fbpx
GROW
27 czerwca 2023

Growbox – czyli twoja domowa hala uprawowa

Growbox - dlaczego twoja mała, domowa hala uprawowa powinna być jak najlepiej wyposażona? O tym przeczytasz w naszym najnowszym artykule.

Zastanawiasz się nad uprawą konopi w domu? Sprawdź informacje na temat growboxów i różnych rozwiązań przewidzianych do tego typu uprawy.

Growbox – twoja mała hala uprawowa

Jak można opisać to czym jest growbox? Niektórzy powiedzą, że jest to namiot dla roślin, w którym możemy uprawiać praktycznie wszystkie rodzaje kwiatów. Jeżeli wyobrażasz sobie duże indoorowe hale, które produkują spore ilości kwiatków, to growbox jest po prostu malutkim odpowiednikiem przemysłowej uprawy. Za pomocą wykorzystania wszystkich akcesoriów znajdujących się w namiocie dążymy do stworzenia idealnych warunków do wzrostu roślin. Tak więc o czym musisz pamiętać?

Światło

Oświetlenie jest kluczowym elementem w uprawie roślin typu indoor. Żeby jak najlepiej wykorzystać światło emitowane przez lampy, wewnętrzne ściany growboxa muszą być pokryte materiałem o wysokiej zdolności odbijania światła. Często do tego celu używa się mylaru, który jest srebrną folią o refleksyjności przekraczającej 90%. Alternatywnie, dostępne są również growboxy o ścianach białych. Jest to szczególnie korzystne, ponieważ światło odbite od ścian nie jest marnowane, lecz trafia bezpośrednio do roślin, które mogą wykorzystać je w procesie fotosyntezy.

Ważnym aspektem uprawy w growboxie jest również światłoszczelność. Pomimo zastosowania nieraz potężnych lamp, dzięki jakościowemu growboxowi, z namiotu nie wydostaje się ani jeden promień światła. Przez to sama hodowla jest dyskretna i nie rzuca się w oczy.

Wentylacja

Ogromną zaletą uprawy w growboxie jest możliwość pełnej kontroli klimatu. Dzięki temu, że jakościowe namioty są szczelne, sami możemy regulować wymianę powietrza, co umożliwia precyzyjne dostosowanie takich czynników jak temperatura i wilgotność. Te parametry mają kluczowe znaczenie dla sukcesu lub niepowodzenia danej uprawy.

W growboxie występują dwa rodzaje otworów wentylacyjnych. Pierwszy to otwór pasywny, który jest zabezpieczony siatką, chroniącą przed przedostaniem się kurzu, drobinek czy owadów do naszej strefy uprawowej. Drugi to otwór aktywny, znany także jako „rękaw”, który umożliwia zamontowanie wentylatora. Dzięki niemu możemy kontrolować przepływ powietrza

Growbox ze względu na swoją hermetyczność doskonale pomaga w eliminacji niepożądanych zapachów. Wystarczy połączyć filtr węglowy z wentylatorem i ustawić go w taki sposób, żeby wyprowadzał powietrze z przestrzeni uprawowej na zewnątrz. Filtr węglowy zawierający aktywny węgiel skutecznie absorbuje niechciane zapachy, a wydmuchiwane na zewnątrz powietrze jest bezwonne. Dlatego growboxy są również świetnym rozwiązaniem do suszenia roślin.

Szykujesz się do uprawy CBD? Zadbaj o to, by twoje rośliny miały jak najlepsze warunki

Zadbaj o klimat

Dzięki szczelności growboxa mamy możliwość kontrolowania temperatury za pomocą wentylatora i stacji pogody. Aby monitorować temperaturę, najlepiej skorzystać z dedykowanego sterownika wentylacji, który jest wyposażony w czujnik temperatury. Oczywiście można również znaleźć wentylatory z wbudowanym podobnym sterownikiem. Procedura jest prosta: podłączamy sterownik do wentylatora, umieszczamy czujnik temperatury w środku growboxa i ustawiamy pożądaną temperaturę. Wentylator stara się utrzymać temperaturę na żądanym poziomie w miarę swoich możliwości. Ważne jest jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach tego typu urządzeń. Jeśli na zewnątrz jest cieplej niż wewnątrz growboxa, działanie wentylatora nie będzie w stanie obniżyć temperatury w środku.

