fbpx
AKTUALNOŚCI
27 lutego 2024

Grecja: Pacjenci nareszcie mają dostęp do medycznej marihuany

Medyczna marihuana w Grecji - po 7 latach oczekiwania konopie indyjskie na receptę są dostępne dla pacjentów w słonecznym państwie 🌞
medyczna marihuane

Grecja po raz pierwszy oficjalnie udostępniła pacjentom medyczną marihuanę. Zakończyła tym samym frustrujący, siedmioletni okres oczekiwania pacjentów na lek od momentu legalizacji.

Pacjenci w końcu mają dostęp do medycznej marihuany w Grecji

W poniedziałek, 19 lutego pierwsze produkty z medycznej marihuany na receptę zostały udostępnione pacjentom. Według zaangażowanych firm oznacza to nową erę dla opieki zdrowotnej w Grecji.

Grecja stała się jednym z pierwszych krajów w Europie, które zalegalizowały medyczną marihuanę w 2017 roku. Obywatele musieli czekać na dostęp do leku przez 7 lat.

Jakie choroby kwalifikują się do leczenia medyczną marihuaną w Grecji?

W ubiegłym tygodniu produkty z konopi indyjskich w formie suszu zostały udostępnione na receptę.

Medyczna marihuana będzie teraz dostępna w Grecji w leczeniu stanów chorobowych, w tym nudności i wymiotów związanych z chemioterapią, radioterapią i terapią skojarzoną przeciwko HIV lub wirusowemu zapaleniu wątroby typu C. Ponadto przewlekłego bólu, spastyczności związanej ze stwardnieniem rozsianym i urazami rdzenia kręgowego oraz jako środek regulujący apetyt.

Lekarze specjaliści, którzy mają teraz prawo do przepisywania medycznej marihuany, to m.in. anestezjolodzy, neurolodzy i patolodzy specjalizujący się w nowotworach, infekcjach i reumatyzmie. Po początkowym przyznaniu recepty przez specjalistę może ona być ponownie przepisywana przez innych lekarzy co sześć miesięcy.

Regulacje dotyczące medycznej marihuany w Grecji

Medyczna marihuana w Grecji jest uważana za leczenie nierefundowane, co oznacza, że żadne koszty z nim związane nie zostaną pokryte przez państwo lub ubezpieczenie.

Pacjenci będą zobowiązani do pokrycia pełnego kosztu recepty, który wyniesie 82,96 euro za 5 gramów lub 165,91 euro za 10 gramowe opakowanie. To daje, ponad 16,50 euro za gram. Punkt cenowy został podobno ustalony na podstawie dwóch najniższych średnich punktów w UE. Oczekuje się, że koszt zostanie obniżony, gdy więcej produktów wejdzie na rynek.

Jakie są dostępne produkty z medyczną marihuaną dostępne w Grecji?

Obecnie dostępny jest tylko jeden zrównoważony preparat CBD / THC dostarczany przez Tikun Olam Europe. Wersje o wyższej zawartości THC zostaną wprowadzone na rynek w nadchodzących miesiącach, gdy pacjenci i lekarze dostosują się do pierwszego produktu. Lek będzie dostępny w aptekach, a produkt Tikun Olam będzie dystrybuowany przez dwie firmy – Lavipharm i Pharmaserve-Lilly.

Anna Paga, 60-letnia matka trójki dzieci z łuszczycowym zapaleniem stawów, jest jedną z pierwszych pacjentek w kraju, które otrzymały receptę na medyczną marihuanę.

„Co czuję w tym dniu? Wielkie podziękowania, ulgę, wolność życia. Byłam jedną z pierwszych osób, które otrzymały receptę za pośrednictwem elektronicznego systemu i nie spodziewałam się tego, nie mogłam w to uwierzyć. Wybuchnęłam płaczem… koniec ryzyka i strachu”. – powiedziała Athens Macedonian News Agency (AMNA)

Dodała, że nie będzie już musiała zaopatrywać się w leki na nielegalnym rynku, z czym greccy pacjenci borykali się od lat.

legalizacja marihuany
Pacjenci w Grecji po 7 latach otrzymali dostęp do medycznej marihuany

Ograniczenia dotyczące dostępu do medycznej marihuany w Grecji

Grecka grupa rzeczników pacjentów Mamaka, stała na czele walki o udostępnienie medycznej marihuany pacjentom w Grecji.

