fbpx
AKTUALNOŚCI
13 lipca 2023

Edibles – Jak je spożywać i jakie bądą efekty?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad alternatywą dla tradycyjnego palenia marihuany? Może to być odpowiedź, której szukacie – edibles, czyli produkty spożywcze zawierające THC. Czy chcecie dowiedzieć się, jak je spożywać, jakie mogą być efekty, a także jakie są ich zalety? Przygotowaliśmy dla Was mały przewodnik, który pomoże Wam odkryć tajemnice edibles. Poznajcie jak prawidłowo dawkować… Czytaj dalej Edibles – Jak je spożywać i jakie bądą efekty?
Edibles to nie tylko ciastka - przekonajcie się o tym na naszym najnowszym wpisie !
Edibles to nie tylko ciastka - przekonajcie się o tym na naszym najnowszym wpisie !

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad alternatywą dla tradycyjnego palenia marihuany? Może to być odpowiedź, której szukacie – edibles, czyli produkty spożywcze zawierające THC. Czy chcecie dowiedzieć się, jak je spożywać, jakie mogą być efekty, a także jakie są ich zalety? Przygotowaliśmy dla Was mały przewodnik, który pomoże Wam odkryć tajemnice edibles. Poznajcie jak prawidłowo dawkować THC, aby uniknąć nieprzyjemnych efektów, zrozumieć jak działają na nasz organizm i jakie są ich wady i zalety.

Czym różnią się od innych produktów konopnych?

Edibles, czyli jadalne produkty z konopi to wszelkiego rodzaju jedzenie i napoje zawierające kannabinoidy. W szczególności THC, główny związek psychoaktywny w konopi, który powoduje efekt „haju”. Mogą one również zawierać CBD, czyli związek konopny, który nie powoduje haju, ale oferuje korzyści medyczne. Mogą być to także mniej znane kannabinoidy, takie jak CBN, CBG i THCV, które z kolei oferują unikalne korzyści.

Konopie są rozpuszczalne w tłuszczach i nie wiążą się z wodą. Więc zazwyczaj są dołączane do produktu rozpuszczalnego w tłuszczach, takiego jak masło lub olej. Przykłady to między innymi masło z konopi, olej kokosowy z konopi, olej kuchenny z konopi i inne.

Tak połączone produkty konopne mogą być następnie używane do przygotowania jedzenia np. brownie, ciasteczka, sosy do sałatek, buliony do zup i inne. Konopie mogą być również mieszane z alkoholem i przekształcone w nalewkę, a także jeden z najpopularniejszych komercyjnych produktów – żelki.

Jadalne produkty z konopi mają reputację jednej z najmocniejszych form. Jest tak dlatego, że kiedy je spożywamy, nasz układ trawienny i wątroba metabolizują THC do mocniejszej formy, zwanej 11-hydroksy-THC. Efekty jej przyjęcia trwają znacznie dłużej niż po paleniu, waporyzacji lub dabbingu. Dlatego bądźcie ostrożni – jest wiele osób, które zjadły za dużo produktów jadalnych z konopi i mieli wyjątkowo nieprzyjemny wieczór.

Zawsze zalecamy nowym konsumentom i doświadczonym miłośnikom konopi, aby zacząć od małej dawki i powoli ją zwiększać podczas spożywania produktów jadalnych – na początku weź niewielką ilość, aby określić moc. Cierpliwie poczekaj, aż efekty się pojawią, zanim weźmiesz więcej.

Jak nasz organizm reaguje na edibles ?

Produkty jadalne, jak nazwa wskazuje są spożywane doustnie i przetwarzane w żołądku i wątrobie. Podczas gdy są palone lub waporyzowane konopie dostają się do płuc, aby być bezpośrednio wchłonięte do krwiobiegu. Oznacza to, że efekty produktów jadalnych pojawiają się znacznie później. Także należy wiedzieć, że ich działanie trwa znacznie dłużej, ponieważ muszą być najpierw strawione i zmetabolizowane. Z tego powodu efekty są zazwyczaj mocniejsze i trwają dłużej niż po palonych lub waporyzowanyh konopiach.

THC jest rozpuszczalne w tłuszczach, więc musi zostać zdekarboksylowana, aby organizm mógł ją wchłonąć i dać oczekiwane efekty. Gdy marihuana jest palona dzieje się to pod wpływem ciepła zapalniczki, a podczas przygotowywania suszu do artykułów spożywczych możemy zrobić to w piekarniku w niskiej temperaturze. Dopiero po tej czynności należy

Te substancje muszą najpierw przejść przez proces trawienia, zanim mogą jakkolwiek wpłynąć na nasz układ nerwowy. Następnie są metabolizowane przez wątrobę. Jest to bardziej złożony i długotrwały proces niż bezpośrednie dostarczenie konopi do krwiobiegu przez płuca.

Ekstrakty konopne powstałe na edibles można dodać do kawy podobnie jak śmietankę czy syrop. <yoastmark 750

Od czego zacząć ?

THC jest substancją rozpuszczalną w tłuszczach – musi się związać z tłuszczem, aby organizm mógł go przetworzyć i abyś mógł odczuć efekty tej rośliny. Zwykle łączymy masło lub olej konopnymi ze względu na ich wysoką zawartość tłuszczu. Następnie używamy tego połączenia do przygotowania produktów jadalnych.

