fbpx
AKTUALNOŚCI
25 sierpnia 2021

Kanaba – najstarsze słowo znane ludzkości?

Niektórzy twierdzą, że słowo to ma korzenie jeszcze starsze, sięgające okresu prehistorycznego. Bez względu na to, czy faktycznie jest to najstarsze słowo, konopie odgrywały ważną rolę w historii ludzkości, a ich zastosowania są nadal badane i wykorzystywane w różnych dziedzinach.

Czy „kanaba” to najstarsze słowo znane ludzkości? Z czym kojarzy się w naszym kraju? Na te pytania postanowiliśmy poszukać odpowiedzi, w zawiązku ze zbliżającymi się targami Kanaba Fest.

Sumeryjski – najstarszy zapisany język

Język sumeryjski jest to najstarszy zapisany język znany człowiekowi. Posługiwali się nim mieszkańcy starożytnego Sumeru od co najmniej IV tysiąclecia p.n.e.. Jego funkcjonowanie w mowie zostało wyparte przez język akadyjski, jednak w tekstach naukowo-religijnych funkcjonował aż do I wieku p.n.e..

Sumerowie zamieszkiwali starożytną krainę znajdującą się w południowej części Mezopotamii. Stworzyli wysoko rozwiniętą cywilizację, która obecnie jest uważana za kolebkę cywilizacji Europy i Bliskiego Wschodu. Prowadzili osiadły tryb życia, dlatego głównie zajmowali się rolnictwem, hodowlą i rzemiosłem. Niestety nie utworzyli scentralizowanego państwa. Bazowali na systemie miast-państw, każde z nich miało własnego króla, który jednocześnie był najwyższym kapłanem.

Kanaba – pierwsze słowo ludzkości?

Szukając odpowiedzi na pytanie czy konopie są najstarszym zapisanym słowem znanym ludzkości, musimy wziąć pod uwagę do czego najpierw wykorzystywano konopie. Ta roślina towarzysz człowiekowi już czasów starożytnych, jednak na samym początku, prawie w ogóle nie była kojarzona z używkami. Starożytni wykorzystywali cannabis jako materiał przemysłowy. Z konopi tworzyli materiały budowlane, liny i ubrania. Następnie w związku z jej właściwościami psychoaktywnymi, niektóre cywilizacje wykorzystywały ją do obrzędów religijnych.

Pierwsze doniesienia o zażywaniu konopi jako używki docierają do nas z Azji. Tam niegdyś zażywano marihuanę jako lekarstwo a później Chińczycy mieli przyjmować ją w związku z relaksacyjnym działaniem THC.

Słowo „kanaba” oznaczające konopie zostało odkryte na jednej z tablic zapisanych za pomocą pisma klinowego, którym posługiwali się Sumerowie. Według naukowców jest to jedno z najstarszych, zapisanych słów znanych ludzkości. Sumerowie za pomocą pisma klinowego uwieczniali bardzo ważne rzeczy, takie jak: sprawy administracyjne, teksty religijne czy przepisy prawne. Oznacza to, że konopie musiały odgrywać bardzo ważną rolę w ich życiu.

Kanaba

Kanaba w latach obecnych

W Polsce słowo „kanaba” kojarzy się z pierwszym stowarzyszeniem walczącym o legalizację marihuany. Stowarzyszenie na rzecz Racjonalnej i Efektywnej Polityki Narkotykowej Kanaba – bo tak brzmi pełna nazwa tej organizacji, działało w naszym kraju na początku lat 2000. Dzięki tej organizacji odbyły się takie eventy jak: „Legalna marihuana ulgą dla organów ścigania” w 2001 roku czy pierwszy Marsz Wyzwolenia Konopi w 2003 roku. Jednymi z głównych inicjatorów tego przedsięwzięcia byli: Wojtek Skóra, Jakub Gajewski i Andrzej Dołecki. W działalność Kanaby zaangażowani byli także inni użytkownicy najpopularniejszego polskiego forum o substancjach psychoaktywnych „Hyperreal”.

Stowarzyszenie Kanaba stworzyło podwaliny pod późniejsze powstanie Wolnych Konopi. Obecnie WK to największa organizacja skupiająca osoby działające na rzecz legalizacji marihuany w naszym kraju. Oprócz tego Wolne Konopie zajmują się pomocą prawną oraz medyczną. W 2015 roku przewodniczący stowarzyszenia Wolne Konopie, Andrzej Dołecki został posłem na Sejm RP. Niestety nie uzyskał reelekcji w następnych wyborach.