Następnym atutem wynikającym z hermetyczności growboxa, jest możliwość kontrolowania wilgotności. Jeśli chcemy ją podnieść, wystarczy umieścić wewnątrz nawilżacz powietrza. Natomiast jeśli chcemy ją obniżyć, możemy zwiększyć prędkość wentylatora lub skorzystać z osuszacza powietrza. Zarówno do kontrolowania wilgotności, jak i temperatury, niezbędne jest posiadanie stacji pogody wyposażonej w czujnik. Dzięki temu urządzeniu możemy monitorować warunki zarówno wewnątrz growboxa, jak i na zewnątrz. To pozwala nam optymalnie wykorzystać dostępny sprzęt i stworzyć idealne warunki dla naszych roślin.

Stelaż i podłoga

To na co musimy zwrócić uwagę przy zakupie growboxa jest solidny stelaż. To właśnie ten stelaż stanowi doskonałe miejsce do zawieszania lamp, filtrów węglowych, wentylatorów, zasilaczy czy generatorów dwutlenku węgla. Ponieważ oświetlenie i filtry mogą być dość ciężkie, nie warto oszczędzać na jakości growboxa, zwłaszcza jeśli planujemy uprawiać rośliny o dużych rozmiarach, które wymagają potężnych filtrów węglowych. Ponadto, stelaż może służyć również jako podstawa dla siatek, które są wykorzystywane podczas treningu roślin, pomagając im osiągnąć odpowiednią formę i wzrost.

Niezwykle istotnym składnikiem każdego growboxa jest jego wodoszczelna podłoga, która choć nie jest niezbędna, może okazać się bardzo przydatna. Szczególnie w przypadku stosowania systemu hydroponicznego. Przy tym typie uprawy istnieje ryzyko awarii, które może prowadzić do wycieku wody. W takiej sytuacji wodoszczelna podłoga chroni przed zalaniem i ewentualnym uszkodzeniem otaczającego pomieszczenia.

Jeżeli szukasz najlepszych akcesoriów do uprawy, w tym growboxów to odwiedź sklep growbox.pl. Znajdziesz tam jakościowe produkty oraz fachową obsługę, która umiejętnie pomoże Ci w wyborze najlepszego sprzętu.

źródło: growbox.pl

Mikołaj Rusin

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl Kontakt: [email protected]

Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GROW Najlepsze nawozy do upraw hydroponicznych Dowiedz się, które nawozy gwarantują zdrowy rozwój roślin, optymalny stosunek NKP i jak unikać błędów w nawożeniu. admin1 marca 2024
GROW Najlepsze odmiany konopi do uprawy hydroponicznej Zastanawiasz się, które odmiany konopi indyjskich są najlepsze do uprawy hydroponicznej? Dowiedz się, które odmiany gwarantują obfite plony admin28 lutego 2024
GROW Jak wyprodukować dwutlenek węgla do uprawy? Bimbrownia CO2 Dowiedz się, jak efektywnie zwiększyć ilość CO2 dla swojej uprawy marihuany w domu. Zastosuj bimbrownię CO2, tanie i skuteczne rozwiązanie admin26 lutego 2024
GROW Hermienie marihuany. Co jest powodem bananów i woreczków ? Hermienie marihuany. Jakie zagrożenia wiążą się z obupłciowymi roślinami oraz jak skutecznie im zapobiegać ? admin21 lutego 2024
GROW Czym wyłożyć ściany growboxa? Materiały i folie odblaskowe Chcesz uzyskać maksymalne plony z Twojego growboxa? Dowiedz się, jak wybrać i zastosować najlepsze materiały i folie odblaskowe ? admin19 lutego 2024
GROW Jak sprawdzić zawartość THC w marihuanie? Jak precyzyjnie ocenić zawartość THC w marihuanie. Odkryj różne metody, od domowych testów po profesjonalne analizy laboratoryjne admin16 lutego 2024
GROW Żółta plamistość liści atakująca konopie. Czym jest ta choroba ? Żółta plamistość liści, to grzybowa choroba konopi, która może stanowić poważne zagrożenie dla Twojej uprawy. admin14 lutego 2024