fbpx
AKTUALNOŚCI
4 stycznia 2024

DMT (dimetylotryptamina) – molekuła duszy i pogranicza śmierci

DMT to dwumetylowa pochodna tryptaminy. Występuje naturalnie w niektórych gatunkach roślin. DMT należy do grupy substancji psychodelicznych
DMT co to jest

Ludzie z różnych kultur używali DMT przez setki lat do praktyk rytualnych i religijnych, a także rekreacyjnie. Jest jednym z aktywnych składników ayahuasca, psychodelicznej herbaty pochodzącej z Ameryki Południowej. Popularna jest również changa – mieszanina roślin zawierających DMT i iMAO. Potrzeba zażyć dwa razy większą ilość changi niż czystego psychodeliku, aby wywołać te same efekty.

Co to jest dimetylotryptamina (DMT)

Dimetylotryptamina, dwumetylowa pochodna tryptaminy (DMT) to silna substancja psychodeliczna. Występuje w naturalnym środowisku w organizmach różnych zwierząt oraz gatunkach roślin. Wywołuje intensywny, euforyczny haj, który wpływa na zmysły, a także zmienia percepcje i powoduje halucynacje.

Jest psychoaktywnym składnikiem napoju ayahuasca. W ayahuasca roślina zawierająca DMT jest gotowana razem z rośliną zawierającą inhibitor monoaminooksydazy (MAOI), taką jak harmalina, a następnie mieszana i wypijana.

DMT w mózgu działa jak melatonina i serotonina

Enzym mitochondrialny monoaminooksydaza (MAO) jest odpowiedzialny za degradację kilku hormonów. Dokładniej tych, które odpowiadają za motywację i uczucie błogości. Należą do nich dopamina, noradrenalina (także adrenalina) i serotonina. Zadaniem MAO jest, aby 80 procent uwalnianej serotoniny (która odpowiada za nasze poczucie szczęścia) zostało przekształcone w nieaktywne metabolity. W naszym organizmie istnieją także enzymy, które blokują ten degradacyjny proces. Są to inhibitory MAOI. Blokowanie MAO oznacza w praktyce, że hormony wpływające na motywację pozostają dłużej aktywne. Kiedy nie mamy motywacji, może prowadzić to do pogorszenia zdrowia psychicznego, a w dalszych konsekwencjach do stanów depresyjnych. 

Jeśli pobudzimy motywację, nasze samopoczucie się poprawi, a depresja z czasem zniknie. Tak działają inhibitory MAO.

DMT należy do grupy naturalnych enteogenów. Istnieje teoria, że nasz mózg naturalnie produkuje je w śladowych iościach, np. podczas snu. Zakłada ona, że wydziela się wewnętrznie w szyszynce podobnie jak serotonina, czy melatonina. Psychodelik działa silnie pobudzająco na produkcję melatoniny. Wskutek tego powstaje pinolina, co pozwala na dłuższe oddziaływanie DMT. Aby enzymy mogły działać, potrzebują określonych warunków. Istnieje termin „odżywiania dla duchowości”, czyli stosowania odpowiedniej diety, aby mózg działał w prawidłowy sposób.

DMT jest obecne w różnych częściach organizmu takich jak wątroba, krew i płuca.

dmt mózg
Istnieje teoria, że ludzki mózg naturalnie produkuje DMT

W jakich formach występuje psychodelik DMT

Produkowane laboratoryjnie DMT ma postać białego krystalicznego proszku.

Pochodzi także naturalnie z niektórych roślin występujących w Meksyku, Ameryce Południowej i niektórych częściach Azji, np. Psychotria viridis. Jest obecny w ceremonii cohoba z użyciem halucynogennego leku pochodzącym z nasion rośliny Piptadenia peregrina. Występuje również naturalnie u niektórych gatunków żab czy zwierząt morskich. Doprowadziło to do tego, że ludzie zaczęli lizać ropuchy i to nie żart.

Amerykańska Służba Parków Narodowych zaapelowała o pomoc w ochronie ropuchy zamieszkującej naturalne tereny pustyni Sonoran, która wydziela DMT.