Kanaba

Kanaba Fest – największe targi konopie w Polsce

Oprócz Stowarzyszenia Kanaba, to słowo możecie kojarzyć z największymi targami konopnymi w Polsce – Kanaba Fest. Najbliższa edycja odbędzie się już 4 i 5 września w Centrum Praskim Koneser w Warszawie. Na ten pierwszy weekend września Warszawa zamieni się w europejską stolicą konopi. Na targach Kanaba Fest zobaczymy aż 60 wystawców z całej Europy.

Oprócz licznych wystaw, uczestnicy będą mogli wysłuchać naprawdę ciekawych prelekcji. Organizatorzy do strefy edukacyjnej zaprosili najlepszych konopnych specjalistów z naszego kraju. Wystąpią między innymi:

  • Jędrzej Sadowski (prawnik, aktywista Wolne Konopie) – wykład: „CBD dla przedsiębiorców w Polsce. Aspekty prawne”.
  • Stelios Alewras (adwokat specjalizujący się w nowopowstającej w Polsce gałęzi prawa konopnego) – “Patologia wymiaru sprawiedliwości. Case study kilku przypadków + panel dyskusyjny”.
  • Maciej Pawłowski (twórca pierwszej w Polsce Samowystarczalnej Wioski Konopnej, która jest Partnerem Strefy Edukacyjnej, dziennikarz, aktywista) – “Sytuacja prawna konopi na świecie i w europie. Kierunki zmian i wyzwania”.
  • Maciej Kowalski i Andrzej Dołecki (szef Kombinatu Konopnego, aktywista Wolnych Konopi oraz prezes Wolnych Konopi) – panel dyskusyjny z publicznością: “Dekryminalizacja czy legalizacja?”.

Targi konopne Kabana Fest to najlepsza okazja, by przyswoić ogrom wiedzy na temat konopi. Na targach dowiecie się również tego, jakie trendy panują obecnie w konopnym biznesie w całej Europie. Jest to wydarzenie zarówno dla pasjonatów konopi, jak i dla osób mniej zaznajomionych z cannabis. W związku z tym, zachęcamy do przyjścia na targi wszystkich naszych czytelników, gdyż w czasach pandemii takich wydarzeń jak to, nie jest zbyt dużo. Link do targów Kanaba Fest znajdziecie tutaj.

Mikołaj Rusin

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl Kontakt: [email protected]

Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.
AKTUALNOŚCI Legalizacja marihuany w Niemczech: Politycy zwiększają limity! Niemieccy politycy osiągnęli porozumienie w sprawie legalizacji marihuany. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin28 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Coraz więcej Japończyków używa konopi indyjskich Marihuana w Japonii - prawo, wzrost popularności i głos przeciwników. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin27 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Marihuana a trądzik Medyczna marihuana może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych skóry i zmniejszeniu nasilenia trądziku. Reguluje układ endokannabinoidowy admin25 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Black Weekend w sklepie Growbox. Złap promocję na sprzęt do uprawy! W sklepie Growbox kupicie teraz nawozy, lampy i całe zestawy do uprawy taniej. Mikołaj Rusin24 listopada 2023
AKTUALNOŚCI W Barcelonie powstał pierwszy klub konopny marki Doja Exclusive Oficjalnie otworzył się klub konopny Doja Exclusive w Barcelonie. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin24 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Marihuana medyczna, a artretyzm Dla osób cierpiących na tę dolegliwość codzienne funkcjonowanie może być wyzwaniem. Coraz częściej mówi się o alternatywnych metodach łagodzenia objawów, takich jak medyczna marihuana. admin21 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Znany wykonawca muzyki K-POP oskarżony o zażywaniem narkotyków Jeden z najpopularniejszych wykonawców muzyki K-POP został oskarżony o zażywanie narkotyków. Przeczytaj więcej. Mikołaj Rusin21 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Snoop Dogg rzuca palenie i... reklamuje bezdymne paleniska Snoop Dogg wziął udział w reklamie bezdymnych palenisk. Czy tak wygląda jego rzucanie palenia? Mikołaj Rusin20 listopada 2023