fbpx
GROW
25 kwietnia 2022

Czy wiesz, że w lesie istnieje coś takiego jak podziemny Internet?

Zapewne słyszałeś już o Dark Webie, ale czy wiesz, że podziemny Internet istnieje również w lasach?
podziemny internet

Co kojarzy się wam ze spokojem? Dla mnie najlepszym sposobem na osiągnięcie wewnętrznego spokoju jest spacer po lesie. Idąc lasem obserwuje co w nim się dzieje. Jest tam pełno zwierząt i roślin – zwłaszcza drzew, które dzień w dzień produkują ogromne ilości tlenu. W dzisiejszym artykule zajmiemy się jedną z najważniejszych rzeczy w lesie – czyli glebą i znajdującymi się w niej korzeniami.

Podstawy – czyli korzenie, woda i cukier

Jeżeli jesteście miłośnikami rośli to doskonale wiecie o tym, że korzenie są najistotniejszą częścią roślin. To ta część rośliny umożliwia wchłanianie wszystkich składników odżywczych i wody. Oczywiście bardzo ważnym elementem rośliny są również liście, bo to tam zachodzi fotosynteza i produkowane są cukry.

Aby uświadomić wam to jak istotną role dla roślin ma to co znajduje się w glebie przytoczę wam kilka faktów. Czy wiecie, że największe drzewa transportują nawet 2 tony wody dziennie z korzeni do liści? Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że korzenie drzew są na tyle mocne, że utrzymują całe grunty w lasach, a to tylko ułamek z całej pracy jaką wykonują tam drzewa.

Co rośliny zyskują dzięki korzeniom?

Podziemny Internet – to rzeczywiście istnieje

Szczególną cechą lasu jest to, że wiele drzew i roślin żyje obok siebie. Jeśli umieścisz ludzi bardzo blisko jednej przestrzeni, problemy pojawiają się bez wątpienia. W lesie jest inaczej. Drzewa i rośliny są połączone w coś w rodzaju naturalnego podziemnego Internetu. Dzięki temu można powiedzieć, że są w stanie komunikować się między sobą, wysyłać pewne informacje, które są im potrzebne po to, aby przetrwać.

Oprócz korzeni – osobnikami, które umożliwiają tworzenie sieci połączeń między drzewami, czy też innymi roślinami są grzyby. One dostarczają im składniki odżywcze i w zamian dostają cukry. Co ciekawe grzyby mogą znajdować się nie tylko wokół roślin, ale także pod nimi – przy korzeniach. Dzięki temu zachodzi między tymi dwoma formami życia dość mocna symbioza.

W całym ekosystemie lasu podziemny Internet tworzy setki kilometrów połączeń. Dzięki temu między roślinami może dochodzić do interakcji. Co ciekawe rośliny są w stanie walczyć między sobą, wysyłając sygnały właśnie tą drogą. Dzięki temu możemy spokojnie stwierdzić, że las to gigantyczny ekosystem, połączony system niezliczonych organizmów, związany z glebą, powierzchnią i niebem.

Rośliny tworzą pewną społeczność – las jest jak miasto

Społeczność lasu – jak dzielą się rośliny?

Jeżeli las tworzy pewną społeczność to wiadome jest, że nie każde drzewo będzie się w nim zachowywało tak samo. Zupełnie tak jak w naszym społeczeństwie. Jeden człowiek jest policjantem i chce dobra ogółu a inny przestępcą i chce przywłaszczyć sobie dobro ogółu. Dokładnie takie stosunki występują również między drzewami i innymi roślinami.

Już dawno temu odkryto, że starsze, silniejsze drzewa, często nazywane „drzewami-matkami”, mogą wysyłać cukry do małych sadzonek znajdujących się w cieniu. W ten sposób nawet najsłabsi mają duże szanse na przeżycie. Co ciekawe nawet chore drzewa, które wiedzą, że umierają potrafią dzielić się swoimi ostatnimi zasobami ze zdrowszymi roślinami wokół siebie. Robią to po to, by im pomóc.

Drzewa również walczą między sobą – w lesie liczy się każdy skrawek ziemi

Pomoc drzew w całym ekosystemie jest na tyle duża, że nawet gdy danego osobnika zaatakuje jakiś pasożyt to dzięki podziemnemu Internetowi jest w stanie wysłać wiadomość o tym do innych osobników z jego otoczenia. Dzięki temu inne rośliny są w stanie przygotować się na atak pasożyta.

Jednak nie powiedzieliśmy jeszcze nic o tej gorszej stronie lasu, czyli roślinach – przestępcach. Głównymi rzezimieszkami w tej społeczności są storczyki, które hakują system. Dzięki temu kradną surowce, potrzebne innym rośliną. Niezłym oprychem jest również orzech czarny. Ten osobnik dzięki dostępowi do podziemnej sieci może rozprzestrzenić toksyczne substancje, wokół swoich sąsiadów, by samemu zyskać więcej miejsca na rozwój.

Zaciekawił was temat podziemnego Internetu? Następnym razem, gdy będziecie w lesie to pomyślicie o tych koneksjach między roślinami, jest to bardzo ciekawy temat. Jeżeli szukacie najlepszych nawozów, które pomogą zebrać wam jak największe plony to koniecznie sprawdźcie produkty Hesi. Ekipa tej firmy zna się na swojej robocie!

Mikołaj Rusin

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl Kontakt: [email protected]

Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GROW Hermienie marihuany. Co jest powodem bananów i woreczków ? Hermienie marihuany. Jakie zagrożenia wiążą się z obupłciowymi roślinami oraz jak skutecznie im zapobiegać ? admin21 lutego 2024
GROW Czym wyłożyć ściany growboxa? Materiały i folie odblaskowe Chcesz uzyskać maksymalne plony z Twojego growboxa? Dowiedz się, jak wybrać i zastosować najlepsze materiały i folie odblaskowe ? admin19 lutego 2024
GROW Jak sprawdzić zawartość THC w marihuanie? Jak precyzyjnie ocenić zawartość THC w marihuanie. Odkryj różne metody, od domowych testów po profesjonalne analizy laboratoryjne admin16 lutego 2024
GROW Żółta plamistość liści atakująca konopie. Czym jest ta choroba ? Żółta plamistość liści, to grzybowa choroba konopi, która może stanowić poważne zagrożenie dla Twojej uprawy. admin14 lutego 2024
GROW Faza wegetatywna konopi - Jak pielęgnować rośliny? Faza wegetatywna to kluczowy okres w cyklu życia konopi, który ma bezpośredni wpływ na jej zdrowie, rozwój i ostateczne plony. admin11 lutego 2024
GROW Cienkowarstwowe systemy przepływowe - NFT, co to jest ? Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zoptymalizować uprawę konopi indyjskich, aby uzyskać szybszy wzrost i więszze plony? Odpowiedź to NFT admin8 lutego 2024
GROW Klonowanie sadzonek marihuany. Jak wykonać klony krok po kroku? Dowiedz się, jak zacząć klonowanie, jakie są zalety i wady, oraz jak uzyskać najlepsze rezultaty z sadzonek konopi admin6 lutego 2024