Jak mówimy w przypadku większości rzeczy napotkanych w parku narodowym, niezależnie od tego, czy jest to ślimak bananowy, nieznany grzyb, czy duża ropucha ze świecącymi oczami w środku nocy, prosimy o powstrzymanie się od lizania. Dziękujemy. – napisano obok nocnego zdjęcia ropuchy o paciorkowatych oczach.

Popyt na wydzielinę ropuchy rozkwitł w ostatnich latach, wraz z rozwijającym zainteresowaniem osób poszukujących psychodelicznych doznań. Za ceremonię uczestnicy płacą setki lub tysiące dolarów. Po co płacić szamanowi, skoro można pocałować żabę. Po DMT może zamieni się w księżniczkę.

Lizanie ropuch nie jest sposobem, w jaki robi to większość ludzi. Substancja zawarta w toksynach, które ropucha wydala, gdy jest zagrożona, 5-MeO-DMT, może być suszona w kryształy i palona w fajce. Jest ona nielegalna w Stanach Zjednoczonych, gdzie została sklasyfikowana jako substancja kontrolowana z listy 1, ale jest legalna w Meksyku.

ropucha DMT
Colorado River toad – gatunek żaby naturalnie wytwarzającej DMT

Formy spożycia

 • Palenie lub waporyzajca
 • Mieszanie z ziołami w postaci napoju (changa, ayahuasca)
 • Wciąganie donosowe
 • Wstrzykiwanie dożylne
 • Tabletki do połykania

Czy działanie DMT wywołuje halucynacje?

W skoncentrowanych dawkach DMT działa jak szybko działający silny środek halucynogenny, którego efekty zanikają po 15-20 minutach. Po spożyciu w postaci naparu ayahuasca efekty pojawiają się dłużej i mogą utrzymywać się przez kilka godzin.

Napój z ziołami lub ayahuascą, może mieć czerwono-brązowy kolor.

DMT powoduje jedno z najpotężniejszych doznań psychodelicznych w swojej grupie. Jest tradycyjnie stosowane w ayahuasce do leczenia zaburzeń nastroju i uzależnień. Wartość terapeutyczna DMT sama w sobie nie została zweryfikowana w takim stopniu, jak w przypadku innych psychodelików. Jednak, wraz z rozwojem badań nad psychodelikami, oczekuje się, że więcej badań będzie dotyczyło DMT w szczególności pod kątem jego skuteczności terapeutycznej.

Wpływ DMT na organizm może się różnić w zależności od ilości i sposobu spożycia. Jego efekty pojawiają się szybko, w ciągu kilku sekund lub minut. Zwykle osiąga szczyt po około 30 minutach. 

Psychodeliki takie jak DMT mogą wpływać na wszystkie zmysły, zmieniając sposób myślenia, poczucie czasu i emocje. DMT może wywołać halucynacje, widzenie lub słyszenie rzeczy, które nie istnieją lub są zniekształcone.

Jakie efekty psychoaktywne wywołuje DMT?

 • Halucynacje wzrokowe (widzenie rzeczy, których nie ma)
 • Zniekształcenia słuchowe (takie jak słyszenie głosów)
 • Dysocjacja lub uczucie przebywania poza ciałem
 • Uczucie spowolnienia czasu
 • Duchowe i emocjonalne doświadczenie
 • Zniekształcony obraz ciała
 • Zdolność do odblokowania ukrytych wspomnień

Krótkoterminowe efekty fizyczne DMT

 • Rozszerzone lub powiększone źrenice
 • Szybkie tętno
 • Wysokie ciśnienie
 • Zawroty głowy
 • Utrata koordynacji
 • Drgawki
 • Uczucie pobudzenia

Niektóre osoby mogą stać się dziwnie ciche lub introwertyczne po zażyciu DMT. Czasami trudno jest się poruszać. Ma to także związek z niskim ryzykiem przedawkowania po paleniu DMT. Po większych dawkach traci się kompletnie kontakt z rzeczywistością i nie jest możliwe palenie dalej.

