fbpx
AKTUALNOŚCI
8 marca 2023

Kiedy ludzie zaczęli palić blanty?

NIE DO WIARY! Kiedy ludzie zaczęli palić blanty? Odkryj niezwykłą historię, która zaskoczy Cię swoim początkiem - to musisz przeczytać!
blanty

Blanty to jedna z najpopularniejszych metod palenia zioła w USA. Kiedy ludzie zaczęli palić pierwsze blanty? Jak do tego doszło? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Konopie indyjskie – początki

Historia konopi indyjskich jest długa i pełna niespodziewanych zwrotów akcji. Zaczynając od 4000 roku p.n.e. w środkowej Azji, gdzie kilka kultur zaczęło uprawiać konopie indyjskie olejów z nasion i włókien. Wtedy jeszcze nie było mowy o paleniu konopi, przynajmniej nie mamy na ten temat żadnych dowodów.

W 500 r. p.n.e. ludzie z Płaskowyżu Pamirskiego, obecnie chińskiego regionu Xinjiang, zaczynają umieszczać rośliny konopi z dużą zawartością THC w kadzielnicach podczas rodzinnych rytuałów pogrzebowych. Nie wiemy dokładnie, co działo się na tych rytuałach, ale być może wprowadzenie konopi do nich miało na celu złagodzenie żałoby. Co ciekawe, do dziś w wielu kulturach rośliny halucynogenne są używane podczas obrzędów pogrzebowych, co może świadczyć o tym, że człowiek od wieków stara się radzić sobie z trudnymi emocjami za pomocą różnych substancji.

Następnie konopie indyjskie rozprzestrzeniają się po świecie dzięki Szlakowi Jedwabnemu i stają się coraz bardziej popularne. Ludzie na całym świecie zdają sobie sprawę, że bycie na haju ma swoje zalety. Oprócz działania psychoaktywnego, konopie są również używane jako lek i surowiec do produkcji różnych produktów, takich jak kosmetyki czy materiały budowlane.

W miarę rozprzestrzeniania się wieści o konopiach indyjskich, pracownicy kontraktowi z Indii Wschodnich zaczynają sprowadzać marihuanę na Jamajkę do użytku osobistego w połowie XIX wieku. To właśnie na Jamajce zaczyna się rozwijać kultura palenia trawy, która stała się później symbolem ruchu Rasta. Termin hindi Ganja, odnoszący się do konopi indyjskich, jest nadal szeroko stosowany w kulturze Rasta.

blanty
Okładka magazynu High Times, na której Redman pali blanta

Historia blantów rozpoczyna się na Karaibach

Blanty stały się bardzo popularną formą palenia zioła na Karaibach. Jednak nie jest do końca jasne dlaczego, aż tak dużo ludzi polubiło tę formę palenia. Istnieje kilka teorii, które tłumaczą tę zależność. Jedna z nich mówi o tym, że blanty stały się popularne z konieczności. Ponieważ fajki, bonga i bibułki nie były łatwo dostępne. Inną teorią jest to, że Jamajczycy bardziej lubili liście po cygarach, ponieważ pomagały ukryć zapach trawki. Ostatnia teoria sugeruje, że palenie blantów pozwalało odczuć mocniejsze efekty. Poprzez to, że ludzi palili równocześnie zioło i nikotynę, byli po prostu bardziej odużeni.

Na początku XX wieku w USA zaczęto produkować na masową skalę cygara zwinięte w jeden duży liść tytoniu. Jednak wtedy blanty nie zyskały jeszcze dużej popularności w Stanach Zjednoczonych. W połowie XX wieku hippisi byli zakochani w paleniu jointów, powstawały pierwsze bonga. Ludzie palili nawet z ziemniaków czy jabłek.