„Będziemy nadal walczyć o prawa naszych pacjentów, opowiadając się za większą liczbą odmian na rynku, odwróceniem prawa zakazującego importu, stosowaniem w pediatrii i refundacją przez krajowy system opieki zdrowotnej, a także prawem do domowej uprawy konopi. Minęło dużo czasu, zanim w Grecji wprowadzono tę regulację, ale z niecierpliwością czekamy na lepsze jutro, kiedy na rynku pojawi się więcej produktów, a różnorodne potrzeby pacjentów zostaną zaspokojone na wszystkich poziomach”. – Mamaka dla Business of Cannabis

Dlaczego medyczna marihuana jest legalna w Grecji?

Marihuana medyczna stała się legalna w Grecji w 2017 po tym, jak kampania zainicjowana przez matki dzieci z ciężką padaczką zebrała ponad 45 000 podpisów.

Mimo to tylko garstka pacjentów była w stanie uzyskać produkty farmaceutyczne z marihuany leczniczej takie jak Epidiolex i Sativex, poprzez indywidualne wnioski importowe. Często po długich i skomplikowanych biurokratycznych procedurach.

Jakie są perspektywy rozwoju rynku medycznej marihuany w Grecji?

W 2021 postęp został jeszcze bardziej zahamowany po tym, jak rząd wprowadził zakaz importu. Uważano to za posunięcie mające na celu ochronę greckiego rynku krajowego.

Zakaz uprawy konopi w celach leczniczych i produkcji został uchylony w marcu 2018. Mimo to, plany zezwolenia na sprzedaż medycznej marihuany na receptę w aptekach zostały ogłoszone dopiero w 2022.

W styczniu ubiegłego roku firma Tikun Olam Europe ujawniła, że po pięciu latach przygotowań rozpoczęła działalność w swoim obiekcie o powierzchni 56 000 metrów kwadratowych w Koryntii. To pierwszy greckim zakład produkujący medyczną marihuanę.

Obiekt kosztował ponad 40 milionów euro. Oczekuje się, że będzie w stanie wyprodukować 10 ton konopi indyjskich do celów medycznych w pierwszym roku działalności.

Jeżeli szukasz legalnych produktów konopnych to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam szoty konopne, których musisz spróbować.

Źródła:

  1. Stevens B. (2024). Business of Cannabis. ’New Era in Greek Healthcare’ as First Medical Cannabis Prescriptions Issued. Z linku: https://businessofcannabis.com/new-era-in-greek-healthcare-as-first-medical-cannabis-prescriptions-issued/
Justyna Walentynowicz

Autor: Justyna Walentynowicz

Redaktorka portalu WEEDWEEK.PL

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AKTUALNOŚCI 3 na 5 Amerykanów uważa, że alkohol i tytoń są bardziej szkodliwe niż marihuana Trzech na pięciu Amerykanów jest zdania, że zarówno alkohol, jak i tytoń są bardziej szkodliwe niż marihuana. Justyna Walentynowicz23 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI Polska zwiększy import medycznej marihuany? Wiceszef MZ nie zaprzecza Polski wiceszef MZ odpowiedział na pytania związane z medyczną marihuaną w Polsce. Przeczytaj więcej na ten temat. Justyna Walentynowicz23 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI Władze Nowego Jorku walczą z nielegalnymi sklepami z marihuaną Władze Nowego Jorku nie radzą sobie z nielegalnie działającymi sklepami z marihuaną. W związku z tym gubernator zapowiedziała zaostrzenie kar. Justyna Walentynowicz23 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI Raper Mata inwestuje w aplikację. Ma pomóc w ograniczaniu zioła Raper Mata zainwestował w start-up związany z cannabis. Aplikacja ma zwiększyć świadomość użytkowników konopi i kontrolować mechanizmy uzależnień Justyna Walentynowicz22 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI Cieszyn: Policja zabezpieczyła rośliny i 2,5 kg suszu marihuany  Funkcjonariusze z Cieszyna mieli podejrzenia, że jeden z mieszkańców gminy Skoczów posiada oraz sprzedaje marihuanę. Przeczytaj więcej. Justyna Walentynowicz22 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI 420 z Mascotte: Dlaczego kwiecień to najważniejszy miesiąc dla miłośników konopi? Sprawdź historię liczby 420 razem z firmą Mascotte. Dowiedz się więcej na temat najważniejszego miesiąca dla wszystkich stonerów. Mikołaj Rusin22 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI Promocje z okazji 420 na produkty do uprawy roślin - Growbox 20 kwietnia to światowy dzień marihuany. W związku z tym Growbox.pl przygotował dla Was aż 20% zniżki na wybrane ziemie i stymulatory kwitnienia Justyna Walentynowicz20 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI Jak może wyglądać idealne 420? Mamy kilka propozycji Dzisiaj, 20 kwietnia obchodzimy święto 420. To wielki dzień dla wszystkich entuzjastów marihuany. Warto się łączyć i zorganizować sobie idealne 420 Justyna Walentynowicz20 kwietnia 2024