W zależności od zażytej dawki, tripy DMT mogą trwać od 15 minut do 1 godziny lub dłużej.

Czy DMT może wywołać bad trip?

Tak. Może się to zdarzyć, zwłaszcza jeśli nie zadba się o bezpiecznym, kontrolowane otoczenie, tzw. set and setting. Jest on bardzo istotny podczas przyjmowania psychodelików, a również marihuany.

Nastrój: stan umysłu danej osoby, poprzednie podróże psychodeliczne i oczekiwania dotyczące tego, co się wydarzy. Na przykład uczucie stresu lub niepokoju przed użyciem DMT może skutkować nieprzyjemnym doświadczeniem.

Otoczenie: środowisko, w którym ktoś spożywa psychodelik – czy jest znane i znajome, z kim się przebywa, czy jest w pomieszczeniu czy na zewnątrz, rodzaj muzyki i światła itp. Na przykład, używanie DMT w spokojnym, cichym i zrelaksowanym otoczeniu może prowadzić lub przyczyniać się do przyjemnych doznań, ale przebywanie w hałaśliwym, zatłoczonym miejscu może skutkować negatywnymi doznaniami.

Bycie w dobrym stanie psychicznym, z zaufanymi przyjaciółmi i w bezpiecznym otoczeniu przed zażyciem DMT zmniejsza ryzyko bad tripa.

Uczucia podczas bad tripu po DMT mogą obejmować

 • Uczucie strachu lub przerażenia z powodu halucynacji
 • Silny niepokój lub niespokojne uczucia
 • Paranoja
 • Dezorientacja
 • Urojenia
 • Intensywna psychoza (utrata kontaktu z rzeczywistością).

Bad trip może wystąpić u osób, które mają zdiagnozowane schorzenia, takie jak schizofrenia, zaburzenie schizoafektywne, psychoza lub choroba afektywna dwubiegunowa. Są to także przeciwwskazania do stosowania DMT.

bad trip DMT
Konieczny jest odpowiedni set and setting, aby uniknąć bad tripa po DMT

Czy DMT może powodować efekty uboczne?

DMT może mieć wpływ na układ serotoninowy w mózgu w niektórych przypadkach. Jest to substancja chemiczna, która wpływa między innymi na nastrój, sen, trawienie, nudności, zdolność organizmu do gojenia się ran, zdrowie kości i popęd seksualny.

Przyjmowanie DMT wraz z innymi lekami, które również zmieniają poziom serotoniny w mózgu, może powodować bardzo poważne, groźne skutki uboczne. W rzadkich przypadkach może to spowodować zagrażającą życiu reakcję polekową zwaną zespołem serotoninowym.

Należy unikać DMT, jeśli przyjmuje się niektóre leki na receptę stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych. Należą do nich:

 • Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI, klasa leków przeciwdepresyjnych)
 • Niektóre leki przeciwpsychotyczne
 • Opioidy, zwłaszcza leki przeciwbólowe, takie jak tramadol
 • Leki działające depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy
 • Leki rozszerzające naczynia krwionośne (leki, które otwierają naczynia krwionośne)

Czy można przedawkować DMT?

Badania pokazują, że jest to bardzo mało prawdopodobne. Ryzyko może być najwyższe w przypadku wstrzyknięcia leku bezpośrednio do żył.

Jednak nawet w przypadku takim przypadku szanse na przedawkowanie są bardzo małe. Wynika to z faktu, że do przedawkowania potrzeba ponad 5000 miligramów DMT – prawie 100 razy więcej niż w przypadku pojedynczego zastrzyku. Mimo wszystko taka metoda przyjęcia jest bardzo niebezpieczna.

Jak w przypadku wszystkich nieuregulowanych substancji, rozwija się czarny rynek. Zamiast czystego DMT, psychodelik, jest często łączony lub mieszany z innymi niebezpiecznymi substancjami, takimi jak fentanyl, heroina, kokaina lub morfina. Ludzie, którzy je sprzedają, często łączą DMT z dodatkowymi substancjami, ponieważ mogą one wywołać silniejszy haj i silnie uzależniać.

