fbpx
AKTUALNOŚCI
21 czerwca 2021

Jak uzyskać receptę na medyczną marihuanę? Praktyczne porady

Chcesz w końcu zacząć leczyć się medyczną marihuaną, ale nie wiesz jak uzyskać receptę? Oto porady, które Cię zaskoczą! Dowiedz się, jak przejść przez proces legalizacji i zdobyć potrzebną dokumentację, żeby cieszyć się korzyściami tej niesamowitej rośliny. Zobacz jakie kroki podjąć, żeby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i uzyskać dostęp do leczniczej marihuany już teraz!
Jak uzyskać receptę na medyczną marihuanę

Wiele osób wciąż zastanawia się jak uzyskać receptę na medyczną marihuanę. Wbrew pozorom nie jest to bardzo zawiła kwestia, ale postanowiliśmy wam w tym pomóc. Jak najlepiej podejść do tego tematu?

Medyczna marihuana legalna od 2017 roku

Medyczna marihuana jest legalna w Polsce od 2017 roku. Niestety, ale w pierwszych miesiącach po legalizacji, uzyskać receptę na medyczne konopie nie było łatwo. Obecnie wygląda to trochę lepiej, jednak cały czas nie jest idealnie. Wiąże się to ze złym nastawieniem do medycznej marihuany lekarzy pierwszego kontaktu. Wielu z nich stawia konopie na równi z lekami „ostatniej szansy”.

W naszym kraju nie jest jasno sprecyzowane na co lekarz może przepisywać medyczną marihuanę. W porównaniu z innymi krajami jest to dość liberalne podejście do tego tematu. Dla osób, które chcą się leczyć konopiami jest to duże udogodnienie. Przez to, że nie ma ściśle sprecyzowanej listy chorób, na które lekarze przepisują medyczną marihuanę możemy dostać konopie zarówno na ból głowy czy zęba jak i na ciężkie choroby nowotworowe. Pełną listę schorzeń, na które zazwyczaj przepisywana jest medyczna marihuana możecie znaleźć tutaj.

Jeżeli konopie mają tak szerokie spektrum zastosowań to jak uzyskać receptę na medyczną marihuanę?

badania potwierdzające działanie cbd

Jakiego lekarza wybrać?

Jeżeli zmagasz się z jakimś schorzeniem i uważasz, że konopie są w stanie pomóc Ci w lepszym funkcjonowaniu, to jak najbardziej masz prawo ubiegać się o uzyskanie recepty na medyczną marihuanę. Na początku możesz wybrać „tradycyjną” formę uzyskania recepty. Po prostu umów się do swojego lekarza pierwszego kontaktu i przedstaw mu swoją sytuację. Obecnie w przychodniach pracuje coraz więcej młodych lekarzy, którzy mają w miarę „otwartą głowę” na leczenie konopiami. Przez kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu uzyskasz receptę na medyczną marihuanę nieodpłatnie. Jest to istotne, jeżeli będziesz potrzebować dużych ilości konopi do swojej terapii.

Co w sytuacji, gdy lekarz pierwszego kontaktu nie chce przepisać recepty na konopie?

Obecnie w Polsce coraz bardziej popularne stają się kliniki konopne. W takich klinikach pracują lekarze specjalizujący się w leczeniu medyczną marihuaną. Jeżeli trafisz do takiej kliniki, to szansa na uzyskanie recepty na medyczną marihuanę jest o wiele większa niż w „normalnej” przychodni. Z czego to wynika?

Jeżeli ktoś myśli, że kliniki konopne są „źródełkiem” dla fanów marihuany to jest w dużym błędzie. To nie jest tak, że każdy kto trafi do takiej kliniki uzyska receptę na medyczną marihuanę. Oczywiście szansa na uzyskanie takiego dokumentu jest o wiele większa niż w zwykłej przychodni, gdyż pracują tam wyspecjalizowani lekarze, którzy na bieżąco przyswajają wiedzę na temat konopi. Tacy specjaliści, przez zebrane wcześniej doświadczenie są w o wiele bardziej „przyjazny” sposób nastawieni do medycznej marihuany i to stawia Ciebie – pacjenta w bardziej komfortowej sytuacji.

Jak przygotować się do wizyty w konopnej klinice?

Jak uzyskać receptę na medyczną marihuanę

Jak przygotować się do pierwszej wizyty, by uzyskać receptę na medyczną marihuanę?

