fbpx
AKTUALNOŚCI
8 marca 2023

Kiedy ludzie zaczęli palić blanty?

NIE DO WIARY! Kiedy ludzie zaczęli palić blanty? Odkryj niezwykłą historię, która zaskoczy Cię swoim początkiem - to musisz przeczytać!
blanty

Blanty to jedna z najpopularniejszych metod palenia zioła w USA. Kiedy ludzie zaczęli palić pierwsze blanty? Jak do tego doszło? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Konopie indyjskie – początki

Historia konopi indyjskich jest długa i pełna niespodziewanych zwrotów akcji. Zaczynając od 4000 roku p.n.e. w środkowej Azji, gdzie kilka kultur zaczęło uprawiać konopie indyjskie olejów z nasion i włókien. Wtedy jeszcze nie było mowy o paleniu konopi, przynajmniej nie mamy na ten temat żadnych dowodów.

W 500 r. p.n.e. ludzie z Płaskowyżu Pamirskiego, obecnie chińskiego regionu Xinjiang, zaczynają umieszczać rośliny konopi z dużą zawartością THC w kadzielnicach podczas rodzinnych rytuałów pogrzebowych. Nie wiemy dokładnie, co działo się na tych rytuałach, ale być może wprowadzenie konopi do nich miało na celu złagodzenie żałoby. Co ciekawe, do dziś w wielu kulturach rośliny halucynogenne są używane podczas obrzędów pogrzebowych, co może świadczyć o tym, że człowiek od wieków stara się radzić sobie z trudnymi emocjami za pomocą różnych substancji.

Następnie konopie indyjskie rozprzestrzeniają się po świecie dzięki Szlakowi Jedwabnemu i stają się coraz bardziej popularne. Ludzie na całym świecie zdają sobie sprawę, że bycie na haju ma swoje zalety. Oprócz działania psychoaktywnego, konopie są również używane jako lek i surowiec do produkcji różnych produktów, takich jak kosmetyki czy materiały budowlane.

W miarę rozprzestrzeniania się wieści o konopiach indyjskich, pracownicy kontraktowi z Indii Wschodnich zaczynają sprowadzać marihuanę na Jamajkę do użytku osobistego w połowie XIX wieku. To właśnie na Jamajce zaczyna się rozwijać kultura palenia trawy, która stała się później symbolem ruchu Rasta. Termin hindi Ganja, odnoszący się do konopi indyjskich, jest nadal szeroko stosowany w kulturze Rasta.

blanty
Okładka magazynu High Times, na której Redman pali blanta

Historia blantów rozpoczyna się na Karaibach

Blanty stały się bardzo popularną formą palenia zioła na Karaibach. Jednak nie jest do końca jasne dlaczego, aż tak dużo ludzi polubiło tę formę palenia. Istnieje kilka teorii, które tłumaczą tę zależność. Jedna z nich mówi o tym, że blanty stały się popularne z konieczności. Ponieważ fajki, bonga i bibułki nie były łatwo dostępne. Inną teorią jest to, że Jamajczycy bardziej lubili liście po cygarach, ponieważ pomagały ukryć zapach trawki. Ostatnia teoria sugeruje, że palenie blantów pozwalało odczuć mocniejsze efekty. Poprzez to, że ludzi palili równocześnie zioło i nikotynę, byli po prostu bardziej odużeni.

Na początku XX wieku w USA zaczęto produkować na masową skalę cygara zwinięte w jeden duży liść tytoniu. Jednak wtedy blanty nie zyskały jeszcze dużej popularności w Stanach Zjednoczonych. W połowie XX wieku hippisi byli zakochani w paleniu jointów, powstawały pierwsze bonga. Ludzie palili nawet z ziemniaków czy jabłek.

Blanty zaczęły zyskiwać na popularności w USA wraz z napływem do Stanów emigrantów z Dominikany, Portoryko i Jamajki. Konopni historycy datują to na lata 80 XX wieku. To wtedy kultura karaibska sprowadziła do USA modę na jaranie blantów.

blanty
Snoop Dogg z blanciorem

Raperzy – najwięksi promotorzy palenia blantów

Kolejnym milowym krokiem w rozprzestrzenieniu się kultury palenia blantów był rozwój hip-hopu. To właśnie raperzy stworzyli modę na palenie zioła zawiniętego w liść tytoniu. Tacy artyści jak Big Daddy Kane, Redman, Snoop Dogg czy Tupac notorycznie pojawiali się w miejscach publicznych z blantami w swoich dłoniach. Promowali palenie blantów w swoich tekstach i teledyskach.

Ta moda rozprzestrzeniła się wtedy na całe Stany Zjednoczone. Można powiedzieć, że blanty popłynęły na fali hip-hopu, który w tamtych czasach zyskiwał ogromną popularność, zwłaszcza wśród młodych odbiorców.

Wtedy też największą popularność zaczęły zyskiwać takie firmy jak Swisher Sweets, Backwoods, Dutch Masters i Phillies. Ci producenci do dzisiaj są w topce jeżeli chodzi o sprzedaż liści, z których użytkownicy zioła kręcą blanty.

Jeżeli szukasz akcesoriów do palenia to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam wszystko co potrzebujesz, by cieszyć się dobrym paleniem.

źródło: thrillist.com, alchimiaweb.com

Mikołaj Rusin

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl Kontakt: [email protected]

Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.
AKTUALNOŚCI Ulepsz wygląd swoich tatuaży. Balsam konopny do skóry to produkt, który pokochasz Wiesz jakie cuda może zdziałać na Twojej skórze balsam konopny ? Jeśli jesteś posiadaczem tatuaży, zdecydowanie pokochasz jego działanie ! admin28 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Legalizacja marihuany w Niemczech: Politycy zwiększają limity! Niemieccy politycy osiągnęli porozumienie w sprawie legalizacji marihuany. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin28 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Coraz więcej Japończyków używa konopi indyjskich Marihuana w Japonii - prawo, wzrost popularności i głos przeciwników. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin27 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Marihuana a trądzik Medyczna marihuana może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych skóry i zmniejszeniu nasilenia trądziku. Reguluje układ endokannabinoidowy admin25 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Black Weekend w sklepie Growbox. Złap promocję na sprzęt do uprawy! W sklepie Growbox kupicie teraz nawozy, lampy i całe zestawy do uprawy taniej. Mikołaj Rusin24 listopada 2023
AKTUALNOŚCI W Barcelonie powstał pierwszy klub konopny marki Doja Exclusive Oficjalnie otworzył się klub konopny Doja Exclusive w Barcelonie. Przeczytaj więcej na ten temat. Mikołaj Rusin24 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Marihuana medyczna, a artretyzm Dla osób cierpiących na tę dolegliwość codzienne funkcjonowanie może być wyzwaniem. Coraz częściej mówi się o alternatywnych metodach łagodzenia objawów, takich jak medyczna marihuana. admin21 listopada 2023
AKTUALNOŚCI Znany wykonawca muzyki K-POP oskarżony o zażywaniem narkotyków Jeden z najpopularniejszych wykonawców muzyki K-POP został oskarżony o zażywanie narkotyków. Przeczytaj więcej. Mikołaj Rusin21 listopada 2023