Blanty zaczęły zyskiwać na popularności w USA wraz z napływem do Stanów emigrantów z Dominikany, Portoryko i Jamajki. Konopni historycy datują to na lata 80 XX wieku. To wtedy kultura karaibska sprowadziła do USA modę na jaranie blantów.

blanty
Snoop Dogg z blanciorem

Raperzy – najwięksi promotorzy palenia blantów

Kolejnym milowym krokiem w rozprzestrzenieniu się kultury palenia blantów był rozwój hip-hopu. To właśnie raperzy stworzyli modę na palenie zioła zawiniętego w liść tytoniu. Tacy artyści jak Big Daddy Kane, Redman, Snoop Dogg czy Tupac notorycznie pojawiali się w miejscach publicznych z blantami w swoich dłoniach. Promowali palenie blantów w swoich tekstach i teledyskach.

Ta moda rozprzestrzeniła się wtedy na całe Stany Zjednoczone. Można powiedzieć, że blanty popłynęły na fali hip-hopu, który w tamtych czasach zyskiwał ogromną popularność, zwłaszcza wśród młodych odbiorców.

Wtedy też największą popularność zaczęły zyskiwać takie firmy jak Swisher Sweets, Backwoods, Dutch Masters i Phillies. Ci producenci do dzisiaj są w topce jeżeli chodzi o sprzedaż liści, z których użytkownicy zioła kręcą blanty.

Jeżeli szukasz akcesoriów do palenia to sprawdź asortyment sklepu ROLLMOPS. Znajdziesz tam wszystko co potrzebujesz, by cieszyć się dobrym paleniem.

źródło: thrillist.com, alchimiaweb.com

Mikołaj Rusin

Autor: Mikołaj Rusin

Redaktor portalu weedweek.pl Kontakt: [email protected]

Zobacz wszystkie wpisy tego autora
Udostępnij ten artykuł:

WEEKLY NEWSLETTER

Dziękujemy za zapis do newslettera.
Błąd. Spróbuj ponownie.
AKTUALNOŚCI Klub piłkarski FC Kiffen wyprzedał wszystkie koszulki przez legalizację marihuany w Niemczech Fiński klub piłkarski FC Kiffen zyskał dużą popularność przez legalizację marihuany w Niemczech. Przeczytaj dlaczego. Mikołaj Rusin21 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI Medyczna Marihuana w Polsce: Prognozy i perspektywy rozwoju Ile Polska może zarabiać na medycznej marihuanie? Jakie są perspektywy rozwoju tego rynku w naszym kraju? Przeczytaj więcej na ten temat. Michał Szary20 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI Zioło na Reddit: Naukowcy sprawdzili, czego szukają tam nieletni Naukowcy postanowili zbadać, jakiego rodzaju treści dotyczące marihuany są wyszukiwane przez nieletnich na Reddit Justyna Walentynowicz20 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI Kosmetyki z konopi na trądzik Odkryj kosmetyki z konopi na trądzik- ich właściwości, jak działają i gdzie je kupić. Sprawdź, jak szybko można zobaczyć efekty admin19 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI 80 coffeeshopów w Holandii będzie sprzedawać legalną marihuanę Dowiedz się o projekcie pilotażowym, który ma zmienić zasady sprzedaży marihuany w Holandii. Przeczytaj więcej na ten temat. Justyna Walentynowicz19 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI Niemiecka policja zachęca kibiców aby na meczach wybierali ziółko zamiast piwa Niemiecka policja zachęca fanów piłki nożnej do wyboru marihuany zamiast piwa podczas meczów na mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej UEFA 2024 Justyna Walentynowicz18 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI Władze stanu Maryland ułaskawiają 175 tysięcy osób skazanych za marihuanę Stan Maryland ogłosił ułaskawienie 175 tysięcy osób skazanych za przestępstwa związane z marihuaną. Dowiedz się więcej o tej decyzji Justyna Walentynowicz18 czerwca 2024
AKTUALNOŚCI Ogromne korzyści z legalizacji w Kolorado. Coraz mniej nieletnich używa marihuany Od czasu legalizacji marihuany dla dorosłych w stanie Kolorado obserwuje się spadek konsumpcji wśród młodych osób. Justyna Walentynowicz18 czerwca 2024