma obecnie akceptowane zastosowanie medyczne w leczeniu w Stanach Zjednoczonych.
  • Marihuana nie uzależnia fizycznie, lub może prowadzić do niskiego uzależnienia fizycznego, lub wysokiego uzależnienia psychicznego.

Uwaga, zażywanie marihuany działa przeciwbólowo

Przegląd HHS z 2023 wykazał szerokie medyczne zastosowanie marihuany w ponad 40 stanach, w których obowiązują przepisy zezwalające na używanie medycznej marihuany. Ponad 30 000 pracowników służby zdrowia jest upoważnionych do zalecania stosowania marihuany około sześciu milionom zarejestrowanych pacjentów. To stanowi szerokie doświadczenie kliniczne związane z różnymi schorzeniami uznawanymi przez znaczną liczbę jurysdykcji w USA.

Przegląd marihuany opierał się na ośmiu różnych kryteriach naukowych, w tym na jej potencjale do nadużywania, stanie aktualnej wiedzy naukowej oraz prawdopodobieństwie uzależnienia psychicznego lub fizycznego.

Istnieje szereg schorzeń, w których marihuana znajduje zastosowanie medyczne. FDA przyjrzała się siedmiu: anoreksji, stanom lękowym, epilepsji, nieswoistemu zapaleniu jelit, nudnościom i wymiotom, bólowi i zespołowi stresu pourazowego (PTSD).

Podsumowując, HHS pisze:

Opierając się na wszystkich dostępnych danych, stwierdzamy, że istnieje wiarygodne wsparcie naukowe dla medycznego stosowania marihuany w co najmniej jednym ze wskazań, dla których znaleziono doświadczenie w Stanach Zjednoczonych.

Największa ilość dowodów na skuteczność istnieje w przypadku stosowania marihuany we wskazaniu przeciwbólowym (w szczególności leczenie bólu neuropatycznego).

To duża zmiana. Pozycja marihuany w wykazie 1 wskazywała, stanowisko rządu federalnego, który uważa, że nie ma zastosowań do medycznego używania marihuany. Ten przegląd jednoznacznie temu zaprzecza.

czy marihuana to narkotyk
FDA przyznaje marihuanie wysoką wartość leczniczą i potwierdza jej niską szkodliwość

Nałóg i konsekwencje dla zdrowia psychicznego

Przegląd HHS wykazał, że większość osób spożywających cannabis robi to bezpiecznie, w przeciwieństwie do śmiertelnych i mniej restrykcyjnych narkotyków.

Istnieją również dowody wskazujące, że zdecydowana większość użytkowników marihuany robi to w sposób, który nie prowadzi do niebezpiecznych skutków dla nich samych lub otoczenia.

Marihuana znajduje się w najniżej w kategorii pod względem poważnych skutków medycznych, w tym ryzyka śmierci, według danych Poison Center. W przypadku zgonów spowodowanych przedawkowaniem marihuana zawsze znajduje się na najniższej pozycji, w stosunku do porównywanych narkotyków.

Zagrożenie dla zdrowia publicznego i potencjał do nadużyć są niższe niż w przypadku innych sklasyfikowanych substancji. W przeglądzie FDA stwierdzono, że 10% zaburzeń związanych z używaniem substancji w 2020 dotyczyło marihuany. Mimo to ryzyko jest znacznie niższe niż w przypadku innych niebezpiecznych narkotyków, takich jak heroina i kokaina. Zdecydowano o tym po przeglądzie licznych baz danych, które śledzą m.in wizyty na ostrym dyżurze, zgony z powodu przedawkowania czy hospitalizacje.

Zagrożenia dla zdrowia publicznego stwarzane przez marihuanę są niższe w porównaniu z innymi narkotykami (np. heroiną, oksykodonem, kokainą). Stwierdzono to na podstawie oceny różnych epidemiologicznych baz danych dotyczących wizyt na oddziałach ratunkowych, hospitalizacji, a co najważniejsze, zgonów z powodu przedawkowania.

