Co kojarzy się wam ze spokojem? Dla mnie najlepszym sposobem na osiągnięcie wewnętrznego spokoju jest spacer po lesie. Idąc lasem obserwuje co w nim się dzieje. Jest tam pełno zwierząt i roślin – zwłaszcza drzew, które dzień w dzień produkują ogromne ilości tlenu. W dzisiejszym artykule zajmiemy się jedną z najważniejszych rzeczy w lesie – czyli glebą i znajdującymi się w niej korzeniami.
Podstawy – czyli korzenie, woda i cukier
Jeżeli jesteście miłośnikami rośli to doskonale wiecie o tym, że korzenie są najistotniejszą częścią roślin. To ta część rośliny umożliwia wchłanianie wszystkich składników odżywczych i wody. Oczywiście bardzo ważnym elementem rośliny są również liście, bo to tam zachodzi fotosynteza i produkowane są cukry.
Aby uświadomić wam to jak istotną role dla roślin ma to co znajduje się w glebie przytoczę wam kilka faktów. Czy wiecie, że największe drzewa transportują nawet 2 tony wody dziennie z korzeni do liści? Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że korzenie drzew są na tyle mocne, że utrzymują całe grunty w lasach, a to tylko ułamek z całej pracy jaką wykonują tam drzewa.
Podziemny Internet – to rzeczywiście istnieje
Szczególną cechą lasu jest to, że wiele drzew i roślin żyje obok siebie. Jeśli umieścisz ludzi bardzo blisko jednej przestrzeni, problemy pojawiają się bez wątpienia. W lesie jest inaczej. Drzewa i rośliny są połączone w coś w rodzaju naturalnego podziemnego Internetu. Dzięki temu można powiedzieć, że są w stanie komunikować się między sobą, wysyłać pewne informacje, które są im potrzebne po to, aby przetrwać.
Oprócz korzeni – osobnikami, które umożliwiają tworzenie sieci połączeń między drzewami, czy też innymi roślinami są grzyby. One dostarczają im składniki odżywcze i w zamian dostają cukry. Co ciekawe grzyby mogą znajdować się nie tylko wokół roślin, ale także pod nimi – przy korzeniach. Dzięki temu zachodzi między tymi dwoma formami życia dość mocna symbioza.
W całym ekosystemie lasu podziemny Internet tworzy setki kilometrów połączeń. Dzięki temu między roślinami może dochodzić do interakcji. Co ciekawe rośliny są w stanie walczyć między sobą, wysyłając sygnały właśnie tą drogą. Dzięki temu możemy spokojnie stwierdzić, że las to gigantyczny ekosystem, połączony system niezliczonych organizmów, związany z glebą, powierzchnią i niebem.
Społeczność lasu – jak dzielą się rośliny?
Jeżeli las tworzy pewną społeczność to wiadome jest, że nie każde drzewo będzie się w nim zachowywało tak samo. Zupełnie tak jak w naszym społeczeństwie. Jeden człowiek jest policjantem i chce dobra ogółu a inny przestępcą i chce przywłaszczyć sobie dobro ogółu. Dokładnie takie stosunki występują również między drzewami i innymi roślinami.
Już dawno temu odkryto, że starsze, silniejsze drzewa, często nazywane „drzewami-matkami”, mogą wysyłać cukry do małych sadzonek znajdujących się w cieniu. W ten sposób nawet najsłabsi mają duże szanse na przeżycie. Co ciekawe nawet chore drzewa, które wiedzą, że umierają potrafią dzielić się swoimi ostatnimi zasobami ze zdrowszymi roślinami wokół siebie. Robią to po to, by im pomóc.
Pomoc drzew w całym ekosystemie jest na tyle duża, że nawet gdy danego osobnika zaatakuje jakiś pasożyt to dzięki podziemnemu Internetowi jest w stanie wysłać wiadomość o tym do innych osobników z jego otoczenia. Dzięki temu inne rośliny są w stanie przygotować się na atak pasożyta.
Jednak nie powiedzieliśmy jeszcze nic o tej gorszej stronie lasu, czyli roślinach – przestępcach. Głównymi rzezimieszkami w tej społeczności są storczyki, które hakują system. Dzięki temu kradną surowce, potrzebne innym rośliną. Niezłym oprychem jest również orzech czarny. Ten osobnik dzięki dostępowi do podziemnej sieci może rozprzestrzenić toksyczne substancje, wokół swoich sąsiadów, by samemu zyskać więcej miejsca na rozwój.
Jeżeli szukasz więcej informacji o konopiach, to sprawdź naszą zakładkę AKTUALNOŚCI.
NAPISZ KOMENTARZ