Jeżeli chcesz uzyskać receptę na medyczną marihuanę za pośrednictwem klinik konopnych to postaraj się dobrze przygotować do pierwszej wizyty. W obecnych czasach, dzięki e-wizytom jesteśmy w stanie dość komfortowo do tego podejść. Nie musisz jechać kilkunastu czy kilkudziesięciu kilometrów do najbliższej kliniki, możesz umówić się na teleporadę.

Co najlepiej przedstawić lekarzowi na takiej wizycie? Postaraj się dostarczyć poniższe rzeczy:

  • Pełną historię twojej choroby ( wyniki badań, diagnozę, orzeczenia lekarskie, wypisy ze szpitala itp.)
  • Skany recept leków, które były zalecane do wcześniejszej terapii na twoje schorzenie
  • Aktualne wyniki badania krwi
  • Listę leków, które obecnie przyjmujesz – lekarz musi sprawdzić czy nie będą kolidować z medyczną marihuaną

Oczywiście, do klinik konopnej możesz udać się nie posiadając historii choroby czy aktualnych badań. Jednak w związku z tym, droga do uzyskania recepty na medyczną marihuanę będzie utrudniona. Lekarz może poddać pod wątpliwość twoje schorzenie i zaprosić cię do odwiedzin i badań w klinice.

Poniżej przygotowaliśmy listę klinik, które oferują leczenie medyczną marihuaną:

  • Green Doctor – ul. Witkiewicza 22F, Jędrzychów – klinika oferuje możliwość e-wizyty
  • Konopna Klinika – ul. Północna 46, Łódź – klinika oferuje możliwość e-wizyty

Swoją pomoc w uzyskaniu recepty proponuje również stowarzyszenie Wolne Konopie. W jaki sposób są w stanie Ci pomóc?

Pomoc od Wolnych Konopi

Wolne Konopie to bardzo dobrze zorganizowane stowarzyszenie. Oprócz interwencji w związku z zatrzymaniami i działaniem na rzecz legalizacji marihuany, prowadzą także pomoc w uzyskaniu recepty na medyczną marihuanę.

Wszelkie informacje na ten temat możesz uzyskać tutaj. Znajdziesz tam pomoc od najbardziej wyspecjalizowanych w tym temacie osób z naszego kraju. Lekarze, z którymi cię skontaktują, na pewno udzielą Ci odpowiedniej pomocy i zdecydują o tym czy kwalifikujesz się do terapii konopnej.

Jak uzyskać receptę na medyczną marihuanę

Uzyskałem receptę na medyczną marihuanę – i co dalej?

Uzyskałeś receptę na medyczną marihuanę – witamy w gronie konopnych pacjentów! Każdemu z nas konopie są w stanie znacznie ułatwić funkcjonowanie. Cieszy nas to, że uzyskałeś receptę i dzięki temu będziesz mógł zniwelować negatywne skutki twojej choroby konopiami. Teraz musisz udać się do apteki i kupić swój susz. Nie jest to takie proste. Ze względu na to, że na dzień dzisiejszy medyczna marihuana jest do naszego kraju sprowadzana zza granicy to nie znajdziecie jej we wszystkich aptekach. Jeżeli chcesz sprawdzić, w której aptece obecnie dostępne są konopie to najlepiej użyj tej wyszukiwarki. Znajdziesz tam najbardziej aktualne dane.

Niestety, ale konopie w naszym kraju cały czas są traktowane jak niebezpieczny narkotyk. Właśnie dlatego, konopni pacjenci nie mogą swobodnie poruszać się po polskich ulicach ze swoim suszem. Jeżeli chcesz przemieszczać się z medyczną marihuaną to pamiętaj o tych rzeczach:

  • zawsze trzymaj medyczną marihuanę w oryginalnym, aptecznym opakowaniu
  • zawsze posiadaj przy sobie receptę i dowód zakupu suszu
  • niektóre kliniki wydają coś takiego jak „zaświadczenie pacjenta”, jeżeli masz taki dokument to zabieraj go ze sobą

Jeżeli zawsze będziesz pamiętać o tych rzeczach to najprawdopodobniej podczas kontroli policji nie skończysz na dołku i twój susz nie zostanie zarekwirowany. Niestety, ale pacjenci medycznej marihuany, którzy swój susz trzymają w innym niż apteczne opakowaniu, bardzo często mają problemy z policją. Pisaliśmy o tym tutaj.

