fbpx
AKTUALNOŚCI
6 lutego 2024

Dziś są urodziny Boba Marleya. Co łączy króla reggae i marihuanę?

Świętuj z nami 79. urodziny Boba Marleya, bohatera Jamajki i ikony muzyki reggae. Poznaj historię legendy i jego związki z ganją
urodziny Boba Marleya

Bob Marley żył 36 lat. Jego kultowa muzyka ewoluowała od ska przez reggae do rocksteady, a ostatecznie do mieszanki wszystkich trzech. Stała się jego charakterystycznym stylem. Dziś, 6 lutego obchodzimy urodziny Boba Marleya (dzień Boba Marleya). Każdego roku, 6 lutego, fani reggae i konopna społeczność na całym świecie obchodzi urodziny Boba Marleya. Jako Rastafarianin, był bardzo blisko związany z marihuaną.

Co warto wiedzieć o życiu i karierze Boba Marleya z okazji jego urodzin?

Bob Marley (Robert Nesta Marley) urodził się 6 lutego 1945 roku w St. Ann Parish na Jamajce. Jego ojciec – Norval Sinclair Marley, był białym brytyjskim kapitanem marynarki wojennej i miał prawie 60 lat. Matka Boba – Cedella, była czarnoskórą 19-letnią ubogą kobietą. Z tego powodu Marley był prześladowany. W późniejszych wywiadach powiedział, że to doświadczenie pomogło mu przyjąć filozofię: „Nie jestem ani po stronie białych, ani po stronie czarnych. Jestem po stronie Boga”.

Bob Marley jest znany jako twarz i symbol reggae. Jego nazwisko i muzyka są popularne na całym świecie. Rolling Stone umieścił go na 11. miejscu listy 100 największych artystów muzycznych wszech czasów. Bob Marley and the Wailers mają trzy albumy na liście Top 500 Albums magazynu Rolling Stone, a on sam jest na Rock and Roll Hall of Fame w Cleveland.

Jego kariera muzyczna rozpoczęła się pod koniec lat 50., kiedy wraz z kilkoma przyjaciółmi założył zespół The Wailers. Byli dość popularną grupą na Jamajce w latach 60., a następnie przyciągnęli uwagę w Stanach Zjednoczonych dwoma uznanymi przez krytyków albumami na początku lat 70. Od tego momentu aż do swojej śmierci w 1981 roku Marley pozostawał jednym z najpopularniejszych muzyków w USA i na świecie.

Najsłynniejszy król reggae doskonalił i tworzył swój osobisty talent. Spędził większość lat 70., opowiadając się za zrozumieniem kulturowym na Jamajce. W 1976 roku, podczas jednego z jego pokojowych koncertów, dokonano zamachu na jego życie, wraz z jego żoną i menadżerem. Wszyscy przeżyli, a Marley pojawił się dwa dni później na kolejnym koncercie.

79 urodziny boba marleya
Dziś obchodzimy 79 rocznicę urodzin Boba Marleya

Śmierć króla reggae

W 1977 roku Bob Marley miał ranę, która nie chciała się zagoić. Skonsultował się z lekarzem i zdiagnozowano u niego raka. Lekarz zasugerował usunięcie palca, co Bob odrzucił, ponieważ było to sprzeczne z jego rastafariańskimi przekonaniami. Uznawał on jedność ciała. Następne kilka lat było dla niego czasem ogromnego sukcesu. Jamajski wokalista był jedynym międzynarodowym artystą, który wziął udział w ceremonii niepodległości Zimbabwe. Zaplanował również amerykańską trasę koncertową, aby dotrzeć do czarnych mieszkających w USA. Niestety rak rozprzestrzenił się na inne ważne narządy jego ciała. Bob Marley zmarł 11 maja 1981 roku wieku 36 lat w szpitalu w Miami. Jego osobowość, filozofia i muzyka żyją nadal, a Jamajczyk jest czczony jako ikona kultury na całym świecie.

Obecnie na Jamajce znajduje się wiele hołdów dla Marleya, w tym murale i posągi. Jego dawny dom został przekształcony w muzeum Boba Marleya, które jest wpisane na listę dziedzictwa Jamajki.

Bob Marley i jego wpływ na ruch Rastafari

Oprócz muzyki reggae, Bob Marley jest prawdopodobnie najbardziej znany z używania ganji (marihuany). Marley został rastafarianinem w 1966 roku.

Osobie i twórczości Marleya przypisuje się ogólnoświatową popularyzację muzyki reggae, ruchu Rastafari oraz idei panafrykanizmu w latach 70.