Czy DMT jest legalne w Polsce?

Nie. Polskie Prawo sankcjonuje używanie i posiadanie każdej ilości DMT (Ustawa o Przeciwdziałaniu Narkomanii).

DMT jest substancją występującą naturalnie. Wersja organiczna, ani laboratoryjna nie są zatwierdzone do legalnego użytku.

Czy można uzależnić się od DMT?

DMT nie rozwija tolerancji i  nie powoduje uzależnienia. Nie ma doniesień o toksycznych skutkach jego długotrwałego stosowania.

Dlaczego ludzie używają DMT

DMT ma długą historię sięgającą tysięcy lat. Rdzenne kultury często używały go w rytuałach religijnych. Istnieją dowody na jego stosowanie w Trynidadzie w czasie przybycia hiszpańskich kolonistów.

Pochodna tryptaminy jest aktywnym składnikiem ayahuasca, tradycyjnego południowoamerykańskiego wywaru.

Ludzie używają DMT ze względu na jego psychoaktywne, halucynogenne działanie i intensywne efekty wizualne. Wielu użytkowników zgłasza zażywanie w celu osiągnięcia duchowego wglądu. Dane ze świata nauki sugerują, że jego wpływ wycelowuje w mózg, naśladując uczucia śmierci.

Badania z 2021 Global Drug Survey wykazały, że 7,4% respondentów zgłosiło każde mikrodawkowanie DMT. Mikrodawkowanie to praktyka przyjmowania małych dawek leku w celu promowania wglądu i kreatywnego myślenia.

Badania nad DMT pozostają ograniczone, ponieważ substancja jest nielegalna. Korzyści te pozostają w większości perspektywiczne i eksperymentalne, a nie naukowo udowodnione.

Dwumetylowa pochodna tryptaminy a ayahuasca

Ayahuasca to psychoaktywny napój przypominający herbatę. Jego pierwszym i głównym składnikiem jest DMT. Ludzie, którzy używają ayahuasca często robią to w ramach rytuałów religijnych lub kulturowych. Napar zawiera szereg związków, które mogą pomóc ograniczyć skutki uboczne i zmniejszyć ogólną toksyczność DMT.

Niektóre ważne różnice między tymi dwiema substancjami obejmują: 

 • DMT zazwyczaj nie zawiera żadnych innych składników, podczas gdy ayahuasca zawiera rośliny i inne związki
 • DMT może być silniejsze niż ayahuasca
 • Ayahuasca może zawierać inne składniki, które zmieniają działanie DMT
 • Toksyczność i skutki uboczne mogą być bardziej prawdopodobne w przypadku DMT niż ayahuaski
ayahuasca DMT
Ayahuasca – napój z DMT

Rick Strassman o psychodelicznym DMT

Kliniczny profesor psychiatrii, Rick Strassman wydał książkę „Molekuła Duszy (The Spirit Molecule)”. Jest opisem jego badań dotyczących działania N, N-dimetylotryptaminy – krótko działającej i silnej psychodelicznej substancji chemicznej pochodzenia roślinnego. Według teorii jest endogennie wytwarzana w ludzkim mózgu. Dzieło opisuje jaka może być jej ewolucyjna i psychologiczna funkcja.

Począwszy od lat 50., DMT było badane, zanim ustawa Kongresu z 1970 roku uniemożliwiła dalsze badania. Strassman zaczyna od pytania: Co psychodelik robi w naszych ciałach? Zastanawia się, dlaczego mózg tak aktywnie go poszukuje, transportując je przez barierę krew-mózg. Stawia hipotezę, że jest wytwarzane przez szyszynkę – którą Kartezjusz nazwał molekułą duszy i którą on nazywa gruczołem duchowym – i jest uwalniane podczas naturalnie występujących stanów psychodelicznych Należy do nich poród, doświadczenie śmieci, sny i inne różne doświadczenia mistyczne.

Strassman twierdzi, że istoty ludzkie zostały zaprojektowane z biologicznym mechanizmem, który pozwala nam na duchowe doświadczenia.

