fbpx
AKTUALNOŚCI
3 czerwca 2022

Czym zajmuje się budtender? Wszystko co musisz wiedzieć o konopnych sommelierach

Czy wiesz, czym zajmuje się budtender? Odkryj kulisy pracy konopnych sommelierów i dowiedz się, jakie są ich zadania i umiejętności - kliknij i zobacz już teraz!
budtender

Legalizacja konopi o wysokiej zawartości THC w niektórych stanach USA i państwach, doprowadziła do prawdziwego trzęsienia ziemi w przemyśle konopnym. Znacząco wzrosło zapotrzebowanie na doświadczonych growerów, breederów oraz znawców charakterystyki różnych odmian. Dziś zajmiemy się postacią budtedera. Kim jest i czym się zajmuje?

Budtender – czyli twój ziomek od zioła

Konsumenci konopi również muszą zacząć sobie radzić z dostępnością różnorodnych odmian. Jest to proces niespotykany do tej pory.
Jeśli nie mają odpowiedniego  doświadczenia, z pomocą może przyjść budtender.b Jest to specjalnie przeszkolona osoba, która będzie zajmować się profesjonalnym doradztwem w wyborze odpowiedniego gatunku.

Profesjonalny kurs na budtendera został opracowany przez 18 specjalistów z grupy Ganijer Council ze Stanów Zjednoczonych. Ich zadaniem jest wyszkolenie i certyfikacja znawców konopi, którzy swą wiedzą będą się dzielić z konsumentami.

Przeciętny użytkownik konopi nie posiada odpowiednio rozległej wiedzy na temat pochodzenia danej odmiany, zawartości terpenów, profilu kanabinoidowego. Większość osób kieruje się głównie tym czy jest to gatunek z rodzaju indica, sativa czy może hybrid. Sporo osób zwraca uwagę jedynie na zawartość THC lub CBD- są to główne czynniki determinujące wybór konkretnej odmiany.

Jak poruszać się po świecie konopi?

Profesjonaliści będą edukować i doradzać tym osobom, które będą zainteresowane używaniem konopi w celach medycznych i rekreacyjnych. Wszystko po to, aby użytkownik był świadomy swoich wyborów i wiedział, która odmiana będzie odpowiadała jego potrzebom.

Budtender opowie nie tylko o pochodzeniu danej odmiany. Wskaże najważniejsze właściwości terapeutyczne. Wprowadzi konsumenta w złożony świat smaków i aromatów oraz opowie o budowie kwiatów.
Ciekawostką jest poznawanie terroir- unikatowego splotu warunków geologiczno- klimatycznych, w których uprawia się dany gatunek konopi i który nadaje niepowtarzalny charakter tej konkretnej odmianie.

* Do tej pory, pojęcie terroir było zarezerwowane dla degustacji i oceny kawy, wina lub serów.

Kurs na certyfikowanego budtendera składa się z 31 lekcji online poświęconych teorii.
Po zaliczeniu testu, kursanci są zapraszani na szkolenia do Humboldt County w Californii- sercu tzw. Emerald Traingle. Pracują z ekspertami, obserwując budowę i wygląd kwiatów. Uczą się rozpoznawania i nazewnictwa terpenów oraz pracy z lupą jubilerską.
Biorą udział w poznawaniu poszczególnych procesów uprawy, zbiorów, suszenia i curingu. Dowiadują się jak ogromny wpływ na produkt finalny ma każdy z tych procesów. Kurs dostępny jest jedynie w Stanach Zjednoczonych i kosztuje prawie 3 tysiace dolarów.

Scent Wheel

Zawód budtendera nierozerwanie wiąże się z tematem scent wheel, o którym opowiemy poniżej.

Jak wiemy, konopie to niezwykła złożoność aromatów i smaków, które zawdzięczają terpenom.
Terpeny uznaje się za główne czynniki odpowiadające za uczucie przyjemności, płynące z palenia lub waporyzacji konopi (szczególnie waporyzacji!). 

