fbpx
AKTUALNOŚCI
27 stycznia 2023

Historia jointów – jak spożywano konopie w drodze spalania na przestrzeni wieków?

Ogniste fakty z przeszłości: Jak ewoluowało palenie jointów na przestrzeni wieków? Odkryj tajemniczą historię konopi!

W dzisiejszych czasach palenie tzw. “jointów”, czyli suszu konopnego zwiniętego w bibułkę zakończoną filtrem jest czymś zupełnie powszechnym i normalnym. Widzimy to na ulicach, w barach, na filmach czy fotografiach. Ogólnie w kulturze czy też nawet w medycynie. Zastanówmy się jednak, czy palenie jointów jest zjawiskiem wynalezionym w okresie nowożytnym?

Jak to się zaczęło?

Najstarsze dostępne informacje o spożyciu konopi sięgają już 2700 roku p.n.e. Wtedy te rośliny były wykorzystywane do celów mistycznych oraz leczniczych. Konopie włókniste były znane już w erze prehistorycznej. Niektóre źródła podają, iż w tamtych czasach lasy mogły porastać olbrzymie rośliny konopi, które sięgały nawet kilkudziesięciu metrów wzwyż. Starożytni grecy przyznają się do ich rekreacyjnego stosowania już w 5 wieku p.n.e. Wenecki kupiec i podróżnik znany ze szkolnych książek – Marco Polo, wspomina w swoich zapiskach o “ludziach, którzy stosują haszysz i etiopskich fajkach zawierających marihuanę” w okolicach 1300 roku.

Analizując liczne informacje, które przetrwały do naszych czasów, można śmiało wysunąć wniosek, że palenie i używanie konopi towarzyszyło różnym cywilizacjom od zarania dziejów.

Krok milowy

W 1400 roku kolejny podróżnik, Krzysztof Kolumb – odkrył, że rdzenni mieszkańcy Kuby zwijają tytoń w duże liście, aby go spalać. Było to podstawą do rozpowszechnienia w Europie w okresie lat 1600 konsumpcji tytoniu bez użycia fajki. Palenie tzw. cygar zaczęło być popularne wśród wyższych klas społecznych, które namiętnie paliły cygara, wyrzucając za okna obcięte końcówki.

Kolejnym etapem w rozwoju była historia Alexandra Rizlette de Cramptone Lacroix. To on rzekomo wymienił butelkę szampana na papiery do skręcania papierosów przywiezione z Hiszpanii. Wymiana tych cienkich papierków i szampana miała miejsce około 1553 roku, kiedy Francuzi wracali z Hiszpanii z przywiezionymi stamtąd towarami.

Plotka głosi, że Lacroix przywiózł papier do swojego rodzinnego miasta we Francji, a w 1660 roku „skopiował” go i wyprodukował pierwszy w historii papier przeznaczony do zwijania “skrętów” z tytoniu. To dało początek masowej produkcji bibułek używanych do zwijania także… jointów.

Firma Vonzzy – to legalny producent pre-rollsów i suszu z konopi włóknistych

Era przemysłowa

Pierwsze zarejestrowane użycie jointów, zawierających zmieszany tytoń z konopiami, miało miejsce w okolicy 1850 roku w Meksyku. Farmaceuta z Uniwersytetu w Guadalajarze stwierdził, że robotnicy na polach mieszali marihuanę z tytoniem w swoich papierosach, a w międzyczasie także opublikowany w „The Boston Medical and Surgical Journal” artykuł sugerował potencjalne używanie skrętów z konopiami do leczenia problemów z oddychaniem. Uważano, że zmieszanie marihuany, belladonny i azotanu potasu pozwoli pacjentom zwiększyć przepływ tlenu i zmniejszyć ataki astmy.