Jeżeli szukasz więcej informacji na temat psychodelików to odwiedź stronę goldenteacher.pl. Znajdziesz tam, grow kity, poradniki, specjalistyczne książki i inne przydatne informacje na temat grzybków psylocybinowych.

Źródła:

 1. Społeczna Inicjatywa Narkopolityki. DMT. Z linku: https://sin.org.pl/substancje/dmt/
 2. Sreenivas S. (2023). WebMD. What Is DMT? Z linku: https://www.webmd.com/mental-health/addiction/what-is-dmt
 3. Medical News Today. (2023). Everything you need to know about DMT. Z linku: https://www.medicalnewstoday.com/articles/306889
 4. Timmermann C.H., Roseman L., Williams L., Erritzoe D., Martial Ch. Cassol H., Laureys S., Nutt D., Carhart-Harris R. (2018). National Library of Medicine. DMT Models the Near-Death Experience. Z linku: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6107838/
 5. Barker A.S. (2022). National Library of Medicine. Administration of N,N-dimethyltryptamine (DMT) in psychedelic therapeutics and research and the study of endogenous DMT Z linku: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8782705/
 6. Victor D. (2022). The New York Times. National Park Service Asks Visitors to Please Stop Licking Toads. Z linku: https://www.nytimes.com/2022/11/07/us/licking-toads-toxic.html
 7. Hirshfeld-Flores A. (2002). The American Journal of Psychiatry. DMT: The Spirit Molecule: A Doctor’s Revolutionary Research Into the Biology of Near-Death and Mystical Experiences. Z linku: https://ajp.psychiatryonline.org/doi/full/10.1176/appi.ajp.159.8.1448
 8. Dr Warnke U. (2021). Jak otworzyć trzecie oko. Wydawnictwo Studio Astropsychologii.
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AKTUALNOŚCI Snoop Dogg otworzył swój pierwszy oficjalny sklep z marihuaną. Sprawdź jego lokalizację! Amerykański raper Snoop Dogg otworzył swój pierwszy oficjalny sklep z marihuaną. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin17 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Jak skręcić Holendra? Poradnik kręcenia jointa w stylu holenderskim Jak skręcić jointa w holenderskim stylu? Przeczytaj poradnik skręcania jointa przygotowany przez specjalistów! admin15 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Legalizacja marihuany w USA zmniejsza ilość aktów przemocy wobec partnerów Legalizacja marihuany wpływa na zmniejszenie przemocy. Badania pozwalają zrozumieć, jakie korzyści społeczne przynosi regulacja rynku konopi Justyna Walentynowicz11 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Szwajcaria sprzedaje legalną marihuanę. Jakie produkty zyskują popularność? Legalna marihuana w Szwajcarii. Dowiedz się, które produkty konopne zdobywają uznanie wśród konsumentów, jakie są trendy na rynku i jak to wpływa na sytuację alpejskiego kraju Justyna Walentynowicz10 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Daby z THC: Co to jest dabbing i dlaczego 710 jego święto? W tym artykule przyjrzymy się, czym dokładnie są daby, dlaczego zyskały na popularności oraz dlaczego 710 jest dla nich tak wyjątkową datą Justyna Walentynowicz10 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Obiecujące odkrycie. Psylocybina redukuje klasterowe bóle głowy o 50% Psylocybina, substancja psychoaktywna obecna w magicznych grzybach, wykazała zdolność do redukcji klasterowych bólów głowy aż o 50%. Justyna Walentynowicz5 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Karol Modzelewski nagrał odcinek na temat marihuany. Sprawdziliśmy te informacje Karol Modzelewski porusza temat marihuany w najnowszym odcinku swojej serii 'Po co to komu' na Youtube. Przeczytaj więcej. Justyna Walentynowicz4 lipca 2024
AKTUALNOŚCI Naukowcy zbadali legalne olejki konopne w Kanadzie. Etykiety zawyżają poziom THC Kanadyjscy naukowcy zbadali legalne olejki z THC. Dowiedz się o rozbieżnościach znalezionych w tych produktach i co to oznacza dla konsumentów Justyna Walentynowicz4 lipca 2024