Do tej pory zidentyfikowano ok. 20 000 rodzajów terpenów.
Znawcy konopi usystematyzowali aromaty, które najczęściej występują w tych roślinach i tak powstało scent wheel.

Czym jest scent wheel?

Jest to diagram kołowy, podzielony na kilka części.

Zaczynając od środka koła, aromaty sklasyfikowano na kilka podstawowych, dominujących grup.
Każda z grup jest podzielona na wiodące podgrupy aromatów. Te z kolei zawierają w sobie szczegółowe zapachy i jest ich bardzo dużo.

Scent wheel to obowiązkowy katalog zapachów dla każdego miłośnika konopi o dobrym węchu.My przedstawiamy scent wheel stworzone przez Confidence Analytics Laboratory, które możecie sprawdzić również pod tym linkiem.

Jeśli chcecie zagłębić się w diagram i sprawdzić jak działa, na pewno będziecie potrzebować dobrego, aromatycznego suszu konopi CBD. Pod poniższymi linkami znajdziecie 3 ciekawe susze CBD ze sklepu konopnego Happyhead.pl, z których każdy może być sklasyfikowany do innej grupy zapachowej:

Jest to ten sam gatunek konopi, jednak trzy różne fenotypy, które różnią się od siebie wyglądem, aromatem i smakiem.

happyhead

Artykuł powstał we współpracy i dzięki opiece merytorycznej miłośników konopi z HappyHead.pl. Jeżeli szukacie ciekawych produktów konopnych to wpadajcie do ich sklepu. Link znajdziecie tutaj.

Mikołaj Rusin

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl Kontakt: [email protected]

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AKTUALNOŚCI Niższe ceny odmian medycznej marihuany w aptekach. Jak je znaleźć? Medyczna marihuana w cenie 30 zł za gram? Tak, to możliwe, bo wracają promocje na susz w aptekach. Przeczytaj więcej Justyna Walentynowicz28 maja 2024
AKTUALNOŚCI Codzienne używanie marihuany w USA wyprzedziło spożycie alkoholu Coraz więcej stanów USA legalizuje konopie indyjskie dla dorosłych. Jak na przestrzeni lat wyglądało spożycie marihuany i alkoholu? Justyna Walentynowicz27 maja 2024
AKTUALNOŚCI W Australii odbędzie się badanie: marihuana a zdolność prowadzenia pojazdów W jakiej sytuacji znajdują się kierowcy stosujący terapię medyczną marihuaną? Co może zmienić się w kwestii marihuana a prowadzenie pojazdu? Justyna Walentynowicz24 maja 2024
AKTUALNOŚCI Medyczna marihuana od kalifornijskiej marki Cookies trafi do polskich aptek! Cookies, czyli kalifornijska marka założona przez Bernera trafi do Polski jako medyczna marihuana. Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz24 maja 2024
AKTUALNOŚCI Konopie na Politechnice Lubelskiej. Sprawdź co zrobili z nich studenci Na Politechnice Lubelskiej pojawiły się konopie! Sprawdź dlaczego i po co. Mikołaj Rusin23 maja 2024
AKTUALNOŚCI Medyczna marihuana podbija Europę. Jest legalna już w 21 krajach UE Coraz więcej państw w Europie legalizuje medyczną marihuanę. Sytuacja w UE zainteresowała australijskich badaczy. Przeczytaj więcej Justyna Walentynowicz22 maja 2024
AKTUALNOŚCI Oficjalnie: Departament Sprawiedliwości USA zmieni harmonogram konopi indyjskich Historyczna decyzja w USA! Konopie indyjskie zostaną przeniesione do Wykazu III, a ich wartość medyczna została uznana pierwszy raz od ponad 50 lat Justyna Walentynowicz22 maja 2024
AKTUALNOŚCI Niemcy wprowadzają nowe przepisy po legalizacji konopi. Zmiany dla kierowców Od 1 kwietnia w Niemczech dorośli mogą legalnie korzystać z konopi indyjskich. Jakie zmiany wprowadza kraj? Przeczytaj więcej Justyna Walentynowicz21 maja 2024