Co łączy Katowice, paczkę nadaną z USA i prawie pół kilograma marihuany? Odpowiedzią jest pies służbowy Kodi, który swoim wyczulonym nosem odkrył przesyłkę pełną nielegalnych substancji. To tylko początek historii, która prowadzi do ujawnienia ogromnych ilości narkotyków i zatrzymania 36-letniego mężczyzny. Poznaj szczegóły tej akcji.
Pies Kodi w akcji: marihuana w paczce z USA
Funkcjonariusze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach po raz kolejny mogli liczyć na niezawodne umiejętności Kodiego, psa służbowego. W trakcie rutynowej kontroli w sortowni paczek pocztowych Kodi wytypował przesyłkę nadaną z Portland w Stanach Zjednoczonych. Paczka, zaadresowana do odbiorcy w Katowicach, kryła w sobie prawie 0,5 kg brunatno-zielonego suszu.
Badanie przeprowadzone przy użyciu narkotestu potwierdziło obecność THC w zabezpieczonym materiale. Odkrycie zapoczątkowało dalsze działania, które doprowadziły do zatrzymania odbiorcy przesyłki.
Zatrzymanie i przeszukanie
36-letni mężczyzna, do którego miała trafić przesyłka, przyznał, że zamówił marihuanę przez Internet. To jednak było zaledwie wierzchołkiem góry lodowej. Podczas przeszukania jego mieszkania funkcjonariusze natrafili na znaczne ilości narkotyków:
- niemal 0,5 kg suszu roślinnego zawierającego THC,
- 280 sztuk tabletek z zawartością MDMA,
- niecałe 80 g kokainy,
- ponad 24 g proszku z zawartością MDMA,
- ponad 50 g twardej substancji zawierającej THC,
- ponad 8 g amfetaminy,
- 4 kapsułki z THC i 3 tabletki również z THC.
Przeszukanie samochodu mężczyzny przyniosło kolejne znalezisko: dwie tabletki z zawartością MDMA. Zabezpieczone substancje zostały przekazane do dalszej analizy.
Co grozi sprawcy?
Zgodnie z polskim prawem przywóz narkotyków oraz posiadanie ich w znacznych ilościach są przestępstwami zagrożonymi surowymi karami. W przypadku przywozu środków odurzających kara może wynieść od grzywny do roku pozbawienia wolności. Jeśli jednak sprawa dotyczy znacznej ilości narkotyków, sprawcy grozi od 3 do 20 lat więzienia. Dodatkowo, za posiadanie znacznych ilości substancji psychoaktywnych można trafić do więzienia nawet na 10 lat.
Jeżeli szukasz więcej informacji o konopiach, to sprawdź naszą zakładkę AKTUALNOŚCI.