Konopie coraz bardziej wchodzą w życie codzienne Polaków, dlatego takie sytuacje muszą zostać wyeliminowane a policjanci powinni być o wiele lepiej poinformowani w tym temacie. O tym, że konopna infrastruktura coraz bardziej rozwija się w Polsce jakiś czas temu pisały również zagraniczne media.

Jak uzyskać receptę na medyczną marihuanę

Medyczna infrastruktura, którą stworzyli Polacy zachwalana za granicą

Jakiś czas temu, zagraniczne media pisały o tym, jak dobrą infrastrukturę pod medyczną marihuanę stworzyliśmy sobie w Polsce. Na stronie magazynu High Times ukazał się o tym ciekawy artykuł. Przetłumaczyliśmy go dla was tutaj. Jego autorka była pod ogromnym wrażeniem tego, jak w Polsce rozwijają się kliniki ukierunkowane na leczenie konopiami. Podkreślała, że ten system wygląda o wiele lepiej niż w Niemczech. Jednak czy naprawdę jest tak super?

Niestety, ale system który wprowadziliśmy w Polsce w związku z legalizacją medycznej marihuany nie jest idealny. Pierwszym dużym problemem jest to, że medyczną marihuanę importujemy zza garnicy. Przez to jej cena jest strasznie wygórowana i niektórych pacjentów po prostu nie stać na ten lek. Następnym problemem jest to, że lekarze pierwszego kontaktu nie chcą wypisywać recept bo nie mają na temat leczenia konopiami pojęcia. Pacjenci, którzy chcą uzyskać receptę na medyczną marihuanę muszą korzystać z wizyt w prywatnych klinikach, które nie są tanie.

Ten system, zdecydowanie musimy udoskonalić. Medyczna marihuana nie może być tak drogim lekiem, nie może być zarezerwowana dla „elit”. Odmian konopi, które będą dostępne w Polsce musi być więcej, braki muszą być na bieżąco uzupełniane i refundowane. Musimy doprowadzić do takiej sytuacji, w której każdy z nas będzie mógł sobie pozwolić na konopną-naturalną terapię.

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi, to jak uzyskać receptę na medyczną marihuanę nie będzie już dla ciebie problemem. Jeżeli do swojej terapii konopnej będziesz potrzebować dobrego waporyzatora czy sprawdzonego suszu CBD to zapraszamy do sklepu ROLLMOPS

Mikołaj Rusin

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl Kontakt: [email protected]

Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.
AKTUALNOŚCI Oficjalnie: Niemcy zalegalizowały marihuanę! Doszło do historycznej chwili! Niemcy zalegalizowały marihuanę! Tamtejszy parlament przegłosował rewolucyjną ustawę. Mikołaj Rusin23 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Jamajka wysyła marihuanę do USA. To pierwszy legalny eksport Konopie i marihuana na Jamajce - pierwszy legalny eksport cannabis z Jamajki do USA. Przeczytaj więcej na ten temat Justyna Walentynowicz23 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Mike Tyson w liście do prezydenta USA apeluje o zaprzestanie walki z marihuaną Znany bokser i konopny przedsiębiorca - Mike Tyson, apeluje do prezydenta USA o zaprzestanie walki z marihuaną. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin22 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Polski raper stanie przed sądem w związku z używaniem medycznej marihuany Alberto - polski raper już drugi raz stanie przed sądem w związku z używaniem medycznej marihuany. Przeczytaj więcej na ten temat admin22 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Rząd Hiszpanii ustala nowe przepisy dla pacjentów medycznej marihuany Medyczna marihuana w Hiszpanii: sprawdź, jakie przepisy i regulacje dla pacjentów chce wprowadzić hiszpański rząd Justyna Walentynowicz22 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Czechy: Medyczna marihuana będzie dostępna bez recepty? Czy już niedługo Czesi będą mogli uzyskać medyczną marihuanę bez recepty? Nad taką decyzją dywagują tamtejsi politycy. Mikołaj Rusin21 lutego 2024
AKTUALNOŚCI W Polsce nie będzie upraw medycznej marihuany? Otrzymaliśmy oświadczenie jednej z firm Pierwsza firma zaangażowana w uprawy medycznej marihuany w Polsce wycofuje się z projektu. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin19 lutego 2024
AKTUALNOŚCI Ukraina: Zełenski podpisał ustawę legalizującą medyczną marihuanę Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę legalizującą medyczną marihuanę. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin16 lutego 2024