Przed połączeniem wszystkich składników, konopie muszą zostać zdekarkarboksylowane, aby aktywować związki w nich zawarte i umożliwić organizmowi ich wchłonięcie. Najczęściej zachodzi to pod wpływem ciepła – kiedy palisz marihuanę, następuje to pod wpływem płomienia zapalniczki. Podczas przygotowania produktów jadalnych, zwykle odbywa się to w piekarniku w niskiej temperaturze przed dodaniem go do oleju.

Jak długo trwa faza po spożyciu edibles z konopi?

Nie oczekuj, że brownie, czy inne  zacznie działać, jak tylko je połkniesz. Ze względu na proces trawienia, efekty produktów jadalnych zazwyczaj osiągają szczyt 1-2 godziny po spożyciu. Zanikają w ciągu 2-3 godzin, podczas gdy efekty palenia konopi osiągają szczyt w ciągu 10 minut i szybko zanikają w ciągu następnych 30-60 minut. Są to jednak tylko szacunki. Wpływ ma indywidualny metabolizm, obecny stan psychiki, ale także czynniki zewnętrzne. Wpływ mogą mieć czynniki takie jak jedzenie na pusty żołądek, wiek, czy waga.

Co więcej, palenie dużych ilości mocnej marihuany nie wpływa na tolerancję na produkty jadalne. Niska dawka produktu jadalnego nadal może „znokautować” nawet najbardziej doświadczonych miłośników konopi.

Efekty palenia lub waporyzacji suszu konopnego zazwyczaj trwają od jednej do trzech godzin. <yoastmark 750

Edibles vs. Susz: czy edibles są dla Ciebie odpowiednie?

Edibles są świetnym wyborem zarówno dla pacjentów medycznych, jak i użytkowników rekreacyjnych, którzy chcą zrezygnować z palenia lub waporyzacji konopi. Są także dla osób, które mogą potrzebować intensywniejszego doświadczenia przez dłuższy okres czasu.

Nie wymagają one bezpośredniego kontaktu, a co za tym idzie, nie narażają konsumentów na dym, parę czy inne karcynogeny powstające podczas podgrzewania, czy palenia suszu.

Edibles działają dłużej niż jakakolwiek inna forma podania konopi. Najlepiej służy to konsumentom, którzy borykają się z przewlekłymi problemami, takimi jak ból, stan zapalny czy nudności. Ze względu na swoją intensywność i długotrwałość, cieszą się popularnością wśród osób cierpiących na bezsenność.

Pamiętajcie, że edibles, z uwagi na swoje specyficzne właściwości, wymagają ostrożnego i świadomego podejścia. Ich działanie nie jest natychmiastowe. Efekty mogą się pojawiać nawet do kilku godzin po spożyciu, utrzymując się przez długi czas. Przypominamy, aby zaczynać od małych dawek, obserwować reakcje organizmu i stopniowo zwiększać ilość, jeśli to konieczne. Przed rozpoczęciem spożywania edibles, powinniście skonsultować się z lekarzem, jeśli jesteście na jakiejkolwiek terapii lekowej. Wątroba jest odpowiedzialna za metabolizowanie kannabinoidów, co może stanowić problem dla osób zmagających się z chorobami tego organu. Ponadto, nigdy nie powinniście prowadzić pojazdów po spożyciu edibles.

źródło: leafly.com

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AKTUALNOŚCI W Gdańsku odbyło się szkolenie dla policjantów o medycznej marihuanie Laboratorium w Gdańsku zorganizowało szkolenie dla policji na temat medycznej marihuany. Przeczytaj więcej na ten temat. Justyna Walentynowicz1 marca 2024
AKTUALNOŚCI Haj biegacza: Naturalna droga do „haju” bez użycia marihuany Co łączy haj biegacza i cannabis? Jakie aktywności mogą wywołać ten stan? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Adrian Lewandowski29 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Badanie studium przypadku: Olej konopny dla psa na toczeń Czy wiesz, że olej konopny dla psa może mieć zbawienny wpływ na jego zdrowie? Sprawdź, jak konopie działają w terapii zwierząt domowych. Justyna Walentynowicz28 lutego 2024
AKTUALNOŚCI WeedWeek DAYS: Największy polski festiwal konopny WeedWeek DAYS to największy festiwal konopny w Polsce, który odbędzie się już w maju! Przeczytaj więcej. admin28 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Grecja: Pacjenci nareszcie mają dostęp do medycznej marihuany Medyczna marihuana w Grecji - po 7 latach oczekiwania konopie indyjskie na receptę są dostępne dla pacjentów w słonecznym państwie 🌞 Justyna Walentynowicz27 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Jazda autem po marihuanie: Badanie pacjentów medycznej Jazda autem po marihuanie? Naukowcy z Australii sprawdzili zdolność prowadzenia samochodu u pacjentów będących pod wpływem marihuany Justyna Walentynowicz27 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Snoop Dogg palił marihuanę przy swoich wnuczkach. Internauci go skrytykowali Snoop Dogg opublikował kilka dni temu nagranie na swoim Instagramie, gdzie pali blanta przy swoich wnuczkach. Przeczytaj więcej Justyna Walentynowicz26 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Polski wiceminister rolnictwa popiera legalizację marihuany? Znamy odpowiedź Wiceminister rolnictwa, Michał Kołodziejczak został zapytany w programie Żurnalista o marihuanę. Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz26 lutego 2024