W latach dwudziestych XX wieku, panująca wówczas w Stanach Zjednoczonych prohibicja alkoholu, zaowocowała zwiększeniem konsumpcji marihuany. W międzyczasie rozwijała się tam również muzyka Jazz, rewolucyjna, porywająca muzyka czarnoskóra wywodząca się z klasy robotniczej, która wraz ze wzrostem popularności, rozpowszechniła również palenie tzw. “jazzowych skrętów”, które to były używane często przez artystów podróżujących po kraju i palących jointy wypełnione konopiami.

Ostatnie dekady

W latach 60-tych, po tym jak marihuana została zdelegalizowana (o czym można by napisać osobny artykuł, ponieważ to bardzo ciekawa historia!), narastający w tych samych latach ruch hipisowski, przeniósł palenie jointów na zupełnie nowy poziom, aby uczynić z nich dzisiejszy standard. Na fali uznawanej za niesprawiedliwą wojny w Wietnamie, wspólne palenie jointów stało się dla hipisów symbolem pokojowego protestu wobec władz. Łącząc ich pod sztandarem miłości i kontrrewolucji kulturowej – wówczas powstał słynny slogan ““make love not war”. (tłum. kochaj, a nie walcz)

Przez ostatnie dekady palenie jointów, jak i ogólna sytuacja konsumpcji konopi pod różnymi postaciami wydaje się normalizować. Prawo staje się mniej restrykcyjne. Co najważniejsze – świadomość społeczna wzrasta, a rządy krajów na całym świecie zaczynają dostrzegać w tej roślinie ogromny potencjał.

Przewiduje się, że w następnych latach rewolucja konopna będzie postępować. Obecnie prowadzone są niezliczone badania nad konopiami, które przyniosą nowe rozwiązania w ich używaniu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Vonzzy. Ich produkty mogliście znaleźć w Świątecznym Zielonym Pojęciu 2022, a obecnie dostępne są również w sklepie ROLLMOPS.

Mikołaj Rusin

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl Kontakt: [email protected]

Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.
AKTUALNOŚCI Badanie studium przypadku: Olej konopny dla psa na toczeń Czy wiesz, że olej konopny dla psa może mieć zbawienny wpływ na jego zdrowie? Sprawdź, jak konopie działają w terapii zwierząt domowych. Justyna Walentynowicz28 lutego 2024
AKTUALNOŚCI WeedWeek DAYS: Największy polski festiwal konopny WeedWeek DAYS to największy festiwal konopny w Polsce, który odbędzie się już w maju! Przeczytaj więcej. admin28 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Grecja: Pacjenci nareszcie mają dostęp do medycznej marihuany Medyczna marihuana w Grecji - po 7 latach oczekiwania konopie indyjskie na receptę są dostępne dla pacjentów w słonecznym państwie 🌞 Justyna Walentynowicz27 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Jazda autem po marihuanie: Badanie pacjentów medycznej Jazda autem po marihuanie? Naukowcy z Australii sprawdzili zdolność prowadzenia samochodu u pacjentów będących pod wpływem marihuany Justyna Walentynowicz27 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Snoop Dogg palił marihuanę przy swoich wnuczkach. Internauci go skrytykowali Snoop Dogg opublikował kilka dni temu nagranie na swoim Instagramie, gdzie pali blanta przy swoich wnuczkach. Przeczytaj więcej Justyna Walentynowicz26 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Polski wiceminister rolnictwa popiera legalizację marihuany? Znamy odpowiedź Wiceminister rolnictwa, Michał Kołodziejczak został zapytany w programie Żurnalista o marihuanę. Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz26 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Oficjalnie: Niemcy zalegalizowały marihuanę! Doszło do historycznej chwili! Niemcy zalegalizowały marihuanę! Tamtejszy parlament przegłosował rewolucyjną ustawę. Mikołaj Rusin23 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Jamajka wysyła marihuanę do USA. To pierwszy legalny eksport Konopie i marihuana na Jamajce - pierwszy legalny eksport cannabis z Jamajki do USA. Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz23 lutego 2024