Rastafarianizm jako religia pojawił się po raz pierwszy w połowie lat trzydziestych XX wieku na Jamajce. Rastafarianie przestrzegają bardzo ścisłej diety wegetariańskiej, a także zapuszczają dredy i używają marihuany jako sakramentu religijnego. Od czasu nawrócenia na rastafarianizm aż do śmierci, Marley prawdopodobnie używał marihuany każdego dnia.

ganja
Ganja

Marihuana w Rastafarianizmie

Rytualne palenia świętego ziela, marihuany, którą prawdopodobnie sprowadzili na Jamajkę hinduscy niewolnicy to część bycia rastafarianinem. Jej palenie jest rodzajem aktu duchowego, którego zasadność próbuje się potwierdzić cytatami z Biblii. Wykorzystywana jest do rozumowania i traktowana jest jako sakrament, który oczyszcza ciało i umysł, powiększa świadomość, ułatwia pokojowe współistnienie i przybliża do boga Jah. Rastafarianie są zaskoczeni faktem, że marihuana jest nielegalna. Postrzegają ją jako substancję otwierającą umysł – coś, czego system Babilonu, jak rozumują, jawnie sobie nie życzy. W swoim rozumowaniu przytaczają kontrastowe porównanie ziół do alkoholu, który według nich ogłupia ludzi i nie jest częścią afrykańskiej kultury. Pomimo takiej oceny działania marihuany, jej zażywanie nie jest nakazem religijnym i wielu rastafarian jej nie używa.

Kiedy palisz zioło, zioło ujawnia się przed tobą. Cała niegodziwość, którą robisz, zioło ujawnia przed tobą, twoim sumieniem, pokazuje się jasno. Zioło sprawia, że medytujesz. To tylko naturalne zioło, które rośnie jak drzewo” – Bob Marley

Zanim Bob Marley rozpromował Rastafarianizm, ruch był znany głównie na Jamajce.

Ganja to roślina

Bob Marley był bardzo przeciwny paleniu czegokolwiek poza marihuaną. Jeśli chodzi o alkohol, powiedział kiedyś, że „zioło jest uzdrowieniem narodu, alkohol jest zniszczeniem”.

Znaczenie marihuany w kulturze rastafariańskiej trwa do dziś. W wywiadzie udzielonym CBC w Kanadzie wnuczka Marleya Donisha Pendergast mówiła o znaczeniu tego sakramentu w życiu rastafarian.

Rastowie nie biorą narkotyków, ponieważ ganja nie jest narkotykiem. Ganja to roślina”.

Dla niej duchowa moc marihuany jest związana ze sposobem jej używania, który uwzględnia intencje osoby palącej marihuanę, a także miejsce jej palenia.

Bob Marley jako ikona kultury

Muzyka Boba Marleya przetrwała próbę czasu, stając się symbolem walki o sprawiedliwość społeczną i równość. Jego przeboje takie jak „No Woman, No Cry”, „Redemption Song” i „One Love” stały się symbolami dla pokoleń. Łączą smak z komentarzem społecznym i politycznym. Brzmią tak samo prawdziwie teraz, jak wtedy.

Bob Marley, który dziś skończyłby 79 lat, był klasą samą w sobie.

Urodziny Boba Marleya są obchodzone na całym świecie jako dzień celebracji jego życia. Wiele miast organizuje z tej okazji wydarzenia muzyczne, aby uczcić jego wpływ na muzykę i kulturę. Można też śmiało obchodzić urodziny króla reggae w domu ;).

Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam szoty konopne, których musisz spróbować.

Źródła:

  1. Wikipedia. Ruch Rastafari
  2. Wikipedia. Bob Marley
  3. Blackford M. (2021). FHE Health. Bob Marley: His Drug Use and Reggae Music. Z linku: https://fherehab.com/learning/bob-marley-drug-use
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AKTUALNOŚCI Oficjalnie: Niemcy zalegalizowały marihuanę! Doszło do historycznej chwili! Niemcy zalegalizowały marihuanę! Tamtejszy parlament przegłosował rewolucyjną ustawę. Mikołaj Rusin23 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Jamajka wysyła marihuanę do USA. To pierwszy legalny eksport Konopie i marihuana na Jamajce - pierwszy legalny eksport cannabis z Jamajki do USA. Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz23 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Mike Tyson w liście do prezydenta USA apeluje o zaprzestanie walki z marihuaną Znany bokser i konopny przedsiębiorca - Mike Tyson, apeluje do prezydenta USA o zaprzestanie walki z marihuaną. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin22 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Polski raper stanie przed sądem w związku z używaniem medycznej marihuany Alberto - polski raper już drugi raz stanie przed sądem w związku z używaniem medycznej marihuany. Przeczytaj więcej na ten temat admin22 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Rząd Hiszpanii ustala nowe przepisy dla pacjentów medycznej marihuany Medyczna marihuana w Hiszpanii: sprawdź, jakie przepisy i regulacje dla pacjentów chce wprowadzić hiszpański rząd Justyna Walentynowicz22 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Czechy: Medyczna marihuana będzie dostępna bez recepty? Czy już niedługo Czesi będą mogli uzyskać medyczną marihuanę bez recepty? Nad taką decyzją dywagują tamtejsi politycy. Mikołaj Rusin21 lutego 2024
AKTUALNOŚCI W Polsce nie będzie upraw medycznej marihuany? Otrzymaliśmy oświadczenie jednej z firm Pierwsza firma zaangażowana w uprawy medycznej marihuany w Polsce wycofuje się z projektu. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin19 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Ukraina: Zełenski podpisał ustawę legalizującą medyczną marihuanę Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę legalizującą medyczną marihuanę. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin16 lutego 2024