Czy marihuana silnie uzależnia (objawy odstawienia)

Stwierdzono również, że zaburzenia związane z używaniem konopi indyjskich (które definiuje się jako uzależnienie psychiczne) wynoszą 10-20% u regularnych użytkowników. To mniej niż w przypadku tytoniu, opiatów i alkoholu.

Objawy odstawienia, które mogą wystąpić podczas przerwy lub rezygnacji ze stosowania marihuany to rozdrażnienie, zaburzenia snu i niepokój. 

To, co przedstawia raport, większość z nas wiedziała już dawno. To jednak także krok naprzód, aby przeciwnicy legalizacji mogli odkryć prawdę na temat siły medycznej kannabinoidów. Wszyscy, którzy mają wątpliwości czy marihuana to narkotyk, niech przeczytają ten raport. Zioło nie prowadzi do narkomanii i schizofrenii i nie zasługuje na taką klasyfikację. Rozsądne i bezpiecznie używanie marihuany może służyć jako środek przeciwbólowy, pomóc wyjść z nałogu i łagodzić skutki chemioterapii.

Źródła:

  1. Fertig N. Politico. (2024). Federal scientists conclude there is credible evidence for certain medical uses of marijuana. Z linku: https://www.politico.com/news/2024/01/12/hhs-scientists-medical-marijuana-00135433
  2. The White House. (2022). Statement from President Biden on Marijuana Reform. Z linku: https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2022/10/06/statement-from-president-biden-on-marijuana-reform/
  3. Downs D. (2024). Leafly. US federal health agency makes history, admits cannabis has medical use. Z linku: https://www.leafly.com/news/politics/us-health-agency-makes-history-admits-cannabis-has-medical-use
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AKTUALNOŚCI Seks po marihuanie czy seks po alkoholu? Ankietowani wybrali konopie Apetyt na seks: marihuana kontra alkohol. Co preferują ludzie? Odkryj wyniki ankiety i dowiedz się więcej. Przeczytaj artykuł teraz! Justyna Walentynowicz18 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Legalizacja komercyjnego rynku konopi w Czechach Czesi dążą do legalizacji komercyjnego rynku konopi. Przeczytaj szczegóły proponowanej ustawy legalizującej marihuanę. admin18 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Jak Poprawić Wilgotność Suchych Topów Marihuany - Praktyczne Porady Jak dbać o wilgotność suszu konopnego i uniknąć problemów związanych z nadmiernym przesuszeniem. Skuteczne metody kontroli wilgotności admin18 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Snoop Dogg otworzył swój pierwszy oficjalny sklep z marihuaną. Sprawdź jego lokalizację! Amerykański raper Snoop Dogg otworzył swój pierwszy oficjalny sklep z marihuaną. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin17 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Jak skręcić Holendra? Poradnik kręcenia jointa w stylu holenderskim Jak skręcić jointa w holenderskim stylu? Przeczytaj poradnik skręcania jointa przygotowany przez specjalistów! admin15 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Legalizacja marihuany w USA zmniejsza ilość aktów przemocy wobec partnerów Legalizacja marihuany wpływa na zmniejszenie przemocy. Badania pozwalają zrozumieć, jakie korzyści społeczne przynosi regulacja rynku konopi Justyna Walentynowicz11 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Szwajcaria sprzedaje legalną marihuanę. Jakie produkty zyskują popularność? Legalna marihuana w Szwajcarii. Dowiedz się, które produkty konopne zdobywają uznanie wśród konsumentów, jakie są trendy na rynku i jak to wpływa na sytuację alpejskiego kraju Justyna Walentynowicz10 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Daby z THC: Co to jest dabbing i dlaczego 710 jego święto? W tym artykule przyjrzymy się, czym dokładnie są daby, dlaczego zyskały na popularności oraz dlaczego 710 jest dla nich tak wyjątkową datą Justyna Walentynowicz10 lipca 2024